Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre iad

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
631 replies to this topic

Poll: Despre iad (21 member(s) have cast votes)

Crezi că Atotîndobitocitorul dzeu are puterea de a influența ce se întâmplă în iad?

  1. Da, are această putere (4 votes [19.05%] - View)

    Percentage of vote: 19.05%

  2. Nu, nu are această putere (1 votes [4.76%] - View)

    Percentage of vote: 4.76%

  3. Are această putere, dar n-o folosește din orgoliu (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Nu cred nimic (16 votes [76.19%] - View)

    Percentage of vote: 76.19%

Vote Guests cannot vote

#487
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 LouisCyphre, on 07 octombrie 2013 - 20:52, said:

Partea nasoala ar fi ca in Iad gasesti toti preotii ortodocsi.
sa stii ca la stia chiar le-as dori sa ajunga in rai. Posted Image
ui ce cugeta ivan :

Quote

Rai mi-a trebuit mie la vremea asta? Ia, asa patesti daca te strici cu dracul; aici, la saracaciosul ist de rai, vorba ceea: "Fala goala, traista usoara"; sezi cu banii in punga si duci dorul la toate cele. Mai mare pedeapsa decat asta nici ca se mai poate! Votchi nu-i, tabacioc nu-i, lautari nu-s, chefuiala nu-i, nimica nu-i!



#488
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

 LouisCyphre, on 07 octombrie 2013 - 18:01, said:

Bre, mie-mi da cu virgula.

Adica, sa presupunem ca eu sunt un pacatos, ok? Mai trag o injuratura de dumnezei, nu merg la biserica, ma cam pis pe preoti si i-o mai trag la vecina si la o colega de serviciu, nu sunt milostiv cu cersetorii, mai scap la un carnat cu fasole frecata in post, pacate de-astea, de crestin obisnuit.

Acuma, cand pacatuiesc, Dumnezeu care - logic - e sus si vede, se cam sucareste: "Las' ca vezi tu, bai pacatosule, cum te trimit Io in Iad la Judecata de Apoi. Lasa numa'!"

Dar Satana, stiut fiind ca este inamicu' nr. 1 a lu' Dumnezeu, isi freaca mainile de bucurie ori de cate ori fac eu cate un pacat: "Bine, ma, iar s-a enervat Dumnezeu, da-i inainte! Yupiiiii!!!"

A doua la mana, Satana nu este angajat ca tortionar de Dumnezeu, ca sa-i chinuie pe crestinii pacatosi, el e cam Stapan pe-acoldo prin Iad, nu?

Si vine Judecata, Dumnezeu spune "Tiba-n iad, pacatosule care esti tu pacatos" iar eu, cu inima sufletului cat un purice, ma duc la Poarta Iadului.
Pai io cred ca, dupa ce l-am bucurat pe Satana prin pacatele mele si ca l-am sucarit le Dumnezeu, Diavolu', in loc sa ma chinuie o sa ma astepte in Iad cu bere rece, ceva gagici si o piscina incalzita:
"Coaie, bine ai venit, ca mult ajutor mi-ai adus! Hai sa mai pove' de-ale noastre!"

Asta a fi valabil daca ar exista Dumnezeu si Satana.
Din fericire, nu sunt decat niste chestii pictate pe ziduri si personaje intr-o carte SF, numita Biblia.

Din acest eseu cuprinzator eu deduc ca ai cam vrea si tu viata vesnica da' iti pare rau ca nu exista asa ceva...

#489
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012
Pai sa stii ca mi-ar place sa existe.
Tie nu?

Edited by LouisCyphre, 07 October 2013 - 22:14.


#490
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 LouisCyphre, on 07 octombrie 2013 - 22:09, said:

Pai sa stii ca mi-ar place sa existe.
la toata lumea i-ar place sa existe doar ca unii nu recunosc. io cred ca e posibil, dar nu cu timpenii gen rai sau iad.

#491
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 07 octombrie 2013 - 22:19, said:

la toata lumea i-ar place sa existe doar ca unii nu recunosc. io cred ca e posibil, dar nu cu timpenii gen rai sau iad.
Dar cum?

#492
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Lasati-o asa, ca sa poata tot omu' sa se bucure de ea, de vesnicie, altfel ce face baba de pupa icoane si mosu' ce-si baga ... in .... la.... politiceni, hai? daca vesnicia presupune stiinta la greu, nu colapseaza vesnico-sinapsa lor? da, au una amandoi, si-o dau cu imprumut ca pe proteza; senzatii tari.

#493
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-SMdK09JcHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Are dreptate cand spune ca in Iad se duc si cei buni, dupa moarte, dar in loc sa creada ceea ce Biblia arata, ca Iadul este mormantul omenirii, imparte conceptul de Iad in 7, cate o locatie pentru "fiecare" !

[ https://i.imgur.com/YIOQt2q.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#494
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 24 iunie 2016 - 22:45, said:

Bah pretene, nu stiu din ce cauza vei muri, dar stiu de ce iti vei petrece vesnicia in gheena.

"gheena" era un spatiu in afara Ierusalimului unde erau aruncate mortaciuni, acestea ardeau pana la consumare fiindca se turna sulf peste ele.

ca sa inveti si tu ceva...

Iar Isus, metaforic, foloseste acest termen pentru a exprima anihilarea tuturor celor rai, distrugerea completa. Nu viata vesnica in chinuri ci moarte vesnica. Asta este pedeapsa vesnica.Posted Image

#495
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Provoc pe oricine, niciunde în Scripturi nu apare ideea atât de vehiculată la pocăiți, că Isus ne salvează de Iad. Niciunde nu apare o astfel de informație, apare doar că Isus ne salvează de mânia lui Dumnezeu.

#496
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 dark, on 15 iulie 2016 - 12:15, said:

Provoc pe oricine, niciunde în Scripturi nu apare ideea atât de vehiculată la pocăiți, că Isus ne salvează de Iad. Niciunde nu apare o astfel de informație, apare doar că Isus ne salvează de mânia lui Dumnezeu.
Nu apare pentru ca nici el nu a vrut sa ne sperie ca de fapt ne aflam in iad . Aici moartea si frica de moarte domneste , suferinta e la ea acasa si platesti orice fapta buna sau rea .

isus s-a coborat la noi (in iad) sa ne salveze de la moartea vesnica, nu a venit sa ne faca viata mai buna aici cum unii tind sa creada . A spus ca vor fi ucideri, razboaie, dezastre naturale dar sa nu ne pierdem speranta (credinta)  caci cine se bizuie pe EL va fi salvat .

#497
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 pacopaco1967, on 15 iulie 2016 - 13:04, said:

Nu apare pentru ca nici el nu a vrut sa ne sperie ca de fapt ne aflam in iad . Aici moartea si frica de moarte domneste , suferinta e la ea acasa si platesti orice fapta buna sau rea .
Prietene, revino-ti. Nu esti nici in Hades nici in Iazul de foc inca (si nu iti doresc sa ajungi acolo). Esti inca pe pamant, plantat in acelasi ogor cu graul lui Dumnezeu, ca de asta spune Scriptura ca El da ploaie si peste cei buni si peste cei rai. Te bucuri inca de multe beneficii ale prezentei Lui in lumea asta, sau mai bine zis ale prezentei copiilor Lui aici. Iar daca ai fi si tu un copil al Lui, moartea n-ar mai domni asupra ta, n-ar mai avea putere asupra ta. De ce crezi ca Pavel spunea ca pentru el moartea fizica e un castig? Moartea aia nu era altceva decat izbavirea de acest trup supus pacatului ...

Ce putem spune sigur despre Hades e ca odata ajuns acolo omul isi realizeaza adevarata stare si ce il asteapta la judecata. Pacatosul este intr-o stare de chin pentru ca isi asteapta judecata si condamnarea sigura, iar copilul lui Dumnezeu este mangaiat, pe el asteptandu-l eternitatea cu Dumnezeu.

In Hades nu mai exista atei.

Edited by kruger, 15 July 2016 - 14:05.


#498
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 kruger, on 15 iulie 2016 - 14:04, said:

Prietene, revino-ti. Nu esti nici in Hades nici in Iazul de foc inca (si nu iti doresc sa ajungi acolo). Esti inca pe pamant, plantat in acelasi ogor cu graul lui Dumnezeu, ca de asta spune Scriptura ca El da ploaie si peste cei buni si peste cei rai. Te bucuri inca de multe beneficii ale prezentei Lui in lumea asta, sau mai bine zis ale prezentei copiilor Lui aici. Iar daca ai fi si tu un copil al Lui, moartea n-ar mai domni asupra ta, n-ar mai avea putere asupra ta. De ce crezi ca Pavel spunea ca pentru el moartea fizica e un castig? Moartea aia nu era altceva decat izbavirea de acest trup supus pacatului ...

Ce putem spune sigur despre Hades e ca odata ajuns acolo omul isi realizeaza adevarata stare si ce il asteapta la judecata. Pacatosul este intr-o stare de chin pentru ca isi asteapta judecata si condamnarea sigura, iar copilul lui Dumnezeu este mangaiat, pe el asteptandu-l eternitatea cu Dumnezeu.

In Hades nu mai exista atei.
Nu inca . Dar dupa cum stii , biblia spune ca la vremea sfarsitul totul va fi aruncat in iazul de foc . Te intreb acum , ce va fi aruncat in iazul de foc ?Posted Image

#499
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 pacopaco1967, on 15 iulie 2016 - 14:11, said:

Nu inca . Dar dupa cum stii , biblia spune ca la vremea sfarsitul totul va fi aruncat in iazul de foc . Te intreb acum , ce va fi aruncat in iazul de foc ?Posted Image
Exact ce scrie acolo: Moartea, Hadesul, pacatosii, Satan si toata liota lui.

#500
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 kruger, on 15 iulie 2016 - 14:51, said:

Exact ce scrie acolo: Moartea, Hadesul, pacatosii, Satan si toata liota lui.
Bun , am identificat ce anume va arde in iazul de foc .Si acum ne poti spune unde se afla toate astea care le-ai enumerat ?Posted Image

#501
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 pacopaco1967, on 15 iulie 2016 - 15:03, said:

Bun , am identificat ce anume va arde in iazul de foc .Si acum ne poti spune unde se afla toate astea care le-ai enumerat ?Posted Image
Moartea este in lume, ea a intrat odata cu pacatul lui Adam si are putere asupra trupului muritor al omului.
La Hades ce vrei sa stii, unde este localizat?
Pacatosii sunt cei care la judecata sunt gasiti...in pacat si nu spalati prin jertfa lui Isus. Printre ei sunt cei care incearca sa se mantuiasca prin fapte sau cu ajutorul unor zei minori (numiti "sfinti" sau "avva") si pentru ca nu au experimentat adevarata salvare prin har, nu stiu ca ea e lucrarea lui Dumnezeu nu a omului.

Edited by kruger, 15 July 2016 - 15:38.


#502
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

 kruger, on 15 iulie 2016 - 15:36, said:


Moartea este in lume, ea a intrat odata cu pacatul lui Adam si are putere asupra trupului muritor al omului.
La Hades ce vrei sa stii, unde este localizat?
Pacatosii sunt cei care la judecata sunt gasiti...in pacat si nu spalati prin jertfa lui Isus. Printre ei sunt cei care incearca sa se mantuiasca prin fapte sau cu ajutorul unor zei minori (numiti "sfinti" sau "avva") si pentru ca nu au experimentat adevarata salvare prin har, nu stiu ca ea e lucrarea lui Dumnezeu nu a omului.

Si sfintii afirma ca ceea ce e bun in ei este lucrarea lui Dzeu, deci or esti in eroare, or minti.

#503
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Legine, on 15 iulie 2016 - 15:41, said:

Si sfintii afirma ca ceea ce e bun in ei este lucrarea lui Dzeu, deci or esti in eroare, or minti.
Aia e ca si cumai spune ca a facut si Dumnezeu ceva acolo (foarte mult chiar), da' tot tu trebuie sa traiesti nu-stiu cum daca vrei sa te mantuiesti.
Poti sa ajungi la judecata cu ceva bun in tine si vei fi condamnat la Iazul de foc, pentru ca nu intelegi o chestie: Dumnezeu e sfant, de trei ori sfant. Asta inseamna ca "nimic intinat nu va intra in casa Lui". Poti fi 99% bun si sa atribui tot binele asta lui Dumnezeu, vei fi condamnat.

#504
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

 kruger, on 15 iulie 2016 - 18:35, said:


Aia e ca si cumai spune ca a facut si Dumnezeu ceva acolo (foarte mult chiar), da' tot tu trebuie sa traiesti nu-stiu cum daca vrei sa te mantuiesti.
Poti sa ajungi la judecata cu ceva bun in tine si vei fi condamnat la Iazul de foc, pentru ca nu intelegi o chestie: Dumnezeu e sfant, de trei ori sfant. Asta inseamna ca "nimic intinat nu va intra in casa Lui". Poti fi 99% bun si sa atribui tot binele asta lui Dumnezeu, vei fi condamnat.

Nope. Asta e interpretarea ta schioapa la ceea ce spun sfintii.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate