Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Parchet stejar

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Dinora

Dinora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2013
Buna ziua !
In vara aceasta am schimat parchetul ,am optat atat eu cat si sora mea pentru o dusumea(sau parchet) din lemn masiv de stejar de 20mm , in ideea ca e foarte trainica , se poate rascheta. Dupa o luna de zile , la mine cat si surorei mele sa format un damb, ca o ridicatura. El a fost montata cu adeziv , a avut in prealabil sapa si autonivelanta. In prima instanta am dat vina pe cel care la montat , dar sorei mele ia ramas o cutie din care a fost folosit doar cateva scanduri ; parte din dusumea care ea in aceea cutie sa curbat.
Doaresc daca se poate parerea unui prelucrator in lemn . Este adevarat ca ;daca nu este montat parchetul din lemn masin , in momentul deschiderii cutiilor , el se curbeaza? Ce fel de substante se folosec la prlucrarea acestului lemn din zilele de astazi , de este atat de prost?

   Multumesc!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Dinora, on 24 septembrie 2013 - 23:01, said:

Buna seara !

Doaresc daca se poate parerea unui prelucrator in lemn . Este adevarat ca ;daca nu este montat parchetul din lemn masiv , in momentul deschiderii cutiilor , el se curbeaza? Ce fel de substante se folosec la prlucrarea acestului lemn din zilele de astazi , de este atat de prost?

   Multumesc!

Sper ca glumesti !!!

Nu are nici o treaba, nu a fost bine uscat, ori a stat in mediu cu umezeala mare, la magazin, la altcineva...

... ori a fost montat pe sapa inca umeda si a tras umezeala.

Edited by crisstonne, 24 September 2013 - 23:28.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
1. Lemnul trebuie uscat in atmosfera cu umiditate si temperatura controlata, altfel se corfeste (curbeaza)

2. Clima din RO nu favorizeaza lemnul masiv brut, deoarece combina variatii mari de temperatura cu o umiditate ridicata.

3. Dupa uscare facuta foarte profesional, lemnul este recomandabil sa fie transformat in stratificat, cu minim 3 straturi, cu fibrele puse incrucisat, presate FOARTE bine si lipite ideal cu clei de oase pt. trainicie multi-milenara, sau aracet aplicat in pelicula cat mai subtire, pt trainicie de 10-15-20 ani.

4. peste lemn se recomanda ideal aplicare de sherlac clasic, dupa slefuire primara, umezire pt ridicarea floacelor, slefuire secundara, aplicare prima mana sherlac, slefuire tertiara, aplicare a doua mana, si optional polishare finala.
In varianta moderna, care este in general mai proasta, dupa slefuire in doua faze cu umezire, se aplica bait, apoi grund de lemn transparent, slefuire, lac compatibil pt grund, in 2 -3 maini, cu slefuire intre straturi.
Varianta moderna superioara si justificata in loc de sherlac, este numai pt. grund si lac pe baza de rasini poliuretanice, rezistente la umezeala.

5. pt. parchet, se recomanda in mod cat se poate de serios, lac special pt. trafic greu, clasa 32/33, altfel se zgarie foarte usor si este bataie de joc.

Edited by loock, 25 September 2013 - 00:00.


#4
Dinora

Dinora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2013
Multumesc pt raspuns. Sa inteleg ca una dintre cutii nu a fost uscata . Nu este triplu stratificat , dar am inteles ati spus in general. A fost dar doar cu lac ,nu cu bait ,  slefuit o data , mi sa spus ca lacul este pt trafic (mirosea ca nu putea-i sta in casa ) , l-a slefuit a doua oara , dar aici l-a dat tot cu lac , dar cica pe baza de apa si a mai mirosit. Mi sa spus ca nu mai trebuie dat de doua ori , in schimb la parchetul mai vechi il da de doua ori. Aum eu trebuie sa schimb parchetul , pt ca nu pot sta cu umflatura aia.

Attached Files



#5
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 loock, on 24 septembrie 2013 - 23:34, said:

3. Dupa uscare facuta foarte profesional, lemnul este recomandabil sa fie transformat in stratificat, cu minim 3 straturi, cu fibrele puse incrucisat, presate FOARTE bine si lipite ideal cu clei de oase pt.

transformat in stratificat? poti explica putin?

sunt interesat si eu de subiect...

#6
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 Bucifon, on 25 septembrie 2013 - 09:14, said:

transformat in stratificat? poti explica putin?

sunt interesat si eu de subiect...
Parchet triplu stratificat

Attached Files



#7
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Cel care l-a montat a lasat distanta fata de pereti?Daca nu a lasat, de acolo ar putea fi problema, dar se rezolva relativ usor, numai ca trebuie iar scoasa mobila din camera si taiat cate un pic(1-2 cm aproximativ, cat sa acopere plinta) din placile care sunt la margine si schimbate acele placi care s-au incovoiat.  A fost tinut dupa trasport in conditii optime (temperatura si umezeala cat mai apropiata cu cea din camera in care s-a montat si asezat pe orizontala pe o suprafata cat mai dreapta) sau a fost montat imediat ? Cutiile aveau urme de umezeala sau cartonul era un pic umed cand l-ai luat din magazin? Cum a zis si un coleg mai sus: sapa era 100% uscata sau inca mai era umeda in anumite portiuni la montaj? Eu mai montat parchet, dar niciodata nu am patit asa ceva.

Edited by dany07rap, 25 September 2013 - 09:55.


#8
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 Dinora, on 24 septembrie 2013 - 23:01, said:

Buna ziua !
Dupa o luna de zile , la mine cat si surorei mele sa format un damb, ca o ridicatura. El a fost montata cu adeziv

   Multumesc!
Parere personala! Eu unul as rezolva problema cu o "buleala" decat sa ma apuc sa scot parchetul care este si lipit pe deasupra apoi sa-l inlocuiesc,acum depinde cat de mult este umflat."Buleala" sau solutia de compromis sa-i spunem, consta in introducerea unui diblu exact in centrul dambului si apoi strans usor usor pana se aplatizeaza dupa care cauti Chit din ceară de nuanta adecvata locului din parchet unde urmeaza sa dai gaura si as acoperi capatul  surubului .Pentru ca ,capatul surubului sa poata fi acoperit de chitul de ceara, se recomanda sa se faca  sanfren in parchet inainte de a baga diblul cu surub.As folosi un diblu de 6mm diametru, lung de 5-6 cm si sanfrenul sa fie facut cu spiral de 8mm in diametru

Edited by lik_lights, 25 September 2013 - 10:15.


#9
Dinora

Dinora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2013
Multumesc frumos pentru raspunsuri.Ce sa zic sunt f dezamagita .A lasat , zic eu loc sufiicient , intre perete si parchet , de 2 degete. Vor incerca sa mai  decupeze intre parchet si perete , vom vedea care sunt rezultatele. La montat exact a doua zi dupa ce l-am achezitionat. Era vara , habar nu am cum erau placile, doar am preupus ca mi-au livrat o cutie umede si exact acolo sa umflat.

Edited by Dinora, 25 September 2013 - 23:46.


#10
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
De obicei se lasa cel putin 24 de ore.

#11
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 loock, on 24 septembrie 2013 - 23:34, said:

1. Lemnul trebuie uscat in atmosfera cu umiditate si temperatura controlata, altfel se corfeste (curbeaza)

2. Clima din RO nu favorizeaza lemnul masiv brut, deoarece combina variatii mari de temperatura cu o umiditate ridicata.

Nu este adevarat,clima noastra nu are o umiditate excesiva iar variatile de temperatura nu incid asupra parchetului,dovada stau toate pardoselele de lemn din romania care depasesc lejer 30-50 de ani iar unele ajunga la 100 de ani

3. Dupa uscare facuta foarte profesional, lemnul este recomandabil sa fie transformat in stratificat, cu minim 3 straturi, cu fibrele puse incrucisat, presate FOARTE bine si lipite ideal cu clei de oase pt. trainicie multi-milenara, sau aracet aplicat in pelicula cat mai subtire, pt trainicie de 10-15-20 ani.

Eronat,vreau sa imi arati si mie un triplustratificat milenar,eu iti pot arata parchet masiv cu varste inaintate.
Triplustratificat nu ofera nici un avantaj aparte ala ca are niste finisaje care la masiv ar costa foarte scump si nici nu sunt multi sa faca cat si usurinta la montaj,in rest este total inferior masivului.

4. peste lemn se recomanda ideal aplicare de sherlac clasic, dupa slefuire primara, umezire pt ridicarea floacelor, slefuire secundara, aplicare prima mana sherlac, slefuire tertiara, aplicare a doua mana, si optional polishare finala.
In varianta moderna, care este in general mai proasta, dupa slefuire in doua faze cu umezire, se aplica bait, apoi grund de lemn transparent, slefuire, lac compatibil pt grund, in 2 -3 maini, cu slefuire intre straturi.
Varianta moderna superioara si justificata in loc de sherlac, este numai pt. grund si lac pe baza de rasini poliuretanice, rezistente la umezeala.

Nu se mai foloseste shrlac-ul pentru ca este depasit tehnologic,daca se folosesc produse pe baza de apa,lacul sau grundul ridica paorul la prima mana,nu ai nevoie de nici o umezire,daca se foloseste pe baza de solvente aceeasi treaba,doar ca porul nu se ridica atat de mult,dar asta nu incide sub nici o forma asupra durabilitatii pardoselei.

5. pt. parchet, se recomanda in mod cat se poate de serios, lac special pt. trafic greu, clasa 32/33, altfel se zgarie foarte usor si este bataie de joc.
Este de ajuns sa fie un lac dedicat parchetului,acum toate au aceste caracteristici,mai putin cele ecologice din gama de pret economic.

 Dinora, on 24 septembrie 2013 - 23:01, said:

Buna ziua !
In vara aceasta am schimat parchetul ,am optat atat eu cat si sora mea pentru o dusumea(sau parchet) din lemn masiv de stejar de 20mm , in ideea ca e foarte trainica , se poate rascheta. Dupa o luna de zile , la mine cat si surorei mele sa format un damb, ca o ridicatura. El a fost montata cu adeziv , a avut in prealabil sapa si autonivelanta. In prima instanta am dat vina pe cel care la montat , dar sorei mele ia ramas o cutie din care a fost folosit doar cateva scanduri ; parte din dusumea care ea in aceea cutie sa curbat.
Doaresc daca se poate parerea unui prelucrator in lemn . Este adevarat ca ;daca nu este montat parchetul din lemn masin , in momentul deschiderii cutiilor , el se curbeaza? Ce fel de substante se folosec la prlucrarea acestului lemn din zilele de astazi , de este atat de prost?

   Multumesc!
In general problema pleaca de la timpii scurti de lucru,case noi in care nu sa facut o dezumidificare,case care ieri a fost zigravita si azi se monteaza parchet.

Trebuie masurata umiditatea lemnului cand il cumperi cat si umiditatea ambientala si a sapei.
Este posibil sa fie alta problema nu lemnul,prima reasctie la parchetului la umiditate este imbarcarea(se ridica laturile pe lungime)dupa care incepe sa se umfle pina face damburi mai mari,initial se stramba fiecare placa in parte dupa aceea se extinde pe suprafata mai mare.

Normal nu trebuie sa se curbeze dar in functie de calitate este posibil sa fie deja curbat din fabricatie,acum depinde ce inseamna curbat caci daca sunt diferente de 0,5mm atunci estenormal pentru un parchet masiv,tocmai de aceea se chituieste pentru ca este imposibil sa ne existe mici diferente,dar acestea nu cauzeaza damburi.

Parchetul din ziua de azi nu este prost,pretentiile clientilor sunt din ce in ce mai mari,este adevarat ca acum uscarea se face fortata de cuptoare ceea ce nu este acelasi lucru cu uscarea naturala in timp,ca idee un stejar are nevoie de minim 7 ani ca sa se usuce natural,cine sta pe stoc toti anii astia cu lemnul la uscat,de fapt sunt si asemenea producatori care folosesc traversele de lemn de la casele vechi pentru fabricarea parchetului dar pretul este cu adevarat prohibitiv pentru noi europenii de mana a2a.

 Dinora, on 25 septembrie 2013 - 08:14, said:

Multumesc pt raspuns. Sa inteleg ca una dintre cutii nu a fost uscata . Nu este triplu stratificat , dar am inteles ati spus in general. A fost dar doar cu lac ,nu cu bait ,  slefuit o data , mi sa spus ca lacul este pt trafic (mirosea ca nu putea-i sta in casa ) , l-a slefuit a doua oara , dar aici l-a dat tot cu lac , dar cica pe baza de apa si a mai mirosit. Mi sa spus ca nu mai trebuie dat de doua ori , in schimb la parchetul mai vechi il da de doua ori. Aum eu trebuie sa schimb parchetul , pt ca nu pot sta cu umflatura aia.
Ori acei meseriasi v-au mintit ceea ce va si urez(nu din rautate ci pentru ca era mai bine)ori au facut o gafa.
E lege faptul ca nu se lacuieste cu 2 lacuri diferite,daca sustineti ca mirosea atunci nu este lac pe baza de apa,daca cumva a dat prima mana pe solvent si pe urma pe apa atunci este grav.
Este tocmai invers,la parchetele mai vechi poti da o mana mai putin decat la cele vechi tocmai pentru ca lemnul e saturat si nu mai absoarbe ca unul nou.
lacul pe baza de apa se da obligatoriu 3 maini iar cel pe baza de solvent 2 maini,aparte exceptiile este destul pentru ca si daca se exagereaza cu lacul nu este bine,primele straturi nu pot respira si raman crude o perioada mai lunga de timp sau devine prea groasa pelicula si va rezulta casanta.

#12
Dinora

Dinora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2013
Celor care doresc sa isi monteze parchet din lemn masiv ii sfatuiesc sa se gandeasca de doua ori . Eu traiesc un cosmar , regret ca nu am optat pentru parchet laminat .

Attached Files



#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Ce sa mai spunem acum... Posted Image hai bafta... Posted Image , ai nevoie de un barbat priceput, scuze, un domn priceput...

De aia ma lauda sotia tot timpul (offff, ce orgolios...), mai rar ca tine, le sti pe toate Posted Image

Edited by crisstonne, 19 October 2013 - 00:52.


#14
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 Dinora, on 18 octombrie 2013 - 20:56, said:

Celor care doresc sa isi monteze parchet din lemn masiv ii sfatuiesc sa se gandeasca de doua ori . Eu traiesc un cosmar , regret ca nu am optat pentru parchet laminat .
Imi pare rau dar asa se intampla cand va nu documentati inainte si o faceti pe urma cand e prea tarziu,si tot cam la fel se intampla cand se incearca economii mai mari decat e cazul.
Eu imi castig painea de pe urma parchetului si le spun tuturor,parchetul este o pardoseala scumpa,ori itit permiti ori renunti,daca incerci artificii pentru economie atunci se intampla ca in cazul tau.
O gresie de ex. tot la fel va dura indiferent ca costa 30 sau 300lei/mp,la fel si adezivul pentru gresie daca nu e nevoie de ceva special atunci tot la fel va dura si ca costa 15lei sacul si ca costa 50,la parchet aceste diferente de pret aduc astfel de rezultate ca la tine.

#15
KKU

KKU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.12.2013
Eu personal va recomand atunci cand doriti sa achizitionati un parchet din lemn sa alegeti un parchet stratificat.
Este mult mai stabil dimensional, este gata finisat si daca este cumparat de la o firma serioasa aveti si garantie.
Eu am in casa un parchet triplustratificat Karelia stejar de care sunt foarte multumit.

#16
Dinora

Dinora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2013
Buna ziua

Mi-a ramas o cutie de parchet , desfacuta, lemnele din acesta cutie s-au curbat . Sa inteleg ca asta este tot din cauza "sapei" ?

#17
Dinora

Dinora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.09.2013
Din păcate pe cutii nu scris nici un fel de Indicații iar cei de la care l-am achiziționat au luat doar banii. Am multe lemenente de lemn masiv in casa, ultima achiziție fiind o mobila de la Mobexpert . Din fericire lemnul nu a lucrat , deci nu sa curbat. Doar la butoaiele de vin , am vazut același proces.

#18
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Nu are nici o treaba cine a vandut parchetul si cine l-a montat.
La fel de bine poate fi un parchetar priceput care din N motive se intampla si cate o neplacere dasta cum la fel de bine un vanzator vinde zeci de mii de metrii fara probleme si o partida de 100mp sa fie cu probleme.
Toate aceste le poti elimina prin verificari,verifici umiditatea lemnului cand il ridici de la magazin,verifici umiditatea sapei cat si a ambientului.
Dupa cum zice omul se pare ori ca lemnul era prea uscat ori avea umiditate ambientala ridicata.

Dupa montarea parchetului daca s-a zugravit cumva atunci aici e buba,am intalnit multe cazuri mai ales acum pe timp rece dupa montaj vin zugravii si nu aerisec cum trebuie ca le e frig,stau cu gemurile inchise si caldura excesiva sa li se usuce mai repede peretii sa dea si mana urmatoare sa plece mai repede,pe deasupra mai acipera si parchetul cu folie pe care o tine peste parchet cu zilele,aceaste combinatii iti explodeaza parchetul in casa si imediat se da vina pe vanzator sau parchetar,nu intotdeuna e vina lor.
Eu le explic clientilor ca la copii mici cum sa procedeze si cu restul meseriasilor atata timp cat lucreaza in casa si parchetul nu a maturat si ambientul nu sa stabilizat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate