Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Despre fumat și țigări, în general

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#37
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
In sfarsit, cineva din domeniu. :D

Lasand partea cu reclama deoparte, ca doara vorbim de marci aici, vreau sa te intreb de niste sortimente, daca stii.

In afara de Dunhill Fine Cut (albastru inchis) imi mai plac si Gauloises rosii (cele lejere de 7, dar merg si cele albastre). Stii cumva alte marci care sa semene cu astea ca si compozitie / aroma? In mod normal ma incadrez intre 2 si n pe zi (depinde de socializarea din ziua respectiva) daca nu-mi prepar pipa sau narghilea si merg pe principiul mai putin, dar mai bun.

Despre Gitanes, Dunhill International si Rothmans-urile alea foarte lungi nu vorbim acum, ca nu se gasesc la noi pe canale oficiale. :D

#38
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
Iaca cineva s-a gandit si la o enciclopedie a tigaretelor:

Cigarettespedia


Oameni seriosi, e prezent si Carpati-ul nostru.  :coolspeak:

Edited by jumborom, 24 February 2009 - 18:48.


#39
krompus

krompus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.09.2008
Hello lightpawn, sunt un fost mare fumator. Buna idee topicul.
Ce diferenta este totusi intre tigarile de acum 20 de ani si cele din zilele noastre ?
Gustul acelor tigari nu l-am mai regasit, e chestie de reteta sau pur si simplu nu mai simt eu gustul ?

#40
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Chiar am acuma pe masa un pachet de Carpati cu filtru, mai iau din cand in cand, merg foarte bine la bere. :)

Raritate pe aici, am identificat 2 chioscuri care aduc asa ceva. Curios, dar mi se par mai bune decat majoritatea tigarilor ieftine si medii.

#41
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View Postlightpawn, on Feb 13 2009, 11:15, said:

Da - pe teritoriul fabricii puteai sa fumezi cat vrei din tigarile oferite gratis. NU puteai insa sa pleci cu tigari acasa. De fapt, pe teritoriul fabricii nici nu intri, nici nu iesi cu tigari - la intrare le lasi la poarta (poti sa fumezi in interior ce vrei si cat vrei) iar la iesire le recuperezi.
Se mai foloseste butonul de control aleator?  :)  

Spuneai ca nu prea exista diferenta de gust la tigarile din alte tari. Ei bine, eu unul am simtit-o. De obicei fumez Winston albastru si in vara am ramas in pana, fiind astfel nevoit sa-mi cumpar un pachet de acolo (Italia). Crede-ma ca diferenta exista si era destul de mare (abia asteptam sa-mi cumpar de la noi). Mai sunt si celebrele tigari de contrabanda din filiera basarabeana. Socrul meu prefera intr-un timp Lucky de la "rusi"; mare diferenta fata de cele de la noi!

#42
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

View PostAlexIP, on Feb 24 2009, 17:21, said:

In afara de Dunhill Fine Cut (albastru inchis) imi mai plac si Gauloises rosii (cele lejere de 7, dar merg si cele albastre). Stii cumva alte marci care sa semene cu astea ca si compozitie / aroma? Despre Gitanes, Dunhill International si Rothmans-urile alea foarte lungi nu vorbim acum, ca nu se gasesc la noi pe canale oficiale. :D
Dunhill Fine Cut nu prea se poate compara cu alte produse, una pentru tehnologia procesarii (tutunul este tocat de doua ori mai fin decat in mod obisnuit) si a doua prin faptul ca nu contine aditivi - practic rodul de tutun contine doar tutun si apa.
Gauloises Blondes Legeres... ce vremuri! Fumam prin liceu (n.b. acu' vreo 14 ani), acum nu mai stiu cum sunt, nu le-am mai vazut. Le-as compara cu Lucky Strike Lights (blue), altceva nu vad sa fie pe-acolo...
Gitanes, Dunhill International si Rothmans-urile alea foarte lungi - duty free cred ca e o sursa oficiala... Rothmans foarte lungi (Royale parca) nu cred ca se mai produc (deh, reducerea complexitatii).

View Postkrompus, on Feb 25 2009, 00:45, said:

Ce diferenta este totusi intre tigarile de acum 20 de ani si cele din zilele noastre ?
Gustul acelor tigari nu l-am mai regasit, e chestie de reteta sau pur si simplu nu mai simt eu gustul ?
Pai... in urma cu 20 de ani:
- mai putin filler (vezi aici la ce ma refer)
- tutun mai proaspat
- zeci, sute, mii de blenduri si retete

Acum:
- maximizare profituri - filler la greu
- tutun stocat pana la 2-3 ani din ratiuni de costuri de achizitie
- uniformizare blenduri si retete - reducerea complexitatii maximizeaza profiturile

View Postjay333, on Feb 25 2009, 15:28, said:

Se mai foloseste butonul de control aleator?  :)
Din ce stiu eu, da...  ;)  

View Postjay333, on Feb 25 2009, 15:28, said:

Spuneai ca nu prea exista diferenta de gust la tigarile din alte tari. Ei bine, eu unul am simtit-o. De obicei fumez Winston albastru si in vara am ramas in pana, fiind astfel nevoit sa-mi cumpar un pachet de acolo (Italia). Crede-ma ca diferenta exista si era destul de mare (abia asteptam sa-mi cumpar de la noi). Mai sunt si celebrele tigari de contrabanda din filiera basarabeana. Socrul meu prefera intr-un timp Lucky de la "rusi"; mare diferenta fata de cele de la noi!
Cred ca am spus altceva, cumva ai dreptate totusi..., o sa ma citez singur:
"Sa zicem ca avem o marca oarecare cu American Blend. Blendul poate diferi totusi de la o tara la alta prin varierea ponderii pe care o au anumiti aditivi dar chiar si prin varierea ponderii tipurilor de tutun; aceasta abordare se practica in urma diverselor cercetari care se fac legate de gusturile consumatorilor - la nemti le place intr-un fel, la spanioli altfel, la romani altfel, si de aici diferente."
Post-ul complet e aici.

#43
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postlightpawn, on Feb 26 2009, 22:13, said:

Din ce stiu eu, da...  ;)

ce-i ăla?

#44
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
jay333 probabil cunoaste pe cineva in compania in care am lucrat eu sau poate am fost chiar colegi, in orice caz cred ca a identificat corect compania respectiva.

Butonul de control aleator este o masura de securitate implementata de compania respectiva; un buton pe care toti angajatii il apasa cand parasesc teritoriul fabricii (sau, ma rog, il apasa cei de la security daca esti cu masina).
Aleator, acesta acorda "verde" - ai plecat, la revedere - sau "rosu" - si atunci esti controlat de cei de la security sa nu ai tigari, materiale etc prin buzunare/sacosa etc.

Ca fapt divers, daca iesi cu masina, butonul se apasa de doua ori - o data pentru tine si o data pentru masina.

#45
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View Postlightpawn, on Feb 27 2009, 09:55, said:

jay333 probabil cunoaste pe cineva in compania in care am lucrat eu sau poate am fost chiar colegi, in orice caz cred ca a identificat corect compania respectiva.
Nu cunosc si nici nu am lucrat acolo insa am fost intr-o "vizita" acum cativa ani. Iar pe partea de identificat, nici nu e prea greu: esti din Prahova si nu cred sa fie alt producator de tigari in Ploiesti decat BAT.
PS: La mine a fost verde.  :D

#46
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

View Postjay333, on Feb 27 2009, 10:37, said:

Iar pe partea de identificat, nici nu e prea greu: esti din Prahova si nu cred sa fie alt producator de tigari in Ploiesti decat BAT.
OK, am inteles... o logica norocoasa totusi: eu nu am lucrat niciodata la fabrica, faptul ca acum sunt in Prahova e alta poveste... eu am fost angajat la BAT Trading, partea comerciala a afacerii, cu sediul in Bucuresti.

On topic:

View PostAlexIP, on Feb 25 2009, 15:01, said:

Carpati cu filtru...
Raritate pe aici, am identificat 2 chioscuri care aduc asa ceva.
Carpati are overall un market share de vreo 0.3%, iar varianta cu filtru are probabil mai putin de 0.05%; in aceste conditii, este de inteles nivelul redus de distributie...

#47
lucky_strike.

lucky_strike.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2007
lightpawn, oarecum am fost colegi desi nu sunt angajat bat, sunt d.r. la distribuitor. am o curiozitate legata de salariul unui asm, eventual bum. merci anticipat

#48
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Una ar fi ca nu prea esti pe topic... dar sa zicem.

A doua e ca eu am plecat de acolo de buna voie si cu fruntea sus, n-am trantit usa... astfel de informatii sunt confidentiale si eu unul nu m-as simti confortabil sa le divulg, chiar sub protectia anonimatului.

Sa-ti spun asadar ceva care nu e chiar secret: un asm/bum de la bat castiga mai bine decat oameni pe pozitii similare din industria tutunului si chiar din fmcg in general. De fapt, bat-ul plateste chiar foarte bine. OK?

#49
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
ce i aia tigara? :confused:

#50
lucky_strike.

lucky_strike.

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2007
lightpawn, hai sa vedem daca eram pe topic: "M-am gandit sa deschid acest topic - poate sunt useri interesati de informatii "din casa" din industria de tutun, cum spuneam in descriere. Putem discuta despre orice va intereseaza legat de produsele din tutun: produse (tigarete, trabucuri, snus, tutun de prizat, RYO etc), marci si pozitionare, performante, riscuri legate de sanatate, salarii angajati, cheltuieli marketing, cote de piata, strategii de marketing and so on..." (te-am citat cu copy/paste, nu prea scriu pe forumuri si nu ma pricep)
Oricum te inteleg daca nu-mi raspunzi la intrebare.
Nu prea inteleg de ce ai mai deschis topicul, vrei sa dai informatii din "casa" da' numa care nu-s secrete?, initial n-ai vrut sa ne spui nici compania desi pentru cunoscatori era evident (fara cota de tigari, tigari fara aditivi etc). Probabil te-ai speriat putin de faptul ca in discutie s-a ajuns si la numele companiei unde ai mancat o paine o perioada lunga. De fapt a fost o perioada in care ai acumulat o gramada de cunostinte din care o mare parte nu-ti mai folosesc la nimic odata ce pleci din companie (ba nu, gresesc, poti deschide o discutie pe softpedia). Stiu ca nu e usor sa pleci de la un loc caldut, mediu de lucru ok sio organizare super (nu prea mai gasesti asa ceva in fmcg, am fosti colegi la coca-cola si e o diferenta imensa). Apropo ..., te mai uiti dupa facing cand intri intr-un outlet? Chestia asta poate dura si un an.
Sper ca ai facut o alegere buna si iti urez succes (sincer)
o sa urmaresc cu interes topicu sa vad ce mai dai din casa ;)

#51
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Eh... hai, ce ai luat-o asa personal?!? Am zis ca nu "prea" esti pe topic dar ti-am raspuns, ok? In continuare:

1. Motivul pentru care am deschis topicul e in primul post
2. Partea cu speriatul n-am inteles-o
3. Utilitatea si aplicabilitatea informatiilor acumulate acolo nu fac obiectul discutiei; anyway, eu am alta parere, si anume ca esti departe de realitate

In incheiere... sorry, nu raspund la comparatii sau aluzii pe care le consider nefondate.

#52
vlladd

vlladd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.03.2009
Am inceput si eu sa fumez de vreo 6 ani.Acum am 22.Adevarul e ca nu fumez mult,niciodata nu am fost un fumator inrait.Sunt zile in care nu fumez deloc,in general fumez o medie de 3-4 tigari pe zi.Cand ies in oras fumez mai mult.Care ar fi riscul sa am vreo boala din cauza fumatului?Sunt si sportiv si ma cam nelinisteste acest lucru.Nu ma simt rau de la ele,dar cateodata ma mai inteapa la inima si imi tot fac fel de fel de probleme.

#53
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Întrebarea e mult prea generală, mai ales dacă ești tînăr și ai un viitor în față.
Sunt o mulțime de factori pe care trebuie să-i asguri ca să nu conteze prea mult că fumezi.
De exemplu, înainte de spermogramă se face un chestionar, iar o întrebare este dacă ești tabagist și cîte țigări tragi pe zi.
Fiindcă nicotina distruge un acid gras (DHA) ce asigură printre altele motilitatea spermatozoidului, are rol oxidant ---->sterilitatea. Nu mai spun de diminuarea rezistenței la efort prin reducerea eficenței plămînilor și capcitatea de refacere a orgasnismului.

Așa că în măsura în care fumezi, e nevoie de ceva mai mulți antioxidanți, subst cardioprotectoare, verdețuri (clorofila) care să ajute la eliminarea toxinelor etc.

Oricum cînd o să dai ortu popii, poți să fi sigur că sfîrșitul ar fi fost amînat cu cîte 5-15 minute pt fiecare țigare trasă, funcție de regimului tău alimentar și stilul de viață în general, sedentarism, alcool etc. Ești automat trecut pe tabelă, sportiv sau nu, vlădică sau opincă :rolleyes:

Edited by Mirovaia_Scorb, 21 March 2009 - 03:06.


#54
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

View PostMirovaia_Scorb, on Mar 21 2009, 03:01, said:

Oricum cînd o să dai ortu popii, poți să fi sigur că sfîrșitul ar fi fost amînat cu cîte 5-15 minute pt fiecare țigare trasă :rolleyes:

Pe asta de unde ai mai scos-o ? Be serious.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate