Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#19189
varza-branza

varza-branza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 08.12.2006
Citeam azi de pe yogaesoteric un articol mai vechi care zice undeva mai catre final:

Quote

Se pare că Abhinavagupta a trebuit să facă față unor critici acerbe din cauză că a studiat cu mai mulți maeștri (Tantraloka, 13.349-350). El citează din Matashastra de două ori în Tantraloka, spunând că, precum o albină zboară din floare în floare pentru a culege nectarul, tot așa, aspirantul spiritual, dornic de cunoaștere, trebuie să soarbă învățătura mai multor maeștri. El însuși a studiat cu învățători Vaishnava, budiști, șivaiți Siddhanta și cu maeștri Trika.
Varianta misana a acesteia pare a fi:

Quote

Stai tu frumusel si plateste taxa ca-ti facem noi copy-paste si-ti traducem in limba de lemn ce ne convine din diverse carti. N-are rost sa pierzi timpul cu studiul textelor si a limbilor in care au fost scrise, mai bine practica pentru ca,.........
Un gram de practica face cat tone de teorie! :P (n-are importanta daca practici corect)
Cat despre alti invatatori, aia nu fac decat sa te deturneze de pe cale si astfel vei ajunge prada influentelor demoniace. :D


#19190
krm

krm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 24.10.2006

View PostJedi Knight, on Apr 10 2007, 12:09, said:

Am avut ocazia sa mai discut cu unii, altii, inca mergatori la cursuri.
Exista in opinia mea mai multe categorii de cursanti, printre care:
Una este a celor "angajati", luptatori, care pot fi asmutiti pe orice, daca le spui povestea intr-un mod cat mai dramatic. Acestia sunt cei care sunt pasionali, implicati, care cred ca ajuta. Acesti oameni nu isi vor pune vreodata probleme de etica.
Exista o alta mare parte, care sunt absolut paraleli cu ceea ce se mai petrece si care, zic ei, se duc doar pentru a practica yoga (de fapt... pentru orice, care le satisface nevoia de relationare). Nu discutam aici daca yoga e ceea ce gasesc sau nu. Acestia sunt inca cu mintea in trecut, evenimentele din martie au fost un vis urat, privesc prin tine zambind, daca le sugerezi absolut detasat ca ceva nu e in regula sau ciudat, ei spun ca desi au auzit unele discutii, ei nu pentru asta se duc si chiar ii deranjeaza, si ca totul e in general "foaaaaaarte bine".
Oamenii astia nu isi vor pune niciodata intrebari, nu vor fi supusi dilemei. Ei sunt foarte siguri ca ceea ce fac e de partea binelui, iar lucrurile se vor limpezi in cele din urma.
O alta parte, sunt cei care, desi isi pun probleme, totusi sunt dependenti de informatie (ca poate mai baga astia ceva important), de relatii (ca e greu sa agati femei sau barbati in afara fara sa te coste - macar timp), sau de putere (ca daca au biletel si pot vinde sau face afaceri in cerc inchis, afara ar fi foarte greu si nu ar rezista competitiei). Acestia sunt oameni supusi compromisului.
Intrebare: tu oameni din care categorie vrei sa isi puna probleme si sa aiba dileme? poate dintr-o a 4-a? :)

A patra categorie: cautatorii Adevarului!

Si acestea fiind spuse, am sa-mi consacru timpul si energia sa ma gandesc, profund, la mine! Sa auzim numai de bine!

Edited by krm, 11 April 2007 - 08:17.


#19191
paxvobiscum

paxvobiscum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.11.2006

View Postkrm, on Apr 11 2007, 08:16, said:

A patra categorie: cautatorii Adevarului!
Si acestea fiind spuse, am sa-mi consacru timpul si energia sa ma gandesc, profund, la mine! Sa auzim numai de bine!
Esti o rara avis dintr-un vis devenit cosmar. Daca iti parcurge careva mesajele(monoloagele) va observa ca esti singur pe craca pe care te-ai cocotzat, asa ca daca nu ai gasit raspunsul la intrebarea incotro se indreapta misa si Bivolaru este intelept sa te concentrezi la ce a ramas: sa te gandesti(doar esti un intelectual ratacit in misa)si la tine.
Apoi, daca tot merji la misa in continuare si crezi in trezire poate pui si de o guerilla cu deturnarea 'donatiilor', singura chestie care pe termen scurt ar falimenta fabrica de bani negri misa(nu ar mai prezenta apoi interes pt gb).

#19192
bushido

bushido

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 16.03.2007
Zilele trecute ma gandeam la afirmatia cum ca ceea ce face gb nu trebuie confundat cu ceea ce face misa. Asta referitor la trimiterea fetelor in Japonia. In final mi-am pus intrebarea: din moment ce "traficatele" erau racolate de la cursul misa si pe deasupra mai erau aburite si cu chestii de genul "karma yoga", "evolutie spirituala" si bombonele, este adevarata aceasta afirmatie sau nu?

#19193
Jedi Knight

Jedi Knight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 14.01.2007

View Postbushido, on Apr 11 2007, 13:21, said:

Zilele trecute ma gandeam la afirmatia cum ca ceea ce face gb nu trebuie confundat cu ceea ce face misa. Asta referitor la trimiterea fetelor in Japonia. In final mi-am pus intrebarea: din moment ce "traficatele" erau racolate de la cursul misa si pe deasupra mai erau aburite si cu chestii de genul "karma yoga", "evolutie spirituala" si bombonele, este adevarata aceasta afirmatie sau nu?

A-l scoate pe G. in afara unor lucruri reprobabile petrecute, este imposibil. Si este imposibil pentru ca toate lucrurile importante, si mai ales aducatoare de bani ii erau prezentate spre aprobare, pentru ca in felul acesta, aducatorul spera sa ii fie apreciat efortul de a contribui la "cauza". Erau putine lucruri pe care G sa nu le stie, mai ales daca acestea erau aducatoare de "fosnitori". Chiar daca initiativele au apartinut unor intreprinzatori oarecare, el (G) le-a aprobat, deci este raspunzator solidar. Daca ideea se dovedea banoasa, aceasta era promovata, multiplicata, etc. Evident ca multe din "idei" presupuneau putina munca si adesea erau ilegale. Lucrurile acestea s-au discutat deja si nu le mai reluam. Ceea ce insa nu s-a discutat de exemplu, este "participarea" lui G. in diverse firme si evident atragerea unor bani si din aceasta sursa. In anii 90 putini aveau bani. Erau insa si unii intreprinzatori care visau sa isi faca o firma si sa castige apoi bani mai usor (ca sa se ocupe de "spiritualitate" :P). Cum bancile nu acordau credite, G acorda diverse imprumuturi, care apoi erau returnate. Fie ca din proprie initiativa, fie la cerere (existau liste!), aceste firme ii varsau din castiguri (un fel de pseudo-donatii, ca nu putem sa le numim dividende) in folosul sau. Spun "al sau", fiindca oricum banii nu erau inregistrati. Practic doar el stia daca acesti bani ii punea pe circuitul intern, sau ii oprea pentru el.
Te intrebi ce legatura are cu MISA. Intr-adevar nu prea are :) MISA e o palarie iluzorie, care oricum nu ii cuprindea pe toti. In statutul initial MISA, membru era cel care platea cotizatie si desigur consimtea la misiune, viziune, etc. Dar cursantul platea cotizatie la MISA? el dadea nistea bani care apoi nu stia unde se duc. Desi unii (putini) plateau la MISA, multi "cotizau" la alte fundatii, ong-uri, etc. care NU aveau legatura cu MISA, decat intr-un mod obscur.
Apropos, cati stiu ca exista MISA srl (sediul in Salaj nr.2) :naughty:? (una dintre firmele de tip "platforma rotativa")
Hai sa citim ce spun ei despre ei:
"Compania Misa S.R.L va pune la dispozitie produse de calitate ca: carti, carti istorice, medicale, tehnologice, carti de matematica si fizica, beletristica. Firma noastra are un personal de 10 angajati. Avem o experienta indelungata pe piata din Romania.
Toate produsele si serviciile companiei noastre sunt  controlate si evaluate dupa un plan stabilit anterior(NB: sic!). In firma Misa S.R.L  este promovata  o cultura organizationala puternica avand ca valoare fundamentala orientarea catre client.
Noi urmarim satisfacerea clientilor nostri  la un nivel inalt, prin oferirea celor mai bune combinatii de pret si calitate a produselor si serviciilor cerute de clienti. Experienta Misa S.R.L, relatiile bune cu companiile colaboratoare reprezinta un capital serios si un plus de valoare pe care il punem la dispozitia clientilor nostri. "
(sursa: http://www.bizoo.ro/.../misasrl/despre ; sublinierile imi apartin)
Nu-i asa ca sunt simpatici?

Edited by Jedi Knight, 11 April 2007 - 21:58.


#19194
entrance

entrance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.03.2007

View Postkrm, on Apr 10 2007, 11:40, said:

Cursantii scolii de yoga fondata de G se afla, fie ca vor fie ca nu vor, fie ca stiu fie ca nu stiu, intr-o situatie dilematica, din care nu stiu cum or sa iasa cu fata curata. Sa explic.....

Asa cum stiti, discipolul cel mai experimentat si posesor al unor inalte stari spirituale certificate de G. a ales sa se retraga din aceasta scoala, una dintre cauze fiind si faptul ca G. nu este maestrul eliberat pe care-l cred multi, ci o fiinta spirituala aflata si ea pe calea catre indumnezeire, deci supusa greselii.

Argumentul lansat de Claudiu este indelung contestat de G., care in mod direct sau indirect isi afirma starea de indumnezeire continua, cea datatoare de intelepciune si, deci, nesupusa greselii.

Daca Claudiu are dreptate, inseamna ca cei de la cursuri, care urmeaza TOT ceea ce spune maestrul, vor ajunge mai devreme sau mai tarziu sa faca greseli spirituale generatoare de karma.

Daca maestrul are dreptate, inseamna ca cei de la cursuri au sanse infime de a atinge o stare spirituala inalta si stabila, de vreme ce discipolul cel experimentat, care a avut sansa sa fie inca de la inceput alaturi de maestru (deci a beneficiat de ghidarea sa directa), nu a reusit aceasta si s-a retras!

Mai simplu spus, daca maestru este perfect, el nu a reusit sa-si convinga nici macar pe discipolul sau cel mai avansat, daca maestrul doar sustine ca este perfect, atunci discipolii sai trebuie sa fie atenti sa evite greselile acestui maestru!

Oricum ar fi, cursantii acestei scoli au o mare dilema de "rezolvat"!
PS: va dati seama ce iese daca, in final, cu totii vor accepta ca G este supus greselii? Ce or sa gandeaca fetele si baietii care traiesc in si din industria sexului? Cata vreme maestrul este infailibil si indeamna fete sa practice acest gen de activitati si primeste bani de la ele, atunci toate rasufla cumva usurate! Dar daca G greseste? Daca intreaga activitate are NUMAI sustinerea lui G si nu pe cea a lui Dumnezeu? Chiar, si daca....?

Stiti care este starea de spirit din misa? Exemplu: la un curs de an mare din Bucuresti, cand instructorul a inceput sa citeasca o scrisoare din aceea cu "demoni" "satane" si "nesimtiti", au plecat 1/2 din cursanti si l-au lasat sa vorbeasca la cei creduli. L-au intrebat de ce citeste ca nu ii intereseaza, si a spus ca a fost sunat special ca neaparat sa citeasca scisoarea...asa ca adio libertate la MISA! Au transformat instructorii intr-un fel de agenti de propaganda care nu mai au dreptul sa se ocupe doar de Yoga, ci trebuie sa le faca si lor jocurile dubioase.
La anul cel mai mare,(tot in Bucuresti) s-a ridicat cineva si le-a spus in fata, la microfon ca procedeaza in stil "Romania Mare" si ca ar trebui sa le fie rusine! Oamenii incep sa nu mai suporte acest stil de impunere cu forta a ceea ce trebuie sa gandesti si sa simti. Dar credeti ca le-a pasat? Nici vorba. Se continua in acelasi stil, in mod constant, cu mini conferinte despre relatia maestru-discipol in care nu mai dau nume, dar efectul este acelasi: cei care au spus adevarul trebuie marginalizati, trebuie sa li se reduca meritele spirituale, ca nu cumva sa mai bage cineva in seama  acele adevaruri si sa ti se faca spaima ca daca nu mai esti sub aripa Maestrului, esti terminat. Se ghideaza dupa principiul "Orice minciuna repetata la nesfarsit tinde sa devina adevar". Astfel ca cei care sunt prieteni cu Claudiu, sau cunostinte indepartate, trebuie supravegheati in permanenta, sicanati continuu cu fel si fel de zvonuri trimise prin mai multi mesageri care chipurile ii intereseaza brusc ce mai faci, cum iti este, pt. ca tu pana la urma sa cedezi psihic si sa spui: lasati-ma fratilor in pace ca nu mai vin nici la curs si nu mai vreau sa fiu in nici o MISA, iar apoi ei triumfatori sa spuna: "Vedeti, Claudiu a reusit sa devieze si alti cursanti, deci acesta este scopul lui! Iata ca am avut dreptate!" Dar nu spun nimic despre sicanele permanente pe care le fac in mod constient si constant acelor oameni. Acesta este marele nivel "spiritual" al celor din conducera MISA de acum.

#19195
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007
Interesant.... poate incet-incet, deviaza aproape toti  !
Curiozitate  : si cand lumea spunea in sala, cu voce tare ca asta e atitudine gen " Romania Mare ", cum reactionau instructorul sau ceilalti cursanti ? Daca nici acum nu se trezesc misanii, apoi chiar ca isi merita maestrul !

#19196
white-dragon

white-dragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.02.2007

View Postentrance, on Apr 12 2007, 01:38, said:

.....................................Au transformat instructorii intr-un fel de agenti de propaganda care nu mai au dreptul sa se ocupe doar de Yoga, ci trebuie sa le faca si lor jocurile dubioase.
...........................


când nu au fost instructorii agenți de propagandă?
de la început au funcționat ca agenți de propagandă........  pentru "valorile" MISA !

fără ei nu ar fi existat MISA, așa cum este acum........, așa cum a ajuns acum !

și în vârful piramidei..........

#19197
Jedi Knight

Jedi Knight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 14.01.2007

View Postwhite-dragon, on Apr 12 2007, 08:04, said:

când nu au fost instructorii agenți de propagandă?
de la început au funcționat ca agenți de propagandă........  pentru "valorile" MISA !

fără ei nu ar fi existat MISA, așa cum este acum........, așa cum a ajuns acum !
Cam asa a fost (in multe din cazuri). Chiar selectia lor era destul de ciudata, in sensul ca daca G nu voia o anumita persoana, aceasta era intrebata, pe langa "cele 12 legi ale principiului unic" (de sorginte oshawiana si contrazise mai apoi de principiile svarayoga) lucruri "imposibile" care apoi sa il faca pe candidat sa se recunoasca invins, de genul sa recite din Rudyard Kipling, sau sa descrie fluxul complet al energiilor in postura Vajrasana :) Oricum, cine ajungea instructor (sau mai degraba inainte de a ajunge), era de multe ori "prelucrat" de cate o persoana binevoitoare, iar prelucrarea aceasta putea sa implice diverse forme. Este clar ca miscarea avea o misiune, iar aceasta misiune era transMISA ;).

Edited by Jedi Knight, 12 April 2007 - 10:40.


#19198
Kristin

Kristin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.10.2006

View Postwhite-dragon, on Apr 12 2007, 10:04, said:

când nu au fost instructorii agenți de propagandă?
de la început au funcționat ca agenți de propagandă........  pentru "valorile" MISA !

fără ei nu ar fi existat MISA, așa cum este acum........, așa cum a ajuns acum !

și în vârful piramidei..........

          Eu am plecat de la curs acum cateva luni, si , sunt instructori care ma suna si ma tot intreaba pe un ton grav de ce am dat initierea in tattve de pe forum  ;)//ca s-a auzit la sala, ce discut cu alte persoane despre MISA/e adevarat!/nu am putut sa ma abtin/, ca imi fac Karma /asta e cea mai tare sperietoare la curs, ca nu-mi dau seama de implicatii :rolleyes: ;initial am acceptat sa discut, sa spun ce simt , dar am vazut apoi ca nu prea am cu cine discuta, si nu ma refer doar la un singur instructor..., ceea ce ma sperie oarecum, ei cred ca e bine ce fac, sunt extrem de indoctrinati, parca sunt hipnotizati...
Am spus eu ce-am avut de spus,dar acum chiar ma simt ca la un consiliu de judecata, la urma urmei este problema mea daca imi fac karma sau nu/poate e pozitiva /lol/ Mi s-a spus chiar sa nu folosesc aceast algoritm ca nu are efect daca nu am initierea de la Bucuresti/culmea!, sau sa nu folosesc pentru ca asa zice G.Si mie imi vine sa le spun: ''Dar lasa-ti-ma fratilor in pace!"
Nu va imaginati ce discutii/sau poate da!/ :lol:  au iesit la sala pe tema asta. In loc sa-si vada de yoga lor, se baga puternic in liberul arbitru.Scuzati limbajul de lemn, inca nu mi-am revenit...noroc cu forumul asta/ma uit la unii din colegi si pur si simplu nu-mi vine sa cred la ce grad de fanatism sunt/de fapt se vede din scrisorile pro si din atitudine. Numai ce vine prin G e valabil, numai aici e bine, stiu, s-a mai spus. Sunt indignata ca ne-au ingradit cunoasterea , dar ne-au tot repetat ca/vezi Doamne/ce multe informatii am primit aici, ce ne-a dat Grig, si ce karma negativa iti faci daca dai cursurile celor din ani mai mici, nu mai vorbesc de muzica, caci si anumite muzici sunt secrete. Nu vreau sa fiu nerecunoscatoare pentru ce am primit, dar de aici la manipulare, minciuna, s.a.m.d. Si instructorii se erijeaza in Emisarii luminii , dar unii o fac sincer, au fost si sunt manipulati.Te fac uneori sa te gandesti: oare chiar G este eliberat, imi scapa mie ceva?? ;) dar nu-mi place ca forteaza, nu te lasa sa gandesti singur. :confuzzled:

#19199
paxvobiscum

paxvobiscum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.11.2006

View PostKristin, on Apr 12 2007, 11:03, said:

Eu am plecat de la curs acum cateva luni, si , sunt instructori care ma suna si ma tot intreaba pe un ton grav de ce am dat initierea in tattve de pe forum ;initial am acceptat sa discut, sa spun ce simt , dar am vazut apoi ca nu prea am cu cine discuta, si nu ma refer doar la un singur instructor..., ceea ce ma sperie oarecum, ei cred ca e bine ce fac, sunt extrem de indoctrinati, parca sunt hipnotizati...
Am spus eu ce-am avut de spus,dar acum chiar ma simt ca la un consiliu de judecata, la urma urmei este problema mea daca imi fac karma sau nu/poate e pozitiva /lol/ Mi s-a spus chiar sa nu folosesc aceast algoritm ca nu are efect daca nu am initierea de la Bucuresti/culmea!, sau sa nu folosesc pentru ca asa zice G.Si mie imi vine sa le spun: ''Dar lasa-ti-ma fratilor in pace! "
Bine puncta solutia cineva pe aici "n-o sti nime' ca m-am dus/numa m-or vedea ca nu-s"
Tu ai iesit in evidenta cu plecarea ta si ai fost sincera (si naiva) deoarece nu ti-ai imaginat cat de tare sunt spalati oamenii pe circumvolutiune. Si eu am fost uimit ca la plecarea din misa oamenii de acolo prefera sa te uite, sa se minuneze eventual doar fata de cunoscuti comuni "ca nu prea l-am mai vazut pe X la curs". Este ca si cum s-ar risipi o vraja care facea sa 'fiti impreuna' dar doar sub stindardul misa, altfel prietenia/iubirea nu mai valoreaza ceva.
Vindecarea de sindromul misa cere timp si intelegere, comunicare cu oameni care au trecut prin faze asemanatoare.
Tot pe aici s-au dat metode de dezlegare a juramintelor: la preot(maslu, spovedanie)/episcop unde a fost Irina sa fie dezlegata de juramanitele fata de gb. Algoritmul tattvelor il gaseste oricine pe internet sau carti fara mari eforturi.
Daca publicai o lista cu intrarile in bani de la misa erai mai periculoasa pentru ei, asa esti doar un sac de box pentru inchizitorii misa.
Succes si bafta

#19200
white-dragon

white-dragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.02.2007

View PostKristin, on Apr 12 2007, 12:03, said:

....................... dar de aici la manipulare, minciuna, s.a.m.d. Si instructorii se erijeaza in Emisarii luminii , dar unii o fac sincer, au fost si sunt manipulati.Te fac uneori sa te gandesti: oare chiar G este eliberat, imi scapa mie ceva?? ;) dar nu-mi place ca forteaza, nu te lasa sa gandesti singur. :confuzzled:

Maya este mare  !! :worthy:

aici este partea tragică a vieții (mă refer în primul rând la cei care "trăiesc" în cadrul MISA)
.....iluzia justeții "propriilor" credințe (cât sunt de proprii este discutabil)
........iluzia deținerii "adevărului ultim"
........iluzia dreptului exclusiv asupra unor "inițieri secrete", "realități misterioase"

toate astea duc la orgoliu, egoism, caracter sectar, aroganță, închistare, .......și derapaje psiho-mentale


și toate astea sunt ascunse de aspirația (uneori sinceră) de a evolua spiritual,
sunt ascunse de imaginea luminoasă pe care o proiectează asupra propriei ființe și a misei (dar aveți gijă asta este o lumină luciferică).....trăiesc într-un dualism continuu în care cei din misa sunt ăia bunii iar cei din afară sunt ăia răii (sau în cel mai bun caz ignoranții inconștienți)


dualismul acesta îi îndepărtează de la unitatea divină propagată de curentele spirituale autentice.

#19201
Kristin

Kristin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.10.2006

View Postwhite-dragon, on Apr 12 2007, 13:04, said:

toate astea duc la orgoliu, egoism, caracter sectar, aroganță, închistare, .......și derapaje psiho-mentale
și toate astea sunt ascunse de aspirația (uneori sinceră) de a evolua spiritual,
sunt ascunse de imaginea luminoasă pe care o proiectează asupra propriei ființe și a misei (dar aveți gijă asta este o lumină luciferică).....trăiesc într-un dualism continuu în care cei din misa sunt ăia bunii iar cei din afară sunt ăia răii (sau în cel mai bun caz ignoranții inconștienți)
dualismul acesta îi îndepărtează de la unitatea divină propagată de curentele spirituale autentice.
  
DA...e foarte clar spus/multumesc de raspuns/ma gandesc acum la lectiile acelea cu deformarile aurice, stiu ca ne zicea G de natura cu dominanta psihopata, cei care auric sunt agresivi, dar care au intentii bune totusi, au idealuri frumoase, dar nu-i poti contrazice, ei sunt cei buni, ceilalti care nu le impartasesc punctul de vedere sunt cei RAI....etc Cred ca MISA, in frunte cu G sufera de acest sindrom para/noic . Rasu-plansu!

#19202
Kristin

Kristin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.10.2006

View Postpaxvobiscum, on Apr 12 2007, 12:46, said:

Bine puncta solutia cineva pe aici "n-o sti nime' ca m-am dus/numa m-or vedea ca nu-s"
Tu ai iesit in evidenta cu plecarea ta si ai fost sincera (si naiva) deoarece nu ti-ai imaginat cat de tare sunt spalati oamenii pe circumvolutiune. Si eu am fost uimit ca la plecarea din misa oamenii de acolo prefera sa te uite, sa se minuneze eventual doar fata de cunoscuti comuni "ca nu prea l-am mai vazut pe X la curs". Este ca si cum s-ar risipi o vraja care facea sa 'fiti impreuna' dar doar sub stindardul misa, altfel prietenia/iubirea nu mai valoreaza ceva.
Vindecarea de sindromul misa cere timp si intelegere, comunicare cu oameni care au trecut prin faze asemanatoare.
Tot pe aici s-au dat metode de dezlegare a juramintelor: la preot(maslu, spovedanie)/episcop unde a fost Irina sa fie dezlegata de juramanitele fata de gb. Algoritmul tattvelor il gaseste oricine pe internet sau carti fara mari eforturi.
Daca publicai o lista cu intrarile in bani de la misa erai mai periculoasa pentru ei, asa esti doar un sac de box pentru inchizitorii misa.
Succes si bafta

:))Da, am iesit in evidenta, mai ales ca eram destul de prinsa de vraja/marii  :rolleyes: , desi cu multe  nu eram de acord de mult, dar am acceptat acest compromis, de dragul de a fi intr-o grupare ''spirituala'', credeam eu...Acuma ma gandesc ca mai tare te prostesti aici, daca ti se imprima atatea subliminale si ti se impune un STIL(stiti a cui) :P , apoi...nu mai am incredere,/cum sa am la cate magarii s-au facut? si nici macar nu recunosc si nu indreapta nimic?! Este foarte posibil sa se lucreze asupra cursantilor, tocmai pentru a-i tine sub papuc/e o hipnoza colectiva...
Am vorbit cu o amica foarte prinsa si am incercat sa-i aduc anumite argumente vis-a-vis de MISA si ce credeti ca mi-a zis: ''Eu vreau sa fiu si sa cred in aceasta poveste, de ce vrei sa mi-o strici?""   . E un exemplu, nu toti sunt asa...lumea a inceput sa-si mai dea seama, exista si terapia de pe forum. Chestia cu tattvele, cred ca le e frica ca nu mai vine lumea la sala, daca au initierea//ce pompos suna!, deci raman fara cotizatii. CU BINE!:)

#19203
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007
Kristin, de ce erau indignati ca vorbesti despre MISA ? Are MISA omerta, exact ca Mafia ? De ce sa nu ai dreptul sa iti expui opiniile ? si MISA are dreptul sa dovedeasca ... contrariul ( daca are cu ce ).... Este revoltator ce se intampla la curs, si uimitor ca oamenii accepta ( si eu sunt convinsa ca se lucreaza in diferite metode subliminale asupra cursantilor, ca sa ii tina in mrejele vrajii )....

#19204
Schimbarea

Schimbarea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 18.03.2007

View PostKristin, on Apr 12 2007, 15:57, said:

''Eu vreau sa fiu si sa cred in aceasta poveste, de ce vrei sa mi-o strici ?""
Asa gandesc 90% dintre oameni... cand le arati adevarul tu le devii inamic.
Oamenii vor sa fie mintiti, vor sa traiasca intr-o iluzie din comoditatea de a infrunta realitatea cu propria minte.
Oamenii nu vor sa fie liberi datorita faptului ca libertatea atrage responsabilitati.
Oamenilor le place sa imite, turma - vor sa obtina fericirea cu "mima aducatoare de noroc", cu "the ultimate imitation"....

Defapt totul sta in perceptie.

Edited by Schimbarea, 12 April 2007 - 18:15.


#19205
entrance

entrance

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.03.2007

View Postmantra mioritica, on Apr 12 2007, 04:47, said:

Interesant.... poate incet-incet, deviaza aproape toti  !
Curiozitate  : si cand lumea spunea in sala, cu voce tare ca asta e atitudine gen " Romania Mare ", cum reactionau instructorul sau ceilalti cursanti ? Daca nici acum nu se trezesc misanii, apoi chiar ca isi merita maestrul !

E!! cum sa reactioneze?!!! La inceput s-a facut liniste deplina, apoi si-au revenit, si au inceput sa vina pe rand la microfon cativa, care au inceput sa-l combata lamentabil, in aceeasi maniera cu limbaj de lemn. Auzi argument impotriva lui Claudiu la unul din ei: "Acum cativa ani l-am intrebat pe Grieg despre anumite dizarmonii pe care le-am observat si mi-a confirmat ca da.... Claudiu are anumite realizari spirituale de exceptie, dar uneori se comporta ca un copil" -auzi....sa mori de ris ce contraargument........un tip s-a ridicat si a spus ca e dubios cum procedeaza Monica Dascalu si Ambarusele, ca pana acum l-au adulat cu totii si acum dintr-o data e securist... (Lasau sa se inteleaga din textul citit ca de fapt el este cel care tot timpul a dat cu ciocul la secu si ca din cauza lui, MISA sufera atat de mult acum). Cand cineva le-a atras atentia asupra acestei contradictii au spus ca nimeni nu a afirmat asa ceva si ca acestea sunt propiile sale interpretari. Culmea -culmilor!!!! Astia ori ne cred prosti, ori ei au luat-o razna rau de tot. Cred ca si una si alta!!! Daca vreti sa faceti un studiu psihologic despre delirul religios priviti-o bine pe Monica Dascalu- este un monument!!!!! Este atat de sigura pe ea ...mititica ca te trec fiori pe sira spinarii!!!!!
GRIEG!!! pune-o sefa peste toata suflarea si sigur vor mai ramane doar peretii goi la salile de curs, pentru ca vor fugii toate pozele cu maestrii spirituali si toate Yantrele de pe pereti!!!!!!

Edited by entrance, 12 April 2007 - 21:08.


#19206
mantra mioritica

mantra mioritica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.01.2007
In mod clar misanii merita ceea ce li se intampla !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate