Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre fumat și țigări, în general

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#1081
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu, documenteaza-te tu. mai mult de 10 kg nu poti da vina pe corp/boli. asta o spun medicii.

ma bucur daca tu ai simtit ca ai mai multi bani cand au accizat tigarile. Posted Image

Edited by 41ex, 07 June 2015 - 18:15.


#1082
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009

View Post41ex, on 07 iunie 2015 - 18:14, said:

nu, documenteaza-te tu. mai mult de 10 kg nu poti da vina pe corp/boli. asta o spun medicii.

ma bucur daca tu ai simtit ca ai mai multi bani cand au accizat tigarile. Posted Image
Sa moara veta?! Data viitoare citeaza-mi sursa.

Eu nu am mai multi bani ca s-au scumpit tigarile. Statul are si prin alianta tu prietene, deoarece daca nu mi-ar scumpi mie tigarile, ar trebui sa scoata de undeva banii aia statul si i-ar scoate banii din ceva ce platim toti.

#1083
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pune sursele, eu i-am auzit cu urechile mele pe doctori spunand ce afirm. pana si la scoala am invatat la fel.

asta cu statul si accizele la tigari iarasi poti pune sursa, sau un nefumator care mananca mai bine de la accize, daca stii vreunul asa.

si glumind, nu l-am auzit nici macar pe boc zicand "daca nu marim accizele la tigari vom creste tva-ul". accizele sunt importate de la ue si cam atat, banii intra la capusele statului.

si cum ramane cu fumatorii, care-s majoritari sigur, care cumpara la negru si umplu spitalele pe urma?!

Edited by 41ex, 07 June 2015 - 18:56.


#1084
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009

View Post41ex, on 07 iunie 2015 - 18:54, said:

pune sursele, eu i-am auzit cu urechile mele pe doctori spunand ce afirm. pana si la scoala am invatat la fel.

asta cu statul si accizele la tigari iarasi poti pune sursa, sau un nefumator care mananca mai bine de la accize, daca stii vreunul asa.

si glumind, nu l-am auzit nici macar pe boc zicand "daca nu marim accizele la tigari vom creste tva-ul". accizele sunt importate de la ue si cam atat, banii intra la capusele statului.

si cum ramane cu fumatorii, care-s majoritari sigur, care cumpara la negru si umplu spitalele pe urma?!
Sunt curios la ce lectie la scoala sau in ce circumstanta ti-a zis cineva ca cei care au problema cu tiroida sau metabolismul se pot ingrasa maxim 10 kg.

Si la partea a doua, n-am ce sursa sa pun ca e logica treaba, e doar economie. Eu n-am spus ca sunt de acord sau nu cu accizarea la nivelul asta a tigarilor, am spus doar ca statul vrea niste bani si trebuie sa-i scoata de undeva.

In orice caz, eu m-am lamurit, imi pare rau ca nu am reusit sa te fac sa-mi vezi punctul de vedere. Seara faina!

#1085
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
sunt doar vorbe in vant. luate de la propaganda guvernelor, sa-si justifice ei capusele. iar unii chiar cred, trist. :(

#1086
verynice

verynice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2004
Frate (întru Carpați fără...) Torsadero, mi-ai luminat seara cu textul tău delicios...

#1087
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Fie criza cat de grea , la fumat nu renunta ! :)))

#1088
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 18.07.2015

View Postlightpawn, on 07 februarie 2009 - 14:44, said:

Am lucrat aproape 9 ani in industria de tutun, am plecat "de jos", am trecut prin distributie si vanzari, marketing, sales operations. Am inceput talpas si am incheiat ca manager - i-am parasit "while I was ahead", "in plina glorie", cand nimeni nu se astepta... pentru ca m-am plictisit! Nu prea mai aveam nimic nou de invatat... si aveam nevoie de nou. Am schimbat industria (IT&C acum) si am luat-o de la capat.

M-am gandit sa deschid acest topic - poate sunt useri interesati de informatii "din casa" din industria de tutun, cum spuneam in descriere. Putem discuta despre orice va intereseaza legat de produsele din tutun: produse (tigarete, trabucuri, snus, tutun de prizat, RYO etc), marci si pozitionare, performante, riscuri legate de sanatate, salarii angajati, cheltuieli marketing, cote de piata, strategii de marketing and so on... cum spuneam, you name it!

Am pus si un mic poll pentru a vedea cine-cu-cine sta de vorba. Eu fumez cam 30 tigarete pe zi...

Spor!
Nu ştiu dacă a fost întrebarea această pusă sau nu ( 61 pagini, mda ) , respectiv dacă va da cineva un răspuns adevărat la ea, dar mă interesează un singur lucru : ştiţi cumva diferenţa dintre tutunul adevărat introdus în ţigări şi hârtie mărunţită în loc de tutun ? Este de mult demascat faptul că în majoritatea ţigărilor se află mai mult hârtie de culoare care să aducă cu aspectul tutunului, dar nu prea mai folosesc tutun adevărat ( de calitate nici nu mai zic ).
Ce ţigări ştiţi , bineînţeles dintre cele care sunt pe piaţa română, care stau decent la acest capitol ( dacă există ) ?

#1089
GangamStyle

GangamStyle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 28.10.2013
M-am lasat de fumat acum un an si ceva, cu ajutorul tigarii electronice. Nu le duc lipsa. Odata am aprins o tigara sa vad daca i-am dus dorul si mi-am borat si matzele.

Edited by GangamStyle, 02 August 2015 - 23:46.


#1090
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View PostGangamStyle, on 02 august 2015 - 23:45, said:

M-am lasat de fumat acum un an si ceva, cu ajutorul tigarii electronice. Nu le duc lipsa. Odata am aprins o tigara sa vad daca i-am dus dorul si mi-am borat si matzele.
Felicitari , dar lasa si electronica.

#1091
LCDMONDEO

LCDMONDEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.05.2011
Stie cineva ceva despre NilSmoke?
A incercat cineva?

#1092
Costel88

Costel88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.10.2015
Salutare,
As vrea sa dau si eu comanda de tutun vrac dar nu am idee de la cine e bun si la cine nu.
Ma puteti ajuta? In cazul in care aveti un furnizor de incredere.

#1093
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Cararea pe care o cautati voi e alta.Fabricile personale "ilegale" sunt aici-  
http://forum.softped...me-made-rulate/

#1094
Costel88

Costel88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.10.2015
ok, scuze

Edited by Costel88, 20 October 2015 - 16:56.


#1095
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
sal,
are cineva nr de telefon a lui nenea din constanta cu tutunul firicel cel la 200 ron/kg?
nu-l mai gasesc, si vad ca nu apare pe nici un site.
m.s.

Edited by deloghi, 10 May 2016 - 13:26.


#1096
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Salut.

Are careva idee unde pot sa gasesc in Bucuresti niste tigari Black Devil cu ciocolata ?

Multumesc.

#1097
JohnnyBravoDK

JohnnyBravoDK

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.05.2016
Am fumat 6 ani.
Bine ca m-am lasat la timp.
Acum sunt dependent de sunca.

#1098
varvea

varvea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.10.2008
Vă salut!
O întrebare pentru cei care fumează tutun, aveți idee există aparate electrice(la care se poate regla densitatea de tutun) pentru tuburile de țigări slim?
Am căutat pe mai multe site-uri dar am văzut doar aparate electrice pentru tuburi cu diametru standard.
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate