Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Note 3 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
9376 replies to this topic

#4897
kritponyte

kritponyte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 04.03.2014
Chiar dacă dezactivezi aplicatiile tot nu îti mănâncă mai putina baterie. Testat pe 3 telefoane. Chiar cu 100 de aplicatii rase de pe un s4. Tot ceea ce obtii e un plus de viteza™si memorie mai multa.
Sunt acum pe un s5 si  e  aceeasi chestie.

Edited by kritponyte, 19 September 2014 - 17:28.


#4898
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
Pai degeaba razi 100 aplicatii pe care sistemul sa chinuie sa le gaseasca daca nu ,,,,dezactivezi,,,,ce trebuie.Daca nu setezi cum trebuie telefonul,daca nu dezactivezi ce nu folosesti din panou.Ex.bluetooth il lasi deschis daca nu-l folosesti .Nu mai vb de altele.Cand lasi telefonul si stii ca nu mai umbli cu el o perioada,ii inchizi aplicatii deschise in sesiunea anterioara?Pot fi si 15,20 etc.toata noaptea duce si la 10% din baterie.Dezactivezi notificari la unele programe,sa le zic media .Se pot vb multe.

#4899
kritponyte

kritponyte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 04.03.2014
Omul, telefonul la mine e pe stop total. Totul dezactivat, toate notificările dezactivate, sincronizare dezactivată, Tasker cu oprire automata pentru tot la screen off, inclusiv Secure Settings cu oprire GPS, NFL si  hibernare automata. Am 6h. 30 min de ecran. Stiu cu ce se mănâncă. Nu scoate mai mult nici cu root si greenify sau startup manager, sau cu aplicatii sterse.
Vorbesc de s5. Asa am făcut cu toate telefoanele. Singurele avantaje sunt viteza mai mare si  memorie mai multa. În fiecare caz.

Edited by kritponyte, 19 September 2014 - 17:51.


#4900
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
,,Omul,, daca e pe stop total si ai doar 6.30 ore de ecran ai o problema.Acum nu stiu dc obisnuiesti sa joci 6h.Vad ca ai ras 100 programe ca sa faci loc unora ce gestioneaza sistemul.Nu zic ca nu sunt bune si fac numai bine.Nu doresc sa arat cu degetul sau sa spun ceva sa supere pe cineva.Ne spunem doar parerea,experienta.La mine dupa anumite setari,desetari,dezactivari si fara programe de curatat,frezat sistemul am ajuns si la 9h de ecran.Depinde mult ce lucrez in acea zi.Exclus jocuri!
Sistemul e acelasi la toti,in schimb ne diferim prin ce instalam,ce setari facem,ce programe folosim,cat le folosim.De aceea nicidata nu vom avea doua persoane acelasi consum.

PS:Dar tu ai vorbit de S5,alt ram,alt procesor,alta baterie,alte programe deci alt consum!

Edited by lawrence74, 19 September 2014 - 18:10.


#4901
CorneliuB

CorneliuB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2004
lawrence74 ,din experienta folosirii telefonului, inclin sa-ti dau dreptate.Totusi eu nu am reusit sa prind mai mult de  maxim 4 ore.Folosesc ce-i drept si eu Tasker si alte programe de acest gen.Mi-ar prinde bine o lista cu programele oprite de tine,sau setarile facute de tine,daca ai timp si chef sa mi le dai.Cred ca si kritponyte stie ce face...dar e in alt meci,nu stiu daca se potriveste la note3.

#4902
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
Eu mereu scot 5-6 ore screen on fara nici un stress... si il folosesc...

#4903
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Asa scot si eu..5-6 ore si ram-ul nu l-am vazut ma sus de 1,5gb ocupat si dupa tasck merge la 1,2gb.
Deocamdata nu se merita custom pe el..root mai merge.Eu nu am nici root.
Acus apare custom portat de la n4 pt n3...si incepe agitatia aici.Cat pot ma abtin de la toate astea.


#4904
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
5~6 ore de folosire pe zi ,folosind toate optiunile telefonului in majoritatea lor este foarte bine.Nu sunt de acord cu cei care spun ca instaland nu stiu ce custom,scoti 0,o1%baterie si nici sa-ti dezactivezi telefonul in totalitate ca sa te tina bateria.Am aratat ca se poate si altfel .Dam atatea bani pe telefoane ca sa ne bucuram de tot ce ne ofera altfel il transformam in telefon fix cu cartela.

#4905
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
Si iar incepe agitatia aici voiai sa spui vio :))
Nu cred ca o sa fie nevoie de custom.
.. si daca te gandesti bine nici softul s5 nu e bine portat dupa atatea luni pe note  3... da pai n4 pe n3... nea nu prea cred...
Nu are rost pe telul asta cutom e o porcarie...
Cel mai bun custom e CM,restu is niste rahaturi.
Pss: are cineva idee unde gasesc cover original la camera =))) ca toata bucata aia am carapt-o si busit-o...
Cred ca mai bine imi luam un nokia 3310....

Edited by maxander, 19 September 2014 - 20:56.


#4906
laurmihai

laurmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 02.01.2013

View Postlawrence74, on 19 septembrie 2014 - 16:48, said:

Nu e nevoie sa-ti faci root si sa instalezi nu stiu ce variante de rom custom .La n ..telefoane pe care le-am avut dupa root si instalarea unor astfel de romuri,apar probleme,erori chiar si,, troieni host,,.Cea mai buna metoda de folosire a unui telefon zi de zi e sa-i lasi romul lui cu care vine,sa-i dezactivezi programele care nu le folosesti,dezactivezi din setari tot ce-ti consuma aiurea baterie si ai noroc sa nu-ti consume nici macar 1% pe noapte .Cine stie imi da dreptate ,cine nu sa citeasca acest forum .

iti dau perfecta dreptate. ai putea sa spui cum dezactivezi programele ca sa beneficiem si noi de niste setari ca lumea. ms.

#4907
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Functiile ce le ofera kk 4.4.4 pt Sprint,noi deja le avem pe 4.4.2!!Atunci cu ce v-a veni 4.4.4 pt europa?? http://www.sammobile...4-update-today/

#4908
klausknew

klausknew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 22.01.2014
Securitate!!!!!!

#4909
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014
Laurmihai,programele le dezactivezi din,,manager de aplicatii,nu dezinstalezi ca nu ai cum dc nu ai root;iar atunci trebuie sa stii pe care, sa nu ai erori.E plin internetul de setari pentru optimizarea bateriei si programe ce pot fi dezactivate pe Note 3.Intra pe X D A

#4910
flotouran95

flotouran95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 02.11.2008
Lawrence pe xda cel mai mult se discuta de custom rom si root. Eu cred ca suntem mai multi care folosim rom stock si am fi preferat sa fie un rom free fără brizbrizurile operatorilor.  Eu urmaresc aproape zilnic xda si crede-ma ca stiu ce vorbesc.
. Eu am rom de BL si inca mai merge. As fi preferat parca rom de pe S5 e mai pe gustul meu

#4911
mobilmaniac

mobilmaniac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.09.2006
Am un N3 si am avut vreo 6 luni Gear1 conectat la el. De vreo luna am luat Gear 2 Neo care e considerabil mai bun si mai interactiv fata de Gear1, dar consuma si mai mult bateria la N3. Oare ati observat si voi asta sau e ceva dubash la mine?

#4912
ssreload

ssreload

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 25.01.2007
Posted Image Ma amuza faptul ca unii dintre voi nu sunt de acord ca unele romuri custom consuma considerabil mai putin decat altele (originale sau nu). De fapt ma distreaza inversunarea afirmatiilor...
Eu ma numar printre cei ce au convingerea ca este o diferenta cel putin sesizabila, chiar si de genul unei jumatati de zi in plus la baterie in conditii asemanatoare de folosire.
Probabil voi opta intotdeauna pentru root si softuri customizate, fie si numai de dragul comparatiei. Nu poti sti niciodata daca iti poate merge mai bine neincarcandcateva variante.

Edited by ssreload, 20 September 2014 - 22:01.


#4913
veterinar2

veterinar2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 20.09.2014
Nu te mai chinui degeaba.  Ia ți o baterie mai mare și atât.

#4914
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,917
  • Înscris: 10.07.2014

View Postflotouran95, on 20 septembrie 2014 - 20:13, said:

Lawrence pe xda cel mai mult se discuta de custom rom si root. Eu cred ca suntem mai multi care folosim rom stock si am fi preferat sa fie un rom free fără brizbrizurile operatorilor.  Eu urmaresc aproape zilnic xda si crede-ma ca stiu ce vorbesc.
. Eu am rom de BL si inca mai merge. As fi preferat parca rom de pe S5 e mai pe gustul meu

Nu inteleg ce vrei sa spui!Ca ai rom stock .Excelent .Si eu am doua Note 3,unul rootat unul ,nu.Citesti si ce poti aplica in cazul unui telefon nerotat aplici, ce nu,nu.Cand ai o problema intreaba GOOGLE si iti arata .Te-ai uitat pe X D A/Note 3/themes and apps?Oameni buni,ce e asa de greu de optimizat ,atat cat se poate,un android nerotat.Am vazut pe acest forum persoane care schimba romul stock ca pe sosete ajungand pana la Singapore .O mica eroare o repari cu un clean data,cache si in ultimul rand un reset .Se sare din rom in rom descoperind si alte probleme in loc sa se pastreze romul original al telefonului .Sistemul are anumite setari protejate la scriere si se incaleca intre ele .Scuze .Mai bine imi vad de treaba!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate