Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Becuri asa-zis, economice

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Arkouda, chiar mi-ai starnit curiozitatea cu Tornado-urile astea, asa ca am comandat doua bucati. Astept sa le primesc si sa iti zic ce parere am despre ele.

Edited by MembruAnonim, 08 September 2013 - 01:09.


#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oau! Chiar ai avut dreptate! Am pus in functiune becurile si chiar dau o lumina impresionant de puternica pentru wattajul asta. Cred ca am nimerit ''generatia'' mai noua, fiindca scrie pe cutie '' X Bright''.

M-au impresionat Tornado-urile astea. Si nu glumesc!

#75
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007
Bun, tot sunt in cautare de solutii pentru noul apartament, sunt partial de acord cu unele chestiuni din ce am gasit:
1. Philips in general mi se par mai bune ca Osram/mai fiabile
2. Ca si eficienta luminoasa nu prea gasesti LED-uri la echivalentul eficientei unui tub TL5-HE, de peste 100lm/W. Un astfel de tub e doar 17RON+75RON balastul electronic (never/ever nu luati tuburi cu balast clasic, nu merita).
3. Un tub de calitate TL5 sau TLD are CRI peste 85, cele mai de sus (Graphica, De Luxe) au 98. Un LED de firma cum a pus Arkouda are foarte rar CRI peste 85 (cele puse au 80).
4. Tornado ESaver de 15W vis TL5 HE de 14W:
Cost: 28/17+75
Flux: 950/1350
Lifetime: 8000/24000 (LED-ul prezentat are 10000 ore)
CRI: 82/85

Singura chestie la neoane e ca gasesti mai greu plafoniere placute/sa nu aiba aspect prea industrial/sa aiba reflector/sa nu fie opac. In plus daca vrei dimabil trebuie sa cumperi un regulator mai special iar comanda e pe un fir separat de 10V.
Altfel ca si eficienta/cost am mari dubii ca exista concurenta la ora actuala la tuburi.
Daca initiatorul topicului are bani de spart o solutie extrem de eleganta sunt panelurile ultraslim, le vinde o firma online la noi. Sunt extrem de elegante, telecomanda pentru dimare, cica germane cu Nichia, dar un panel de 18W echivalent cu un bec de 135W (72lm/w eficienta) costa 1500RON. Arata bestial insa...

Edited by Hansolo, 11 September 2013 - 10:54.


#76
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Se uita o chestie. Jumatate de an caldura produsa de becuri este binevenita si costa la fel ca cea produsa de orice aparat electric de incalzit, ca cea data de primarie, ca centralele pe peleti sau gpl.
Ceva risipa este doar in cazul incalzirii pe gaz sau cu lemne.
Alt aspect este ca la schimbarea anotimpului cand nu mai e nici frig incat sa mearga centrala dar nici f ok nu poti sa zici ca e, becurile mai ridica putin temp.
Am scris asta pt ca stiu destui care fac iarna 'economie' desi se incalzesc la fel de scump ca si caldura becurilor. Multi chiar electric.
In cazul spoturilor cu atat mai mult pt ca incalzesc si prin radiatie.
La baie am si 2 becuri spot in dreptul carora la aproape un metru se simte bine caldura.
Daca singurul scop e economia, puneti-le doar cand aveti macar 20-21*C in casa cu caldura oprita.
Nu vb de sit in care se prefera becuri emo :) din alte motive.

Era o gluma cu becurile emo dar multe dintr-astea eco te fac sa semeni cu un emo palid.

Edited by undercoverbrother, 11 September 2013 - 11:26.


#77
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,473
  • Înscris: 17.09.2007
E o gluma, nu? Si desktop-ul meu ridica cu 2-3 grd temperatura, asta nu presupune sa ma bazez pe el ca mai incalzeste putin impreuna cu caloriferul. Iar caldura data de bec nu e binevenita, vara implica racire suplimentara.
Problema la halogene e ca sunt mult, mult mai proaste ca fiabilitate decat becurile clasice (un bec Philips pe care scrie 1000ore tine de regula dublu fata de un halogen Osram... stiu ca nu sunt comparabile). In plus pentru a obtine un flux luminos mai puternic caldura degajata pune unele probleme la evacuare pentru corpul de iluminat. Eu unul prefer ca singura sursa de caldura sa fie ceva dedicat pentru asta...
Pana la urma problema principala nu e doar economica ci si de design si convenienta. Sigur, nu discutam de solutii chinezesti de 2 lei nesanatoase si ,,lugubre".

#78
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu e o gluma si nici nu trebuie sa te bazezi pe el doar ca, asa cum am zis, in perioada rece, daca nu te incalzesti cu gaz sau cu lemne, orice consumator electric, de orice fel, are impact ZERO asupra asupra cheltuielilor avute cu utilitatile. Facand economie cu iluminatul doar transferi acel cost spre costul de incalzire.

Vb STRICT de aspectul economic.
Restul sunt lucruri subiective.

Daca acea asa zisa economie pe timp de iarna se face in detrimentul confortului, a se citi becuri eco nasoale (nu sariti daca considerati ca e pleonasm), nu aveti nici un motiv sa nu folositi iarna becuri incandescente.

Cu atat mai mult cu cat iarna un bec prost e mai deranjant pt ca sta aprins mai mult.

#79
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Acum depinde si de vederea fiecaruia si preferinte fata de intensitatea luminoasa.

Eu prefer mai orbete, am un var care daca vine la mine i se pare prea mica intensitatea luminoasa...

Chestie de gust/necesitati.

Edited by crisstonne, 11 September 2013 - 20:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate