Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#595
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postmihail75, on 31st August 2011, 21:36, said:

m-am mai linistit, merci.
Acel filtru magnetic trebuia pus altfel sau oricum ar fi nu are nici o eficienta?
E ciudata faza cu bateriile infundate periodic (pare a fi nisip, sunt niste particule fine), pt ca, inainte de a pune centrala, se infundau mult mai rar (le curatam la 6 luni, acum le curat saptaminal). Vreau sa protejez centrala, e clar, apa e dura in zona si sigur mai are si impuritati. Ce sa mai fac, caci in afara de ce e in poza nu am mai pus nimic?

Pai tocmai ti-am spus. Dedurizator!

View Postraduk, on 1st September 2011, 07:11, said:

Poți detalia, te rog? Cînd spui "filtrul magnetic" te referi la filtrul din poza postată de mihail75, sau la filtrele magnetice în general? Cum se face dimensionarea corectă a filtrelor magnetice?

Eu am în apartament un filtru magnetic asemănător (pară totuși este ceva mai mare iar corpul lui este inscripționat, deci posibil un alt producător) montat chiar înaintea centralei, apa folosită este cea de la regia locală, iar centrala funcționează de 5-6 ani fără a fi necesară spălarea/detartrarea chimică. În acest caz, nu pot fi decît două variante: ori apa furnizată este surprinzător de ne-dură (deși pe obiectele sanitare sînt prezente nelipsitele pete de calcar), ori filtrul acela chiar ajută. Sau mai este și o a treia variantă, cea rezultată din combinația celor două anterioare?  :confuzzled:

Dimensionarea se face in functie de debit la asa ceva. La dedurizatoare in functie de duritate si debit.


View Postscheleton, on 1st September 2011, 08:57, said:

da, ajuta: reduce duritatea cu 1 sau 2%.  :rolleyes: Deci, n-o elimina, ci o reduce. Ia o proba de apa de dinainte de filtru si o proba de dupa filtru, si du-le pe amandoua la analize.
Filtrul magnetic nu tine loc de statie de dedurizare...

Corectie. Nu reduce ci destrama legatura ionica prin campul magnetic exercitat. Ca. ca atare nu cristalizeaza, la fel nici Mg. Impreuna insa da. Campul magnetic insa destrama legatura, deci nu au cum sa se depuna.
Pe parcurs, iesind de sub actiunea campului magnetic, legatura se reface din nou. In practica iti trebuie un camp magnetic de f multi Gauss pt a distruge legatura 100% in cadrul unei centrale.
Exista o firma italiana ce are asa ceva, insa costa mult mai mult decat un dedurizator, daca imi amintesc bine.
Restul, Romstal, Maricon, etc sunt "facaturi".

#596
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgrigguti, on 1st September 2011, 22:15, said:

..Exista o firma italiana ce are asa ceva, insa costa mult mai mult decat un dedurizator, daca imi amintesc bine.
te referi la ceva de genul trebema ?
[ http://www.trebema.se/images/uploaded_images/aqua2000_ror.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#597
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

View Postgrigguti, on 1st September 2011, 07:49, said:

Filtrul magnetic este ineficient. Pricum, chiar daca ar fi fost ok, acesta este subdimensionat, adica prea mic fata de debitul la care ar trebui sa faca fata. Ce culoare au particulele din perlatoare? Sunt sferice sau plate? Se sfarama la presare?

Particulele din perlatoare arata cam ca nisipul, sunt sferice si nu se sfarama la presare. Insa par a fi ceva f. fin. Azi le-am scos si ca sa fiu sigur le-am curatat cu o solutie anticalcar, acum par ca noi. Sa vad cit ma tine.
In ce priveste filtrul magnetic, pt. reteaua dintr-un apart. (in bloc de 10 etaje), de care ar trebui? Il pot lasa tot in pozitia in care e pus cel de acum?
Ma enerveaza faptul ca am apelat la o firma recomandata, m-am bazat pe faptul ca aia stiu ce fac, cind colo trebuia eu sa ma documentez inainte, caci aia sunt niste incompetenti. Stiu, imi veti spune "welcome to Romania", insa la un moment dat te cam saturi.

Edited by mihail75, 01 September 2011 - 22:12.


#598
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postscheleton, on 1st September 2011, 09:57, said:

da, ajuta: reduce duritatea cu 1 sau 2%.  :rolleyes: Deci, n-o elimina, ci o reduce. Ia o proba de apa de dinainte de filtru si o proba de dupa filtru, si du-le pe amandoua la analize.
Filtrul magnetic nu tine loc de statie de dedurizare...
Am scris eu ceva despre "dedurizarea făcută de filtrele magnetice"?  :bigeyed: Și atunci, de unde pînă unde precizările tale? Sau crezi că dacă nu postez pe acest topic, sînt blond referitor la acest subiect? :scratchchin:

Să-ți traduc ce am scris eu: ca utilizator de centrală, mă doare la bască de proprietățile apei care îmi intră în ea atîta timp cît nu-i creează probleme. Nu mă interesează dacă apa este mai puțin dură sau nu, ori are schimbate legăturile ionice sau nu, ci să nu-mi influențeze negativ funcționarea centralei. În concluzie, mă interesează efectul diverselor aparate/dispozitive (chiar și cel postat de tine) asupra funcționării centralei, una cît mai bună posibil și cu cît mai puține intervenții pe partea de întreținere. :peacefingers:

#599
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postraduk, on 2nd September 2011, 07:13, said:

Am scris eu ceva despre "dedurizarea făcută de filtrele magnetice"?  ..

View Postraduk, on 1st September 2011, 08:11, said:

Eu am în apartament un filtru magnetic asemănător..montat chiar înaintea centralei, apa folosită este cea de la regia locală, iar centrala funcționează de 5-6 ani fără a fi necesară spălarea/detartrarea chimică...nu pot fi decît două variante: ori apa furnizată este surprinzător de ne-dură (deși pe obiectele sanitare sînt prezente nelipsitele pete de calcar), ori filtrul acela chiar ajută.

Edited by scheleton, 02 September 2011 - 08:37.


#600
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postscheleton, on 1st September 2011, 21:19, said:

te referi la ceva de genul trebema ?
E vezi?! "Unii este mai egali decat ceilalti" !!!
Eu am fost restrictionat la un moment dat pentru ca am spus ca se gasesc niste sisteme de filtrare la Domo, Hornbach, etc. Nici macar nu am facut-o in interes propriu, sa invit sa cumpere de la mine. Iar acum in dreptul meu apare informatia ca sunt publicitar.
Tu insa poti face reclama !
Pai e corect?
:)
Oricum nu, nu este vorba de ei. Este vorba de Vosges.

Edited by scheleton, 02 September 2011 - 16:58.


#601
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgrigguti, on 2nd September 2011, 17:37, said:

Oricum nu, nu este vorba de ei. Este vorba de Vosges.
eu am dat link catre producatorul suedez..
Orice informatii despre Producatori sunt informatii de inters general.
Am sa caut si vosges astia..

Insa n-ai comentat sistemul in sine..

#602
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postraduk, on 1st September 2011, 08:11, said:

[...] filtrul acela chiar ajută. [...]
"Filtrul acela chiar ajută", adică "filtrul acela chiar ajută centrala, făcînd astfel încît calcarul să nu se depună și deci să nu fie necesară detartarea" și nu "filtrul acela chiar ajută centrala, dedurizînd apa". :wallbash:

Hai că te las, că văd că nu ești în apele tale...  :bye:

#603
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postraduk, on 2nd September 2011, 20:28, said:

"Filtrul acela chiar ajută", adică "filtrul acela chiar ajută centrala..
da, ajuta -testele facute de producatori au demonstrat ca ajuta.  :)
Ce pot eu sa-ti spun e ca s-au gasit nenumarate centrale cu schimbatoarele infundate -si instalatiile aveau ba dispozitiv d-asta magnetic, ba filtru cu polifosfati.

Apropos, denumirea de filtru e improprie in cazul asta: mai degraba s-ar potrivi dispozitiv magnetic anti-calcar (sau Magnetic scale inhibitors, cum zic englezii).
Attached File  dispozitiv_magnetic_anti_calcar.jpg   21.93K   60 downloads

Edited by scheleton, 02 September 2011 - 19:41.


#604
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postscheleton, on 2nd September 2011, 16:59, said:

eu am dat link catre producatorul suedez..
Orice informatii despre Producatori sunt informatii de inters general.
Am sa caut si vosges astia..

Insa n-ai comentat sistemul in sine..

Pai hai sa comentez.
Filtrele magnetice simple, PROSTII !!!
Cele gen Vosges ... un fel de ... a 5-a roata la caruta.
Din moment ce nu dedurizeaza ci doar inhiba, de ce as da pe un astfel de sistem mai mult decat pe un dedurizator? Nu ii gasesc utilitatea decat in cazuri speciale.

#605
trimbita

trimbita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.12.2006
Ne vom muta într-un apartament mai mare și vreau să scap de căratul apei plate frate. Apare și al treilea copil și-mi cresc mâinile până la genunchi de la baxurile alea. Ajutați-mă și pe mine cu niște variante. Banii nu reprezintă o problemă, până la un punct  :naughty:  Din câte am citit, varianta cu osmoză inversă și remineralizare este destul de lăudată, dar aș vrea să nu stau să-mi picure apa în pahar. Aș vrea să pun filtrul ăsta direct pe instalația de apă rece la bucătărie, dar să nu am surpriza că stau să-mi picure-n pahar. Nu c-aș bea eu multă apă, dar copiilor nu le dau bere indiferent ce ziceți :)

Deci, variante/costuri? Mulțumesc.

#606
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
.

Edited by grigguti, 08 September 2011 - 11:20.


#607
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Posttrimbita, on 5th September 2011, 23:57, said:

Deci, variante/costuri? Mulțumesc.

Exact pe subiectul asta s-au scris peste 30 de pagini pana acum...

Poti sa incepi din acest punctcaci e o sinteza folositoare, plus o insiruire de cateva marci recunoscute mondial si sa continui pana la finalul topicului.

#608
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Mi-au sosit si mie analizele facute unei probe din apa de Bucuresti, filtrata cu un filtru/dedurizator Everpure Claris (ma intereseaza parametri ok pentru a evita calcifierea unui espressor dar si pentru baut).

Asadar, voi enumera valorile ApaNova, in functie de cele publicate de ei pe site-ul lor, din zona mea, in paralel cu analizele probei mele de apa filtrata. Prima valoare e ApaNova, a doua este valoarea mea.

Clor rezidual liber: scazut de la 0.14 - la 0.005
ph: scazut de la 7.22 la 5.6
Fier: chipurile 48 original - 56 in proba mea  (aici se vede calitatea retelei de distributie)
turbiditate: scazut de la 0.739 - la 0.18
Conductivitate: scazut de la 319 la 212
aluminiu: scazut de la 19 la 2
nitriti: "crescut" de la 0.008 la 0.20 (din nou calitatea retelei isi spune cuvantul)

Nu am valori comparative ApaNova pentru TDS care mi-a iesit 108ppm, Alcalinitate totala 0.68, Reziduu fix la 105 grade 139.

Prima impresie este ca ph-ul a scazut foarte mult si trebuie sa misc bypass-ul, cu riscul cresterii TDS-ului care deocamdata este unul foarte bun. Calitatea retelei de apa se vede in "cresterea" valorii nitritilor fata de valoarea raportata de furnizor (la faza asta chiar am ras) si in valoarea Fierului, care de asemenea e "crescut" fata de valoarea comunicata de ApaNova.

Nu stiu cum sa interpretez reziduul fix la 105 grade si alcalinitatea. In rest ce spuneti de filtru/dedurizator? Daca la urmatorii pasi de bypass ar creste ph-ul fara sa creasca mult valorile care dovedesc depuneri pe boiler, ar fi totul ok?

#609
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
nu ai scris exact ce era mai important. duritatea !
personal am o parere, insa din respect nu am sa ti-o impartasesc.
in conductivitate se reflecta clar duritatea. nu pot sa-ti spun cat ai acum, insa intuiesc. ar trebui sa fie in jur de 4-5 grade dTh.
faptul ca a scazut pH-ul este o consecinta directa a tipului de dedurizare. faptul ca umbli la by-pass nu e bine in aceste conditii pt ca vei creste toti parametrii, implicit duritatea. deci compromisuri.
dar ... asa e cand te mananca :)
scuze, dar nu pot sa ma abtin.

Edited by scheleton, 09 September 2011 - 17:52.


#610
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Duritatea o sa o am abia lunea viitoare. Almaromed nu face toate duritatile asa ca ma duc la DSP ca sa am o imagine completa. Insa recoltarea la DSP se face de Luni pana Miercuri de la 8 la 11. Cum plec in concediu putin, abia lunea viitoare o sa ajung la ei.

O sa fac din nou si ph-ul pe treapta urmatoare de bypass. E de vazut cu cat cresc ceilalti parametri... Daca as tine duritatea in 5 si as putea duce ph-ul la 6 virgula ceva, atunci ar fi perfect!

Poti sa-ti spui parerea. Nu e nevoie de respect fata de un produs, indiferent cine il cumpara.

#611
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Nu ai dreptate. La 5 vei avea depuneri. Calcarul inceteaza sa mai cristalizeze sub 3.
Incearca un 2,5.

Edited by scheleton, 09 September 2011 - 22:47.


#612
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

View Postgrigguti, on 9th September 2011, 22:21, said:

Nu ai dreptate. La 5 vei avea depuneri. Calcarul inceteaza sa mai cristalizeze sub 3.
Incearca un 2,5.
.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

hijack3000

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate