Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

hota bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Salut!
Vreau sa instalez o hota in bucatarie , iar locul in care pot sa scot burlanul afara se afla la distanta de 3-3,3 m de hota.
La aceasta ora se renoveaza in baie si am doua variante:
1. facem u tavan fals sa acoperim burlanul lung, care trebuie sa treaca prin baie ca sa iasa pe balcon.."la aer" (baia are perete comun cu bucataria)
2. lasam burlanul ala suspendat pe sus prin baie, eventual mascat cu ceva, oricum tavanul e mai sus decat la o casa normala si nu e prea vizibil
Chestia cu tavanul fals nu imi convenea fiindca mesterul nu a pomenit de folosirea vreunei folii de protectie contra aburilor (si ma tem ca se poate face mucegai intre tavanul fals si celalalt..iar folia e scumpa..se vinde numai la suluri de 50 mp)
Burlanul nu se poate pune nici drept, cumva pleaca dintr-un colt al baii si iese prin centrul ei...deci va fi destul de inestetic.
Mesterul a propus sa faca un tavan cu foaie normala de rigips (nu verde) si fara vreo izolatie,,,
Cu cine ar trebui discutat despre toata tevatura asta? Are cineva vreo sugestie, sa fac eventualele lucrari acum, cand inca se lucreaza in baie si nu s-a pus faianta?
Plssss e destul de urgent.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Pai faci acum, faci un tavan fals sa nu se vada urat, nu ai nici un condens de la burlan, intreaba si meseriasul, ce crede el despre condens in acea zona.

De ce nu il asculti pe mester, de ce nu faceti un plan impreuna ?!

Edited by crisstonne, 06 September 2013 - 17:41.


#3
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
Pai nu cred ca am zis ceva de vreun condens de la burlan..eu cred ca vorbeam despre faptul ca tavanul fals e in BAIE unde se face de obicei ABUR (cel putin in a mea) care trece prin foaia de rigips si nu mai iese, condensand in golul dintre tavanul fals si cel dinainte...ma gandesc EU. De aceea o fi nevoie sa pui vreo folie protectoare pe rigips (sau nu) cert e pe internet scrie ca in baie rigipsul e din cel verde si se pune vata minerala sau altceva (mesterul meu nu foloseste asa ca nu am ce sa discut cu el).
Mersi oricum pt raspuns.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Daca poti, mai pune un ventilator in baie care sa arunce aerul umed afara, eu asa am facut si imi arunca umezeala afara.

Verde se pune pe un perete pe care il plachezi cu gresie si curge efectiv apa pe el, umiditatea din aer nu il afecteaza ,,pe cel normal ''.

Oricum, daca prin absurd ai o baie atat de umeda incat sa strice gipscartonul pe tavan, aia este ultima problema, problema este pentru sanatatea ta.

Dar ma indoiesc sa ai o baie asa,,rea '' incat sa curga condensul pe pereti.

#5
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Din experienta...am folosit rigips la tavan in baie si dupa cca 4 ani mi-a aparut si mucegaiul intr-um colt. Era rigips standard. Asa ca recomand cel putin verde. Cu izolatia de vata, chiar nu stiu...mai cauta info pe net sau cineva specializat. Nu am avut ocazia sa vad ce era si intre placi, insa am um feeling ca nu era prea fain.

#6
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Nu poti scoate burlanul de la hota printr-un perete de la bucatarie? Ma gandesc ca ai macar un perete care da in exterior.

#7
irys227

irys227

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.05.2010
si eu ma gandesc dar nu am nici un perete exterior:) ca nu va mai intrebam pe voi ce sa fac lol

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
E, lasa ca te descurci tu pana la urma...

Daca postai un plan, schema, poza, era altceva, asa... vorbim vorbe.

P.S. Daca ai umiditate mare/grava si ,,pereti reci '', nici mama izolatiei nu te scapa de mucegai, vaporii sint insidiosi...

Edited by crisstonne, 10 September 2013 - 00:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate