Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Card debit Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
marga4433

marga4433

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 06.04.2008
Salut , in cateva saptamani o sa plec sa muncesc in Anglia si vroiam sa va intreb daca este posibil sa depozitezi bani ( lire ) pe un card de debit romanesc ? Daca da , este nevoie de un card special sau se poate face asta pe oricare ?

\multumesc

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Poti si pe unul romanesc. IBAN-ul e international.

#3
marga4433

marga4433

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 06.04.2008
mersi

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Da dar conditia este ca virgula contu din romania sa fie pe lire si euro....altfem nic io sansa

#5
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004

 marga4433, on 30 septembrie 2013 - 20:29, said:

Salut , in cateva saptamani o sa plec sa muncesc in Anglia si vroiam sa va intreb daca este posibil sa depozitezi bani ( lire ) pe un card de debit romanesc ? Daca da , este nevoie de un card special sau se poate face asta pe oricare ?

\multumesc

La majoritatea bancilor poti sa iti deschizi un cont atasat celui curent in alta moneda, in cazul tau in lire sterline.

#6
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Unde vrei sa depozitezi banii (adica unde se afla sucursala unde te duci cu cash)? In Anglia sau in Romania?

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce conteaza? Important e ca s-au gasit deja trei care sa-i dea sfaturi. :D
De regula, cand vrei sa bagi bani pe un card, te duci la un ghiseu al bancii care a emis acel card.

#8
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 rumegus, on 30 septembrie 2013 - 22:26, said:

Ce conteaza? Important e ca s-au gasit deja trei care sa-i dea sfaturi. Posted Image
De regula, cand vrei sa bagi bani pe un card, te duci la un ghiseu al bancii care a emis acel card.
Poate nu e cea mai buna idee sa depuna banii pe cardul ala. Daca aflam exact ce vrea sa faca, il putem ajuta cu o idee mai buna.

#9
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Fa-ti card cu comision 0 la cumparaturi in strainatate. In Marea Britanie poti sa ceri cashback la magazine. Adica iti vor da bani din casa pe care ti-i vor trage din cont ca si cand ai fi cumparat ceva de la ei. Poti sa iei pana la 50 de lire pe tranzactie. Poate sa fie cardul si in lei, nu ti se va lua comision. Acum nu stiu daca merge la toate cardurile. La al meu nu merge de ex si e de la Banca Romaneasca. BCR, BRD, AlphaBank merg din cate stiu.

#10
marga4433

marga4433

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 06.04.2008
Vreau sa imi fac cardul acela pentru a pune bani pe el . Cei de acolo ma vor plati pe saptamana , mi-au spus ca daca vreaudin partea lor este ok sa las banii la ei si sa ii primesc cand termin cele 3 luni de munca . Eu vreau sa iau banii in fiecare saptamana si sa ii pun pe card , pentru ca nu am unde sa ii las ... voi locui intr.o camera de hotel si nu este asa sigur . In concluzie vreau sa fac cardul in Romania si sa depozitez bani pe el in Anglia

#11
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Vad ca esti femeie.

In primul rand esti 100% sigura de cei pentru care vei lucra? Chiar daca esti intr-o situatie disperata poti ajunge foarte usor intr-o situatie si mai disperata.

In al doilea rand, nu poti depune bani pe un card decat la banca care ti l-a emis. Pentru a pune banii pe un cont de la o alta banca trebuie sa faci transfer dintr-un cont intr-altul. Pe scurt: Va trebui sa faci transferul dintr-un cont de la o banca din Anglia catre un cont de la o banca din Romania.

Din punctul meu de vedere, cea mai buna solutie este sa-i trimiti prin moneygram unei persoane de incredere din tara.

Alta chestie: Nu merge pe principiul ca vii in Anglia si dai de oamenii cinstiti. Poti sa dai de foarte multi tepari si aici. Asa ca cel mai sfant e sa iti iei banii saptamanal de la ei. Si inca o data, are grija alaturi de cine pleci :).

#12
marga4433

marga4433

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 06.04.2008
Dragut din partea ta ca iti faci griji insa sunt barbat  ( marga este defapt mărgă si vine de la mărgărit , numele de familie )  :)) .  Alte metoda in afara de moneygram oare nu este ?

#13
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Card la o banca englezeasca de ex Lloyds. Mie nu-mi ia niciun fel de comision de administrare. Acum nu stiu in ce conditii il poti face pentru ca eu sunt student. Eu nu am putut sa fac fara o scrisoare de la universitate. Poate daca ai pe cineva care sa garanteze pentru tine se poate face. Cineva care este client al acelei banci. Altfel nu stiu cum ai putea..

Sau sa ai pe cineva de incredere care are cont aici si sa tii banii in contul lui.

#14
marga4433

marga4433

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 06.04.2008
mersi , o sa ma interesez

#15
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
Cu moneygram nu e f rentabil. O sa platesti comision la transfer plus ca nu au un curs de schimb prea bun. Sa depui banii pe contul din ro nu se poate. Cel mai bine e sa faci un cont la o banca de acolo sau in contul cuiva cum a zis colegu mai sus.

Ca sa iti deschizi cont iti trebuie proof of address. Adica o dovada a adresei. Ai nevoie de o factura de la utilitati sau o scrisoare de la proprietar.

Bafta.

#16
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006

 wizzardro, on 01 octombrie 2013 - 10:33, said:

...Ca sa iti deschizi cont iti trebuie proof of address. Adica o dovada a adresei. Ai nevoie de o factura de la utilitati sau o scrisoare de la proprietar.....
L-ai lămurit.... buștean !!!
Cei care sunt la început în Anglia nu își pot face un card Britanic cu una cu două.
Trebuie cel puțin o dovadă de adresă, adică să arăți unde locuiești.
Banca HSBC îți deschide cont doar cu o singură dovadă de adresă (permis de conducere englezesc care se preschimbă destul de repede, 2 săptămâni și costă 50 lire) și pe baza actelor românești, C I și pașaport.
Celelalte bănci vor cel puțin  2 dovezi că locuiești la adresa respectivă.
Pentru cei nou veniți până la rezolvarea ”amănuntelor” ca cele de mai sus, soluția este fără nici un echivoc (mai ales dacă este vorba de 3 luni și cu domiciliul la hotel) Money Gram și Western Union.
La MG îți spun cu precizie că taxa de trimitere a unei sume de până la 500 £ este de 9,9 £, însă în adevăr, rata de schimb liră - leu este un pic cam proastă și te anunță persoana de la ghișeul MG care este suma care ajunge în țară, așa că îți poți da seama pe loc de curs, însă chiar nu ai altă soluție.
Pe un card românesc, nu ai cum să depui bani fiindcă nu ai filială aici.
Poate s-ar putea încerca ceva cu RBS (Royal Bank of Scotland) care are filială și în România, deși știu că sunt bănci diferite, însă o întrebare nu ar strica !!

Edited by stavreschi, 01 October 2013 - 23:19.


#17
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Sunt banci diferite intrucat m-am interesat eu inainte de a pleca. Mai era Western Union dar nu stiu cum functioneaza...

#18
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004

 stavreschi, on 01 octombrie 2013 - 23:10, said:

L-ai lămurit.... buștean !!!
Cei care sunt la început în Anglia nu își pot face un card Britanic cu una cu două.
Trebuie cel puțin o dovadă de adresă, adică să arăți unde locuiești.
Banca HSBC îți deschide cont doar cu o singură dovadă de adresă (permis de conducere englezesc care se preschimbă destul de repede, 2 săptămâni și costă 50 lire) și pe baza actelor românești, C I și pașaport.
Celelalte bănci vor cel puțin  2 dovezi că locuiești la adresa respectivă.
Pentru cei nou veniți până la rezolvarea ”amănuntelor” ca cele de mai sus, soluția este fără nici un echivoc (mai ales dacă este vorba de 3 luni și cu domiciliul la hotel) Money Gram și Western Union.
La MG îți spun cu precizie că taxa de trimitere a unei sume de până la 500 £ este de 9,9 £, însă în adevăr, rata de schimb liră - leu este un pic cam proastă și te anunță persoana de la ghișeul MG care este suma care ajunge în țară, așa că îți poți da seama pe loc de curs, însă chiar nu ai altă soluție.
Pe un card românesc, nu ai cum să depui bani fiindcă nu ai filială aici.
Poate s-ar putea încerca ceva cu RBS (Royal Bank of Scotland) care are filială și în România, deși știu că sunt bănci diferite, însă o întrebare nu ar strica !!

2 dovezi? La santander stiu ca ai nevoie de 1.
marga4433 nu ai ce cont sa iti faci in ro. Eu iti recomand sa ajungi acolo si te orientezi apoi cum o sa te descurci.
Bafta.

Edited by wizzardro, 02 October 2013 - 01:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate