Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre iad

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
631 replies to this topic

Poll: Despre iad (21 member(s) have cast votes)

Crezi că Atotîndobitocitorul dzeu are puterea de a influența ce se întâmplă în iad?

  1. Da, are această putere (4 votes [19.05%] - View)

    Percentage of vote: 19.05%

  2. Nu, nu are această putere (1 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  3. Are această putere, dar n-o folosește din orgoliu (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Nu cred nimic (16 votes [76.19%] - View)

    Percentage of vote: 76.19%

Vote Guests cannot vote

#559
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postadifox, on 12 august 2016 - 22:54, said:


si invers ar putea fi valabil. sa fie o clipa credinciosi si sa petreaca in rai pentru totdeauna Posted Image


Dar acesta a fost planul inițial al lui Dumnezeu, ca omul să locuiască în Paradis ! Ce ți se pare nelalocul lui??! Crezi că omul trebuie să plătească pentru asta? Viața veșnică în Rai este un dar și face parte din scopul inițial.
Omul este o clipă credincios, căci viața e o clipă, dar viața aceasta este un test.Posted Image

#560
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postkruger, on 11 august 2016 - 15:19, said:

De ce ti se pare ca ai dreptul sa iti alegi tu pedeapsa (inexistenta si nu indepartarea)?

Dreptul de-a-mi alege pedeapsa nu-l am, ca Dumnezeu taie si spanzura. Eu pot doar sa-i arat obrazul, la judecata, in cazul in care consider ca greseste.

M-a luat din inexistenta, creandu-ma cu un scop. Daca a ratat scopul cu mine, ma distruge, trimitandu-ma inapoi in inexistenta. In chinul vesnic i-as folosi doar pentru a-si mentine o ura vesnica pentru mine. De asta ii mai arde Lui cand in imparatia cerurilor este ocupat sa-si fericeasca copiii si sa fie si El fericit alaturi de ei!?

Edited by -Daniel, 13 August 2016 - 09:37.


#561
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 12 august 2016 - 10:12, said:

Nu exista, stimabile. Chinul nu incepe decat DUPA judecata.
Evident că nu există suport biblic pentru ”chinurile veșnice ale sufletului în Iad”.
Există în schimb suficiente pasaje biblice ce descriu timpul de DUPĂ judecată, însă niciunul care să ateste existența unor suflete descărnate ce se perpelesc chipurile veșnic în Iad.

#562
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Nu există nici măcar un singur verset care să spună că în Iad există draci.

#563
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDidymus, on 13 august 2016 - 15:20, said:

Evident că nu există suport biblic pentru ”chinurile veșnice ale sufletului în Iad”.
Există în schimb suficiente pasaje biblice ce descriu timpul de DUPĂ judecată, însă niciunul care să ateste existența unor suflete descărnate ce se perpelesc chipurile veșnic în Iad.

Deci nu exista chin/pedeapsa dupa judecata pt pacatosi? Stergem repede cateva versuri si ai suport biblic, daca asta doresti. In Biblie insa scrie clar ca este chin si suferinta pt pacatosi.

#564
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 13 august 2016 - 17:11, said:

Deci nu exista chin/pedeapsa dupa judecata pt pacatosi? Stergem repede cateva versuri si ai suport biblic, daca asta doresti. In Biblie insa scrie clar ca este chin si suferinta pt pacatosi.

Metafore. După exemplul:

"Lacul de foc (metafora) este mortea a doua (realitatea reprezentată)".

#565
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 13 august 2016 - 17:18, said:


Metafore. După exemplul:

"Lacul de foc (metafora) este mortea a doua (realitatea reprezentată)".

Si atunci Babilonul nu este metafora, cornul nu este, imparatia nu este, Israelul nu, toate care te incurca sunt metafore....... :lol: :lol:

#566
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 13 august 2016 - 17:11, said:

Deci nu exista chin/pedeapsa dupa judecata pt pacatosi? Stergem repede cateva versuri si ai suport biblic, daca asta doresti. In Biblie insa scrie clar ca este chin si suferinta pt pacatosi.
Hai sa le luam pe rand , ca asa fiecare interpretand metaforic ajungem cine stie la ce concluzie .
La prima inviere sunt sfintii , biblia spune ferice de cei ce vor avea parte de prima inviere .  A doua inviere e a pacatosilor care se va petrece dupa 1000 de ani de la invierea sfintilor . Acum tu trebuie sa-mi demostrezi ca inainte de inviere exista constinta sau suflete care traiesc in iad sau rai in functie de cum a fost fiecare in viata .

#567
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 13 august 2016 - 17:59, said:

Si atunci Babilonul nu este metafora, cornul nu este, imparatia nu este, Israelul nu, toate care te incurca sunt metafore....... Posted Image Posted Image

Unele sunt, altele nu. Depinde de textul biblic. În cazul lacului de foc se spune explicit că este moartea a doua.

La fel cum se spune explicit că "apele pe care le-ai văzut, pe care şade curva, sunt noroade, gloate, neamuri şi limbi".
Babilonul literal stătea pe apele Eufratului care trecea prin el şi umplea canalele de apărare dimprejur. Babilonul simbolic stă pe "noroade, gloate, neamuri, limbi".

#568
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postdark, on 13 august 2016 - 08:03, said:



Dar acesta a fost planul inițial al lui Dumnezeu, ca omul să locuiască Ăźn Paradis ! Ce ți se pare nelalocul lui??! Crezi că omul trebuie să plătească pentru asta? Viața veșnică Ăźn Rai este un dar și face parte din scopul inițial.
Omul este o clipă credincios, căci viața e o clipă, dar viața aceasta este un test.Posted Image
Mi se pare corect ce spui, dark.

#569
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 13 august 2016 - 17:11, said:

Deci nu exista chin/pedeapsa dupa judecata pt pacatosi? Stergem repede cateva versuri si ai suport biblic, daca asta doresti. In Biblie insa scrie clar ca este chin si suferinta pt pacatosi.
Nu am susținut inexistența pedepsei și a judecății păcătoșilor. Uită-te mai bine la cuvintele subliniate de mine.

#570
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 13 august 2016 - 18:15, said:


Unele sunt, altele nu. Depinde de textul biblic. În cazul lacului de foc se spune explicit că este moartea a doua.

La fel cum se spune explicit că "apele pe care le-ai văzut, pe care şade curva, sunt noroade, gloate, neamuri şi limbi".
Babilonul literal stătea pe apele Eufratului care trecea prin el şi umplea canalele de apărare dimprejur. Babilonul simbolic stă pe "noroade, gloate, neamuri, limbi".

Si moartea a doua nu e metafora..... ca altfel iti da cu virgula, este?

#571
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008
Din nefericire pentru tine, lacul este moartea, nu moartea este lacul. Adică pe intelesul tău apele reprezinta noroade, nu invers. Inul subțire reprezintă faptele sfinților, nu invers, cele zece coarne reprezintă zece imparati, nu invers.
După schema <METAFORA reprezintă REALITATEA>.

#572
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDidymus, on 13 august 2016 - 21:59, said:

Nu am susținut inexistența pedepsei și a judecății păcătoșilor. Uită-te mai bine la cuvintele subliniate de mine.

Păi ei mai bagă câte un hering roșu, de fiecare dată.

https://en.wikipedia...iki/Red_herring

#573
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostTravertin, on 13 august 2016 - 20:24, said:

Mi se pare corect ce spui, dark.
Nu eu spun, ci Biblia, Iazul de foc, pe care unii aruncați în corzi când sunt luați la bani mărunți, zic că este Iadul, reprezintă ”moartea a 2-a”.

#574
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Prețiosule coleg Kruger, am auzit deunăzi niște persoane care ziceau că Satana este Conducătorul Iadului.
Tu ce părere ai?
[am avut anul trecut niște discuții fructuoase despre Iad și de asta te întreb]

#575
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Am discutat cu un pocăit, zicea că a avut o vedenie cu Iadul. L-am întrebat, ce înțelegi prin Iad, fiindcă pocăiții zic Iad, la Iazul de foc. Apoi, l-am întrebat, când va începe să funcționeze Iazul de foc, deci când demonii și păcătoșii încep să ardă acolo. Este deja în funcțiune Iazul de foc? Ce este cu vedeniile acestea? Nimeni nu arde în prezent, Judecata încă nu s-a făcut, nimeni nu a fost aruncat în Iazul de foc.

#576
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 01 noiembrie 2018 - 16:02, said:

Am discutat cu un pocăit, zicea că a avut o vedenie cu Iadul. L-am întrebat, ce înțelegi prin Iad, fiindcă pocăiții zic Iad, la Iazul de foc. Apoi, l-am întrebat, când va începe să funcționeze Iazul de foc, deci când demonii și păcătoșii încep să ardă acolo. Este deja în funcțiune Iazul de foc? Ce este cu vedeniile acestea? Nimeni nu arde în prezent, Judecata încă nu s-a făcut, nimeni nu a fost aruncat în Iazul de foc.
Cand spui "pocait" banuiesc ca e vorba de penticostali.
Vedeniile astora e alimentata de santajul mental  provocat de lideri lacomi. Sau poate ca e unul ce vrea sa sperie pe altii.
iazul de foc va distruge tot ce nu e vrednic de salvat, in schimb gaselnita cu iadul e prezenta in mintea ortodocsilor. La ei preotii au grija sa bage spaima in sufletul omului inca din pruncie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate