Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

UTOK - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
787 replies to this topic

#667
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Nu mai poate utok de intrebarile voastre pe forum. Ei abia raspuns pe mailul oficial

#668
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Poate muncesc de zor la el...�

#669
UTOK

UTOK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.10.2013

View PostGily1_2005, on 12 aprilie 2015 - 14:30, said:

UTOK Q50 va mai primi update? ar fi pacat sa nu primeasca deoarece este un telefon destul de bun
Salut! Planuri pentru update-uri UTOK Q50 nu exista in momentul acesta.

#670
Gily1_2005

Gily1_2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.11.2008

View PostUTOK, on 19 aprilie 2015 - 18:14, said:

Salut! Planuri pentru update-uri UTOK Q50 nu exista in momentul acesta.


normal ca nu exista ,doar trebuie platite aceste update :))

#671
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Am gasit un ROM stock chiezesc pt tableta 700D Lite. Nu are pe el nimic pus de Utok si la bootare are cam cu 50mb ram mai mult. Sa imi spuneti daca il vrea cineva.

#672
sashascurtu

sashascurtu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2015
Offfff. Prietenul meu are demult UTOK 400d dual sim si vrea sa stie daca va primi macar kitkat si cum de rootat. Se poate prin KingoRoot? Si exista CWM?

#673
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Nu exista custom rom sau recovery dar se poate roota prin kingo

#674
pandaismyname1

pandaismyname1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.11.2014
Deeeci...Parerea mea personala despre firma UTOK:
Initial am cumparat de Oktoberfest sau cu i-o mai zice un 351D Pearl. Telefonul mergea super fain chiar din fabrica. Ulterior am instalat ceva aplicatii, totul merge bine, am dezactivat bloatware-ul si m-am facut confortabil cu telefonul in mai putin de o saptamana. Am zis sa il rootez, l-am rootat, totul bine si frumos, absolut nici o problema. Se gasesc custom ROM-uri(softuri) pentru el cate doriti. Toate se bazeaza pe 4.2.2, dar pot imita extrem de usor un Lollipop. Pentru detalii : http://www.mtkhack.in/ . Toate procesoarele MT6572 au softurile compatibile intre ele. Astfel acum eu am softul Lollifox(http://www.mtkhack.i...for-mt6572.html). Deci partea cu softul nu ar fi o problema pentru aceasta firma. Totusi sunt atatea alternative de la STOCK AOSP 4.2.2 . Ati putea sa faceti mult mai multa performanta in acest domeniu. Practic telefoanele acestea sunt ne-brick-uibile daca ai o copie a softului, asa cum detin eu. Pentru cei ce doresc o copie a Stock-ului pentru resoftat de la 351D Pearl: https://drive.google...iew?usp=sharing . Eu de obicei ma ocup cu resoftari(un mic hobby din care mai fac rost de bani de un suc) si am mai avut pe mana un 351D simpu si un 430Q. Pentru cei ce intereseaza sa isi gaseasca "geamanul chinez", (351D-fabircat de firma MALATA;351D Pearl- fabricat de firma COSUN; 430Q-fabricat de INNOS). Actualizari va asigur ca nu veti primi la lollipop decat daca este modat, pentru ca codul sursa ce vine de la MEDIATEK nu este open source si astfel nu vor mai exista update-uri prea curand. Telefonul meu (351D Pearl) functioneaza impecabil, este customizat la maxim, si mai am si 250 de MB liber RAM cand bootez(toate acestea sunt meritele softului modificat). Pe partea bruta, carcasa si toate astea nimic de zis, de o mie de ori mai rezistent decat Allview A4You(il detine mama).L-am scapat de nenumarate ori pe gresie, asfalt, beton si nimic. Ecranul nu se zgarie chiar asa de usor, prima zgarietura i-am facut-o acum 2 saptamani si nu am avut niciodata folie la el.
Sincer imi place telefonul acesta. Partea Hardware e foarte buna pentru 200 de lei si destul de rezistent(Meritul firmei COSUN), iar partea software...well ati putea mult mai mult de atat.(ati putea face un soft de Lollipop fara absolut nici o problema, doar ca na, ce face lenea asta...trebuie utilizatorul sa isi rooteze telefonul, sa isi piarda garantia, ca sa poata sa faca rost de un amarat de soft bine consolidat. Ati avea mai mult potential daca macar pe partea de soft ati inova daca la partea de hardware cumparati de le chinezi.

#675
c1pr1an_43v3r

c1pr1an_43v3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2006
Bunã ziua, știe cineva o sã mai aparã vreun update pentru 470Q ? Mulțumesc

#676
remus1007

remus1007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 02.06.2011
revin cu o intrebare mai veche...un stock rom pentru utok 500d unde pot gasi?

#677
johnTEST

johnTEST

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.03.2011
Utok...
Ce sa zic m-am zgarcit la 150 ron si acum trag ponoasele....
deci am luat o tableta i700 ultra si dupa 5 luni nu se mai incarca,deci nici o probema o trimit la service.dupa o procedura anevoioasa cu Cargus o trimit si SURPRIZA ,mi se spune ca eu am fortat mufa micro usb de alimentare care ar fi stricat placa de baza DECI 225 RON.
Credeti ca este corect ?Pana la urma haide-ti sa nu le mai folosim ca de se strica suntem noi de vina : ai fortat mufa,ai dat prea tare cu degetul pe ecran ect
La alte garantii nu am avut nici o problema (Nu ma-u intrebat daca eu am umflat eu cu pompa bateria stricata,sau de ce aceeasi mufa de la o boxa de renume nu s-a sricat cu tot cu boxa(poate mi-au scazut muschiii).
Astept cu nerabdare raspunsul userului UTOK.

#678
UTOK

UTOK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.10.2013

View PostjohnTEST, on 18 mai 2015 - 19:13, said:

Utok...
Ce sa zic m-am zgarcit la 150 ron si acum trag ponoasele....
deci am luat o tableta i700 ultra si dupa 5 luni nu se mai incarca,deci nici o probema o trimit la service.dupa o procedura anevoioasa cu Cargus o trimit si SURPRIZA ,mi se spune ca eu am fortat mufa micro usb de alimentare care ar fi stricat placa de baza DECI 225 RON.
Credeti ca este corect ?Pana la urma haide-ti sa nu le mai folosim ca de se strica suntem noi de vina : ai fortat mufa,ai dat prea tare cu degetul pe ecran ect
La alte garantii nu am avut nici o problema (Nu ma-u intrebat daca eu am umflat eu cu pompa bateria stricata,sau de ce aceeasi mufa de la o boxa de renume nu s-a sricat cu tot cu boxa(poate mi-au scazut muschiii).
Astept cu nerabdare raspunsul userului UTOK.
Salut! Cu ce te pot ajuta?

#679
cristeadnl

cristeadnl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.05.2015
Salut.

Daca e cineva curios, versiuni identice sau extrem de asemanatoare pentru UTOK 500Q HD sau Deluxe Edition sunt, din ce am gasit pana acum:
- Konka i258
- Verykool s505 spark
- Siragon SPp5110

Nu stiu exact ce anume este "Designed in EU" la aceste telefoane UTOK.

Pana acum am avut de la UTOK: 351D, 451D si acum 500Q HD DE.

Tehnic, functional nu am ce reprosa, toate au mers si inca merg foarte bine.

Ceea ce ma deranjeaza teribil este dificultatea de a gasi accesorii. Nu inteleg ce este atat de dificil la aceasta firma sa solicite de la producatorul din China si accesorii (huse, carcase, etc) si niste baterii de schimb. Caut de ceva vreme o baterie de schimb pentru 500Q HD DE, care bineinteles la UTOK nu este disponibila si nici nu se stie daca va fi. Cel mai "aproape" am gasit in India, dupa model number, dar nu se livreaza in Ro.

Si atunci ma intreb: ce rahat de valoare mai are garantia aia de 5 ani, daca in 2-3 ani bateria probabil se va duce, si inlocuitor nu se gaseste nicaieri, dar mai ales la UTOK?

Deci cine considera sa cumpere un produs de la aceasta firma, ii sugerez sa se gandeasca bine daca merita investitia, tinand cont de aceste lipsuri.

#680
rares006

rares006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2011
Nu exista garantie la produsele UTOK (este doar pe hirtie).Eu am o tableta UTOK care are USB defect este in service,vor sa platesc eu placa de baza chipurile ca sa defectat  din vina mea ,asa da garantie Produse foarte slab calitativ, nu mai cumpar in viata mea produse de la ei,daca vreti va pot pune si constatarea celor de la service,o sa fac si o plingere la OPC

#681
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Tocmai d-aia sunt asa de ieftine. Pentru ca nu ofera o garantie reala. Doar un document pt a fi in legalitate. Aceleasi specificatii dar la pret cel putin dublu gasesti si la sony sau lg dar pretul lor mai include de eventuale reparatii plus plastice mai de calitate. Eu mi-am asumat riscul asta si nu regret pana acum. Poate intr-o zi cu ajutorul celor care fac contestatii la opc se va reglementa chestia asta si firme ca utok, vonino sau allview vor dispare de pe piata. Atunci n-o sa mai fiti tentati (sa nu zic pacaliti) sa cumparati quad core cu 150 de lei.

#682
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postbbchip44, on 22 mai 2015 - 21:06, said:

firme ca utok, vonino sau allview vor dispare de pe piata.

poate gresesc, dar "din auzite", am inteles ca "vedetot" s-ar asambla in ro. ar avea niste linii de "productie" pe la brasov, fata de altii care doar le iau de pe boxpalet si le pun in rafturi.
cine cunoaste mai bine fenomenul poate sa confirme sau sa infirme cele scrise de mine.

in ceeace priveste mult trimbitzata garantie de 5 ani, la baterie nu se aplica (scrie in "ceferticat"), la display nu se aplica, acesta deteriorindu-se invariabil din cauza detinatorului, la mufe nu se aplica din acelas motiv, deci pina la urma LA CE SE APLICA?  doar la resoftari????
AOLEO!!! stai ca nici acolo, ca se detecteaza o "tentativa de rootare" si userul si-a pierdut garantia.

va rog sa nu ma banuiti ca as fi un gigi contra impotriva firmei, sunt detinatorul mai multor dispozitive utok de care pina in prezent au functionat multumitor, insa ma gindesc cu groaza cind voi avea nevoie de "suportul" firmei.

#683
argoteck

argoteck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 07.01.2004
Allview au inceput usor usor sa dea updateuri. Utok se vor ingropa singuri cu aceasta atitudine. Mai mult la allview am avut parte de service si au fost decenti... aici .... nu stiu ce sa zic.

#684
cristeadnl

cristeadnl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.05.2015

View Postr_murphy, on 23 mai 2015 - 13:13, said:


in ceeace priveste mult trimbitzata garantie de 5 ani, la baterie nu se aplica (scrie in "ceferticat"), la display nu se aplica, acesta deteriorindu-se invariabil din cauza detinatorului, la mufe nu se aplica din acelas motiv, deci pina la urma LA CE SE APLICA?  doar la resoftari????
AOLEO!!! stai ca nici acolo, ca se detecteaza o "tentativa de rootare" si userul si-a pierdut garantia.


Nu ma astept sa fie si bateria in garantie pe perioada de 5 ani, dar daca bateria nu mai tine peste 2-3 ani, de cumparat nu se gaseste, atunci telefonul devine inutilizabil, nu? Presupunand ca nu cedeaza si altceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate