Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Allview A5 Duo

- - - - -
  • Please log in to reply
2958 replies to this topic

#2737
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
E compatibil, din acela am si eu, hc vine de la high capacity.

#2738
Vali__

Vali__

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2014
Se pare ca mi s.a dus cititoru de la card nu il citeste dar pe tableta sau alt telefon merge + am mai incercat un card dar in zadar , service-ul il asteapta

#2739
bibuta

bibuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 19.12.2013
Ceva noutati, daca intrebati de rom(il postez nu va faceti griji) dar mai aveti de asteptat, ori de ziua Romaniei ori Cadou de Craciun

#2740
bibuta

bibuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 19.12.2013
Va pun de 1 Dec un beta... Va dau niste Backup-uri la 2 programe pentru a avea culorile necesare :-)

#2741
bibuta

bibuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 19.12.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CW_ns8ZZrus?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2742
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
poate are vreunu o idee buna, desi am incercat tot ce e posibil

vreau sa folosesc flashtool pentru un firmware original untouched de gionee. telefonul are driverele instalate...toate. de recunoscut e recunoscut cand e on cu bateria in el, in orice ipostaza. problema apare cand inchid telefonul scot bateria si il conectez. atunci se aude sunetul din windows cum ca am conectat ceva iar la cateva secunde acelasi bip cum as fi deconectat...dar telefonul e tot atasat de cablu usb. si daca il las face la nesfarsit sunetele alea: de conctat apoi dupa cateva secunde ca si cum s-ar fi deconectat...apoi o ia de la capat. bineinteles ca datorita acestui fapt nu pot face nimic cu flashtool.
am dezinstalat driverele si le-am reinstalat....tot asa face
am reinstalat windowsu si instalat driverele cu adb si cu mobyus...tot asa face
am dat backup la softul original de allview, am reinstalat driverele...tot asa face.
am reinstalat pure jelly bean, am reinstalat driverele, am cumparat cablu usb nou....tot asa face.

vreo idee???in afara de dus in service

#2743
bibuta

bibuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 19.12.2013
ce Windows ai?

#2744
Fuscus69

Fuscus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.04.2014

View PostVipeR85, on 28 noiembrie 2014 - 18:11, said:

poate are vreunu o idee buna, desi am incercat tot ce e posibil

vreau sa folosesc flashtool pentru un firmware original untouched de gionee. telefonul are driverele instalate...toate. de recunoscut e recunoscut cand e on cu bateria in el, in orice ipostaza. problema apare cand inchid telefonul scot bateria si il conectez. atunci se aude sunetul din windows cum ca am conectat ceva iar la cateva secunde acelasi bip cum as fi deconectat...dar telefonul e tot atasat de cablu usb. si daca il las face la nesfarsit sunetele alea: de conctat apoi dupa cateva secunde ca si cum s-ar fi deconectat...apoi o ia de la capat. bineinteles ca datorita acestui fapt nu pot face nimic cu flashtool.
am dezinstalat driverele si le-am reinstalat....tot asa face
am reinstalat windowsu si instalat driverele cu adb si cu mobyus...tot asa face
am dat backup la softul original de allview, am reinstalat driverele...tot asa face.
am reinstalat pure jelly bean, am reinstalat driverele, am cumparat cablu usb nou....tot asa face.

vreo idee???in afara de dus in service
Exact asa imi face si mie si imi merge si cred ca la toata lumea care foloseste aceleasi drivere. Daca ai instalat driverele si te uiti in Device Manager iti apare si dispare la cateva secunde. Nu cred ca asta e motivul pentru care nu reusesti. Ai incercat macar sa il flashuiesti?

Edited by Fuscus69, 28 November 2014 - 21:27.


#2745
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
da. i-am dat download din flashtool dar cand bipaie ca l-a recunoscut windowsu, flashtool se face verde arata ca incepe downloadu, zice ca e ok, apare in stanga specificatiile telefonului...si bip ca s-a deconectat, iar flashtool da o eroare si zice sa consult logu.

#2746
Fuscus69

Fuscus69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.04.2014
Dar nu Download ci Firmware->Upgrade.

Stai. Ai zis ca vrei sa iti pui Firmware original de Gionee P2?

Daca da ia SPFlashTools-ul acesta. Are si instructiuni. Acela inclus in pachet cu firmware-ul original nu e bun (e versiunea 5 daca imi aduc bine aminte).

Attached Files



#2747
crt7

crt7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2007

View PostVipeR85, on 28 noiembrie 2014 - 18:11, said:

poate are vreunu o idee buna, desi am incercat tot ce e posibil

vreau sa folosesc flashtool pentru un firmware original untouched de gionee. telefonul are driverele instalate...toate. de recunoscut e recunoscut cand e on cu bateria in el, in orice ipostaza. problema apare cand inchid telefonul scot bateria si il conectez. atunci se aude sunetul din windows cum ca am conectat ceva iar la cateva secunde acelasi bip cum as fi deconectat...dar telefonul e tot atasat de cablu usb. si daca il las face la nesfarsit sunetele alea: de conctat apoi dupa cateva secunde ca si cum s-ar fi deconectat...apoi o ia de la capat. bineinteles ca datorita acestui fapt nu pot face nimic cu flashtool.
am dezinstalat driverele si le-am reinstalat....tot asa face
am reinstalat windowsu si instalat driverele cu adb si cu mobyus...tot asa face
am dat backup la softul original de allview, am reinstalat driverele...tot asa face.
am reinstalat pure jelly bean, am reinstalat driverele, am cumparat cablu usb nou....tot asa face.

vreo idee???in afara de dus in service

Exista o multime de tutoriale despre cum se instaleaza driverul MTK_PRELOADER. In principiu, atunci cand il instalezi, trebuie sa ai Device Manager-ul deschis, conectezi telefonul oprit sau cu bateria scoasa, iti apare device-ul cu semnul galben, semn ca nu ai driverul instalat. In momentul acela dai click pe icon-ul respectiv si ii dai calea spre driver. Dupa instalare, telefonul se conecteaza si se deconecteaza  in mod ritmic la un interval de cateva secunde. Este normal. In momentul in care se face reflashuirea cu SP Flashtool, dupa ce ai incarcat scatter- ul si te asiguri ca totul este in regula, apesi download, SI ABIA APOI conectezi telefonul cu bateria scoasa. In momentul acela, telefonul va ramane conectat si se va realiza flashuirea.
Eu mi- am reflasuit telefonul de multe ori in felul acesta, folosind rom-ul stock  urcat de alex1948 pe la inceputul topicului. O sa caut link-ul si o sa- l repostez, daca nu-l gasesti. Este verificat, si-ti face telefonul ca in ziua in care l-ai cumparat. Nu uita sa-ti faci un backup la IMEI, cu MTK Droid, inainte de a te apuca. Iti recomand de asemenea sa folosesti  versiunea de SP Flashtool v3.1344.0.212 pentru reflash. Este versiunea verificata de mine pentru uploadul respectiv.

#2748
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostFuscus69, on 28 noiembrie 2014 - 22:12, said:

Dar nu Download ci Firmware->Upgrade.

Stai. Ai zis ca vrei sa iti pui Firmware original de Gionee P2?

Daca da ia SPFlashTools-ul acesta. Are si instructiuni. Acela inclus in pachet cu firmware-ul original nu e bun (e versiunea 5 daca imi aduc bine aminte).
inclus in pachetul dat jos de pe un site am asa: driverele, flashtool v3, si romu

eu am dat jos flashtool v5 de pe pagina lui.

ps: atasez si poze. am instalat preloaderul dupa tutorial. la final spune ca driverul a fost instalat dar imi da eroarea aia cod 10 "the device cannot start"

Edited by VipeR85, 28 November 2014 - 23:01.


#2749
AiWa

AiWa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.04.2006
Salutare tuturor!

Detin un Allview A5 DUO si as vrea sa-l resoftez folosind softul original (pe care nu-l am) si deasemenea nu stiu nici pasii necesari pentru aceasta operatiune. Telefonul merge foarte greu, iese singur din aplicatii etc. Nu ma intereseaza functii speciale sau care nu sunt incluse in basic. Eu folosesc telefonul la nivel basic - vorbit, un google search si cate un web browsing cand am ceva de cautat, dar e foarte greu sa fac asta tinand cont ca si browserul stock si mozilla firefox se inchid singure cand au chef.
Ma puteti ajuta?

Astept raspuns!
Multumesc frumos!

Edited by AiWa, 28 November 2014 - 23:04.


#2750
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostFuscus69, on 28 noiembrie 2014 - 22:12, said:

Daca da ia SPFlashTools-ul acesta.
se pare ca numa de-al naibii vrea cu flashtool-u tau...in timp ce tastez a ajuns la 15%

View PostAiWa, on 28 noiembrie 2014 - 23:02, said:

Astept raspuns!
Multumesc frumos!

daca pricepi engleza ai aici tot ce trebuie   http://androidxda.co...hone-flash-tool

#2751
AiWa

AiWa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.04.2006
Multumesc pentru raspunsul promt, dar eu nu am softul stock. De unde il pot lua?

Edited by AiWa, 28 November 2014 - 23:14.


#2752
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
pe site-ul de mai sus sunt niste cuvinte albastrite si subliniate "download"
daca dai clik pe ele vei downloada driverul, softul original de gionee, si sp flash tool. flastool-u poti sa-l iei din postul de mai sus. mie cu ala mi-a mers.

soft original de allview n-ai sa gasesti decat la service la brasov.

View PostFuscus69, on 28 noiembrie 2014 - 22:12, said:


Stai. Ai zis ca vrei sa iti pui Firmware original de Gionee P2?

mda..asta am zis si multumita flastool-ului tau mi-a mers...acum sunt fericitul posesor al unui gionee p2..al dracu de urat :))

#2753
AiWa

AiWa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.04.2006
DIfera in vreun fel softul original de gionee de cel care este acum pe telefon?

#2754
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
in ce sens te referi sa difere?

pentru mine e acelasi telefon ca si allview dar cu alta tema si meniu DOAR in engleza, ceea ce nu e o problema.
am vrut gionee pioneer p2 original pentru ca a5duo e importat de firma din brasov de la chinezii de la gionee. si una e sa ai softul original chinezesc si alta un soft masluit de romani si redenumit. sincer am mai multa incredere in softul original chinezesc.

am vrut gionee original si pentru ca primeste update-uri via OTA(ceea ce isi face acum al meu :)  )
prima observatie: camera e de 5 MP....cred ca a5duo o avea de 3,2?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate