Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Viata la tara !

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#55
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ca in toate padurile falnice (cate or mai fi alea) sunt si uscaturi!
De ce trebuie sa luam neaparat numai exemplele negative, in discutie?
Oare nu de la tara vine porcul de Craciun, ousorele alea cu galbenusul, rosietic, rosiile alea zemoase si aromate, lapticul ala care dupa ce rastorni sticla, trebuie sa o speli cateva minute cu apa calda, datorita continutului in grasimi, sau branzica aia care are gust de smantana,sau vinisorul ala care bei o damigeana si nu te doare capul, sau fuctele ale care au aroma si gustul inconfundabil?
Toate aceste produse alimentare, nu sunt crescute, intretinute, finalizate de acei ,,conumatori zilnici, ai crasmelor.
Da, exista si asemenea specimene. Dar procentajul este undeva sub 5%!
Si la oras cati consumatori de etno sau ,,drojdieri'' exista. Mult mai multi ca procent!

#56
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Gandeste-te cum poti sa faci bani acolo. Daca consideri ca ai rezolvat problema asta, nu o sa ai decat beneficii pe mai departe.
Daca ai dificultati in gasirea unei solutii pentru a asigura un venit de cateva sute de lei lunar, vei regreta decizia mutarii.
Si eu m-am mutat la sat, doar ca satul e la 6km de oras, si toti din familie avem locuri de munca permanente, in oras.

Eu asa ti-as recomanda, vinde apartamentul, cumpara o casa batraneasca, de caramida, cu 3-4 camere, cu minimum 1000mp, cat mai aproape de oras, si imbina viata de sat cu viata de oras. O sa vezi ca nu o sa ti se mai para asa chinuitor locul de munca, atunci cand ajungi acasa si tragi vinul din damigeana, vin pe care l-ai facut cu mana ta, din bolta ta de vie.
Sau atunci cand culegi o rosie pe care chiar tu ai plantat-o si ingrijit-o inca de la stadiul de samanta. Sau cand culegi primul mar, pe care l-ai urmarit inca de cand a fost floare. Sau cand vezi ca, de fapt, puii nu au pielea alba, iar ciorba nu are nevoie de Delikat.
Satisfactiile traiului la sat sunt multe. Dar nu te poti bucura de ele fara un venit sigur, venit care e aproape imposibil de obtinut la tara, fara suprafete mari de teren, utilaje, etc.

Edited by alexandru_oprea, 19 October 2013 - 22:51.


#57
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View PostMichidoo, on 19 octombrie 2013 - 18:42, said:

si eu visez sa ma mut la tara, dar...nu in tara asta. Ma intreb si eu, ca initiatorul, ce sanse am. Venitul ar trebui asigurat fie din munca de acasa (traiasca internetul), fie muncind la o companie din vreun oras apropiat. Nu ma deranjeaza sa fac naveta. Ma gandesc ca fiind tara civilizata (nu Republica Bananiera Romania) as putea sa-mi permit si mijlocul de transport + combustibil. Dar mai presus de toate, mi-ar placea mult sa am propria afacere din care sa ma sustin, dar revin repede cu picioarele pe pamant. Nu e imposibil, dar trebuie muncit mult pentru asta.

ok, time to wake up...Posted Image
altu`din bucarest atins de englezita acuta la cap...

#58
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006

View Postgeorge90, on 19 octombrie 2013 - 19:40, said:

@heroes3 - s'au mai avantat multi pe forum cu ideea. Cea mai mare problema in alegerea asta nici macar nu apare la tine in postari.



As completa cu S-V, V si N-V Posted Image



pentru ca apartament la oras au deja. Multi din cei cu bani vor apartament intr'alt oras, la munte / la mare. Dar daca tot e pe din astea, de ce nu o casamai retrasa ? Iaca raspuns



am un dubiu mare cu permacultura asta. Daca tot e asa si pe dincolo, de ce oare nu au recurs stramosii nostri niciodata la ea ? De ce au ales ei sa "distruga" pamantul prasindu'l si apoi semanind monoculturi ? Si nu, nici omul si nici vreun alt animal (vertebrat cel putin) nu a conlucrat vreodata cu natura, ci intotdeauna au luptat impotriva ei.

Eu cred ca doar omul lupta impotriva naturii, animalele fac doar cum au fost lasate de Creator. ai vazut tu animal cu cancer? (in afara de alea hranite de oameni).

Este o carte, "Revolutia unui spic" destul de veche. Oamenii au practicat tipul asta de agricultura pe vremea cand nu existau utilaje agricole, pesticide si ierbicide.

In momentul in care nu conlucrezi cu natura incepi sa destabilizezi microsistemele/macrositemele (ecologie de liceu) si de acolo totul este in lant.

De ce se face rotatia culturii daca ai monocultura? Ptr. ca tehnicile aplicate pe monocultura iti saracesc/distrug solul. Exista chiar pe online cateva persoane care au inceput viata la tara aplicand permacultura, cel mai cunoscut fiind Florin Baci.

#59
-Amza-

-Amza-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2013

View PostGonthar, on 19 octombrie 2013 - 11:51, said:

Problema e ca se fura mult pe la tara....Poate sa iti intre hotii si sa iti fure recolta la care ai muncit din greu, si nu iti mai ramane altceva de facut, decat sa te duci si sa furi si tu mai departe de la un vecin....La tara, practic toata lumea fura de la toata lumea.
Daca au inceput sa se faca patrule prin sat(asa au inceput la mine la tara) este clar ca furtul a atins un maxim istoric: Saracia, bautura, foamea,asta domneste prin tara la sate.
Prima investitie la tara: GARD MARE, CAINE MARE, camera, nu ai ce cauta la tara daca nu ai sistem video, iti sparg lacate, iti adorm cainele.
Acuma ma uit pe Antena 3 ca intr-un sat din tara asta ii goneste politia de la postul de politie, nu au chef sa lucreze, deci esti intr-un colt de lume uitat ca in filmele alea Western.


View PostVictor5, on 19 octombrie 2013 - 11:56, said:

Nu mai e ca pe vremea bunicilor; am intalnit pe multi care au regretat ca s-au mutat la tara, si apoi nu gaseau cui sa vanda casa sa revina la oras.
Pai eu am crescut pe la tara(adica pe la sfarsit de 80, inceput de 90): Plateai doar 2 lucruri: Curentul si butelia, curentul venea foarte putin ca prindeai TVR pe antena si aveau un program de tot rahatul, pe butelie gateai iarna(cand incalzeai mancarea, in rest se gatea la Vatra).
2013? Pai ai Curent, ai abonament la TV, ai telefonie, toate astea costa... Am fost pe la tara si aia si-au tras Antene Digi, boilere, s-au tehnologizat pana la nivelul ca au facut pasul spre sclavie sa plateasca toate astea.
Nu ai sanse sa traiesti din camp, se fura tot, nu ai cum(si nu cred ca ai vrea genul asta de viata) sa stai tot timpul pe camp

Merge sa te retragi la tara cand ai o pensie, ceva sa iti asigure un venit si sa stai linistit cu o gradina mica langa casa, logic cu: gard mare, caine, sistem video.

Edited by -Amza-, 20 October 2013 - 09:27.


#60
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postmeanman, on 20 octombrie 2013 - 09:09, said:


Eu cred ca doar omul lupta impotriva naturii, animalele fac doar cum au fost lasate de Creator. ai vazut tu animal cu cancer? (in afara de alea hranite de oameni).

Este o carte, "Revolutia unui spic" destul de veche. Oamenii au practicat tipul asta de agricultura pe vremea cand nu existau utilaje agricole, pesticide si ierbicide.

In momentul in care nu conlucrezi cu natura incepi sa destabilizezi microsistemele/macrositemele (ecologie de liceu) si de acolo totul este in lant.

De ce se face rotatia culturii daca ai monocultura? Ptr. ca tehnicile aplicate pe monocultura iti saracesc/distrug solul. Exista chiar pe online cateva persoane care au inceput viata la tara aplicand permacultura, cel mai cunoscut fiind Florin Baci.

Orice animalut (aproape) are predatori naturali (naturali, adica Natura) pe care trebuie sa ii ocoleasca. Iarasi, masa zilnica nu o prea uasigurata. E o lupta constanta pentru supravietuire, atat intra-specii cat si inter-specii. Insa unii nu vad decat partea roz. In care miceliile fac simbioza cu radacinile copacilor si totul e minunat.

Am notat cartea, multumesc.

In momentul in care nu conlucrezi cu natura nu se intampla nimic catastrofal. Cum as putea sa conlucrez cu un lup cand si eu si lupul ne hranim cu oi ? Iar lupul se maihraneste si cu oameni dacanu are altceva mai accesibil... Numai atunci cand raschetezi jumate din suprafata impadurita, extermini cate o specie, etc - cam atunci o incurcam.

Intr-adevar, se (mai) practica si rotatia culturii. Insa tot nu se compara cu permacultura. Vazusem intr-un filmulet foarte popular pe youtube cum se vorbea despre ghinde. Si le scoteau ei super benefice ghindele astea - faina mult mai buna, masa lemnoasa de buna calitate, mici ecosisteme asociate padurilor de stejar. Asadar, de ce daca e chiar asa de roz treaba cu stejarii azi avem numai grau si nici vorba de paine de ghinda ? Dar am avut vreodata paine de ghinda ?
Multumesc pentru Florin Baci, am sa il ascult sipe el.

#61
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Un lucru sa fie clar, furturile se practica la satele de cimpie! In zonele de munte n-o sa vedeti treburi de astea, va asigur.Sau extrem de rar (mult mai rar decit la orase).Am locuit si eu ani de zile intr-un sat de munte, dar nu se auzeau treburi de astea.Nici furturi agricole, nici de animale, nici din casa, etc.Daca te uiti seara la stiri, toate crimele si hotiile le vezi prin sate de cimpie, unde nici garduri n-au la case, casele facute din chirpici, etc.

#62
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Si pe la munte au loc crime, violuri,etc...Auzi tot timpul de ciobani care s-au imbatat si si-au dat apoi cu batele in cap...De asemenea mai e si pericolul cu fiarele salbatice. Sunt lupi, sunt ursi care dau navala, omoara oameni, violeaza femei,etc..

Edited by Gonthar, 20 October 2013 - 11:21.


#63
kindi

kindi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 04.10.2013

View PostGonthar, on 20 octombrie 2013 - 11:20, said:

Sunt lupi, sunt ursi care dau navala, omoara oameni, violeaza femei,etc..
Unde se intampla asta ?

#64
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View PostIsaak, on 20 octombrie 2013 - 11:08, said:

Un lucru sa fie clar, furturile se practica la satele de cimpie! In zonele de munte n-o sa vedeti treburi de astea, va asigur.Sau extrem de rar (mult mai rar decit la orase).Am locuit si eu ani de zile intr-un sat de munte, dar nu se auzeau treburi de astea.Nici furturi agricole, nici de animale, nici din casa, etc.Daca te uiti seara la stiri, toate crimele si hotiile le vezi prin sate de cimpie, unde nici garduri n-au la case, casele facute din chirpici, etc.
``unde nici garduri n-au la case, casele facute din chirpici, etc.``
astea sunt niste lucruri bune,chiar daca tu nu te pricepi...in locurile civilizate nu sunt garduri ca nu se fura si chirpiciul este un material excelent ptr facut case...

#65
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

View PostGonthar, on 20 octombrie 2013 - 11:20, said:

Si pe la munte au loc crime, violuri,etc...Auzi tot timpul de ciobani care s-au imbatat si si-au dat apoi cu batele in cap...De asemenea mai e si pericolul cu fiarele salbatice. Sunt lupi, sunt ursi care dau navala, omoara oameni, violeaza femei,etc..

:)) Daca n-as sti cine esti probabil m-as contrazice cu tine, dar asa n-are rost...
Ciobanii aia pe care ii vezi la TV, daca te uiti atent, sint tot de la campie... N-am nimic cu oamenii de la cimpie, exista si printre ei oameni de nota 11, dar... din pacate acolo se intimpla si cele mai multe faze nasoale.

#66
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
La munte n-ajung hotii prin catunele alea uitate de lume, nu e rentabil. :)

#67
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Post-Amza-, on 20 octombrie 2013 - 09:26, said:

2013? Pai ai Curent, ai abonament la TV, ai telefonie, toate astea costa... Am fost pe la tara si aia si-au tras Antene Digi, boilere, s-au tehnologizat pana la nivelul ca au facut pasul spre sclavie sa plateasca toate astea.
Io nu pot sa va-nteleg !  Daca va considerati sclavi pt ca aveti acces la tehnologie, de ce nu renuntati la ea ?  Ca nu va obliga nimeni s-o folositi...  Va mutati in varf de munte, sau chiar si la tara, si traiti precum strabunicii.

Sau voi ati vrea sa fie gratis ?  Da, si mie mi-ar placea, dar sunt constient ca oamenii aia care-o produc si-o intretin nu muncesc gratis.  Asa cum nici eu n-as face-o.  Ca sa nu mai vorbim ca mai sunt implicate si alte resurse, pe langa munca oamenilor.  Si nici alea nu-s gratuite.


View PostGonthar, on 20 octombrie 2013 - 11:20, said:

Sunt lupi, sunt ursi care dau navala, ....., violeaza femei,etc..
WTF ?!...   :w00t:
Ce kkt fumezi, bre ?!  Schimba naibii dealeru', ca asta are marfa prea proasta !   :roflmao:

#68
Man-Of-Steel

Man-Of-Steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 18.10.2013

View PostBarboso, on 20 octombrie 2013 - 13:30, said:

WTF ?!...   Posted Image
Ce kkt fumezi, bre ?!  Schimba naibii dealeru', ca asta are marfa prea proasta !   Posted Image
Eu cred ca e prea buna,in curand o sa il schimbe dealeru pe el.Posted Image

Edited by Man-Of-Steel, 20 October 2013 - 14:06.


#69
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Prea buna pt Gonthar.  Da' tot proasta e.   :lol:

#70
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Sunt atatea cazuri de femei care s-au dus prin padure sa stranga lemne sau sa culega fructe si s-au trezit atacate de ursi...

#71
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Cu ursii au scapat usor, ca-s animale solitare si-a fost viol simplu.  Mai nasol de alea violate de lupi, ca astia umbla-n haita, deci a fost viol in grup.

#72
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
@gonthar...si sunt mult mai multe femei care mergand pe strada gandindu-se la problemele actuale au traversat fara sa se asigure si le-a calcat o masina . Si stii, sunt si barbati si copii care au patit asta ! Pe bune, nu te mint !

Mutatul la tara pentru cei care au ajuns sa deteste orasul din enspemii de motive lesne de inteles ar putea fi o alegere foarte buna in anumite conditii. Prima ar fi sa aiba un venit sau "cheag" din alta parte decat agricultura a doua sa aleaga pe cat posibil un sat aproape de un oras daca se poate  unul unde sa nu fi ajuns colectivizarea .

Edited by kos_funny, 20 October 2013 - 16:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate