Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Apollo Residence 2

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#1009
Opa_kty

Opa_kty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.02.2015
Intr-adevar nu se elibereaza chitanta pentru ca dezvoltatorul este persoana fizica iar in contractul de rezervare este specificat ca ai dat 1000 euro  dupa care se va plati dif de pana la 5% . Asa a fost si in cazul meu

#1010
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
La notar, cand faci antecontractul, deci cand platesti cei 5%, platesti onorariul notarului pentru cei 5% si acesta iti da chitanta iar vanzatorului, daca este persoana fizica, ii poti plati prin virament bancar si ai ordinul de plata ca dovada a platii. Asta se stipuleaza in antecontract si ai 48 de ore ca sa platesti altfel se anuleaza totul. Asa am facut eu.

#1011
Constantin15

Constantin15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2015
Buna seara ! Sunt boboc in ansamblul Apolo 2 si am rezervare in blocul 15.Se intampla cumva sa gasesc   pe aici vreun viiltor vecin ?

#1012
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Salut. Vezi ca o sa iti găsești vecinii pe urmatorul topic :


http://forum.softped...pollo-2-faza-2/

Edited by nonameshadow, 01 March 2015 - 22:18.


#1013
RV1923

RV1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 25.10.2007
Poti intra si aici: https://www.facebook...53896741557106/

#1014
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Ieri am fost in Apollo2 si mi-a sarit in ochi faptul ca toate masinile parcate aveau la stergatoare niste fluturasi cu o reclama la apa plata.
Stiu ca ansamblul e racordat la ApaNova asa ca va intreb pe cei care locuiti deja e buna de baut apa?
Unde locuiesc acum tot in Bucuresti apa de la robinet e foarte buna de baut si nu e necesar sa cumpar apa plata.
Mie personal mi se pare un moft sa cumperi apa plata.

#1015
TatiRiz16

TatiRiz16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2015
Buna tuturor, ma interesează si pe mine care sunt costurile de întreținere pt un ap la parter.Sunt in prag se a merge sa plătesc rezervarea pt un ap la parter in apolo2faza2. Va rog mult cei care locuri deja de câteva luni si ati prinși si vara si iarna, pls un raspuns.

#1016
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Pai curentul electric si gazele sunt citite de salariatii lor si vin facturile in cutia postala.Asa ca totul depinde doar de tine cat consumi dar avand in vedere ca blocurile sunt bine izolate termic ma indoiesc sa vina facturile de speriat.
Apa se plateste la asociatia de locatari plus inca ceva pentru cheltuielile cu partile comune.
Desi m-am mutat deja nu am platit nimic la asociatia de locatari asa ca iti pot da doar informatii generale.
Oricum faptul ca nu avem paza sa platim vreun bulion lunar pentru un tataie basinos ce nu ar face nimic altceva decat sa ne salute la plecare si la venire acasa tot inseamna ceva fata de alte ansambluri de blocuri.
Da-i inainte cu rezervarea si nu te teme de costurile cu intretinerea!

La blocul 9 ne-a adus container de gunoi dar nu face fata fluxului continuu de ambalaje de electrocasnice mobila si etc.
Gunoiul menajer e nesemnificativ fata de ambalajele care predomina detasat.

Edited by bulan60, 19 April 2015 - 22:34.


#1017
madala

madala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.04.2015
salut,

Eram hotarat si eu sa achizitionez un apartament de 3 camere in apollo 2.Asta pana ieri cand am fost pe santier si am vazut structura de rezistenta a noilor blocuri. Tot stand pe forum de cateva zile am vazut ca stalpii de rezistenta s-au tot subtiat (verificati pozele postate pe forum de la apollo 1 - apollo 2 faza 1) pana au ajuns sa arate ca in pozele de mai jos. Asta in conditiile in care regimul de inaltime a crescut de la proiect la proiect.  (nu ma pricep la constructii) dar ce am vazut pe santier nu-mi ofera deloc un sentiment de siguranta. Astept eventuale pareri de la cineva cu experienta.


Stalpii din colturi mi se pare extrem de subtiri pt un bloc cu P+4+2M. Nu au pastrat nici centura dintre etaje. acum totul se rezuma la acei stalpi lati dar extrem de subtiri (aprox 25-30 cm). si asa sunt in tot blocul.

Attached Files



#1018
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

 madala, on 30 aprilie 2015 - 07:59, said:

salut,

Eram hotarat si eu sa achizitionez un apartament de 3 camere in apollo 2.Asta pana ieri cand am fost pe santier si am vazut structura de rezistenta a noilor blocuri. Tot stand pe forum de cateva zile am vazut ca stalpii de rezistenta s-au tot subtiat (verificati pozele postate pe forum de la apollo 1 - apollo 2 faza 1) pana au ajuns sa arate ca in pozele de mai jos. Asta in conditiile in care regimul de inaltime a crescut de la proiect la proiect.  (nu ma pricep la constructii) dar ce am vazut pe santier nu-mi ofera deloc un sentiment de siguranta. Astept eventuale pareri de la cineva cu experienta.


Stalpii din colturi mi se pare extrem de subtiri pt un bloc cu P+4+2M. Nu au pastrat nici centura dintre etaje. acum totul se rezuma la acei stalpi lati dar extrem de subtiri (aprox 25-30 cm). si asa sunt in tot blocul.
Nu cred ca sunt mai subtiri doar pozitionate invers fata de primele. Oricum sunt mult subdimensionate pentru o structura cu o inaltime mare, betonul este de slaba calitate (b250-300) si fier din china casant.
99% din ce se construieste azi este doar pentru profit si ce este facut cu simt de raspundere are pretul prohibitiv

http://stirileprotv....e-depasita.html

Dupa reportajul asta sigur ti se mai taie din elan :)

#1019
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 daybreak246, on 30 aprilie 2015 - 11:57, said:

betonul este de slaba calitate (b250-300) si fier din china casant.

De unde stii ce beton si ce fier s-a folosit? Ai verificat tu? :)

#1020
expertdegivrare

expertdegivrare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.12.2013
Nu mai sunt stalpi ci diafragme din ce am auzit...si daca intri si stai langa un stalp ...si vezi cat de gros e fierul dinauntru ...nu o sa mai zici ca nu e sigur...iar centura s-a transformat in placa groasa cat centura.

#1021
CVul

CVul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.12.2013

 madala, on 30 aprilie 2015 - 07:59, said:

salut,

Eram hotarat si eu sa achizitionez un apartament de 3 camere in apollo 2.Asta pana ieri cand am fost pe santier si am vazut structura de rezistenta a noilor blocuri. Tot stand pe forum de cateva zile am vazut ca stalpii de rezistenta s-au tot subtiat (verificati pozele postate pe forum de la apollo 1 - apollo 2 faza 1) pana au ajuns sa arate ca in pozele de mai jos. Asta in conditiile in care regimul de inaltime a crescut de la proiect la proiect.  (nu ma pricep la constructii) dar ce am vazut pe santier nu-mi ofera deloc un sentiment de siguranta. Astept eventuale pareri de la cineva cu experienta.


Stalpii din colturi mi se pare extrem de subtiri pt un bloc cu P+4+2M. Nu au pastrat nici centura dintre etaje. acum totul se rezuma la acei stalpi lati dar extrem de subtiri (aprox 25-30 cm). si asa sunt in tot blocul.
Salut,

Stalpii si placa erau altfel in Apollo 1, Apollo 2 Faza 1 primele 4 blocuri si Villa 1. Toti stalpii erau in L (de aceea iti pareau poate mai grosi din poze) si zidaria se ridica inainte de a se turna placa de deasupra. Fierul era putin mai subtire (de 16 daca nu ma insel) dar se foloseau grinzi si centuri si blocurile erau mai joase.

Acum placa este de vreo 25-27 de cm, stalpii, care am inteles ca de fapt se numesc pile sau diafragme, sunt drepti si pozitionati alternativ in functie de partea lor lunga, astfel incat uitandu-te din toate directiile sa fie stalpi care prezinta partea ingusta (latimea) si lungimea. Grosimea lor este la fel ca si inainte, mai putin faptul ca acum nu mai sunt in L. Fierul este semnificativ mai gros (am impresia ca de 20, daca nu mai mult) si placa cred ca actioneaza ca si grinda pe toata suprafata.

Nu sunt inginer constructor ca sa ma pot exprima in materie de care varianta este mai buna. Vreau sa aud pareri daca exista cineva avizat sa le ofere. Eu am cumparat pe varianta veche si sunt multumit.

Ce stiu ca acum ai o flexibilitate mult mai mare la compartimentare si nu mai ai grinzi pe tavan. Inca un avantaj este ca nu vad cum mai e posibil sa se mai auda zgomot prin placa. Este foaaaarte groasa. Tehnic si "seismic" vorbind nu am cunostinte sa emit pareri. Precum alt user a spus, stalpii par altfel vazuti la fata locului fata de privirea din strada.

 bulan60, on 13 martie 2015 - 08:28, said:

Ieri am fost in Apollo2 si mi-a sarit in ochi faptul ca toate masinile parcate aveau la stergatoare niste fluturasi cu o reclama la apa plata.
Stiu ca ansamblul e racordat la ApaNova asa ca va intreb pe cei care locuiti deja e buna de baut apa?
Unde locuiesc acum tot in Bucuresti apa de la robinet e foarte buna de baut si nu e necesar sa cumpar apa plata.
Mie personal mi se pare un moft sa cumperi apa plata.
Eu cumpar apa plata dar am mai scapat si apa de la robinet. Sunt inca in viata evident :)

Gatim cu apa de la robinet precum faceam si cand stateam in Bucuresti si facem ceai cu apa de la robinet.

Bebelusului nu ii dam apa de la robinet si nu am fi facut asta nici in Bucuresti. Nu am sesizat nici o schimbare, modificare fata de apa din Sectorul 4, insa recomand sa nu incerci sa o bei din prima pentru ca pot sa mai fie impuritati pe tevi, coloana, etc atunci cand te muti la casa noua. Am primit acest sfat si eu si il dau mai departe. In rest toate bune.

#1022
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004

 madala, on 30 aprilie 2015 - 07:59, said:

salut,

Eram hotarat....

sunt sigur ca s-a respectat proiectul de rezistenta. acest lucru se poate verifica foarte usor, nu mi se pare cinstit ca de la primul tau post pe softpedia sa faci asa ceva...

#1023
RAMBOCIG3

RAMBOCIG3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.02.2015
Salut!
A semnat careva antecontract pentru apartament din blocul 13?
Stie cineva daca fost obtinuta autorizatia de constructie pentru acest bloc?

Multumesc.

#1024
madala

madala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.04.2015
sunt sigur ca s a obtinut. se poate verifica foarte usor. nu mi  se pare corect ca de la al 21 lea post al tau pe softpedia sa faci asa ceva. :))

asta asa...ca sa evidentiez relevanta celor spuse de conu 71. este forum stimate...postezi ca sa afli o informatie, sa te dai cu parerea, sa faci reclama etc. daca tot esti atat de sigur...te rog, sincer, ofera mi si mie acele informatii ca sa ma lamuresc dc acei stalpi sunt atat de subtiri...poti sa ma contactezIipe PM. iar ca sa te linistesc ca nu ti fac antireclama...urmareste cu atentie modul in care m am exprimat. nu am spus ca e bn sau ca e rau
...am cerut niste pareri...poate gasesc pe cineva avizat care sa mi le ofere pentru ca eu nu ma pricep. si asta tocmai ca sa nu trag concluzii gresite.

#1025
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015

 madala, on 06 mai 2015 - 06:11, said:

sunt sigur ca s a obtinut. se poate verifica foarte usor. nu mi  se pare corect ca de la al 21 lea post al tau pe softpedia sa faci asa ceva. Posted Image)

asta asa...ca sa evidentiez relevanta celor spuse de conu 71. este forum stimate...postezi ca sa afli o informatie, sa te dai cu parerea, sa faci reclama etc. daca tot esti atat de sigur...te rog, sincer, ofera mi si mie acele informatii ca sa ma lamuresc dc acei stalpi sunt atat de subtiri...poti sa ma contactezIipe PM. iar ca sa te linistesc ca nu ti fac antireclama...urmareste cu atentie modul in care m am exprimat. nu am spus ca e bn sau ca e rau
...am cerut niste pareri...poate gasesc pe cineva avizat care sa mi le ofere pentru ca eu nu ma pricep. si asta tocmai ca sa nu trag concluzii gresite.

Sa te dai tu cu parerea! Posted Image
Atata timp cat nu esti inginer structurist si habar n-ai cu ce se mananca asta, plateste frumos pe cineva de specialitate ca sa verifice proiectul si materialele de constructie.
Stalpii nu sunt subtiri, de fapt ti s-a explicat mai sus ca nu sunt stalpi, ci diafragme de beton armat. Daca nu stii ce sunt alea, cauta pe sfantu' google.
Blocurile Apollo sunt foarte bine construite, asta iti spune cineva care a cumparat mai demult si a procedat la fel (verificari ca la carte cu inginerul structurist).
Ca fapt divers, daca chiar ai fi vrut informatiile astea, l-ai fi intrebat direct pe dezvoltator si nu te-ai fi lamentat pe forum ca ti se par tie "stalpii" subtiri cu ochiul liber. Este un om foarte deschis si iti pune la dispozitie orice documentatie cu privire la proiect. Nimeni nu are datoria sa iti trimita informatii pe PM.

Edited by itzi-bitzi, 06 May 2015 - 07:07.


#1026
madala

madala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.04.2015
Sa te dai tu cu parerea! Posted Image
Atata timp cat nu esti inginer structurist si habar n-ai cu ce se mananca asta, plateste frumos pe cineva de specialitate ca sa verifice proiectul si materialele de constructie.
Stalpii nu sunt subtiri, de fapt ti s-a explicat mai sus ca nu sunt stalpi, ci diafragme de beton armat. Daca nu stii ce sunt alea, cauta pe sfantu' google.
Blocurile Apollo sunt foarte bine construite, asta iti spune cineva care a cumparat mai demult si a procedat la fel (verificari ca la carte cu inginerul structurist).
Ca fapt divers, daca chiar ai fi vrut informatiile astea, l-ai fi intrebat direct pe dezvoltator si nu te-ai fi lamentat pe forum ca ti se par tie "stalpii" subtiri cu ochiul liber. Este un om foarte deschis si iti pune la dispozitie orice documentatie cu privire la proiect. Nimeni nu are datoria sa iti trimita informatii pe PM.


itzi-bitzi si conu71 nu inteleg de unde atitutinea asta agresiva...REPET: am pus o intrebare si am asteptat niste opinii. ATAT

Daca tot ai vrut sa ti consumi 2 minute din viata ca sa scrii pe forum, mai constructiv ar fi fost sa oferi un sfat, sau si mai bine...sa impartasesti din experinta ta (banuiesc ca detii un apartament in apollo).

Respect

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate