Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Problemă crearea partiții Windows 8/7

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
rsmeuemo

rsmeuemo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2010
Bună!

Am o mare problemă. Încercam ieri să-mi instalez Windows 8 (specific că aveam instalat înainte Windows 7 și totul mergea foarte bine). Problema a apărut la momentul creării unei/unor partiții. Când îi dau să îmi creeze o partiție, de exemplu de 40GB (pe care vreau să instalez Windows-ul), îmi dă următoarea eroare: „We couldn't create a new partition or locate an existing one. For more information, see the Setup log files.”

Am tot căutat pe net răspunsuri și am aflat că la mulți s-a întâmplat așa pentru că aveau unele dispozitive externe (usb, carduri de memorie etc.) atașate la calculatoarele lor. Ei bine, eu nu am nici un dispozitiv conectat în afară de mouse și tastatură (de care am nevoie la instalare).

Am lăsat-o baltă, mai apoi, și am încercat să instalez înapoi Windows 7. Toate bune până la momentul creării unei/unor partiții. Spre surprinderea mea, mi-a dat și aici o eroare: „Setup was unable to create a new system partition or locate an existing system partition. See the setup log files for more Information.”

* Menționez că la instalarea Windows 8 am încercat să creez partiții și prin Command Prompt (din meniul Repair – Advanced Tools), însă după ce listez Hard Diskul și după ce îi dau Clean, la tastarea comenzii „Create Partition Primary” nu mai face nimic. Nu mai apare nimic (nici măcar vreo eroare).

* De asemenea, vreau să specific faptul că atunci când intru în BIOS, Hard Diskul (care este IDE) nu îmi apare la „Primary IDE Master”/ „Primary IDE Slave”, ci la „Third IDE”.

* La deschiderea calculatorului, uneori îmi apare HDD „Not detected”, însă uneori îl recunoaște. (nu știu de ce face așa pentru că până acum  nu s-a mai întâmplat așa)

* HDD are jumper-ul pus pe Master, iar CD-ROM pe Slave.

Specificații:
Hard Disk: 232 GB (folosit înainte și probat, deci este funcțional)


Vă rog să mă ajutați! Chiar nu mai găsesc nici o soluție. Nu știu ce aș mai putea încerca. Și chiar vreau să pot să-mi folosesc din nou calculatorul.

#2
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Ataseaza te rog log-urile gasite in locatiile urmatoare:

X:\$WINDOWS.~BT\Sources\Panther\

C:\$WINDOWS.~BT\Sources\Panther\


Avand in vedere ca esti inca in WinPE cand incerci sa formatezi logurile ar trebui sa fie pe X:\

Ca sa poti accesa locatia respectiva apasa Shift + F10 in momentul in care primesti eroarea. Ar trebui sa-ti apara o fereastra Command Prompt. Verifica folderele de mai sus si copiaza pe un stick fisierele.

Eventual de aici ai putea sa incerci un DiskPart sa vezi ce se intampla.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,565
  • Înscris: 15.06.2004
1. HDD-ul tau de de 250Gb.
2. Cum l-ai conectat ? Pe panglica IDE - singur, sau cu alt device ?
3. Ai setat jumperii conform cu modul de conectare ?
4. Ai pus cablul IDE in mufa IDE 0 de pe placa de baza sau in alta ?
5. Daca uneori apare HDD not detected e o problema - daca n-ai facut nicio greseala la pozitionarea HDD-ului pe cablu si ai pus corect jumperii, atunci hardul are o problema.

#4
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
1) daca apare in bios la third ide inseamna ca hardul este vazut conectat ca al 3lea device pe placa de baza, deschide carcasa si vezi pe placa de baza conectorul pentru ide 0 si conecteazal acolo;
2) din ce descrii cred ca ai probleme cu panglica ide, ar fi bine sa o schimbi si sa te asiguri ca hardul este conectat pe mufa de la capatul panglicii si nu pe cel de la mijloc.
fa schimbarile de mai sus si incearca din nou sa instalezi windows

#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am patit si eu asa cand testam W8. Nu reusea sa creeze partitia, si pace. Solutia a fost ca o fac cu un program extern.

#6
rsmeuemo

rsmeuemo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2010
Mulțumesc pt indicații, însă nu pot să fac nimic momentan.Posted Image  Sunt fată și nu știu să mut cablurile pe acolo. După ce îmi vine ajutorul acasă vă voi ține la curent cu ceea ce s-a întâmplat.

#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Deci, downloadezi iso de Gparted. Apoi de aicialegi metoda D si scrii iso-ul pe un stick. Bootezi de pe stick, faci partitiile, si gata.

#8
rsmeuemo

rsmeuemo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2010

View Postfighterkyokushin, on 30 septembrie 2013 - 12:09, said:

1) daca apare in bios la third ide inseamna ca hardul este vazut conectat ca al 3lea device pe placa de baza, deschide carcasa si vezi pe placa de baza conectorul pentru ide 0 si conecteazal acolo;
2) din ce descrii cred ca ai probleme cu panglica ide, ar fi bine sa o schimbi si sa te asiguri ca hardul este conectat pe mufa de la capatul panglicii si nu pe cel de la mijloc.
fa schimbarile de mai sus si incearca din nou sa instalezi windows

1) Nu există decât un singur slot  IDE pe placa de bază;
2) Hardul era pus la mufa din mijloc, iar când l-am mutat pe mufa de la capătul panglicii nu l-a mai recunoscut deloc.

#9
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
CD-ROM-ul este pe aceeasi panglica ? Daca da lasa doar hdd-ul si deconecteaza de tot CD-ROM-ul

#10
rsmeuemo

rsmeuemo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2010

View Postemillian, on 30 septembrie 2013 - 15:31, said:

CD-ROM-ul este pe aceeasi panglica ? Daca da lasa doar hdd-ul si deconecteaza de tot CD-ROM-ul

Așa îl vede dar nu pot să instalez Windows-ul pt că nu-mi apare CD-ROM-ul.

#11
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Ai un stick usb pe care sa copiezi kit-ul de instalare de la Windows?  Ceea ce am postat in primul raspuns ai incercat ?

#12
rsmeuemo

rsmeuemo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2010

View Postemillian, on 30 septembrie 2013 - 15:42, said:

Ai un stick usb pe care sa copiezi kit-ul de instalare de la Windows?  Ceea ce am postat in primul raspuns ai incercat ?

Am schimbat cablul de alimentare care intră în hard (adică direct din sursă cablu în Hard și altul separat în CD-ROM) și am văzut că l-a citit de fiecare dată când am deschis calculatorul.

Am început instalarea la Windows 8 acum și m-a lăsat să fac și partițiile!!! Nu știu care ar fi motivul... acum se instalează...

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,565
  • Înscris: 15.06.2004

View Postrsmeuemo, on 30 septembrie 2013 - 15:25, said:


1) Nu există decât un singur slot  IDE pe placa de bază;
2) Hardul era pus la mufa din mijloc, iar când l-am mutat pe mufa de la capătul panglicii nu l-a mai recunoscut deloc.

Pai vezi ca pe pareta cu panglica, atat la hard cat si la CD-rom sunt niste jumperi. Acestia trebuiesc mutati pe pozitia corespunzatoare celei dorite.

De ex - poti pune de preferat - HDD - Master Si CD-Romul - Slave. Sau invers. Daca sunt pusi aiurea jumperii dau probleme de recunoastere.
Atat pe hard cat si pe CD-rom ai si un desen sau gravura cu ce inseamna pinii respectivi.

Am impresia ca la tine e ceva pus pe CS - Cable Select - teoretic asa ar face detectia automat, dar din pacate nu mereu se face corect - asa ca ori apare ori dispare din BIOS.

#14
rsmeuemo

rsmeuemo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.01.2010

View Posteiffel, on 30 septembrie 2013 - 15:55, said:


Pai vezi ca pe pareta cu panglica, atat la hard cat si la CD-rom sunt niste jumperi. Acestia trebuiesc mutati pe pozitia corespunzatoare celei dorite.

De ex - poti pune de preferat - HDD - Master Si CD-Romul - Slave. Sau invers. Daca sunt pusi aiurea jumperii dau probleme de recunoastere.
Atat pe hard cat si pe CD-rom ai si un desen sau gravura cu ce inseamna pinii respectivi.

Am impresia ca la tine e ceva pus pe CS - Cable Select - teoretic asa ar face detectia automat, dar din pacate nu mereu se face corect - asa ca ori apare ori dispare din BIOS.

La Hard jumperul e pus pe Master, iar la CD-ROM nu știu că nu are specificații. Dar acum se instalează. Să văd dacă merge până la capăt.

Gata. A mers. De când am schimbat cablul de sursă care intra în Hard Disk m-a lăsat să fac partiții. Nu știu ce legătură are, dar a mers!

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,565
  • Înscris: 15.06.2004
La CD Rom e gravat in metal deasupra jumperilor.

Posibil sa ai o tensiune proasta la sursa pe cablul ala, sau sa nu aiba un contact bun la mufa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate