Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Allview A5 Duo

- - - - -
  • Please log in to reply
2958 replies to this topic

#55
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013
Da , la optiuni dezvoltator ->Depanare USB
Mai are el  Administrare aplicatii :
- Manager aplicatii.....
- Politica informatii...
- Accelerare telefon....

MobileUncle Tools v1.3 are si MTKEngineerMode

Attached Files



#56
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013

View Postmarcel201, on 01 septembrie 2013 - 14:56, said:

Nici o taxa.
Singurul incovenient este asteptarea care e foarte mare.

Hmmm , nu prea cred , ca phone-ul e de prin Hong Kong.
Intre 10 si 150 de Euro(parca) se plateste TVA , peste 150 Euro , platesti si taxe vamale.
Numai daca scriu aia pe colet - valoare 30 Euro si nu-ti pun Factura aia de la DX in colet.
Depinde , de la caz la caz.....
Mai e o chichita : conform legii bunurile trimise in scop necomercial pana la o anumita valoare (parca 45 euro) sunt scutite de orice taxa. Daca zice GIFT

Edited by Alex1948, 10 October 2013 - 07:21.


#57
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013
Spre deosebire de 6575 , 6577  la acest phone cu 6572 nu mai poti pune CWM (facut cu MTKdroid) sau sa pui recovery.img original(in sensul de cel obtinut tot cu Backup - MTKdroid) cu Mobileuncle Tool.
Recovery.img original - Android system recovery <3e> numai cu SP Flash Tool.

Edited by Alex1948, 10 October 2013 - 08:20.


#58
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013
*#446633# - Engineer Mode - la acest phone - nu mai tre'' MobileUncle

#59
ade1314

ade1314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 09.01.2013
eu o sa renunt la el.nu ma multumeste, e prea slab pentru nevoile mele.am trecut pe evolio happy...alta mancare de peste.daca cumva cineva din Timisoara are nevoie de capacul-ul de spate pe negru cel de pe site-ul allview sa-mi dea PM.il dau in  bani lui .(nu mai platiti transportul)

#60
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cZj7bCwRUnI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
nu stiu cine a facut clipul asta dar sa ii spui la butonul de pe casti "telecomanda" iti trebuie ceva imaginatie....ca sa nu mai pomenesc si de faptul ca ii plac pungile alea...asta da review
cred ca a rupt capacul ala, vai de mama lui, mai bine statea in banca lui

Edited by xcit, 12 October 2013 - 18:07.


#62
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
@xcit Eu l-am facut....mai toti numesc "butonul de pe casti" telecomanda, pentru ca te lasa sa raspunzi la apeluri, sa dai pauza sau play la muzica fara sa atingi telefonul, capacul se inchide destul de greu, nu e ca la toate telefoanele, nu se desface tot spatele si pungile alea chiar au un "feeling" bun, spre deosebire de alte telefoane care au accesoriile impachetate in pungi de carne....dar nu ma pun eu cu tine, e clar ca esti cu o clasa peste mine, eu face ce pot doar, asta e, altul face, altul comenteaza, intotdeauna e asa.

Edited by DaniJ90, 12 October 2013 - 22:07.


#63
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
eh lasa, sa fii sanatos, nu pune si tu la suflet acum....scuze

#64
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013
Corect , e o descriere , mai pe scurt , a telefonului(descriere , meniu ...etc.Orice initiativa e buna.

Apropo , exista sanse sa se gaseasca pe undeva firmware stock la acest phone sau de la un altul care are acelasi firmware.Am cautat , dar nu am avut sanse.Nici pe la ruso-chinezi.

#65
niuoras

niuoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.06.2012
L-am cumparat de vreo saptamana.Vroiam un telefon cu Android ieftin,pe care sa-l pot cumpara in rate(am un card pentru aceasta),diagonala de 4",la care accumulatorul sa "tina" mai mult de o zi,sa-l folosesc cam 2 ani dupa care devalorizarea lui este peste 50%(ca la orice telefon),pe care sa-l utilizez in mare pentru principala lui functie:apeluri de voce.Nu vroiam un telefon ca sa "rup gura targului" ci un telefon ieftin ca sa-mi satisfaca cerintele mele si nu ale celor din jur.Cu 2 luni de zile in urma i-am cumparat sotiei un a4all care e foarte bun pentru ceea ce-i trebuie ei.
Am instalat si dezinstalat multe aplicatii pe acest a5duo.Concluzii:-nu are lag(fica mea are un samsung s plus la care lag-ul este mai mare dar calitatea ecranului este peste acest a5duo),calitate foarte buna a sunetului atat in casti cat si la difuzorul propiu,semnal bun la receptie si emisie,durata accumulatorului peste medie(cam 3 zile cu utilizare moderata a tuturor functiilor:voce,internet,bluetooth,alte aplicatii,mai putin sms-uri si gps care de altfel functioneaza foarte bine). Este fabricat in China ca de altfel ca si precedentul telefon pe care l-am avut,un Samsung wave.Mai toate marcile de telefon sunt fabricate in China inclusiv Samsung sau IPhone.Si aceste marci din urma sunt tot "chinezarii".Camera foto este slaba dar pentru fotografii folosesc unul din cele 2 aparate foto pe care la detin.Calitatea ecranului este multumitoare chiar si afara.Daca pun in balanta pretul(si modalitatea de plata) si specificatiile acestui telefon atunci acesta corespunde cerintelor mele.

#66
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013
Telefonul nu este fabricat in China.Cei de la Allview - Brasov au rebranduit o serie de marci chinezesti(in special Gionee) , asta e un fel de Gionee P2

#67
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Si atunci unde este fabricat?

#68
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011
E gionee p2 si e made in china.
Cum sta cu ram-ul?

#69
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013
Gionee P2 am zis si eu , are flash memory cat scrie pe la astia de la Allview , RAM la fel , ei zic ca procesorul e de 1,2(desigur dual-core) , CPU Z la mine  zice : ARM Cortex-A7 1,30 GHz , ala de la Gionee P2 e tot de 1,3. - see image
Iar daca domnul cu postarea de mai sus zice ca-i facut in China , o stii domnia sa ceva , are cunostinte pe acolo.Eu stiu ca brasovenii au rebranduit(acum , cine stie intelesul acestui cuvant e bine) o serie de produse , nu numai smartphone , de la prietenii chinezi - ex. Gionee.

O zi buna tuturor.

Edited by Alex1948, 16 October 2013 - 14:17.


#70
Alex1948

Alex1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 06.02.2013

View PostAlex1948, on 16 octombrie 2013 - 13:53, said:

Gionee P2 am zis si eu , are flash memory cat scrie pe la astia de la Allview , RAM la fel , ei zic ca procesorul e de 1,2(desigur dual-core) , CPU Z la mine  zice : ARM Cortex-A7 1,30 GHz , ala de la Gionee P2 e tot de 1,3. - see image
Iar daca domnul cu postarea de mai sus zice ca-i facut in China , o stii domnia sa ceva , are cunostinte pe acolo.Eu stiu ca brasovenii au rebranduit(acum , cine stie intelesul acestui cuvant e bine) o serie de produse , nu numai smartphone , de la prietenii chinezi - ex. Gionee.

O zi buna tuturor.

Sorry , d-l director general la Visual Fan Brasov zicea in vara lui 2012 : El a subliniat că produsele Allview sunt asamblate în China, în timp ce în România se lucrează la partea de software şi la cea de proiectare. "Nu are rost să producem aici deoarece pentru noi este mai important să ne folosim creierele, nu muşchii", a spus Peticilă.
Apoi , inteleaga cine ce poate : componente , productie , fabricare , asamblare - procesorul e clar cu chipset MediaTEK  6572 - ultimul de la astia.

Edited by Alex1948, 16 October 2013 - 14:35.


#71
corleonesicocos

corleonesicocos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 12.12.2005

Se poate instala un cyanogenmod pe el? As dori sa stiu daca este complicata operatiunea si daca este posibila. Am vazut ca a postat Alex1948 un fel de tutorial dar habar nu am ce face. Poti sa faci un tutorial (ca pentru prosti - unii nu sunt asa de tehnici si nu inteleg) aici pe pagina cum si daca se poate instala un cyanogenmod pe el? (eventual ultima versiune Posted Image). Mersi mult de tot.

Parerea mea de posesor: se misca foarte bine. Cu launcher-ul implicit se misca intr-adevar greoi daca instalezi multe aplicatii. Am instalat Nova, Smart Launcher Pro (foarte rapid - light - fara widget-uri) si se misca foarte repede datorita caching-ului. Aplicatiile ruleaza multumitor, cu rateuri putine spre deloc . Ecranul are probleme cu unghiul de vizualizare. Asta e - brightness mai mare si totul e in regula (battery drain). La mine e a treia zi si are 40% la 12.00pm (stat o ora dimineata, o ora seara pe net, gps 20 min max., in rest doar apeluri - inchidere automata pe timpul noptii 10.00pm - 05.00am  si juice defender pe extreme). Jocurile intr-adevar au probleme. Dar doar jocurile mid spre high end. Crapa, cam toate. Memorie insuficienta probabil.

Wireless: nota 10
Bluetooth : nota 10
GPS: nota 7
Vizibilitate ecran: nota 6
Baterie: slaba, dar daca stii cum sa te descurci cu el (si nu esti sugativa de net) - nota 8

Verdict: pentru un telefon cumparat pentru sotie - ii dau nota 10 plus.
Regrete: Da. Un coleg de serviciu si-a cumparat cu mai putin bani un THL W100 care desi chinezesc (ca si Allview A5 Duo de altfel) se misca brici, are 1Gb ram, ecran mai mare etc.

Concluzie: nu prea e loc de mofturi - chinezii incep sa faca lucruri bune.


Edited by corleonesicocos, 16 October 2013 - 18:39.


#72
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011
Daca merge bine n-are rost sa pui alt room.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate