Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Antena de amplificare 3G - oare merge?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
O sa ma duc in weekend intr-o locatie unde nu am semnal deloc pe digi si m-am gandit eu asa in plictiseala mea ca poate as putea improviza ceva sa pun pe un bat sa am macar o liniuta de semnal. Am cautat pe net si am gasit o "antena de amplificare" intr-un design foarte similar cu ce am facut eu la o antena de WiFi construita dintr-o carcasa de cd-uri, sarma si cablu coaxial. E practic un patrat de sarma, la capat se pune un coaxial si se ridica sus, si la capatul celalalt cica dezizolezi conductorul central si-l pui pe spatele telefonului si merge.

Merita incercat asa ceva sau e pierdere de timp? Ma gandesc ca ar putea merge, pentru ca antena mea WiFi din sarma si cd-uri functioneaza cat se poate de bine. Posted Image

CAM ASA CEVA: http://my-homemade-d...al-booster.html

Edited by BWD, 10 September 2013 - 10:46.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
E o simpla antena externa, normal ca merge... insa depinde mult de design sa rezoneze in banda 3G si cablul sa fie unul cat mai bun cu pierderi mici la frecventa mare.

#3
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Crezi ca as putea reusi cu un cablu obisnuit de TV, sau nu e bun?

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Nu merge cu rg75, pierderile /metru de cablu vor fi mai mari decat castigul antenei.
Daca in acea zona nu exista semnal, nu ai ce sa amplifici indiferent ce antena vei folosi, poate ar ajuta undeva unde ai o liniuta.

#5
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Arată și în pozele din tutorial: Before: telefonul are 2 liniuțe de semnal   After: are semnal full.
Deci trebuie să ai puțin semnal ca să poți amflifica. La fel am încercat și eu să prind posturi digitale cu antenă improvizată pusă pe bloc de 7 etaje și degeaba (nici de la București, nici de la bulgari nu ajungea semnal).

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
A uitat sa precizeze esentialul, adica pt ce frecventa e calculata antena lui. Nu-i sigur ca 3G-ul lui e tot pe 2100mhz, ca la digi. Daca-n zona semnalul e zero, oricat l-ai amplifica, tot zero ramane. Degeaba ai 2-3 linii, daca bts-ul e prea departe, adica setat sa se conecteze la maxim 15km, tu esti la 20km, tot degeaba. Oricum, investitia nu te costa nimic, merita incercat.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Numai in 2G exista limitarea de "avans". In wcdma se face corelare dinamica, atata timp cat are un minim de semnal si atata timp cat emitatorul lui ajunge la celula va merge.

#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Mai e și cell breathingul, de multe ori aveam semnal 3G și netul nu mergea tot timpul, deși puteai să suni...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate