Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tablete Windows 8.x

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1 reply to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sub denumirea de "windows tablet" intra in acest moment mai multe categorii de dispozitive:
- tablete cu procesor ARM si Windows RT;
- tablete cu procesor Intel x86 si Windows 8 (Standard) sau Windows 8 Pro pe 32 biti;
- tablete cu procesor Intel x64 si Windows 8 Pro versiunea pe 64 biti
etc.
La acestea s-ar mai putea adauga Tabletele PC All-In-One la care am facut referire in cadrul unui alt topic.
In ceea ce ma priveste, eu sunt un detinator al tabletei Asus VivoTab Smart pentru care am creat un topic special.

Intrucat unul dintre moderatorii ariei/ sectiunii "Tablete" mi-a atras atentia ca topicurile/ topicele si mesajele mele se potrivesc mai curand sectiunii "Windows 8" decat celei referitoare la "Tablete" (care este mai curand rezervata fanilor Android, respectiv iOS), am creat acest nou subiect in aria de fata, cu intentia de a ramane un subiect general destinat discutiei despre tabletele cu Windows 8 sau superior.

Dupa cum stiti si voi, sistemul de operare Windows si aplicatiile se comporta un pic diferit pe o tableta dotata cu ecran tactil si lipsita de tastatura fizica sau mouse/ touchpad. Deci, aducerea in discutie a caracteristicilor hardware ale tabletelor nu vor fi nepotrivite la acest topic in masura in care acestea influenteaza componenta software.

De asemenea, nu mai are rost sa insist asupra faptului ca Windows 8 prezinta niste diferente semnificative comparativ cu S.O. Android, iOS, Linux (Ubuntu pentru tablete, Ubuntu touch) etc. Cunoasteti si voi ca utilizatorii de tablete cu Windows simt nevoia sa se raporteze uneori la interfata celorlalte sisteme de operare mentionate, la aplicatiile create pentru aceste sisteme s.a.m.d.
In timp numarul de apllicatii create pentru interfata Metro (ecranul Start) a lui Windows 8 va creste, insa, pana atunci, vom avea nevoie, poate, sa rulam si aplicatii Android, sa zicem, prin emulare sau virtualizare, ori sa cautam solutii alternative care sa compenseze lipsa de software dedicat tabletelor cu Windows 8. Prin aceasta, am deschis o noua linie posibila de discutii la acest topic.

Sugerez participantilor la acest subiect sa contribuie cu idei utile si in cadrul topicului "Ce facem dupa ce am achizitionat o tableta cu Microsoft Windows?", topic destinat informarii proaspetilor detinatori de tablete cu Windows 8 sau discutarii de probleme corelate cu pasii pe care trebuie sa ii urmam dupa reinstalarea sistemului pe tableta noastra. Desigur ca astfel de discutii le putem avea si in cadrul acestui topic (cu speranta ca in aceasta sectiune nu vor mai sari fanii Android ca sa faca flame pe motiv ca "Windows 8 sucks" si "Android este cel mai tare sistem de operare creat vreodata").

Fara a ne limita la temele mentionate, mai putem, desigur, discuta la acest topic printre alte probleme corelate si despre problemele software ale tabletelor noastre, in masura in care aceste probleme au realmente legatura cu tabletele si nu sunt probleme generale care pot aparea pe orice fel de dispozitive care ruleaza Windows...

Edited by _-_, 14 October 2013 - 14:12.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Omule, eu ti-am zis sa citesti regulile de postare scrise astazi acolo.
Aveai redirectionari.
Windows 8 versiunea x86 ( sau asa zisul x64 ) care se pune pe tablete este ACELASI si se comporta LA FEL, fie ca il ai pe o tableta, PC sau laptop - ultimele mai nou vin si cu touch screen.
Pe aria respectiva nu vreau sa mai aud de discutii despre soft, ca e Android, iOS sau Windows - am specificat clar asta. Ptr ca exista arie de Android separat, de iOS separat, de Windows Phone/RT separat si asta de Windows pe arhitectura x86. Daca vrei linux - si asta are arie separat.

Deci daca ai vre-o problema de Windows 8 pe arhitectura x86 postezi aici pe arie - in topic general sau pe un topic strict referitor la problema ta - daca nu exista deschizi unul.
Nu exista Windows 8 x86 special ptr tablete. Deci nu e nevoie de niciun topic special.

Bine ca ai pus linkul la topicul cu "Ce facem dupa..." -  s-a mutat aici, ptr ca e tot despre soft. Imi scapase.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate