Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Apollo Residence 2

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#757
ryanna_bld

ryanna_bld

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.03.2012
cand au venit cei de la iscir mi-au recomandat minim 1,3 bari si maxim 1,8 bari . in acel moment presiunea din centrala era undeva pe la 1,5 bari dar ulterior am descoperit un calorifer neaerisit (posibil aer presurizat in instalatie special pentru a lua iscir-ul). Dupa aerisirea acelui calorifer presiunea in centrala nu a mai urcat de 1 bar .Azi cu mine de fata nea Ion a sunat pe cei care au montat centrala si acea persoana cunoscand situatia a spus ca este scos din centrala "restictor de debit"ceea ce ma duce cu gandul ca problema era cunoscuta si musamalizata si cu toate astea mi-au spart toata casa . Am verificat si presiune de umplere este de 1.2 bari in manualui centralei

#758
pascuni

pascuni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.01.2014

View Postryanna_bld, on 26 iulie 2014 - 16:31, said:

Salutare!

Am o rugaminte pentru toti vecinii care locuiesc la mansarda: va rog sa-mi spuneti daca in momentul in care deschideti consecutiv apa calda in baia de jos (cada + chiuveta) in baia de sus mai curge apa calda? La noi nu mai curge niciun strop de apa calda sus daca deschid minim doua robinete jos. Mentionez ca noi nu avem inca bucataria montata pentru ca in cazul acesta banuiesc ca lucrurile ar fi mult mai grave. Am observat acest lucru cand s-a facut curatenie in apartament, l-am semnalat si ni s-a spus ba ca sunt bateriile infundate, ba de proasta calitate ( desi au fost cumparate de la faimosul Catalin- furnizorul agreat). Am desfacut toate bateriile montate si le-am curatat dar acest lucru nu a rezolvat problema.

De aproximativ doua saptamani am vorbit serios cu dezvoltatorul si ni s-a promis ca se rezolva situatia. Au inceput sa sparga pentru inceput in baia de jos si dupa ce astupau la doua zile spuneau ca este ok.  In momentul in care ajungeam acolo nu era nicio modificare. Dupa nenumarate alte discutii am ajuns astazi cu toata casa sparta (cu toate implicatiile : parchet scos, gresie sparta in bai, plin de ciment in toata casa) ei spun ca au schimbate toate tevile dar rezultatul este acelasi. Practic in momentul de fata nu exista rezolvare. Am intrebat si noi daca au mai avut problema aceasta la alte apartamente din complex si raspunsul a fost ca nu. Tocmai din acest motiv va rog pe toti cei care locuiti la mansarda sa faceti acest experiment si sa-mi spuneti daca si la voi este la fel sau nu.

Sincer va spun ca am ajuns la capatul rabdarii si al tolerantei. Daca din septembrie anul trecut (din momentul in care am rezervat apartamentul) am trecut cu vederea multe alte aspecte care nu ni s-au parut la fel de vitale (si am gasit de fiecare data o solutie de compromis dupa discutii cu dezvoltatorul, fara sa facem problema publica) acum nu putem trece cu vederea peste problema cu apa (este elementar sa ai apa calda in ambele bai simultan). Practic am platit pentru un apartament cu doua bai dar nu putem folosi decat una...Noi in acest moment suntem proprietarii unui apartament jumatate distrus, cu apa calda functionala intr-o singura baie si in care nu ne putem muta. Deja am platit si a doua rata la banca dar nu ne putem muta si nici mobila nu ne poate fi livrata pentru ca efectiv nu exista o solutie pentru problema noastra. Cei care se indoiesc de cele descrise mai sus va adresez invitatia sa vizionati ap.18 din blocul 2. Va tin la curent cu evolutia situatiei si nu va doresc niciunuia sa treceti prin ce trecem noi acum.
Este foarte bine sa se spuna si lucrurile mai putin placute pentru o mai buna informare a celor ce se vor sa achizitioneze aici un apartament. Eu spre exemplu, am trecut si peste anumite neplaceri ca doar suntem oameni si mi-a placut cum a decurs colaborarea cu domnul Vlad M., in schimb sunt foarte nemultumit de felul in care trateaza orice problema d-nul Vlad I.-seful de santier.....nu este un om rau,chiar s-a rezolvat orice l-am rugat insa atitudinea abordata si felul in care vorbeste lasa mult de dorit ba chiar m-am simtit umilit de cateva ori. Este adevarat ca dumnealui lucreaza in acest mediu mai degradant sa zicem(vreau sa spun strict din punct de vedere al limbajului folosit, etc.) dar asta nuinseamna ca trebuie sa-I confunde si pe client cu subalternii dumnealui. Acuma nu vreau sa par o mironosita dar va asigur ca sunt indreptatit sa am aceasta mica nemultumire. Spre exemplu pot sa va descriu cel mai recent contact cu dumnealui: fiindca imi place sa traiesc intr-un loc curat m-am mai ocupat sa mai fac si eu curat prin scara si sa matur etc., nu mai zic ca intr-o zi, niste muncitori (din afara santierului)care lucrasera la un ap la mine in bloc, au confundat scara blocului cu ghena de gunoi si aveam gunoiul la usa si vis-a-vis, pana sus aproape de tavan;pt ca trebuia sa plec, am trecut si pe la paznic pe care l-am rugat sa-i atentioneze pe cei in cauza in situatia in care ii mai vedea lasand unoi in scara. La intoarcere intalnidu-ma din nou cu paznicul am obsevat ca acesta scosese tot gunoiul din scara (bineinteles ca l-am cinstit ca doar nu erea dansul obligat sa stranga dupa niste nesimtiti).In fine, a doua zi spre dupa-amiaza am putut sa constat alte 2 mormane de gunoi de l muncitorii cu parchetul(dar gunoi generos) iar atunci am pus si eu mana pe telefon si l-am sunat pe seful de santier pe care l-am rugat sa-i mai instruiasca pe muncitori sa nu mai lase atata gunoi dupa ei ca dorim si noi sa traim intr-un loc curat(normal ca nu-I mai spusesem si de mormanele de gunoi de dinainte ca doar nu erea dumnealui de vina pentru nesimtirea muncitorilor angajati de propietari).....felul in care mi-a vorbit m-a deranjat foarte mult: "ce ma, vrei sa vin eu sa strang gunoiul dupa tine!?"-si pe un ton de "milioane". Ce sa va mai spun, eu acuma sunt de parere ca noi daca am achizitionat o locuinta in acest ansamblu nu am facut-o ca sa n-I se vorbeasca intr-un mod josnic ci am facut-o ca sa ne inbunatatim modul de viata traind cat mai civilizat cu putinta-cel putin eu asa vad lucrurile. Vreau sa mentionez ca totusi seful de santier s-a ocupat de ceea ce-I sesizasem insa nu sunt de accord cu felul in care a abordad situatia. Mai vreau sa va asigur ca nu doresc in nici un fel discretitarea cuiva ci vreau doar sa fac o informare reala -ceea ce implica si bune si rele. Aceste "dialoguri" mai colorate le-am avut de cateva ori,chiar,cu domnul Vlad I. iar devualarea acestui detaliu mai neplacut consider este strict o consecinta a comportamentului in sine si in nici un caz vre-un gand de-al meu de a face rau, din vre-un gand de razbunare.
Prin urmare, va propun tuturor  care ati avut experiente mai neplacute sau nemultumiri, sa descrieti pe acest forum pentru o informare cat mai fidela pentru potentialii clienti,asa poate se vor creea si niste "ecouri" care vor duce probabil la o schimbare pozitiva.

#759
catalinho85

catalinho85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.01.2007
Salutare tuturor

@CatalinaP- sunt 2 tipuri de garsoniere - una unde intrarea se realizeaza direct in living si celalalt tip, in care intrarea se face prin hol si balconul este putin mai mare.
Cea cu intrarea prin hol este 34.000 iar cealalta este 33.000
Ieri am rezervat si eu una in blocul 6 la et 2 cu intrarea prin hol.
Se pare ca vom fi vecini:)
7

Edited by catalinho85, 27 July 2014 - 04:49.


#760
zizou27

zizou27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.07.2009

View Postlucian1963, on 26 iulie 2014 - 20:55, said:

Am a doua centrala ARCA, prima tot ARCA a tinut 10 ani fara nici o mica problema ... insa daca deschidem robinetul la bucatarie, scade la jumatate presiunea la cada ... si asta la acelasi nivel vorbesc ... d'apai sa mai si ridice la alti 3-4 metri! ... Cum spune si @dinudragosionut e o chestiune de mecanica fluidelor ... unde tine si inclusiv de presiunea de intrare, dar si de debitul si inaltimea maxima de ridicare a pompei centralei termice ... lungimea si coloana traseului ...caderile de presiune pe coloana sunt destul de importante in acest caz ... si apa respecta principiul minimei rezistente ...
Am inteles ca primaria are probleme privind asigurarea presiunii pe retea a apei datorita depasirii capacitatii tehnice a  retelei, fiind foarte multe noi locuinte ridicate, drept pentru care arata la TV ca ia in calcul proiect european de dezvoltare a sistemului de pompare si asigurare a calitatii apei potabile ... Dar pana atunci, si in "traditionalul" spirit romanesc, o sa mai treaca muuuulti ani ...
S-ar putea sa fie necesar sa mai adaugi o pompa pana atunci in sistemul apei calde, ori un hidrofor ... sau poate exista centrale mai performante, cu caracteristici tehnice adecvate pentru vile cu etaje multiple ... sau o alta centala separata pe etaj ca ultima solutie?
Nu vreau sa ma gandesc ce probleme vor fi cu presiunea apei la etajele superioare cand toata lumea se va muta ... dimineata mai ales ... si voi auzi iarasi ca inainte de '89 un tipat de student disperat " APA, BAAA!" ... Posted Image

Cred ca ar mai fi o solutie destul de eficienta montarea centralei la etajul superior, sa fie amplasata undeva in baia de la mansarda. In felul asta pompa nu ar mai fi solicitata la fel de mult. O problema insa cred ca ar fi instalatia de gaz, ar trebui sa traga teava pana in baie si nu stiu cat de practic este acest aspect.
Oricum, e doar o idee. Ma preocupa cel putin la fel de mult ca si pe voi aceasta presiune a apei, in special tinand cont ca am optat tot pentru un apartament mansardat (bl. 7). Sper ca dezvoltatorul (sau oricare dintre parti) sa vina cu o solutie eficienta cat mai repede. La urma urmei apa, gazul, curentul, niciuna din ele nu e o 'extraoptiune', fac parte din activitatea zilnica a oricarui locatar si in primul rand dezvoltatorul ar trebui sa fie preocupat intr-o mare masura de asta..
Sper sa auzim doar de bine mai departe pe tema asta.

O seara faina!

#761
andreimuz

andreimuz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.05.2014


E cineva care si.a montat alta centrala in afara de cea standard, Immergas?Daca da,la pret e cotata de catre dezvoltator centrala standard?As vrea S.Duval care am inteles ca sunt ceva mai bune.Merci.



#762
markimark

markimark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.10.2013
Eu am montat o centrala Proterm la un pret egal cu cel oferit de dezvoltator. Bugetul acordat a fost de 1800 lei.

#763
livrodiadri

livrodiadri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2013
Buna seara,
Sunt un viitor proprietar din Apollo.
Vreau si eu o invitatie pe Fb.
Adresa este [email protected]


#764
hellen2014

hellen2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2014

View Postlivrodiadri, on 29 iulie 2014 - 21:56, said:

Buna seara,
Sunt un viitor proprietar din Apollo.
Vreau si eu o invitatie pe Fb.
Adresa este [email protected]

Buna, link-ul grupului este: https://www.facebook...39779172956447/, poti sa dai Join :)

#765
m33tza

m33tza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.04.2007
Salutari,

In caz in care nu toata lumea este prezenta pe pagina de facebook, postez si aici in speranta in care aceste lucruri de bun simt se respecta.

Revin din nou la acest aspect (CURATENIE COMPLEX) am MAREA RUGAMINTE la voi sa NU mai lasati la voia intamplarii resturi alimentare, gunoi, saci, cutii de carton si alte lucruri de genul asta pe SCARILE BLOCURILOR !! Scara blocului NU este ghena si un pic de bun simt se cere. Am fost sunat chiar de Dl Vlad sa ne atraga atentia cu privire la acest lucru. Pai e frumos ? Haide-ti totusi sa mai ardem cateva calorii pana LA GHENA sa aruncam sacul cu gunoi sau resturile de la ambalaje ca este si sanatoasa un pic de miscare... si din nou, VA ROG: nu aruncati peste gardul ghenei sacii ci puneti-i frumos langa tomberon in cazul in care acesta este plin, sa nu imprastiem resturile prin tot complexul. Multumesc.


Astazi la intrarea in blocul 4:

Attached Files


Edited by m33tza, 30 July 2014 - 17:42.


#766
ancazzz

ancazzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.10.2013
Buna

Am o intrebare pentru cei care locuiesc la mansarda referitoare la plasele de tantari pt geamurile velux, de unde le-ati achizitionat si la ce pret?

Multumesc

#767
OanaRSC

OanaRSC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.02.2014
A mai fost cineva de curand pe santier? In ce stadiu mai sunt lucrarile? Stie cineva cand incep lucrarile la blocul 8?? Multumesc!!

#768
hellen2014

hellen2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2014

View PostOanaRSC, on 30 iulie 2014 - 19:30, said:

A mai fost cineva de curand pe santier? In ce stadiu mai sunt lucrarile? Stie cineva cand incep lucrarile la blocul 8?? Multumesc!!

Buna, voi trece eu sambata prin zona sa vad in ce stadiu este blocul 7, si ma uit daca au inceput si blocul 8.

#769
OanaRSC

OanaRSC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.02.2014

View Posthellen2014, on 30 iulie 2014 - 19:56, said:



Buna, voi trece eu sambata prin zona sa vad in ce stadiu este blocul 7, si ma uit daca au inceput si blocul 8.
          

Ok! Mersi mult! Astept o veste buna in leg cu blocul 8 :))

#770
dorin_d

dorin_d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.02.2014
Blocul 7 - miercuri seara.

View Posthellen2014, on 30 iulie 2014 - 19:56, said:



Buna, voi trece eu sambata prin zona sa vad in ce stadiu este blocul 7, si ma uit daca au inceput si blocul 8.

Si poza...

View Postdorin_d, on 31 iulie 2014 - 06:30, said:

Blocul 7 - miercuri seara.

Attached Files



#771
hellen2014

hellen2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 14.04.2014
Lucrarile la blocul 8 inca nu au inceput.
Cateva poze cu blocurile 5, 6, 7.

Attached Files



#772
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006
Intrebare importanta, rog asistenta: a mai platit cineva, la semnarea antecontractului, intreaga suma a locuintei? Sunt oarecare riscuri, sau temeri, legate de asta, si dorim sa vedem daca a mai facut cineva asta si cum s-a derulat totul. In alta ordine de idei, si pentru cei care nu au platit decat avansul, aveti ceva sfaturi pentru noi, cei care am dori sa platim suma intreaga pentru o locuinta care, la urma urmei, nu e inca construita/intabulata? Am parcurs un draft (ciorna) a unui contract dar nu unul care prevede plata integrala, si am dori sa stim care ar fi consecintele daca, sa zicem, locuinta nu s-ar finaliza, sau vanzarea finala nu s-ar concretiza, din orice motive.
Va multumesc mult pentru orice parere/sfat/experienta ati impartasi cu noi.

#773
catalinho85

catalinho85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.01.2007
Eu ti-as recomanda sa platesti doar un avans la antecontract, ulterior la finalizare sa platesti si diferenta.

In felul asta riscurile asumate vor fi mai mici.
Daca ai RON, cumpara EUR  acum sau cand consideri un curs bun si tii banii intr-o banca in EUR.

Bafta

#774
czat

czat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.09.2008
cred ca micha69 vrea sa plateasca integral pentru a beneficia de reducerea de 5%.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate