Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Becuri asa-zis, economice

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E27 e cel mai folosit, de obicei. E14 se foloseste la veioze. GU-urile sunt pentru spot-uri. Uite, daca ti-as arata un model de bec cu LED-uri de la Philips ale carui specificatii ''zic'' ca ofera lumina de aproximativ 75W si costa 229 RON, te-ar interesa? :D

Bine, sunt si de puteri mai mici, pe la 100 si ceva de  RON, astea ar merge in cazul unor candelabre cu mai multe dulii, cum am mai scris...

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Am gasit becul cu specificatiile de mai jos, la vreo 70 lei.
[ http://s23.postimg.org/np61y9ubr/Bec.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, dar ala are puterea luminoasa echivalenta unui bec de aproximativ 25W.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Sincer sa fiu, as da banii pe ele, dar ma vor tine mult? Adica, ma intreb cat au garantie.
Ia sa vedem: un bec obisnuit costa 1 leu, sa zicem si tine, o luna. Un bec LED costa 70 lei, va tine 70 luni, adica...vreo 6 ani, nu? Or tine?

View PostMembruAnonim, on 31 august 2013 - 23:07, said:

Da, dar ala are puterea luminoasa echivalenta unui bec de aproximativ 25W.
25W inseamna cam nimic pentru mine. As renunta, sa zicem, la 25 W, sa am becuri de 75, dar mai jos de atat nu as merge. Nu de alta, dar m-ar omori sotia care are oroare de becuri chioare.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In teorie, da, tin cativa ani buni. Insa, in practica... cine stie? Depinde foarte mult de calitatea energiei furnizate, daca ai socuri de tensiune periculoase si protectiile aferente in tablou. LED-urile, ca si becurile economice au o mica placuta cu circuite electronice in interior. Aia e sensibila la supratensiuni.

Eventual, ca sa vezi daca te multumesc sau nu becurile astea, poti sa cumperi cateva cu LED-uri, iar cateva bucati sa fie economice. Asa faci o comparatie intre ele si vezi care din ele te incanta mai mult.

#24
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu mi-am cumparat niste becuri Philips Tornado. Au fost destul de scumpe, cam 45-50 de lei bucata, insa dau o lumina deosebit de puternica si se aprind instantaneu. La fel ca un bec cu filament.

Ti le recomand fara nicio rezerva. Ai sa ma pomenesti.

#25
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Un topic facut de copii mici. Magazinele sunt pline de becuri. Nu o sa te tina 80 de ani un bec stai linistit. Nu a returnat nici un rezultat?/ Ciudat, la mine returneaza multe rezultate. Nu mai revin

Edited by Wazot, 31 August 2013 - 23:22.


#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
>Arkouda
Caut acum si pana luni, ma voi decide. Multumesc tuturor!
In concluzie, raman rezervat in ceea ce priveste LED. Mai am nevoie sa ma documentez, mai ales ca 12 becuri echivaleaza cu o suma cam mare de bani (pentru niste becuri) imho.

View PostWazot, on 31 august 2013 - 23:18, said:

Iti multumesc si tie de opinie, my friend.

View PostArkouda, on 31 august 2013 - 23:15, said:

Revin: dau lumina cat unul de 100W? Este foarte important acest aspect pentru mine.

#27
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da. Pe cutie scrie 20W echivalent 100W incandescent. Bine, eu mi-am luat de mai multe puteri. Eu zic ca este foarte stralucitor. De exemplu am pus niste philips genie de 14W echivalent 65W incandescent. Pur si simplu nu exista comparatie cu vechile becuri incandescente de 60W. Aproape ca dadeau de doua ori mai multa lumina.  

Serios, eu am experienta cu becuri economice mai mare de 7 ani. Cand zic de niste becuri ca sunt bune, chiar sunt bune.

Pe amazon.co.uk au rating foarte mare.

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Recomand LED.

Cele mai bune becuri LED ca pret/performanta le-am gasit la IKEA; mai mult ai si 2 ani garantie cu bonul.

http://www.ikea.com/...h/?query=ledare

Problema mea este ca din ce in ce mai multe dispozitive de iluminat vin cu E17 si oferta actuala e limitata ca putere...
LA E24 ai mai multe optiuni.

#29
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
in toata casa am becuri phillips d-astea:
[ http://www.lechpol.ro/imagini-produse-mari/ZAR0240.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

multumit de ele, viata lunga si se aprind instant la capacitate maxima.

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Philips sunt proaste.
Toate.
Absolut toate.


Osram sunt bune, in special cele made in France, si din ce in ce mai proaste cu cat sunt facute mai aproape...

Am becuri Osram cu incandescenta, care functioneaza zilnic de 2 ani si inca nu se ard.

Folosesc la toateta Osram belalux soft-white de 2 X  40W ( am stoc pt. secolul 21...), montate pt design si intensitate luminoasa, pe L-braket-uri intoarse cu 180 de grade in para reflectoare, deci cu baloanele iesite complet in exterior, si numai dulia E14 retrasa.

In restul casei folosesc Osram incandescent pe E27, fie de 75W X 2 - 3 -4  pe aplica, unele sunt mate altele clare, fie modele opal cu krypton de 75 si de 60 W pt. veioze, care sunt practic semi-halogene opal ( alb opac) cu temperatura de culoare mai naturala si cu randament luminos cu 10% mai mare.

Am comparat atat Osram belalux 40W softwhite cat si modele normale E27 de 75W cu modele echivalente Philips.
Cele Philips redau o lumina de ~ 2 X mai chioara, si culmea, in loc sa tina 100 de ani, se ardeau in ~ 2 saptamani, fata de Osram care tin +/- 2 ani si au o lumina mult mai puternica si mai frumoasa.

Apropo, am si un Selum romanesc din 1956, de 100W cu incandescenta, care  functioneaza zilnic din 1956, chiar si acum...

CFL-uri nu suport. Deloc. Fie ele si tornado. ( fuck philips)
Oricum, fortat as utiliza doar de 25W+ si 3500-4500 K, nici mai mult, nici mai putin.
Temperatura de culoare specificata de producatori este falsa, deoarece spectrul cromatic redat este varza si franjuri.
Cele de 2700 K sunt mult mai orange fata de cele cu incandescenta de 2700K ( iar halogenele le spulbera)
Cele de 5700 K arata ca de 6500 la prima vedere, insa sunt tot varza la redare.
Cele de 6500 K arata ca de 8000+ K, mult prea albastre.
Cele de 3500-4000-4500 pacalesc mai usor ochiul; tot varza sunt la redare, dar sunt tolerabile, nu ma enerveaza si oripileaza instant ca celelalte.


LED sunt OK de pe la 15W reali in sus.
Ele dau lumina ca si cele CFL ( majoritatea), cu o pastila fluorescenta de reconversie, aplicata peste un LED UV sau albastru inaintat.
Pastila in general este facuta cat mai ieftin, adica prost, si redarea culorilor este varza ca si la CFL, sau chiar mai rau.
Trebuie alese cu indice CRI de cel putin 95 pt redarea spectrului cromatic cat mai natural, si apoi trebuie alese si la ochiometru dupa gust...

Edited by loock, 01 September 2013 - 00:19.


#31
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
Cică problema la cele cu led e ca se încălzește și cedează ușor circuitul electronic din el.
Dileme cu becuri am avut și eu pana acum 3 zile când am luat Philips tornado x-bright 23w parca. Sunt la oferta în Dedeman 3buc=53ron. Lumina puternica și se aprind instant. Înainte aveam Osram dulux și se aprindeau greu, în rest erau mai mari și mai puțin luminoase în raport cu mărimea lor fizica.

#32
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
ledul se aprinde instantaneu ?

#33
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postloock, on 01 septembrie 2013 - 00:13, said:

Philips sunt proaste.
Toate.
Absolut toate.


Osram sunt bune, in special cele made in France, si din ce in ce mai proaste cu cat sunt facute mai aproape...

Ba eu zica ca Philips sunt mai bune decat Osram. Am si d-alea si d-alea.

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Am philips Tornado XBright de 23 W echivalent 103 W.
Sunt f bune.Au 12.000 ore functionare si am de 2 feluri:  cald 2700K cu 1500 lm si rece 6500 K cu 1450 lm.
Au costat 18 lei in bazar anul trecut, dar saptamana trecuta erau 17 lei. La magazin sunt ceva mai scumpe.

Edited by dorin_2k, 01 September 2013 - 07:42.


#35
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Am becuri economice incepand din 2000.Un calcul simplu arata ca in 6 luni se amortizeaza invastitia prin economia de energie electrica.Daca traieste peste 6 luni,intri pe profit.
Da,becurile cu LEDuri sunt superioare:se aprind instantaneu,au durata de viata mai mare,dar...pretul (deocamdata)...speram sa scada cu timpul.Am un singur bec cu LEDuri,facut de mine (sunt electronist).Are 90 de LEDuri,consuma 11W si face lumina cam de 75W.L-am pus la baie,pentru ca acolo nu rezista cele economice,acestea avand un nr limitat de aprinderi (multi nu stiu asta),iar la baie se aprinde des lumina,pentru timp scurt...economic (Philips) nu rezista 1 an.
Intrerupatoarele cu "LED" sunt de fapt cu pec cu neon.Un LED pus in intrerupator ar consuma mult,inutil,cat timp e pe stins.Aceste intrerupatoare fac becurile economice sa licare.La un bec cu LEDuri,n-ar trebui sa apara acest fenomen,dar e posibil ca in intuneric,sa se vada LEDurile foarte putin aprinse.N-am probat,dar asa ar fi logic.
Am vazut la Lidle niste lampi (pentru dulap cica) cu LEDuri de 4-7W,la 45-70 lei.Poate ar merita pentru testare.

#36
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Eu am luat niste no-name acum un an si vad ca tin bine deocamdata, orice marca le iei sunt tot made in china, am dat parca 50-60 RON pe bucata si le-am luat de pe net, am uitat ce firma era, cautasem cu gogu becuri led.
au lumina echivalenta la un bec normal de 100 W adica 1055 lumeni, putere 12 W si temperatura de culoare 3000 K adica lumina calda.
Au venit prin posta plata ramburs.

P.S. alea echivalente la un bec de 75W au 800 lumeni si led de 7 W

Edited by eugeniusro, 01 September 2013 - 07:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate