Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce ati facut azi, in solar sau gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3772 replies to this topic

#1
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara all forumisti! Sarut mainile muncite doamnelor!
Activitatea pe aceasta arie este intensa, iar dorinta noastra de comunicare, deasemenea.
Avem multe topicuri deschise, foarte oportune si punctuale, in care ne impartasim cunostintele, realizarile si intrebam ce nu stim.
De multe ori am postat la limita ,,off topicului'' alergand, la mai multe subiecte.
Dar, mai suntem implicati in aceasta activitate, in ceea ce priveste, pregatirea terenului, compozitia optima a substratului, cultivarea lui, intretinerea plantelor, recoltarea lor, eliminarea tulpinilor si multe activitati zilnice, sau la doua, trei zile, pe care le desfasuram.
Consider ca este in folosul nostru, cei care suntem implicati in aceasta nobila activitate, sa ne facem cunoscute, eforturile depuse zilnic, precum si metodele folosite.
Vom avea cu totii de castigat si sunt sigur, de urmat exemplele colegilor.
Dar sa tai panglica.
Acum trei zile am inceput sa aduc la domiciliu, pentru imbunatatirea substratului in solar si gradina, niste ingrasaminte organice.
Respectiv, gainat de pasari, care provin de la o ferma, de crestere a prepelitelor. Vechimea acestuia este de trei ani si jumatate. Ideal pentru hrana viitoarelor plante, pe care le cultiv. Este mult mai eficient si mai ,,domestic'' in cresterea si dezvoltarea legumelor, vis-a vis de ingrasamintele complexe. Sunt perfect constient ca si cele din urma au rolul bine determinat si fara ele nu se poate. Dar caut ca macar pentru familie sa produc cat de cat mai natural.
Am deja cateva tavi alveolare semanate cu salata. aceasta mai are vreo 8-10 zile si trebuie sa o cultiv.
Am imprastiat ,,gunoiul'' respectiv in solar, peste acesta urmeaza sa astern un strat de 5-6cm. de nisip, care are ca provenienta o statie de sortare agregate, deci este bine spalat.
Urmeaza, aratura, frezarea de vreo 2 ori, transversal si longitudinal. Substratul respectiv va avea o consistenta gen ,,malai'' Colegii mei stiu la ce ma refer.
Am inceput aceasta operatie joi si am finalizat-o azi. Nisipul vine maine. Dar maine , este o mare sarbatoare religioasa. Sfanta Parascheva.
Este si ziua comunei in care locuiesc. Respect aceasta zi, prin sistarea activitatii in gradina sau solar. Mai ne tragem si noi sufletul.
Va asigur ca voi face cunoscute toate activitatile mele, zilnice sau la doua zile, insotite de imagini.
Odihna placuta si sa citim numai si numai de bine!

Attached Files



#2
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
io azi am facut asa: am scos 4 vite si 2 stalpi, am dus gunoi de iepure pe zona libera rezultata, am cazmaluit la greu. peste vreo 2-3 sapt.acolo voi muta coacazele. l-am anuntat pe tata in seara asta despre decimarea vitei (se astepta...ca i-am zis mai demult ca se va intampla :) ).

am o senzatie din ce in ce mai pregnanta ca maine nu voi mai fi in stare sa ma ridic din pat...

#3
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Valeu, ai lasat senzatia pregnanta ? Ti-am spus sa fii atenta !

Ieri am cules ceva flori din solar, mai putine decat ma asteptam, dar tot e ceva. In rest, pe afara am scos din pamant plantele congelate de bruma timpurie.

#4
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

Vizualizare mesaj1orgu, pe 13 octombrie 2013 - 20:00, a scris:

Dar maine , este o mare sarbatoare religioasa. Sfanta Parascheva.
Este si ziua comunei in care locuiesc. Respect aceasta zi, prin sistarea activitatii in gradina sau solar.
Toata admiratia si tot respectul pentru munca ta, nu e prima data cand iti admir opera, dar .......
Azi a fost duminica, degeaba te odihnesti maine, daca ziua de azi nu ai respectat-o. Pentru un om de alta credinta sau un ateu, duminica nu are nicio insemnatate, dar inteleg ca tu respecti sarbatorile religioase (ma rog, unele). Duminica este, dpdv religios, echivalentul unei sarbatori mari, cum este cea de maine.
Doar o parere personala, in fond fiecare e liber sa faca asa cum doreste.

Numai bine si spor in toatePosted image

P.S.: Eu solar inca nu am, iar in gradina, duminica de obicei fac inspectii si ..... planuri :)

Edited by ginaro, 13 October 2013 - 20:18.


#5
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
pai nu ne spui si noua ce urmeaza sa pui in solar tinand cont ca vine iarna?vad ca ai salata.e cam tarziu.da aratura adanca.desfa solarul ca sa ninga si sa degere si apoi in primavara freza.

Edited by masni, 13 October 2013 - 20:21.


#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

Vizualizare mesajjumborom, pe 13 octombrie 2013 - 20:14, a scris:

Valeu, ai lasat senzatia pregnanta ? Ti-am spus sa fii atenta !

Ieri am cules ceva flori din solar, mai putine decat ma asteptam, dar tot e ceva. In rest, pe afara am scos din pamant plantele congelate de bruma timpurie.

daaa...am lasat-o extrem si indubitabil de pregnanta :) dupa ce ca-s beteaga de o mana de ieri...maine voi fi beteaga complet :)

cu sarbatorile...eu una nu le respect! e si greu avand in vedere ca in afara de vara (cand ma mut la tara), in rest sunt nevoita sa muncesc in we (cu febrele musculare de rigoare din timpul saptamanii...da' tot e ceva ca imi trece pana we urmator!). am mers intotdeauna pe principiul ca lui Dumnezeu nu ii plac puturosii...si eu cred doar in Dumnezeu!

am scos si eu ieri ardeii iuti (congelati! unul era fresh: ala care a stat sub umbra unei anghinare. da' l-am scos si pe ala intrucat nu prezenta fructe in prag de coacere si statea degeaba). am rosiile alea cazute la pamant inca bine, au gogonele pe care le si cresc :) cred ca la anu' prin sept.asa (dupa culesul viei), merg prin vie si tai toate legaturile care tin rosiile pe sarme si le pun pe pamant.

#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Eu azi am facut un gratar la gradina!!!
V-am luat fatza...

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
no ca gratarul s-a facut si ieri si azi :) l-a facut sotul (care nu pricepe defel de ce ma strofoc asa tare...da' m-a ajutat la carat stalpii :) )

#9
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesajginaro, pe 13 octombrie 2013 - 20:15, a scris:

Azi a fost duminica, degeaba te odihnesti maine, daca ziua de azi nu ai respectat-o.

Am mult mai mult respect si grija fata de familie decat de o zi de duminica. sunt invatat cu munca. Daca as putea face o zi de 25 de ore, crede-ma ca as face-o.
Activitatea in solar si gradina o fac din foarte , foarte multa placere. Ma incarc de ZEN! Acesta subliniere este o sustinere a parerii colegei noastre anknik. O sustin si respect!

Vizualizare mesajmasni, pe 13 octombrie 2013 - 20:19, a scris:

pai nu ne spui si noua ce urmeaza sa pui in solar tinand cont ca vine iarna?vad ca ai salata.e cam tarziu.da aratura adanca.desfa solarul ca sa ninga si sa degere si apoi in primavara freza.

Salata, ceapa verde, usturoi verde, ridichii, spanac, loboda, plante aromatice. Rezultatele au fost peste asteptari. si crede-ma, a fost primul an de cultivare in solar. Am respectat cu sfintenie toate operatiile, iar satisfactiile au fost peste asteptari.
In iarna trecuta ne-am imbuibat toti din familie cu ,,clorofila''. La indemana si mult. mult mai sanatoasa si gustoasa de ce este prin piata.
Cateva foto din iarna trecuta:
21 ian 2013

Attached Files



#10
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
azi am bagat teava de apa prin curte (vreo 70-80 de metri)....si-am castrat 3 vieri....

deci.....poate maine ma voi odihni si eu...

cu gradinaritul stau nasol....

dar o sa cumpar de la tine daca e...:P

#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
stii ca ma gandeam io chiar zilele trecute ce-ar fi sa le prezint ideea alor mei (aka tata, sot si frate) sa tragem ceva robineti prin punctele esentiale din gradina...sa vaz cum impachetez frumos ideea...ca poate se face :)

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
E o idee excelenta...vezi cum faci sa-i convingi pe...masculii alpha!
Bafta!
Irigarea la momentul potrivit te scapa de multe necazuri si-ti aduce rezultate (recolte) nesperate altfel...

#13
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Astazi n-am avut vreme de gradinarit, dar am vizitat targul din Calugareni si am negociat plus primit acasa niste baloti de paie pentru a-mi pregati pomisorii pentru iarna.
Totodata, am negociat si arvunit, dupa modelul Iorgu, gainat de prepelite hranite fara stimulatori de crestere/ouat.
Apoi am iesit cu prietenii la o plimbare prin oras Posted image

Edited by meganedoi, 14 October 2013 - 00:21.


#14
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

Vizualizare mesajanknic, pe 13 octombrie 2013 - 21:33, a scris:

sa tragem ceva robineti prin punctele esentiale din gradina... Posted image

Buna dimineata, all forumisti! Sarut mainile muncite, doamnelor!
Niciodata nu este prea tarziu. Cred ca te-ai saturat sa tragi de furtun (e) prin toata gradina, sa rupi sau sa deranjezi anumite plantute, sa cari multe stopitori sau galeti cu apa, sa faci slalom cu furtunul dupa tine.
Inainte sa instalez sistemul de irigare prin picurare, am sapat un sant pe toata lungimea gradinii si livezii. Cam de vreo 20cm. adancime si lat de vreo 10 cm. Adica am folosit casmaua in lungimea randului. Am ingropat teava PEHD, de 32 mm., poti sa folosesti fara nici o problema si teava de 25mm. Din 15 in 15m., am scos niste capete de teava si am racordat cate un robinet. La aceste robinete am mufat bucati de furtun cu lungimea de 8 m. Adica sa pot acoperii o raza pana la jumatatea distantei intre robineti. Una este sa ma distrez cu un furtun de 8m. si alta sa trag dupa mine 20, 30, 40m. de furtun.
Teava respectiva o pozezi in sant cu un mimim-minimorum de inclinatie, spre orice capat doresti. Acest lucru te ajuta la golirea ei cand se apropie gerul.
Mare grija si atentie cum o proiectezi, deoarece pe viitor (sunt mai mult ca sigur), vei implementa sistemul de irigat prin picurare.
Sa vezi atunci cum apesi pe un buton si toata gradina ta rade! Iar salele tale vor zice ,,bogdaproste''.
Este o investitie minima si un efort fizic aducator de multe beneficii.
Buna organizare pentru intretinerea si exploatarea gradinii de legume, ne scuteste de multa munca fizica si timpul acordat acestor operatii.
Azi fiind sarbatoare, primesti un flux mai mare de inspiratie divina, care te ajuta sa iei hotarari. Pune totul pe hartie , iar de maine treci la finalizare.
Oricat ai amana tot aici vei ajunge.
Spor la masurat!

#15
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013

Vizualizare mesaj1orgu, pe 13 octombrie 2013 - 20:51, a scris:

Salata, ceapa verde, usturoi verde, ridichii, spanac, loboda, plante aromatice. Rezultatele au fost peste asteptari. si crede-ma, a fost primul an de cultivare in solar.

Cind ai semanat ridichiile asta iarna, iti mai aduci aminte ?

#16
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Ridichile de luna in solar se fac in 26-40 de zile in functie de temperatura bineinteles.

#17
radiann

radiann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2008

Vizualizare mesaj1orgu, pe 13 octombrie 2013 - 20:00, a scris:

Buna seara all forumisti! Sarut mainile muncite doamnelor!
Activitatea pe aceasta arie este intensa, iar dorinta noastra de comunicare, deasemenea.
Avem multe topicuri deschise, foarte oportune si punctuale, in care ne impartasim cunostintele, realizarile si intrebam ce nu stim.
De multe ori am postat la limita ,,off topicului'' alergand, la mai multe subiecte.
Dar, mai suntem implicati in aceasta activitate, in ceea ce priveste, pregatirea terenului, compozitia optima a substratului, cultivarea lui, intretinerea plantelor, recoltarea lor, eliminarea tulpinilor si multe activitati zilnice, sau la doua, trei zile, pe care le desfasuram.
Consider ca este in folosul nostru, cei care suntem implicati in aceasta nobila activitate, sa ne facem cunoscute, eforturile depuse zilnic, precum si metodele folosite.
Vom avea cu totii de castigat si sunt sigur, de urmat exemplele colegilor.
Dar sa tai panglica.
Acum trei zile am inceput sa aduc la domiciliu, pentru imbunatatirea substratului in solar si gradina, niste ingrasaminte organice.
Respectiv, gainat de pasari, care provin de la o ferma, de crestere a prepelitelor. Vechimea acestuia este de trei ani si jumatate. Ideal pentru hrana viitoarelor plante, pe care le cultiv. Este mult mai eficient si mai ,,domestic'' in cresterea si dezvoltarea legumelor, vis-a vis de ingrasamintele complexe. Sunt perfect constient ca si cele din urma au rolul bine determinat si fara ele nu se poate. Dar caut ca macar pentru familie sa produc cat de cat mai natural.
Am deja cateva tavi alveolare semanate cu salata. aceasta mai are vreo 8-10 zile si trebuie sa o cultiv.
Am imprastiat ,,gunoiul'' respectiv in solar, peste acesta urmeaza sa astern un strat de 5-6cm. de nisip, care are ca provenienta o statie de sortare agregate, deci este bine spalat.
Urmeaza, aratura, frezarea de vreo 2 ori, transversal si longitudinal. Substratul respectiv va avea o consistenta gen ,,malai'' Colegii mei stiu la ce ma refer.
Am inceput aceasta operatie joi si am finalizat-o azi. Nisipul vine maine. Dar maine , este o mare sarbatoare religioasa. Sfanta Parascheva.
Este si ziua comunei in care locuiesc. Respect aceasta zi, prin sistarea activitatii in gradina sau solar. Mai ne tragem si noi sufletul.
Va asigur ca voi face cunoscute toate activitatile mele, zilnice sau la doua zile, insotite de imagini.
Odihna placuta si sa citim numai si numai de bine!
salut! cand se insamanteaza loboda si de unde cumpar si eu samanta buna? mersi

#18
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013

Vizualizare mesajmaddox_dtv, pe 14 octombrie 2013 - 13:23, a scris:

Ridichile de luna in solar se fac in 26-40 de zile in functie de temperatura bineinteles.

Poti sa le semeni si in ianuarie ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate