Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#739
ilincarazvan

ilincarazvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.01.2012
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat daca ati avut o experienta similara.
Am o centrala Immergas montata in casa si de cateva saptamani apa calda a inceput sa miroasa foarte urat. Am facut o denisipare putului crezand ca asta este problema. Timp de doua saptamani nu a mai mirosit dar acum a revenit mirosul care devine insuportabil. Apa are aspect curat, nu e colorata. Miroase doar cea calda, cea rece nu miroase. De asemenea, am incercat sa incalzesc la aragaz apa rece sa vad daca miroase dar nu capata niciun miros prin incalzire pe aragaz.
Multumesc!

#740
besthunt

besthunt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2012
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Doresc sa achizitionez un sistem de purificare a apei de la robinet ce provine  de  la Apanova.


As vrea sa stiu ce parare aveti de sistemul de purificare a apei de la Hyundai. Au un stand in Baneasa, iar pretul pentru un sistem la care filtrele ar trebui schimbate toate o data la aproximativ un an...este destul de bun. Sitemul are 3 filtre: unul pentru sedimente de 5 Microni, al doilea Filtru Carbon de 10 microni si ultimul UF de 0,0001 microni. Este ok acest sistem?
Va rog sa imi spuneti parerea voastra.

Mai jos dau si situl....poate se vede: Attached File  romkor.pdf   466.79K   109 downloads

Edited by scheleton, 15 January 2012 - 19:04.


#741
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postbesthunt, on 15th January 2012, 18:52, said:

0,0001 microni.
Impresionant.

#742
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Adica a mia parte dintr-un micron?!!  :blink:

#743
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
A zecea mie parte dintr-un micron.

0,1 nanometri.

Vorbim de un filtru ce opreste si atomii sa treaca. Nu stiu cum trece molecula de apa prin el (are dimensiunea mai mare de 0,1nm).

#744
ovidel_dej

ovidel_dej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.02.2011

View Postbesthunt, on 15th January 2012, 18:52, said:

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Doresc sa achizitionez un sistem de purificare a apei de la robinet ce provine  de  la Apanova.


As vrea sa stiu ce parare aveti de sistemul de purificare a apei de la Hyundai. Au un stand in Baneasa, iar pretul pentru un sistem la care filtrele ar trebui schimbate toate o data la aproximativ un an...este destul de bun. Sitemul are 3 filtre: unul pentru sedimente de 5 Microni, al doilea Filtru Carbon de 10 microni si ultimul UF de 0,0001 microni. Este ok acest sistem?
Va rog sa imi spuneti parerea voastra.

Mai jos dau si situl....poate se vede: Attachment romkor.pdf
  

  AI GRIJE CE CUMPERI, INTERESEAZA-TE DACA GASESTI CONSUMABILE LA MAI MULTI COMERCIANTI!   SINCER CAND VAD UN  SISTEM DE FILTRARE IN DOAR 3 ETAPE, IAR IN RECLAMA ZICE CA SOATE O APA FANTASTICA IMI VINE SA RAD. Fiecare e liber sa aleaga. Iti recomand sa cauti ceva mai bun, eventual cauta osmoza inversa, dar nu pe la firmele din zona ta pt ca acolo pretul ii prea piperat.

#745
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postovidel_dej, on 15th January 2012, 21:07, said:

AI GRIJE CE CUMPERI, INTERESEAZA-TE DACA GASESTI CONSUMABILE LA MAI MULTI COMERCIANTI!   SINCER CAND VAD UN  SISTEM DE FILTRARE IN DOAR 3 ETAPE, IAR IN RECLAMA ZICE CA SOATE O APA FANTASTICA IMI VINE SA RAD. Fiecare e liber sa aleaga. Iti recomand sa cauti ceva mai bun, eventual cauta osmoza inversa, dar nu pe la firmele din zona ta pt ca acolo pretul ii prea piperat.

Initial aveam impresia ca stii ce vorbesti, una dintre interventii, ultima mai exact a fost chiar f buna, la obiect iar recomandarea perfecta. Aici insa din pacate ai cam "stalcit-o" (asta ca sa ma exprim elegant)
Osmoza, (ar trebui sa imi platesti consultanta de specialitate, se pare ca ai nevoie chiar daca vinzi asa ceva ;) ) se instaleaza numai in cazuri limita, acolo unde altceva nu ar face treaba. Osmoza ideala are chiar ... trei stagii de filtrare. Osomoza cu Uv este ok, doar ca UV-ul e in plus, pentru simplul motiv ca e pus inainte de vasul de expansiune si stocare in acelasi timp. Astfel de osmoze au scos apa cu colonii la 22 si 37 de grade la robinet, ce-i drept dupa vreo 7 zile de nefunctionare, dar a fost suficient ca ulterior sa apara si coliformele. A fost necesara sterilizarea intregului tanc si a circuitului final cu Xziox. Nu imi interpreta gresit comentariul, osmoza e cel mai bun sistem de filtrare a apei pe care eu l-am intalnit, insa si cel mai periculos. Cand iti va scadea pH-ul sub 6,5, cand nu vei mai gasi minerale deloc in apa si cand vei face ulcer, sa te gandesti la osmoza, daca nu cumva ai pus-o pe o apa unde nu trebuia.
Osmoza se foloseste numai pentru a retine nitrari, nitriti, amoniu, pentru a corecta conductivitatea apei (doar in minus), pentru retinerea bariului si alte cateva astfel de probleme. Nu se pune pe ape ce au un pH mai mic de 7,5! Se verifica ca membrana sa fie una BUNA, altfel prin retinerea unor bacterii, daca este o membrana de hartie, in cazul perforarii ( supra presiune sau presiune variabila) devine mai periculoasa decat apa bruta, nefiltrata.
Deci, osomoza e buna, dar recomand-o sub rezerva precautiei si a analizelor. Un user necunoscator te va lua in serios, va cumpara poate chiar de la tine, tu, baiat bun i-o vei monta pe Apa Nova si l-ai nenorocit din cauza ignorantei, pentru un castig de pana in 150 de euro (in cel mai bun caz). Dac te ocupi de apa fa-o cum trebuie, dac faci recomandari, fa-le cu cap, daca vrei sa devii profesionist nu asa vei ajunge unul.
Sper ca vei aprecia critica intr-un mod constructiv.

Edited by grigguti, 16 January 2012 - 03:27.


#746
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008

View Postgrigguti, on 31st December 2011, 17:49, said:

Dupa 5 ianuarie revin la birou si te pot ajuta cu mai multe informatii.

Sa inteleg ca ai revenit in forta daca postezi la ora asta tarzie! :))
In continuare am nevoie de ajutor in privinta acestui subiect... :D

Edited by cristian_simion, 16 January 2012 - 03:32.


#747
ovidiuluca

ovidiuluca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.12.2006

View PostLobi, on 7th January 2012, 10:58, said:

M-am uitat peste mai multe situri si inca nu stiu ce produs sa aleg pt. a filtra si steriliza apa care se foloseste la o unitate stomatologica (cca. 5l/zi, 5/7zile, apa din reteaua publica in Cluj-Napoca zona garii)
La cantitatea aceasta, poti sa folosesti si apa plata. :)

#748
kikicris_87

kikicris_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.09.2011
spuneti-mi si mie ce filtru anti calcar sa achizitionez,dar as vrea sal montez in caminul de apa.ma speriat calcarul asta mi se depune si pe quveta

#749
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postkikicris_87, on 16th January 2012, 12:25, said:

spuneti-mi si mie ce filtru anti calcar sa achizitionez,dar as vrea sal montez in caminul de apa.ma speriat calcarul asta mi se depune si pe quveta

Dedurizator.
Ai nevoie de analiza detaliata a apei respective (fizico chimic si eventual microbiologic pt o imagine de ansamblu a apei), apreciere cat mai exacta a debitului necesar de apa si eventual varfuri de consum. Dupa ce vei avea aceste informatii posteaza-le aici si vedem ce se poate face.

View Postcristian_simion, on 16th January 2012, 03:31, said:

Sa inteleg ca ai revenit in forta daca postezi la ora asta tarzie! :))
In continuare am nevoie de ajutor in privinta acestui subiect... :D
Detaliaza speta te rog, e mai simplu decat sa iau la rasfoit forumul ;)

#750
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Un prieten mi-a facut analiza la apa si a iesit cam asa:
NO3: 50mg/l
NO2: 0
NH3/NH4: 0
GH: >21d
KH: 15d (Ca+Mg)
pH:7,8-8

Apa provine din panza freatica de suprafata ~ 6m. Recomandati-mi un filtru pentru apa care va fi montat numai la bucatarie pe apa rece, multumesc.

#751
cristian_simion

cristian_simion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.12.2008
Povestea clasica: Bucuresti, ApaNova. Aparent, apa este ok dar de curand a aparut un bebelus in familie si vreu sa fiu prudent.
Ce imi poti recomanda? Multumesc!

#752
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Totusi, pentru bebelusi si femei gravide cred ca e mai safe o apa plata de incredere. Asta mi-a spus-o chiar directorul unei mari firme de filtre din USA cu reprezentanta si in Romania.

#753
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View PostLyvyoo, on 16th January 2012, 14:10, said:

Totusi, pentru bebelusi si femei gravide cred ca e mai safe o apa plata de incredere. Asta mi-a spus-o chiar directorul unei mari firme de filtre din USA cu reprezentanta si in Romania.
Liviu, am postat rezultatele analizelor facute de catre cercetatori pe o serie de ape imbuteliate de pe piata. De curand a aparut alt scandal cu o apa din reteaua Lidl. Cum poti crede asa ceva?!

View Postpufarin, on 16th January 2012, 13:23, said:

Un prieten mi-a facut analiza la apa si a iesit cam asa:
NO3: 50mg/l
NO2: 0
NH3/NH4: 0
GH: >21d
KH: 15d (Ca+Mg)
pH:7,8-8

Apa provine din panza freatica de suprafata ~ 6m. Recomandati-mi un filtru pentru apa care va fi montat numai la bucatarie pe apa rece, multumesc.

NO3 la limta maxim admisa legal
Ceilalti parametri parca nu se potrivesc, ar fi bun si un pH...
Refa totusi analiza, nu cred ca e corecta

View Postcristian_simion, on 16th January 2012, 13:26, said:

Povestea clasica: Bucuresti, ApaNova. Aparent, apa este ok dar de curand a aparut un bebelus in familie si vreu sa fiu prudent.
Ce imi poti recomanda? Multumesc!
Recomandarile se repeta practic, am mai discutat subiectul in paginile anterioare. Diferenta este ca fata de acele recomandari la noi pe stoc a mai aparut in sistem. Nu postez pt ca se va interpreta ca fiind reclama. In privat iti pot oferi detalii iar ulterior ca si user al forumului iti poti posta aici parerile.

#754
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Stiu ce spui si ma asteptam la reactia ta :) Nu-i pune nimeni pe amatori sa cumpere apa plata de la cismelele din Voluntari (vezi Calipso). Ba chiar de curand Bucovina si-a modificat (in "rau") cativa parametri pe eticheta - nitrati =5,01 mg/l, nitriti<0,005 mg/l, fluoruri 0,048 mg/l.

Dar cat la suta dintre cei care vor sa-si cumpere un filtru in tara asta aleg solutia cea mai buna pentru ei? Cati nu cad in plasa celor care vand "filtre lavabile", "filtre de 0.0001 microni" si alte prostii impachetate frumos si vandute periculos de persuasiv de atatia si atatia inconstienti?

Uite un exemplu trei posturi mai sus - pufarin a facut la un prieten niste teste unei ape extrase de la 6m si nici pomeneala de teste microbiologice sau alte elemente nocive . Deci atat timp cat nu avem siguranta ca suntem 100% informati, 100% obiectivi si 100% siguri pe solutia de filtrare, mai bine evitam sa le dam persoanelor sensibile (bebelusi/gravide) acea apa. Este de 1000 ori mai simplu ca pentru un bebelus sau pt. o gravida, sa gasesti doua/trei marci de apa de incredere decat sa risti sa faci o alegere gresita in domeniul filtrelor. Stiu ca nu corespunde cu ideea ta de business insa pentru simplitate si pentru a evita multe riscuri cred ca poate fi luata in considerare aceasta varianta.

#755
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Analizele le-a facut un prieten acvarist care se pricepe la asa ceva. A facut testele pe care le putea face cu "jucariile" lui. Testul microbiologic nu ma intereseaza.

#756
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postpufarin, on 16th January 2012, 15:28, said:

Analizele le-a facut un prieten acvarist care se pricepe la asa ceva. A facut testele pe care le putea face cu "jucariile" lui. Testul microbiologic nu ma intereseaza.

=) =) =)
pai atunci de ce mai intrebi aici?
Sigur prietenul acvarist are o solutie ...
Omule, trezeste-te! Jucariile sunt pentru joaca, 1 mg conteaza!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

mp_gerula

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate