Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Internet pe camp

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Pt camp iti iei asa ceva si abonament de date la reteaua care are acoperire in acea zona.

#20
mkam

mkam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.05.2013
Multumesc Serafim606!

#21
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Daca varianta propusa de Serafim606, adica un mini router cu modem 2G si 3G integrat, ti-ar surade, in loc de TP-Link M5250 uita-te putin si la varianta cu o baterie mai mare TP-Link M5360.
Ma gandesc, ca fiind in camp ai mai mari probleme cu asigurarea unui curent constat, varianta M5360 rezsita mai mult timp fara curent, la mine a rezistat la "joaca" cu 2 laptopuri si 2 telefoane o noapte-ntreaga, mai mult de 10 ore si tota mai avea ceva curent in el dar l-am pus la incarcat a doua zi. Astfel daca ai probleme cu curentul, vreo 10 ore de Internet ai asigurat.
Insa niciunul dintre modelele astea nu suporta 4G si nici alte spectre radio sau tehnologii.
De aceea vezi ce operatori au cea mai buna acoperire in zona, vezi ce pachete de date sunt cele mai ieftine pentru traficul necesar si apoi cauta ce dispozitive poti folosi.

Edited by Ciubex, 08 January 2015 - 15:13.


#22
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmkam, on 08 ianuarie 2015 - 14:56, said:

Dunarea, Seimeni, Constanta. Multumesc Crissty.
Idilis nu pare sa aibe semnal acolo,incearca eventual la radiocom.ro da un telefon si verifica acoperirea la ei.ar mai fi o varianta cu orange home pack,vezi site-ul orange

#23
mkam

mkam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.05.2013
Multumesc Ciubex. Da, sunt in camp, dar am curent (dar nu de la vant!! Posted Image ) de la un generator electric. Din punctul asta de vedere nu imi fac probleme.
Apreciez toate raspunsurile deoarece ma ajuta sa inteleg si sa caut cea mai buna varianta.

Crissty, am luat informatiile de la radiocom si ii voi contacta. In schimb, la 4G WiMAX am vazut internet prin satelit. Ar putea sa fie o varianta mai buna? (din punct de vedere tehnic). Tot ceea ce vreau este sa functioneze non-stop si sa transmita video in timp real.

#24
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Prin satelit nu merita pentru ce ai nevoie,in plus este mult prea scump,viteza mica,si altele.Satelitul este varianta daca chiar nu gasesti altceva.

#25
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Varianta prin satelit, din cate stiu eu, necesita mai demult urmatoarea configuratie:
- prin satelit se face doar download;
- upload-ul se face doar printr-o legatura locala, terestra (fix sau mobil).

Edited by Ciubex, 08 January 2015 - 15:58.


#26
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View PostCiubex, on 08 ianuarie 2015 - 15:55, said:

Varianta prin satelit, din cate stiu eu, necesita mai demult urmatoarea configuratie:
- prin satelit se face doar download;
- upload-ul se face doar printr-o legatura locala, terestra (fix sau mobil).
Exista varinata two way acum,nu mai ai nevoie de upload pe conexiune terestra,dar tot scump este,putin trafic inclus,latenta mare.

#27
mkam

mkam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.05.2013
Va multumesc pentru raspunsuri. O zi buna!

#28
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Sau poti incerca digi..sa vezi ce acoperire au..ei au cel mai bun pret trafic mobil pt internet....

#29
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Cand vreo data va putea accesa sistemul de supraveghere de pe un stick digi?2 motive simple,nu are ip public,si viteza foarte mica de upload.stiu ca multi sunteti mari iubitori de digi,dar inainte de a recomanda altora aceasta mirifica solutie cititi si nevoile lor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate