Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Cum prind un wifi de la 500m ?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
printare

printare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.05.2008
Trebuie sa lucrez o perioada de timp intr-un camp. Avem net prin cablu la locul de munca si dormitorul este la 500m.

O sa pun un router wireless chior, iar intrebarea este care ar fi cea mai buna solutie sa prind semnal la dormitor?

Din ce am mai citit aici, ar fi 2 solutii:
- un amplificator legat la router cum ar acesta http://www.vreausemn...eless-wifi.html
sau
- un receptor puternic pus la dormitor. Am vazut ca ar fi unele ce prind semnal de la cativa km. Dar nu inteleg cum pot sa prinda un semnal de la 1km, daca acela se pierde in 30m.

#2
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
ca sa poata fi folosit acel semnal ai nevoie atat de un receptor puternic,cat si de un emitator la fel de puternic.cu 2 buc TP-Link TL-WA5210G ai rezolvat simplu problema

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Antenă patch de 14dB sau gen grătar semiparabolică, de 24dB.

#4
printare

printare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.05.2008
crissty....vad ca este foarte recomandat in comentariile de pe emag si bate la 1km. Dar sigur trebuie cumparate 2 bucati?
Din moment ce il setez ca acces point, bate 1 km si de la laptop vad reteaua, nu este suficient?

mihaicozac... te referi la asa ceva?  http://www.emag.ro/a...a/pd/E8L3TBBBM/
In acest caz, voi pune acceasi intrebare: este suficient sa pun o bucata la emisie, fara sa mai pun la receptie?

Edited by printare, 23 August 2013 - 17:02.


#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Ajuta mult antena unidirectionala, atat la emitator cat si la receptor

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 printare, on 23 august 2013 - 16:59, said:

...........Din moment ce il setez ca acces point, bate 1 km si de la laptop vad reteaua, nu este suficient?......
conectarea la o retea wireless consta in transmiterea bidirectionala a datelor. daca laptopul tau poate transmite la maxim 300m, cu te ajuta ca "vezi" un router aflat la 500m?

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
dacă tu şi cu Ion vă aflaţi la 100m şi tu ţipi din toţi rărunchii, astfel ca Ion să te audă, dar el răspunde cu voce normală, se cheamă că aveţi comunicare?

#8
roboto

roboto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.01.2013
Arunca un ochi la baietii de aici http://wifimag.ro/2.4-ghz
Vand scule de wirless professional si au fost indeajuns de amabili anul trecut sa ajute un amic in alegerea sculelor, antenelor, etc.

#9
ZaitzDucu

ZaitzDucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 07.12.2008
[ http://oi44.tinypic.com/20j2q02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


albastru = semnal router
rosu = semnal laptop

Degeaba semnalul routerului este de 500m (exemplu) daca semnalul laptopului nu este si el de 500m ( asta in cazul in care distanta dintre cele doua e de maxim 500m) incat cele doua sa poate comunica, adica sa emita si sa receptioneze semnale, deci numai in cazul 2 vei avea internet de la router.
PS. Poate fi semnalul routerului si de kilometri, dar daca laptopul e la 100m distanta si el emite si receptioneaza semnale pe o distanta de 90m nu prizni nimic.. Sper ca ai inteles.  De aici vine si problema ca multi zic ca nu prind cu telefonul asa zisul ''wireless'' care defapt se cheama WIFI; pai nici nu au cum, la ce antena are telefonul..

Edited by ZaitzDucu, 23 August 2013 - 23:30.


#10
printare

printare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.05.2008
Am inteles cu bidirectionalul. Eram confuz gandindu-ma la telefonul mobil ca la cat de mic este nu are cum sa bata la km distanta pana la prima antena gsm. Dar am aflat apoi ca telefonul bate cativa km :)

Propunerea lui crissty este cea mai ok pana acum, si anume TP-Link TL-WA5210G. Costa 250 lei o bucata, bate 10km in cazul ideal si 1 km testat de mai multe persoane la oras si la tara intr-o vale. Este in acelasi timp si router si client si repetor, deci nu va mai fi nevoie sa mai cumpar si router.

roboto..... o sa arunc un ochi si acolo ca am vazut ca este destul de recomandat acel site, dar va fi mai greu sa-mi dau seama care este potrivit, pentru ca in descriere nu este trecuta distanta, si nu exista comentarii de la cumparatori.

#11
eosforfly

eosforfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2013

 _Smiley_, on 23 august 2013 - 18:00, said:

conectarea la o retea wireless consta in transmiterea bidirectionala a datelor. daca laptopul tau poate transmite la maxim 300m, cu te ajuta ca "vezi" un router aflat la 500m?

Salut, te-as ruga sa ma ajuti si pe mine cu o problema legata de HIFI, muncim vreo 50 de insi intr o hala dar cateodata mai lucram si pe terenul din imprejurimi, intrebare: exista un router Hifi care sa poata sustina 50 de telefoane si sa bata vreo 2km?  am buget 1200lei, iti multumesc

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am citit ca iDiot-ul tot topicul, pana sa observ ca era deschis prin 2013.
Data viitoare deschide si tu topic nou, nu posta pe unde apuci.

Ontopic: nu exista routere "hifi"

Ai nevoie de 2 antene parabolice de 24 dbi cu vizibilitate directa, un router intr-un capat si doua in capatul celalalt unde ai cele 50 telefoane.
3x tp-link 1043nd v2 cu firmware Gargoyle 1.6.2
2xTL-ANT2424B
2xTL-ANT24EC5S sau TL-ANT24EC3S
2xTL-ANT24PT
si ar mai fi indicat si 2x TL-ANT24SP
Si mai trebuie sa faci cumva sa pui pe casa antenele acelea si sa ai vizibilitate directa intre ele.
Sincer s-ar putea ca viteza sa fie extrem de slaba daca intrati 50 odata.

Edited by gumball3000, 26 February 2015 - 22:33.


#13
eosforfly

eosforfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2013

 gumball3000, on 26 februarie 2015 - 22:30, said:

Am citit ca iDiot-ul tot topicul, pana sa observ ca era deschis prin 2013.
Data viitoare deschide si tu topic nou, nu posta pe unde apuci.

Ontopic: nu exista routere "hifi"

Ai nevoie de 2 antene parabolice de 24 dbi cu vizibilitate directa, un router intr-un capat si doua in capatul celalalt unde ai cele 50 telefoane.
3x tp-link 1043nd v2 cu firmware Gargoyle 1.6.2
2xTL-ANT2424B
2xTL-ANT24EC5S sau TL-ANT24EC3S
2xTL-ANT24PT
si ar mai fi indicat si 2x TL-ANT24SP
Si mai trebuie sa faci cumva sa pui pe casa antenele acelea si sa ai vizibilitate directa intre ele.
Sincer s-ar putea ca viteza sa fie extrem de slaba daca intrati 50 odata.

pai BOSS, eu am dat search pe internat, am gasit aici o informatie si am rugat, nu avea sens sa deschid topic nou, nici nu stiu cum se face D sarumana si picioarele de raspouns, MULTUMESC si aaaaaaaaaa...noi iesim pe camp BOSS, nema curent acolo, ce sa instalez? care capat?,

Edited by eosforfly, 26 February 2015 - 22:37.


#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca nema curent, atunci nu prea ai ce sa faci, alea sunt antene directionale, al doilea router de pe camp era pus acolo in ideea ca o sa acopere cu niste antene omnidirectionale inca o raza de vreo 20 metri in jurul lui.

Voi arati/culegeti capsuni acolo sau va dati pe FaceBook? Posted Image)

Ar mai fi o varianta cu un router 3G/4G portabil, dar are acoperire mica si la 50 dispozitive o sa se miste groaznic + si mai apar si limitele de trafic/viteza.
Trebuie sa mai aveti si acoperire 3G/4G pt asta.

Edited by gumball3000, 26 February 2015 - 22:45.


#15
eosforfly

eosforfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2013

 gumball3000, on 26 februarie 2015 - 22:45, said:

Daca nema curent, atunci nu prea ai ce sa faci, alea sunt antene directionale, al doilea router de pe camp era pus acolo in ideea ca o sa acopere cu niste antene omnidirectionale inca o raza de vreo 20 metri in jurul lui.

Voi arati/culegeti capsuni acolo sau va dati pe FaceBook? Posted Image)

Ar mai fi o varianta cu un router 3G/4G portabil, dar are acoperire mica si la 50 dispozitive o sa se miste groaznic + si mai apar si limitele de trafic/viteza.
Trebuie sa mai aveti si acoperire 3G/4G pt asta.

Cartofi, morcovi, varza, etc cacaturi, eu ma gandeam la : Asus AC87, bate ceva asta?

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, bate pe vreo 50m maxim.

#17
eosforfly

eosforfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 07.02.2013

 gumball3000, on 26 februarie 2015 - 23:33, said:

Da, bate pe vreo 50m maxim.

ia uite ce zice unu ''profesionist''

Orice router facut de companii precum Asus, TP-link, Dlink, etc si costa mai mult de 400 lei reprezinta o teapa, pentru ca tot jucarii raman. Acesta fiind 1100 lei reprezinta o teapa mult mai mare. Sunt administrator de retea cu o oarecare experienta si stiu cat de vast este domeniul, iar la capitolul functii si fiabilitate (hardware/software) sunt foarte slabe. Recunosc ca acesta are hardware puternic si ultimile tehnologii, insa un router nu inseamna numai hardware ci si software, capitol la care aceste companii stau foarte prost, iar update-urile sunt extem de rare si vin ca sa corecteza numai problemele grave. Pretul de 400 lei nu l-am pus la intamplare, intrucat de aici incep sa apare routerele ceva mai stralucite precum FortiGate si Mikrotik (cu al sau RouterOS). Aceste routere nu stiu802.11ac si poate nu prinzi fix 1Gbps la routare (depinde mult de numarul de route), insa pe parte de retelistica poti face aproape orice cu ele avand inzecit mai multe functii, iar fiabilitatea mult mai ridicata.

 gumball3000, on 26 februarie 2015 - 23:33, said:

Da, bate pe vreo 50m maxim.

Spune mi te rog asta cat bate?  este la jumate de pret, cica ar fi mai bun, este adevarat?

https://www.senetic....CFQkcwwod9RQA8g

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Are doua antene amarate de 4 dBi, poate ar duce vreo 80m in cele mai ideale conditii. Aparatul in sine este destul de calitativ, dar nu este de ajuns pt. ce ai tu nevoie.
Pe distate mari trebuie sa te uiti la antene directionale, vezi ca explica cineva mai sus in niste termeni destul de rudimentari cum functioneaza wireless-ul, degeaba "tipi" tu cu o antena mare la un capat, daca la celalalt ai o antena care vorbeste in soapta, aia nu e comunicare.


Si ar mai fi un lucru de luat in calcul, cu cat distanta este mai mare, cu atat scade si viteza prin wi-fi, pe distanta aceea vei atinge in cele mai bune conditii maxim 2 mb/s.

Pe 2 km nu ai cum sa ai internet wi-fi daca la celalalt capat nu ai o sursa de curent, panou solar, generator pe motorina, etc.

Edited by gumball3000, 27 February 2015 - 00:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate