Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#24067
aliobrix

aliobrix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2007

 Deria_Leena26, on Oct 16 2007, 21:26, said:

Referitor la "nu se face la curs":

Din cate stiu eu, grupurile de shakti se infiintau din anul II de curs. Cu toate acestea, daca existau cursante de anul I mai rasarite, ele erau primite cu bratele deschise, fara sa se mai tina seama de an (cunosc personal una din aceste fete).

Acum, in cadrul grupului de shakti, a venit odata coordonatoarea si a aratat cu degetul spre cateva fete (printre care si fata pe care o cunosc), spunand "tu, tu si tu, ati fi bune pentru Japonia".

Dar, desigur, Japonia nu se face la curs, ceea ce inseamna ca nici grupurile de shakti nu tin de curs, ceea ce inseamna ca ele, practic, nu exista, fiindca, netinand de curs, nu au cum sa fie formate din cursante... Nu-i asa, aliobrix?

S-a raspuns deseori ca nu se face la curs, e adevarat, poate uneori s-a facut exces in acest sens. Gen acuze sex in grup la curs, etc. Totusi trebuie sa faceti diferente in ceea ce se intampla in anumite grupuri si in ceea ce spune Grieg sau se spune la curs. Chiar daca grupurile sunt facute din cursanti asta nu inseamna ca tin de curs. Sunt si grupuri care tin de curs, depinde de cine e organizat. Stiu si eu colegi care au gresit in diferite situatii fara sa li se spuna la curs, si de gresit gresim cu totii. Insa pt asta nu inseamna ca vinovat e Grieg sau MISA. Karma yoga face cine doreste, nimeni nu e obligat. La curs poate sa plece oricine oricand doreste. Daca acuzati vreo fata ca a plecat in Japonia ca sa se prostitueze ar fi bine sa prezentati si o dovada, nume, contract, declaratie unei fete,gasiti voi. Nici Grieg si nici altcineva din conducerea scoli nu a pus pe cineva sa se prostitueze, lasati aberatiile la o parte.

#24068
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 aliobrix, on Oct 17 2007, 10:05, said:

S-a raspuns deseori ca nu se face la curs, e adevarat, poate uneori s-a facut exces in acest sens. Gen acuze sex in grup la curs, etc. Totusi trebuie sa faceti diferente in ceea ce se intampla in anumite grupuri si in ceea ce spune Grieg sau se spune la curs. Chiar daca grupurile sunt facute din cursanti asta nu inseamna ca tin de curs. Sunt si grupuri care tin de curs, depinde de cine e organizat. Stiu si eu colegi care au gresit in diferite situatii fara sa li se spuna la curs, si de gresit gresim cu totii. Insa pt asta nu inseamna ca vinovat e Grieg sau MISA. Karma yoga face cine doreste, nimeni nu e obligat. La curs poate sa plece oricine oricand doreste. Daca acuzati vreo fata ca a plecat in Japonia ca sa se prostitueze ar fi bine sa prezentati si o dovada, nume, contract, declaratie unei fete,gasiti voi. Nici Grieg si nici altcineva din conducerea scoli nu a pus pe cineva sa se prostitueze, lasati aberatiile la o parte.

@aliobrix

1. Referitor la cliseul "nu se face la curs", eu, una, sunt lamurita. Daca n-ai sesizat ironia din mesajul meu anterior...

2. Referitor la karma-yoga: este sau nu este adevarat ca, in ashram, programul de karma-yoga, de un anumit numar de ore (parca minim 4 - aici recunosc ca nu stiu exact), este obligatoriu? Sau ca era obligatoriu? (Eu zic ca e important sa spunem ce ESTE si ce ERA). Ca oamenii din ashram lucrau pe santier (baietii) si la tiprografie sau brutarie (fetele)? Ca astfel se platea sederea in ashram si ca, cine nu efectua orele de karma-yoga, trebuia sa achite contravaloarea acestora in bani?

3. Sigur ca poate sa plece oricine oricand doreste. In ce conditii se face asta, insa...

4. Eu, una, nu am dovezi clare ca vreo fata s-ar fi prostituat in Japonia. Nici tu nu vei avea, din cauza juramintelor. Mi se pare ciudat, insa, ca toata agoniseala din Japonia sa-i fie donata lui Grieg, pentru ca acesta sa dispuna de ea cum doreste. Nu mi se pare ca aceasta este o actiune de karma-yoga.

Referitor la ce le-a pus Grieg pe fete sa faca si ce nu, s-a discutat de "n" ori pe forumul acesta si pe celalalt: la conferinta de la Voineasa, Grieg spunea ca "prostitutia include si aratarea corpului pe bani", "da-mi doua mii ca sa-ti arat sanul" e prostitutie, asta spunea atunci maestrul Bivolaru. Acum, stripteasul facut de fete in Japonia, conform acestei definitii a prostitutiei, date de Grieg, ce e?

Cat despre documentele de plecare in Japonia, parca au fost puse si aici, contractul si conditiile ce trebuiau respectate...

Edited by Deria_Leena26, 17 October 2007 - 10:38.


#24069
aliobrix

aliobrix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2007

 Deria_Leena26, on Oct 17 2007, 11:36, said:

@aliobrix

2. Referitor la karma-yoga: este sau nu este adevarat ca, in ashram, programul de karma-yoga, de un anumit numar de ore (parca minim 4 - aici recunosc ca nu stiu exact), este obligatoriu? Sau ca era obligatoriu? (Eu zic ca e important sa spunem ce ESTE si ce ERA). Ca oamenii din ashram lucrau pe santier (baietii) si la tiprografie sau brutarie (fetele)? Ca astfel se platea sederea in ashram si ca, cine nu efectua orele de karma-yoga, trebuia sa achite contravaloarea acestora in bani?
Nu ti se pare normal ca acolo unde stai sa faci curatenie, mancare, etc? Pentru a intretine o locuinta e nevoie si de bani pt caldura, etc...In orice ashram se munceste, si in manastiri se munceste pentru folosul tuturor. Un program era necesar (acel nr de ore). Nu se poate sta ca la hotel si pe gratis. Iar sumele pentru cei care nu faceau karma yoga sa stii ca erau foarte mici.

#24070
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 aliobrix, on Oct 17 2007, 12:15, said:

Nu ti se pare normal ca acolo unde stai sa faci curatenie, mancare, etc? Pentru a intretine o locuinta e nevoie si de bani pt caldura, etc...In orice ashram se munceste, si in manastiri se munceste pentru folosul tuturor. Un program era necesar (acel nr de ore). Nu se poate sta ca la hotel si pe gratis. Iar sumele pentru cei care nu faceau karma yoga sa stii ca erau foarte mici.

Eu am auzit ca se platea cam 200 RON pe luna... Poate ma insel... 200 RON nu e o suma mica...

PS. Stiam ce o sa raspunzi la faza cu "karma-yoga". :)

Daca vrei sa stai in ashram, faci karma-yoga. Daca nu poti face karma-yoga, platesti. Asadar, pentru a beneficia de un loc in ashram, ESTI OBLIGAT sa faci karma-yoga sau sa platesti. Pana aici, comparatia cu hotelul e buna.

Tu spui: "karma-yoga face cine doreste, nimeni nu e obligat". Dar cine NU E OBLIGAT, nu sta in ashram. Dupa cum cine nu plateste, nu sta la hotel. Ne incurcam in cuvinte, aliobrix?

La fel cu videochatul, la fel cu Japonia (stiu, nu se fac la curs).

Nicio fata nu a fost obligata sa plece sau sa faca videochat, si cu toate astea au plecat si au facut / fac videochat (unele la recomandarea lui Grieg, crezi ce vrei sau pe cine vrei).

Intrebare: daca aceste fete NU ar fi fost cursante MISA, care crezi ca ar fi fost sansele ca ele sa ajunga in Japonia, in baruri de striptease, sau pe net, facand videochat? In procente, please. :)

Si vezi ca mi-ai ramas dator cu niste raspunsuri...

Edited by Deria_Leena26, 17 October 2007 - 12:00.


#24071
aliobrix

aliobrix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2007

 Deria_Leena26, on Oct 17 2007, 12:52, said:

Eu am auzit ca se platea cam 200 RON pe luna... Poate ma insel... 200 RON nu e o suma mica...

PS. Stiam ce o sa raspunzi la faza cu "karma-yoga". :)

Daca vrei sa stai in ashram, faci karma-yoga. Daca nu poti face karma-yoga, platesti. Asadar, pentru a beneficia de un loc in ashram, ESTI OBLIGAT sa faci karma-yoga sau sa platesti. Pana aici, comparatia cu hotelul e buna.

Tu spui: "karma-yoga face cine doreste, nimeni nu e obligat". Dar cine NU E OBLIGAT, nu sta in ashram. Dupa cum cine nu plateste, nu sta la hotel. Ne incurcam in cuvinte, aliobrix?

Si vezi ca mi-ai ramas dator cu niste raspunsuri...
Deci, unele lucruri sunt necesare si poti considera ca ele nu fac parte din karma yoga, iar cei care platesc nu fac karma yoga , deci nu sunt obligati. Cei care nu platesc in schimb sunt obligati. Vii in ashram pentru yoga pana la urma, ca faci raja, karma, sau alta ramura trebuie sa faci, nu sa sa stai. Este necesar sa se faca si anumite activitati care sa duca la posibilitatea realizarii cursului, tipografie, etc. Este nevoie si de bani pentru intretinerea ashramului si astea trebuie sa vina de undeva. Si faci ce e necesar.Crezi ca in manastire calugarii care nu vor sa faca nimic nu sunt dati afara?
Acum nu stiu care sunt sumele, acum ceva timp in urma erau mici, asta stiu sigur. Totusi 200RON e de cateva ori mai putin decat costurile care sunt pt inchirierea unei garsoniere.

In ceea ce priveste raspunsul la pintrebarea cu procentul tau teoretic ar trebuie sa fie 100%. Daca accepta sa fie trimise de cineva de ce sa nu accepte sa fie trimise si de altcineva, ca de gasit se gaseste usor cineva.

In ceea ce priveste raspunsurile cu care sunt dator..
La 1..
Am observat ca esti ironica si in alte randuri si consider ca nu e necesara ironia, ea nu demonstreaza nimic, din contra indica o anumita tenta de neseriozitate.
Poate ma insel.
La 3. Nu stiu la ce conditii te referi, pur si simplu nu te duci. Daca ai acceptat sa faci un lucru esti responsabil pentru el, chiar daca ulterior spui ca lucrul ala nu iti convine. Aveai posibilitatea sa nu il faci. Este necesar sa si gandesti ceea ce faci, nu sa accepti orice, oricum. Poti oricand sa spui "nu".
La 4. Atata timp cat nu am dovezi sa vad cu ochii mei prefer sa nu vorbesc. Din ce stiu eu in mod direct Grieg a condamnat intotdeauna prostitutia. Nu stiu ce au facut fetele alea in Japonia. Nu cred ca s-au prostituat la indicatia cuiva de la curs. Ca au donat ce au muncit pe acolo e treaba lor, nu au plecat in Japonia fortat.

#24072
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 aliobrix, on Oct 17 2007, 15:23, said:

Deci, unele lucruri sunt necesare si poti considera ca ele nu fac parte din karma yoga, iar cei care platesc nu fac karma yoga , deci nu sunt obligati. Cei care nu platesc in schimb sunt obligati. Vii in ashram pentru yoga pana la urma, ca faci raja, karma, sau alta ramura trebuie sa faci, nu sa sa stai. Este necesar sa se faca si anumite activitati care sa duca la posibilitatea realizarii cursului, tipografie, etc. Este nevoie si de bani pentru intretinerea ashramului si astea trebuie sa vina de undeva. Si faci ce e necesar.Crezi ca in manastire calugarii care nu vor sa faca nimic nu sunt dati afara?
Acum nu stiu care sunt sumele, acum ceva timp in urma erau mici, asta stiu sigur. Totusi 200RON e de cateva ori mai putin decat costurile care sunt pt inchirierea unei garsoniere.

In ceea ce priveste raspunsul la pintrebarea cu procentul tau teoretic ar trebuie sa fie 100%. Daca accepta sa fie trimise de cineva de ce sa nu accepte sa fie trimise si de altcineva, ca de gasit se gaseste usor cineva.

In ceea ce priveste raspunsurile cu care sunt dator..
La 1..
Am observat ca esti ironica si in alte randuri si consider ca nu e necesara ironia, ea nu demonstreaza nimic, din contra indica o anumita tenta de neseriozitate.
Poate ma insel.
La 3. Nu stiu la ce conditii te referi, pur si simplu nu te duci. Daca ai acceptat sa faci un lucru esti responsabil pentru el, chiar daca ulterior spui ca lucrul ala nu iti convine. Aveai posibilitatea sa nu il faci. Este necesar sa si gandesti ceea ce faci, nu sa accepti orice, oricum. Poti oricand sa spui "nu".
La 4. Atata timp cat nu am dovezi sa vad cu ochii mei prefer sa nu vorbesc. Din ce stiu eu in mod direct Grieg a condamnat intotdeauna prostitutia. Nu stiu ce au facut fetele alea in Japonia. Nu cred ca s-au prostituat la indicatia cuiva de la curs. Ca au donat ce au muncit pe acolo e treaba lor, nu au plecat in Japonia fortat.

Am inteles cum e cu karma-yoga, stai linistit. :)

Ironia mea provine din faptul ca sunt eu cam prea perfectionista, asa cum bine a spus unul dintre colegii tai.

Ma refeream la conditiile de muncit in barurile din Japonia, exista o lista cu reguli, plus contractul facut de firma "Extaz SRL".

Din pacate, nu poti oricand sa spui "nu", cel putin, nu la MISA. Exista o discutie pe aici (sper sa nu ma insele memoria), in care se spunea ca una dintre fete a fost obligata sa plece in Japonia, pentru ca i se cumparase deja biletul. Si apoi, mai e si discutia despre buzunarirea fetelor la aeroport, la intoarcerea din Japonia, ca sa nu ascunda cine stie ce (bani, bijuterii).

Raspunsurile cu care imi erai dator:

1. Numeste-mi cinci greseli de la curs (ai spus ca stii ca s-au facut si greseli).

2. Raportat la definitia prostitutiei data de Grieg (Voineasa), ce consideri ca este striptease-ul facut de fetele de la curs in Japonia?

Acesta este contractul:

Si acestea sunt regulile pentru fete:

Attached Files


Edited by Megara, 18 October 2007 - 13:36.
merge posts. Foloseste butonul EDIT


#24073
aliobrix

aliobrix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2007

 Deria_Leena26, on Oct 17 2007, 15:38, said:

Am inteles cum e cu karma-yoga, stai linistit. :)

Raspunsurile cu care imi erai dator:

1. Numeste-mi cinci greseli de la curs (ai spus ca stii ca s-au facut si greseli).

2. Raportat la definitia prostitutiei data de Grieg (Voineasa), ce consideri ca este striptease-ul facut de fetele de la curs in Japonia?

1. Ma refeream la cursanti, instructori  ca mai gesesc si ei. Nu are rost sa dau exemple. Insa aici discutam despre Grieg si invatatura pe care o preda. Nu ceea ce nu respecta cei care participa. Asa am inteles eu.
2. Personal, din punct de vedere spiritual nu sunt de acord cu striptease-ul pe bani care se practica in cluburi.In spectacole de exemplu e altceva. Poate gresesc...Din punct de vedere legal din cate stiu e legal.  Prostitutia se refera la relatii sexuale contra bani sau alte foloase. O sa caut si conferinta cu Grieg de la Voineasa ca sa vad exact ce a zis si revin cu comentarii.

#24074
achiper2002

achiper2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 25.10.2006
Inca o marturie pentru viitorul apropiat,care va deveni prezent- cand va fi rasturnat regimul nerusinat din umbra,si Romania va fi iarasi ce a fost in Satya Yuga! video-abuzuri

Edited by achiper2002, 17 October 2007 - 20:04.


#24075
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
@aliobrix

Ti-am usurat munca. Uite conferinta. Luata din acest post:

http://forum.softped...p;#entry2132479

Asculta cu atentie, mai clar de atat nu poate fi.

"Yoga nu va va indemna niciodata sa preacurviti. Pentru ca curvia este in primul rand ceea ce numim prostitutie".

Yoga este si karma-yoga, nu-i asa, aliobrix?

Tu ai spus-o: "Vii in ashram pentru yoga pana la urma, ca faci raja, karma, sau alta ramura trebuie sa faci, nu sa sa stai."

Si daca este asa, CE CAUTA STRIPTEASUL SI VIDEOCHATUL in yoga???

Attached Files


Edited by Deria_Leena26, 17 October 2007 - 23:19.


#24076
klopete

klopete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.10.2006

 Deria_Leena26, on Oct 17 2007, 21:11, said:

@aliobrix

Ti-am usurat munca. Uite conferinta. Luata din acest post:

http://forum.softpedia.com/index.php?showt...p;#entry2132479

Asculta cu atentie, mai clar de atat nu poate fi.

"Yoga nu va va indemna niciodata sa preacurviti. Pentru ca curvia este in primul rand ceea ce numim prostitutie".

Yoga este si karma-yoga, nu-i asa, aliobrix?

Tu ai spus-o: "Vii in ashram pentru yoga pana la urma, ca faci raja, karma, sau alta ramura trebuie sa faci, nu sa sa stai."

Si daca este asa, CE CAUTA STRIPTEASUL SI VIDEOCHATUL in yoga???

De aia e stripteasul si videochatul la MISA pentru ca se cauta...... :lol:

#24077
aliobrix

aliobrix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2007

 Deria_Leena26, on Oct 18 2007, 00:11, said:

@aliobrix

Ti-am usurat munca. Uite conferinta. Luata din acest post:

Si daca este asa, CE CAUTA STRIPTEASUL SI VIDEOCHATUL in yoga???
Multumesc pentru cautari. E o davada clara pentru voi ca Grieg a condamnat intotdeauna prostitutia. Videochat la curs nu s-a facut niciodata si asta stiti si voi. Au facut unele fete in particular? Intreaba-le pe ele de ce au facut asta? Si ar fi bine sa spuna exact discutia pe care au avut-o cu Grieg despre acest lucru. Grieg spune ceva insa altii inteleg ce vor ei.

Raspundeti-mi la o intrebare.Sa presupunem  ca sunteti maestru si la voi vin niste obsedate care vor sa fac videochat. Ce le spuneti? Poate pentru unele singura scapare de obsesie e sa si-o implineasca.
Sunt cazuri in traditia yoghina in care mari maestri, s-au comportat destul de ciudat, aparent incalcand toate conventiile morale din acel timp. Insa renumele lor a ramas nepatat, si uneori nimeni nu s-a gandit macar sa aduca o acuza.

Atata timp cat se anlizeaza cu mintea, ca asta e bine, ca asta nu e bine, sunteti supusi sa gresiti. Si voi si eu. Nu intamplator am spus sa percepeti si cu sufletul, nu intamplator am facut aluzie la clarviziune. Nu poti sa vezi o aura, raporteaza-te la ce zic unele aparate. Au fost facute fotografii kirlian la spirale, altii clarvazatori au vorbit de ce au vazut (vezi Valentina). Fotografii ale aurelor se tot fac, Vedeti cum arata fotografiile cursantilor, cum evolueaza ele. Aceastea sunt dovezi obiective. Altii descriu experiente extraordinare. Chiar sunt nebuni cu totii?

#24078
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 aliobrix, on Oct 18 2007, 10:30, said:

Multumesc pentru cautari. E o davada clara pentru voi ca Grieg a condamnat intotdeauna prostitutia. Videochat la curs nu s-a facut niciodata si asta stiti si voi. Au facut unele fete in particular? Intreaba-le pe ele de ce au facut asta? Si ar fi bine sa spuna exact discutia pe care au avut-o cu Grieg despre acest lucru. Grieg spune ceva insa altii inteleg ce vor ei.

Atata ai vazut din conferinta aceea, ca Grieg a condamnat intotdeauna prostitutia? Pai ma lasi fara replica... Te-am supraestimat, mai aliobrix... Si mai zici ca nu vorbesti ca un papagal si nu folosesti clisee... Nici macar nu le vezi... :( Citeste naibii posturile mantrei mioritice, ea a lucrat la bucatarie, la casuta, Grieg a trimis-o sa faca videochat... Grieg, nu altcineva... Si a spus fata o gramada, si pe forumul asta, si pe celalalt... Mie mi-e clar un lucru, ORICE DOVADA v-am oferi noi, VOI O SA STITI s-o dati la intors si sa gasiti explicatii.

Deja ma exasperati cu "nu se face la curs". Si cand ma gandesc ca mi-e mila de voi... Pai la asa afirmatii, incepe sa-mi fie mila de mine...

Intelege odata ca MISA NU ESTE NUMAI CURSUL SCRIS. Ca este O AFACERE. Fetele care fac videochat sunt DE LA CURS. Fetele care au plecat in Japonia sunt DE LA CURS. Fetele care joaca in binecunoscutele filme sunt DE LA CURS. Daca si filmele sunt facute in particular, atunci, Doamne iarta-ma, ce v-a facut Grieg la toti?

Quote

Raspundeti-mi la o intrebare.Sa presupunem  ca sunteti maestru si la voi vin niste obsedate care vor sa fac videochat. Ce le spuneti? Poate pentru unele singura scapare de obsesie e sa si-o implineasca.
Sunt cazuri in traditia yoghina in care mari maestri, s-au comportat destul de ciudat, aparent incalcand toate conventiile morale din acel timp. Insa renumele lor a ramas nepatat, si uneori nimeni nu s-a gandit macar sa aduca o acuza.

Stii ce le-as spune? Ca un maestru nu este dator sa ia decizii in numele discipolilor sai. Ca nu este el stapan pe viata lor. Aia le-as spune. Le-as intreba de ce vor sa faca asta si apoi le-as explica implicatiile, consecintele. Si pe urma le-as zice: "datoria mea s-a sfarsit. Decizia este a voastra".

Quote

Atata timp cat se anlizeaza cu mintea, ca asta e bine, ca asta nu e bine, sunteti supusi sa gresiti. Si voi si eu. Nu intamplator am spus sa percepeti si cu sufletul, nu intamplator am facut aluzie la clarviziune. Nu poti sa vezi o aura, raporteaza-te la ce zic unele aparate. Au fost facute fotografii kirlian la spirale, altii clarvazatori au vorbit de ce au vazut (vezi Valentina). Fotografii ale aurelor se tot fac, Vedeti cum arata fotografiile cursantilor, cum evolueaza ele. Aceastea sunt dovezi obiective. Altii descriu experiente extraordinare. Chiar sunt nebuni cu totii?

Nu stiu daca sunt nebuni cu totii. Cat despre Valentina, hm, parca isi schimbase parerea... De ce n-o suni? De ce nu faceti voi nimic cand e vorba sa aflati ceva?Asteptati sa afle partea "anti", si apoi, cand va expun ce au aflat, incepeti cu acuzele. Grozava atitudine. Multi colegi de-ai tai au zis "da' de ce nu faceti voi ceva mai bun? Un curs al vostru? Sa vedeti daca reusiti sa-l egalati pe Grieg?" Da' voi de ce nu miscati UN DEGET?

L-am rugat pe unu', tot cursant, sa trimita un mail la tampenia aia de agentie, bn agentur, din Danemarca, si sa intrebe de unde au primit aia dreptul de difuzare a filmelor. Eu stiam, dar am vrut sa se convinga el. Tipul avea timp sa se fataie pe net, deci ce i-ar fi fost sa scrie 3 randuri si sa dea un clic pe butonul "send"? N-a facut-o veci, pricepi? Veci.

Io, acum, daca o sun pe Valentina si o intreb ce parere are despre Grieg si MISA, si postez aici conversatia telefonica cu stimabila doamna, asa-i c-o sa zici ca-i o facatura ordinara?

Cat despre energiile vazute la spirale, unii au vazut fuioare negre, auzi, negre, iesind din cursanti... Le-am vazut si eu iesind din poza unui vira, din capul acestuia, vira pe care nu il vazusem niciodata in fata... Asta ce dovedeste? Ha? Ce? Ca suntem "demoniaci", de vedem asa ceva? Ca am innebunit? Ca rezonam cu energii inferioare?

E ROZ TOTUL LA MISA, aliobrix?

Edited by Deria_Leena26, 18 October 2007 - 10:36.


#24079
aliobrix

aliobrix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.03.2007

 Deria_Leena26, on Oct 18 2007, 11:34, said:

E ROZ TOTUL LA MISA, aliobrix?
Da, pentru mine roz,pentru tine negru.

Si tu folosesti clisee, videochat, Japonia, prostitutie. Daca le scoti pe astea o sa vezi ce putin mai ramane din ce ai scris tu. Pentru mine "nu se face la curs" inseamna ca nu se face la sala, nu ca nu are legatura cu MISA.
Stiu ca Valentina si-a schimbat parerea, dar conteza declaratiile ei referitor la ce a vazut in subtil. Atunci cand am fost eu de fata coincideau cu ceea ce a fost inregistrat de aparatele Kirlian si erau culori foarte frumoase. Aparatele nu mint ca nu pot. Si eu pot sa spun ca Valentinei i s-a spalat creierul dupa ce a venit din America, pe la NASA sau pe unde a fost. Important e ce vede si nu parerea ei.

Da-mi si mie un exemplu sau mai multe de fiinte (sau de o scoala) spirituale pe care tu consideri ca merita sa fie urmate care sa fie contemporane cu noi si de preferinta din Romania.

Spune-mi si mie ce ti se pare tie bun la MISA.

#24080
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 aliobrix, on Oct 18 2007, 14:44, said:

Da, pentru mine roz,pentru tine negru.

Nu chiar. Sunt si lucruri bune. Mai bine spus, au fost, ca nu stiu cate au mai ramas. Imbunatatirea sanatatii prin hatha-yoga e unul dintre ele. Si am inteles ca unii au invatat sa nu mai fumeze si sa nu mai injure. Altii au invatat sa-si testeze limitele. Altii au avut stari care i-au incantat si i-au bucurat (asta e bine pentru ei - starile sunt f. discutabile, pe cat posibil, ma feresc sa discut starile cuiva).

Quote

Si tu folosesti clisee, videochat, Japonia, prostitutie. Daca le scoti pe astea o sa vezi ce putin mai ramane din ce ai scris tu. Pentru mine "nu se face la curs" inseamna ca nu se face la sala, nu ca nu are legatura cu MISA.
Stiu ca Valentina si-a schimbat parerea, dar conteza declaratiile ei referitor la ce a vazut in subtil. Atunci cand am fost eu de fata coincideau cu ceea ce a fost inregistrat de aparatele Kirlian si erau culori foarte frumoase. Aparatele nu mint ca nu pot. Si eu pot sa spun ca Valentinei i s-a spalat creierul dupa ce a venit din America, pe la NASA sau pe unde a fost. Important e ce vede si nu parerea ei.

Cum adica, important e ce vede si nu parerea ei? Pai nu-ti exprimi parerea pe baza a ceea ce vezi? N-am inteles ce-ai vrut sa spui.

Aparatele pot fi facute sa minta... Un magnet, ceva...

Quote

Da-mi si mie un exemplu sau mai multe de fiinte (sau de o scoala) spirituale pe care tu consideri ca merita sa fie urmate care sa fie contemporane cu noi si de preferinta din Romania.

Aici nu pot sa-ti raspund. :) Nu stiu care merita urmata. Contemporane si in Romania sunt Sahaja, Ole Nydahl, Adi de la Brad, AGEAC... Dar cat de merituoase sunt, eu, una, nu pot sa-ti raspund. Una: nu le cunosc decat din auzite. Doi: nu ma atrag.

#24081
E-bomb

E-bomb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 16.07.2007

 aliobrix, on Oct 18 2007, 14:44, said:

Da-mi si mie un exemplu sau mai multe de fiinte (sau de o scoala) spirituale pe care tu consideri ca merita sa fie urmate care sa fie contemporane cu noi si de preferinta din Romania.

Asta e alt subiect vechi si reluat de nu stiu cate ori pe acest topic sau pe celelalte forumuri (acum sunt doua in afara de SP din cate vad, cel mai nou preluand si arhiva primului, dar nu am voie din cauza regulamentului sa iti dau aici linkuri catre ele).

http://forum.softped...m...t&p=3349314

Pe langa scolile lui Ole Nydahl (care are filiale in principal in Ardeal) si cea a lui Namkhai Norbu (care isi face un centru la 23 August, la o aruncatura de bat de Costinesti), s-a mai discutat in trecut si de filiala din Ro a scolii lui Chogyam Trungpa, de cele doua scoli de Vipassana (cea "neacreditata" a lui Adi de la Brad si cealalta, cea oficiala de pe linia Goenka) sau de unele scoli mai putin mediatizate de qi gong (unele cu instructori de origine chineza - despre unul dintre ei a povestit cate ceva chiar landscape) sau Zen.
Ca sa nu mai pomenim si de organizatiile-fiice rupte din MISA, Agama si Kamala (personal am dubii ca respectivele "scoli" se vor debarasa vreodata de unele defecte mostenite de la MISA).

Dupa cum vezi, alternative exista mai multe in Ro, dar e vorba de "scoli" mai mici si care nu au beneficiat de atata publicitate ca MISA.
  

 aliobrix, on Oct 18 2007, 14:44, said:

Spune-mi si mie ce ti se pare tie bun la MISA.

O sa raspund si eu in ce priveste aspectul asta, daca nu te superi.:)
Personal ce vad eu bun la MISA sunt partea de Hatha Yoga (cu unele rezerve in ce priveste anumite tehnici, pe care le-am gasit descrise cu alte forme de executie in alte surse) si cea legata de cateva traduceri de carti. In ce priveste traducerile bune, ma refer in principal la cateva traduceri mai noi (cum ar fi o carte de Stephen La Berge si una de Georg Feuerstein) pentru ca traducerile mai vechi, mai ales cele din anii '90, sufera de multe ori din cauza "adaptarilor", introducerii unor pasaje inexistente in original si a unor clisee specifice "limbii de lemn".

In rest, parti negative sunt cu duiumul: japoniada, filmele "artistice" marca Erotic Art, paranoia anti-masono-reptiliano-alieno-demonica, inventarile de mantre (OAM) sau modificarea inutila a unora existente (AUMA), folosirea de texte ale unor autori consacrati fara a fi macar pomeniti (ba uneori au si fost calificati ca fiind "teoreticieni" sau chiar semidocti de catre chiar VIP-urile misane care au copiat din lucrarile respectivilor - ex. sunt lucrurile povestite de rakhpai si kapalika in ce priveste parerea exprimata in prezenta lor de catre Nicu despre Jaideva Singh, ale carui carti constituie in realitate o sursa majora a cursului de shivaism), secretomania stupida (ex. - cea privitoare la mantrele puterilor cosmice, care au fost facute publice in Occident de cateva decenii de Shankaranarayanan, din a carui carte sunt copiate mot a mot cateva cursuri despre anumite puteri cosmice, cum e cazul celui despre Kali), atacurile verbale ale lui GB la adresa criticilor miscarii, balacarirea post-mortem a Monicai Cesa de catre "mereu acelasi", fanatismul manifestat de multi dintre discipolii loiali lui GB in timpul scrisoriadei, tampeniile scrise despre "sionisti" in anii '90 de VIP-uri MISA (Ovidiu Buruiana si sotii Rosu) sau preluarea in 2006 pe yogaesoteric a unor texte din Valentin Manoliu care contin atacuri la adresa "comunitatii evreiesti" (plus distribuirea gratuita la Herculane 2006 a cartii lui Manoliu, fapt recunoscut pe acelasi yogaesoteric) etc. etc. etc.
Nu am rabdare acum sa insir tot ce mi se pare mie a fi negativ in legatura cu MISA, dar sper ca am dat suficiente exemple. :)

Apropo de cartea lui Manoliu, tu ce parere ai de chestia asta?

http://forum.softped...m...t&p=3188372  

P.S. Am enumerat mai sus mai multe "alternative", dar pe mine personal m-ar atrage dintre ele in principal scolile lui Ole si Namkhai Norbu sau unul dintre cursurile de Vipassana.

Edited by E-bomb, 18 October 2007 - 15:39.


#24082
anonimu"

anonimu"

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.05.2007

 Deria_Leena26, on Oct 18 2007, 11:34, said:

L-am rugat pe unu', tot cursant, sa trimita un mail la tampenia aia de agentie, bn agentur, din Danemarca, si sa intrebe de unde au primit aia dreptul de difuzare a filmelor. Eu stiam, dar am vrut sa se convinga el. Tipul avea timp sa se fataie pe net, deci ce i-ar fi fost sa scrie 3 randuri si sa dea un clic pe butonul "send"? N-a facut-o veci, pricepi? Veci.

IoROZ TOTUL LA MISA, aliobrix?
eu sunt [cred] cursantul ala pe care l-ai rugat tu sa trimita e-mail la bnagebtur.de unde stii tu ca nu am trimis?trebuia sa iti fi spus neaparat si tie?intre timp am aflat si ce a fost cu filmele.da' nu spun.e secret.trimite si tu un email la yoga esoteric.sigur o sa te la% mureasca.nu e totul roz la misa.mai sunt si alte culori frumoase,galben,violet,potocaliu etc.vino si tu si o sa te convingi.pe bune.

#24083
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 anonimu, on Oct 20 2007, 23:39, said:

eu sunt [cred] cursantul ala pe care l-ai rugat tu sa trimita e-mail la bnagebtur.de unde stii tu ca nu am trimis?trebuia sa iti fi spus neaparat si tie?intre timp am aflat si ce a fost cu filmele.da' nu spun.e secret.trimite si tu un email la yoga esoteric.sigur o sa te la% mureasca.nu e totul roz la misa.mai sunt si alte culori frumoase,galben,violet,potocaliu etc.vino si tu si o sa te convingi.pe bune.

@anonimu

Scuza-ma, dar atata timp cat MISA urla ca toti sunt partiali, ca astia "anti" sunt demoniaci, ca justitia e incorecta, de unde puii mei sa apara colaborare?

Crezi ca te-am rugat sa trimiti asa, ca mi-a trasnit mie prin cap? Daca nu ai spus nimic, eu de unde sa stiu ce faci? Inca n-am ajuns sa citesc gandurile forumistilor.

Vroiam sa punem cap la cap informatiile REALE pe care le detinem si unii, si ceilalti, tocmai pentru a ELIMINA partialitatea asta.

Daca voi nu vreti, nu va intereseaza, atunci, ce pot sa spun, fiecare, dupa cum isi asterne, asa doarme.

Tocmai am urmarit video-urile despre Dana Craescu si am re-re-revizionat ceva despre abuzurile din 18 martie 2004. Personal, cred ca parintii fetei au actionat intr-o maniera CRIMINALA (am citit despre efectele secundare ale Leponexului) si ca descinderea celor 300 jandarmi inarmati a fost o PORCARIE, o INCALCARE GRAVA a drepturilor omului.

M-am convins de petele MISA, dar faptul ca sunteti cursanti nu va priveaza de drepturile detinute de fiecare fiinta umana. Parerea mea.

PS. La MISA nu am cum sa vin, pentru ca intentionez sa realizez niste lucruri care sunt cam incompatibile cu filozofia MISA. Sper sa nu te gandesti la cine stie ce, pornind de la ce am zis eu aici. Mi-ar placea, insa, sa pot discuta deschis, cu cartile pe masa, cu yoghinii MISA. Retine, deschis, omeneste, fara fanatisme, limbaj de lemn, explicatii ezoterico-spirituale. Un exemplu: daca eu spun "stau", sa nu mi se replice ca "locuiesc" sau 'lucrez". Daca eu spun "se intampla", sa nu mi se spuna ca "se petrece" sau "se necesita". Sunt exemple banale, stiu.

Si ce mi-ar placea mai mult decat asta ar fi ca acei yoghini dispusi sa vada SI partea negativa a MISA sa accepte dovezile prezentate de cei "anti" si sa lupte pentru SCHIMBAREA SITUATIEI. Pentru RESTRUCTURAREA organizatiei. Dupa cum spunea aliobrix, in fiecare casa trebuie sa se mai faca si curat. Daca tot ati ales "sa locuiti" in MISA, ocupati-va de ea. Daca se mai poate face ceva, desigur. :)

Toate cele bune.  :peacefingers:

Edited by Deria_Leena26, 20 October 2007 - 23:48.


#24084
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Nu exista impartialitate. Ori esti pro, ori esti contra.
Poate ca este neutralitate, dar atunci de ce te mai bagi in seama?
Si eu sunt neutru si vreau sa aflu cine naiba are dreptate, dar stii ce-am aflat? Nu poti fi neutru...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate