Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre fumat și țigări, în general

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#1
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Am lucrat aproape 9 ani in industria de tutun, am plecat "de jos", am trecut prin distributie si vanzari, marketing, sales operations. Am inceput talpas si am incheiat ca manager - i-am parasit "while I was ahead", "in plina glorie", cand nimeni nu se astepta... pentru ca m-am plictisit! Nu prea mai aveam nimic nou de invatat... si aveam nevoie de nou. Am schimbat industria (IT&C acum) si am luat-o de la capat.

M-am gandit sa deschid acest topic - poate sunt useri interesati de informatii "din casa" din industria de tutun, cum spuneam in descriere. Putem discuta despre orice va intereseaza legat de produsele din tutun: produse (tigarete, trabucuri, snus, tutun de prizat, RYO etc), marci si pozitionare, performante, riscuri legate de sanatate, salarii angajati, cheltuieli marketing, cote de piata, strategii de marketing and so on... cum spuneam, you name it!

Am pus si un mic poll pentru a vedea cine-cu-cine sta de vorba. Eu fumez cam 30 tigarete pe zi...

Spor!

Edited by connectorxp, 21 March 2014 - 10:36.


#2
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Eu nu fumez deloc. Nu-i judec pe cei care-o fac, însă de cele mai multe ori cu puțină voință se poate renunța. Acum nu-mi săriți în cap, vă rog. :D

#3
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Crede-ma, si eu vreau sa ma las de fumat... am avut multe challenge-uri in ultimii ani (de fapt pretexte, motive, scuze etc), m-am concentrat pe alte proiecte etc. Anul asta sper sa reusesc, e pe agenda...

Aici as vrea insa sa discutam despre fenomenul fumatului in egala masura cu discutiile despre produs si marci, companii si multe altele... lucruri pe care fumatorii obisnuiti nu le cunosc dar pe care le-ar putea considera foarte utile.  Trust me, am multe informatii si-mi va face placere sa le impartasesc, astept doar intrebari. Daca nu vin, o sa postez eu diverse chestii, cu mentiunea la inceputul fiecarui post "Stiati ca...?" :punk:

Edited by lightpawn, 07 February 2009 - 15:03.


#4
alexgrand

alexgrand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 16.04.2008
hmm.. nu stiu cum o sa va uitati la mine dar fumez deja de un an.. adica din clasa a IX-a !! motivul ( e unul cat se poate de banal, pe atunci insa nu-l consideram asa ) fiind "boboc" in liceu e mai greu sa te integrezi ( asa consideram atunci ) nu cunosteam mai pe nimeni de la clasele celelalte si fiind si la etajul II singura clasa de a IX-a, chiar langa baia de baieti... am nimerit intr-o clasa unde fetele domina, 23 la numar din 30 de elevi, si prima tigara am fumat-o chiar de la una din ele. ma rog, apoi am descoperit " o noua lume " ce se ascundea in baia in care nu intrasem pana acum !! numai baieti de a X-a si a XI-a, io fiind singuru' boboc din "furnal". si de aici cam asta a fost..prieteni noi,"cunostinte", nu mai erai un nimeni care sta in banca si invata.. se uitau colegii cum te saluti cu cei de la clasele mai mari si alte porcarii de genu' asta pe care acum le consider niste copilarii  <_< ! oricum as vrea tare mult sa ma las ! multi bani se duc aiurea si plus de asta m-am lasat si de basket, dar de fiecare data cand mi-am propus asta nu am reusit sa duc si la cap. cel mai mult am stat 12 zile fara nicio tigara, dar cand te trezesti intr-o lume plina de "tatari" e cam greu sa te lasi.. ei bine nici nu am vointa prea multa dar deh !!

sper doar ca nu v-am plictisit ( prea mult  :D ) ...

LE: aa si as avea o intrebare: tigaretele contin doar ce scrie pe pachet sau au si alte "chestii" ascunse ?? multumesc frumos.. :)

Edited by alexgrand, 07 February 2009 - 15:22.


#5
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Eu fumez de prin clasa a-VIII-a, recte de peste 15 ani... nici nu mai stiu cand si de ce am inceput.

Ai descris perfect o situatie foarte intalnita frecvent..., obiceiul nesanatos de a fuma are o importanta componenta sociala, in special in randul tinerilor.

Sfatul meu este sa renunti de tot, daca tot spui ca ai putut sa rezisti 12 zile fara sa fumezi! Mai tarziu s-ar putea sa-ti fie mult mai greu. Se poate gasi si o motivatie de ordin sociologic/psihologic in treaba asta - vei fi diferit de ceilalti, de "turma", vei fi special: ai incercat, ai vazut cum e, ai ales sa o lasi balta! La asta te-ai gandit?

O sa vezi, pe masura ce inaintezi in varsta, fumatul nu mai este atat de important din punct de vedere social; si apoi, basket-ul este o activitate mult mai sanatoasa si in acelasi timp iti poate aduce satisfactii directe personale si sociale - gandeste-te si la asta, renunta la fumat, apuca-te din nou de basket!

Referitor la intrebare, pe pachete apare de obicei doar ce impune legea sa apara (un fel de "minim necesar"). Au fost si exceptii cand anumite companii au aratat transparenta marita fara ca legea sa o impuna. Altfel, sunt doua chestiuni de avut in vedere:
1. Ingredientele unei tigarete
2. Substantele degajate in urma procesului de ardere (fumatul...).

Detaliat:
1. Aici pot sa intre (in afara de tutun, hartie, apa si filtru): zahar, extract de cacao, extracte de fructe, pe de o parte; coloranti, solventi, substante de protectie impotriva micro-organismelor, substante cu rol de liant etc pe de alta parte. In mare, acestea se numesc in limbajul de specialitate casing-uri sau sosuri si impreuna cu tipurile de tutun folosite creeaza blend-ul care de obicei este o reteta secreta - nu atat ca si componente in sine cat ca si procent si proces de utilizare

2. Fumul degajat de tigarete contine in jur de 4000 de constituenti. Ingredientele tigaretelor nu sunt "ascunse" - orice producator le pune la dispozitia oricui, numai ca nu prea intreaba nimeni... De cea mai mare "popularitate" se bucura:
- gudronul - o substanta care nu exista propriu zis in tigarete ci rezulta in urma procesului de ardere
- nicotina - este substanta care creeaza dependenta fizica de fumat
- monoxidul de carbon - rezultat de asemenea in urma arderii
Restul... daca zic: cianuri, benzen, nitrozamide etc... dam in alte alea. Cum spuneam, sunt vreo 4000 de constituenti...

Daca mai ai intrebari te rog nu ezita sa le postezi. Intre timp... lasa-te de fumat, si eu o sa incerc anul asta mai hotarat decat in trecut!  :wallbash:

Edited by lightpawn, 07 February 2009 - 17:53.


#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
ma bucur de ce vad in poll, deocamdata...sper sa nu dea navala "turcii" :w00t:  :smoke: :smoke: :smoke: :smoke: :smoke:

2 Harti de studiat....stam cam prost :(

Attached File  1.png   56.56K   719 downloads

Attached File  2.png   56.28K   412 downloads

Edited by lawrence38, 07 February 2009 - 18:00.


#7
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Intrebare: angajatii in industria tutunului fumeaza toti? Adica e o conditie?

#8
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
@lawrence38
O sa raspund la o intrebare nerostita... in Romania, incidenta fumatului este ~40% in randul populatiei adulte (peste 18 ani). Nu exista date despre fumatul juvenil (e logic, nimeni nu poate targeta oficial aceasta categorie) si nici despre fumatorii cu varsta peste 64 de ani (nu mai prezinta prea mare interes...). O sa fie interesant sa vedem care e incidenta pe SP dar mai ales consumul mediu... Referitor la poze, sunt diverse studii de incidenta, concluzia general e ca in est se fumeaza mai des si mai mult (ma refer la Europa).

@Laberta
Nu, cel putin din ce stiu eu in general. In compania in care am lucrat (unul idintre liderii industriei world-wide, nu zic care :P ) nu exista nici cea mai mica urma de discutie pe tema asta, aveam colegi nefumatori chiar si pe pozitii foarte "senior". Poate stiau ei de ce... :lol:

Edited by lightpawn, 07 February 2009 - 18:17.


#9
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Interesant topicul. Vrem mai multe detalii... Poti sa incepi si cu "Stiati ca" :D

#10
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Pai... intreaba. E aproape chat acum ca sunt pe-aici. O sa dau drumul la "stiati ca...?" atunci cand va fi nevoie, cand voi identifica subiecte pe care userii nu le-au abordat dar care sunt interesante...

Te rog, intreaba...

#11
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
1.Pe la voi - vorba vine, ca nu mai esti - erau locuri cu Fumatul oprit?
2. Este adevarat ca daca fumezi tigari light ai tendinta sa fumezi mai multe? Si daca da, de ce?
3. Ai deschis topicul ca sa ajuti fumatorii sa se lase de fumat?


4. Ti-e drag cand ti se pun intrebari? :D

Edited by Laberta, 07 February 2009 - 18:38.


#12
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
1. Locurile de fumat respectau legislatia in vigoare. Ar fi fost culmea sa fie altfel... Deci, da. Se fuma doar in locuri special amenajate (izolate, ventilate)

2. Nu. Dependenta de fumat are o componenta fizica - cata nicotina "ai nevoie" insa mult mai importanta este partea psihica. Ma rog, daca ai fumat 10 ani tigarete cu 10 mg gudron / 10 mg nicotina, probabil ca daca treci brusc la cele de 4/4 o sa fumezi mai mult in prima faza. Nu exista insa o "regula" general valabila.

3. Nu. Mi-ar placea sa fiu eu ajutat sa fac treaba asta... daca pot sa ajut pe altii cu atat mai bine. Am deschis topicul pentru ca de mai bine de doi ani am fost ajutat de userii SP in diverse privinte si mi-a venit in cap ca pe acest subiect chiar ma pricep foarte bine si pot sa ajut si eu la randul meu pe altii.

4. Acum daca tot intrebi... cred ca nu mi-ar placea sa mi se puna intrebari la tribunal (eu fiind in boxa acuzatilor :lol:). Cred ca am raspuns indirect la punctul 3, imi place sa ajut pe altii, pe bune. Ma gandesc ca un topic pe astfel de teme e mai util decat un blog la care astepti comentarii, nu intrebari. Deci, sincer, da.

Edited by lightpawn, 07 February 2009 - 18:53.


#13
pop_ramona

pop_ramona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.02.2009
De ce vrei sa te lasi de fumat???? sanatate?prea multi bani cheltuiti? sau pur si simplu nu mai vrei sa fi "addicted"?

Si pe tine ca fumator te deranjeaza fumul altuia atunci cand nu fumezi?Decat sa stau in fumul altuia mai bn imi aprind o tigare sau plec!

personal nu vreau sa ma las de fumat!Recunosc,sunt probabil dependenta,nu am incercat niciodata sa ma las si nu stiu pe viitor daca am sa incerc,dar pt. mine e un fel de ritual,cafeau de dimineatza si tigarea, inainte sa-mi incep ziua..Ori stau si ma gandesc la ce mai am de facut in timpul zilei,ori stau de vorba cu colegii,sau pur si simplu o savurez.Ma relaxeaza si a devenit un obicei banal,dar necesar.Probabil asta e si unul din principalele motive pentru care unii nu se pot lasa,nu stiu cu ce sa inlocuiasca tigarea si timpul pe care il alocau fumatului intr-o zi!Dar nu ma deraneaza,desii sunt constienta de efectele nocive asupra sanatatii noastre.

Ce ma streseaza e ca se tot scumpesc  :rantcurse: si din cate am inteles,o sa mareasca taxa de viciu  :crybaby: si de la 6,5 lei, parca vad ca sare la 8 lei pachetu' .

Inca o intrebare!Primeai tigari gratis  :bigwhitegrin: ? sau primeati ca bonus,prime ceva,tigari??  Daca raspunsul e afirmativ,ma bag si eu,poate au nevoie de cineva la RU!  :lol:

Sa NU se inteleaga ca "promovez" fumatul!Sper ca nu sunt  minori intrati aici ca sa citeasca ce am scris!Nu va apucati de fumat!!!!!



"Cel mai usor lucru din lume e sa te lasi de fumat! Eu, de exemplu, m-am lasat de vreo 14 mii si cateva sute de ori!" Mark Twain

#14
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

View Postpop_ramona, on Feb 13 2009, 03:48, said:

De ce vrei sa te lasi de fumat???? sanatate?prea multi bani cheltuiti? sau pur si simplu nu mai vrei sa fi "addicted"?
Am fumat destul... top motive pentru care eu as vrea sa renunt:
1. Fiul meu
2. Sanatatea
3. Banii

View Postpop_ramona, on Feb 13 2009, 03:48, said:

Primeai tigari gratis  ? sau primeati ca bonus,prime ceva,tigari??
Da - pe teritoriul fabricii puteai sa fumezi cat vrei din tigarile oferite gratis. NU puteai insa sa pleci cu tigari acasa. De fapt, pe teritoriul fabricii nici nu intri, nici nu iesi cu tigari - la intrare le lasi la poarta (poti sa fumezi in interior ce vrei si cat vrei) iar la iesire le recuperezi.

Altfel, NU. Politica respectivei companii exclude discriminarea de orice fel. Daca fumatorilor le-ar oferi tigari cadou, ce le-ar putea oferi nefumatorilor? Tot tigari? Pai atunci ar incuraja vanzarea "la negru"...

Ma rog, asta era pozitia oficiala. In plus, s-a considerat tot timpul ca salariile sunt suficient de mari pentru a acoperi achizitiile de tigari ale fumatorilor.

Stiu ca alte companii ofera "cote" de tigari angajatilor - cam 20-30 pachete pe luna, ceva de genul asta.

#15
pop_ramona

pop_ramona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.02.2009
Dupa tine, in momentul asta care tigari crezi ca sunt mai bune?Adica..mai putin nocive!Stiu ca fiecare marca are produdul ei "light",dar nu e acelasi lucru????Adica  in afar' de cantitatea de nicotina care presupun ca difera, efectele nocive sunt aceleasi,indiferent daca e light sau normal,sa zic asa,nu?
E doar o chestie de publicitate,ca si in cazul bauturilor racoritoare, adica "aceasi marie cu alta palarie",ca sa atraga si "incepatorii" sau chiar sunt mai light?

#16
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Tigari "mai putin nocive" nu exista. Dupa cum ai intuit, chestia cu "light" a fost o inovatie de marketing. Dupa cum probabil stii, legislatia curenta din UE interzice ca in denumirea marcilor/variantelor sa apara descriptori care ar putea sugera ca respectivul produs este mai putin daunator sanatatii (light, mild, smooth etc).

Asadar, efectele nocive sunt aceleasi indiferent de continutul de nicotina sau de gudron/CO degajat.

Eu unul fumez o marca de tigari care nu contine aditivi suplimentari in amestecul de tutun dar e mai mult o chestiune psihologica... Dupa cum scrie chiar si pe pachetele respective, riscurile legate de fumat nu sunt mai reduse prin lipsa acestor aditivi.

#17
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postlightpawn, on Feb 13 2009, 13:33, said:

Tigari "mai putin nocive" nu exista.
despre iarba ce parere ai
cand crezi ca se va legaliza si la noi

in loc de rosii sa pun canepa, s--o usuc si sa fumez sub streasina casei  :cigar:

#18
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Eu fumez cam 1 pachet/lună, dar nu am simțit efectul nicotinei până acum.

View Postlightpawn, on Feb 13 2009, 13:33, said:

Tigari "mai putin nocive" nu exista. Dupa cum ai intuit, chestia cu "light" a fost o inovatie de marketing. Dupa cum probabil stii, legislatia curenta din UE interzice ca in denumirea marcilor/variantelor sa apara descriptori care ar putea sugera ca respectivul produs este mai putin daunator sanatatii (light, mild, smooth etc).

Asadar, efectele nocive sunt aceleasi indiferent de continutul de nicotina sau de gudron/CO degajat.

Eu unul fumez o marca de tigari care nu contine aditivi suplimentari in amestecul de tutun dar e mai mult o chestiune psihologica... Dupa cum scrie chiar si pe pachetele respective, riscurile legate de fumat nu sunt mai reduse prin lipsa acestor aditivi.
Atunci masa de gudron, CO și nicotină este pusă aiurea acolo? Cei care se apucă de fumat, sau fumează foarte rar la o țigară "tare" fumată repede amețește, pe când acest lucru nu se întâmplă la una lights. Sau această chestie nu influențează direct?

Poți preciza care? În caz contrar PM dacă se poate.

View PostCutzu, on Feb 13 2009, 13:53, said:

despre iarba ce parere ai
cand crezi ca se va legaliza si la noi

in loc de rosii sa pun canepa, s--o usuc si sa fumez sub streasina casei  :cigar:
În România cantitățile foarte mici, cică ar fi tolerate, și ai primi doar amendă.
http://en.wikipedia....abis_by_country

Edited by m3th0dman, 13 February 2009 - 14:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate