Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3169
andreipaul82

andreipaul82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.03.2007

View Postargonaut, on 29 noiembrie 2016 - 10:35, said:


Mai pune ceva acolo, nu fi chitros Posted Image

Eu consum pe apometru 5-6 mc/luna la apartament !

Un 10-12 mc cred ca ar fi acoperitor.

Cam asa consumam si noi la apartament, in jur de 5-6mc 3 persoane, insa la casa suntem doar 2 persoane (fata de 3 la apartament). Oricum ar fi, sa zicem ca o sa avem un consum de 8-10mc. Ce set de filtre recomanzi?

#3170
mnonoris

mnonoris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2011
Buna seara
Pentru un sistem de filtrare cu osmoza inversa cu 6 stadii conectat la bloc in Bucuresti, credeti ca este necesara pompa sau merge ok si fara?

#3171
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,324
  • Înscris: 29.07.2013

View Postandreipaul82, on 02 decembrie 2016 - 12:08, said:


Cam asa consumam si noi la apartament, in jur de 5-6mc 3 persoane, insa la casa suntem doar 2 persoane (fata de 3 la apartament). Oricum ar fi, sa zicem ca o sa avem un consum de 8-10mc. Ce set de filtre recomanzi?

Maine ajung in campul muncii si-ti recomand ceva :)

View Postmnonoris, on 05 decembrie 2016 - 19:45, said:

Buna seara
Pentru un sistem de filtrare cu osmoza inversa cu 6 stadii conectat la bloc in Bucuresti, credeti ca este necesara pompa sau merge ok si fara?

Nu te zgarci si ia-ti unul CU pompa, eventual cu spalare automata nu manuala.
Functioneaza si cele fara pompa dar, de exemplu, vasul de stocare se inchide cu ajutorul unei valve cu patru cai. Cand ajunge aproape de inchidere, ca sa produca un pahar de apa, deverseaza 20 :). Iar in regimul asta lucreaza cel mai des, daca il folosesti normal.

#3172
mnonoris

mnonoris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2011

View Postargonaut, on 05 decembrie 2016 - 20:07, said:


Maine ajung in campul muncii si-ti recomand ceva Posted Image



Nu te zgarci si ia-ti unul CU pompa, eventual cu spalare automata nu manuala.
Functioneaza si cele fara pompa dar, de exemplu, vasul de stocare se inchide cu ajutorul unei valve cu patru cai. Cand ajunge aproape de inchidere, ca sa produca un pahar de apa, deverseaza 20 Posted Image. Iar in regimul asta lucreaza cel mai des, daca il folosesti normal.

Nu este vorba de zgarcenie, este vorba de tras cablu sub chiuveta, zgomot, piese in plus (valve, cred) care se pot strica in timp, curent langa apa...., dar daca nu merge fara pompa iau cu pompa.

#3173
andreipaul82

andreipaul82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.03.2007

View Postargonaut, on 05 decembrie 2016 - 20:07, said:


Maine ajung in campul muncii si-ti recomand ceva Posted Image



Cand timpul iti perminte ... Posted Image

#3174
mnonoris

mnonoris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2011
Ca sa fiu impacat am masurat presiunea.
Ghencea, 8/8, amiaza (banuiesc ca seara este mai mica).
Clar cu pompa.
Attached File  Presiune apa bucatarie.jpg   181.2K   41 downloads

Presiunea este buna cand folosesti chiuveta, ma intreb daca era de 3, cum curgea?

Edited by mnonoris, 09 December 2016 - 14:27.


#3175
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,324
  • Înscris: 29.07.2013

View Postandreipaul82, on 08 decembrie 2016 - 16:30, said:

Cand timpul iti perminte ... Posted Image

Salut,

Ce-ti recomand este un filtru cu aerare si cu un mix de medii filtrante care retine fierul, manganul, metalele grele, reduce mirosul si gustul neplacute ale apei. Este un sistem modern cu aerare ( aport de oxigen pentru catalizarea reactiilor ), cu autospalare volumetrica, durata de utilizare crescuta a mixului ( 8 - 12 ani )
Racordul de 1" este suficient pentru a evita eventuale caderi de presiune.
Combinat cu o membrana de ultrafiltrare pentru toata casa, obtii alimentarea cu apa a locuintei.

Attached File  aero.jpg   88.05K   39 downloads

View Postmnonoris, on 05 decembrie 2016 - 23:14, said:


Nu este vorba de zgarcenie, este vorba de tras cablu sub chiuveta, zgomot, piese in plus (valve, cred) care se pot strica in timp, curent langa apa...., dar daca nu merge fara pompa iau cu pompa.

Un prelungitor iti rezolva problema, pompa este EXTREM de silentioasa ( cu mambrana nu cu pistoane ), sistemul lucreaza la 24V CC, de 10 ani de cand lucrez cu ele n-am avut inca retur sau cerere de valva la schimb.

Edited by argonaut, 09 December 2016 - 14:44.


#3176
mnonoris

mnonoris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2011
Multumesc!

#3177
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005
O apa performanta trebuie sa aiba cel putin 3 mari proprietati pe care le-am obtinut dupa multe studii:
1.Purificare . Ministerul sanatatii a stabilit ca o apa sanatoasa trebuie sa aiba valori maxim admise TDS de 50ppm, Anglia,Franta au stabilit pt ei 20-30 TDS, iar SUA 10 ppm
2.Alcalinizare. O apa sanatoasa trebuie sa aiba un PH mai mare decat valoarea ph-sange care este de 7,365. Intr-un mediu alcalin in 30 sec mor bacteriile si virusii.
3.Antioxidare.O apa sanatoasa trebuie sa fie antioxidanta. Apa antioxidanta se masoara cu un aparat numit ORP-metru. O apa antioxidanta are valori cu minus, iar aceste valori trebuie sa fie cuprinse intre zero si minus - 800 MV. Fructele sunt antioxidante si au valori cu minus ..ex. rosii nestropite - 40,castravete-140,portocale -100.Apa antioxidanta nu exista in comert,deoarece ea are hidrogen activ care in 10 minute se elimina din apa. Toata apa imbuteliata,osmozata,din fantani este puternic oxidanta si are valori ORP de + 150+200.Am reusit sa obtin o apa antioxidanta cu valori ORP de - 600 MV. Atasez mai jos unele poze demonstrative ...eventual youtoube (apa alcalina antioxidanta).

Attached Files


Edited by Daco_Get, 13 December 2016 - 16:07.


#3178
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Nu cumva era si un link pe acolo?

Referitor la valoarea ideala a TDS undeva ceva e gresit. Si asta nu o spun eu.
O spun niste studii serioase chiar din SUA.
http://www.healthywater.com/info.html

#3179
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005

View Postcamsonat, on 13 decembrie 2016 - 19:44, said:

Nu cumva era si un link pe acolo?

Referitor la valoarea ideala a TDS undeva ceva e gresit. Si asta nu o spun eu.
O spun niste studii serioase chiar din SUA.
http://www.healthywater.com/info.html
Sa ne intelegem bine sa nu facem confuzie: 1.Puritate in prima faza -TDS ..10-50 e o apa purificata aproape DISTILATA fara minerale iesita imediat din osmoza dar e primul pas.
2.Apa alcalina se produce cu un mineralizator bun de firma -made USA ...care creste PH si introduce mineralele esentiale in apa.Cum stim daca un mineralizator e bun? Se masoara PH-ul care creste undeva la 7-8  asta e primul test iar un mineralizator bun se masoara valoarea TDS ,daca inainte de mineralizator TDS-ul sa zicem este undeva la 30 ,dupa mineralizator ar trebui sa fie undeva la 160...diferenta de la 30-la 160 sunt mineralele bune din mineralizator...Ca,Mg.etc,etc.dar atentie, cu cel mai bun mineralizator nu avem o apa antioxidanta.Apa antioxidanta e o ALTA MANCARE DE PESTE !!!

#3180
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Deci, QED. De la 10 la 160 e cale lunga si trebuia specificat sa inteleaga toata lumea. Iar cu ORP-ul ar trebui sa incercam sa discutam cu cei ce consuma zilnic Cola care e pe la +410 cu PH 2,8.
Cel mai bine sta Smirnoff, 6,2 PH si ORP 220. Posted Image

#3181
mnonoris

mnonoris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2011

View Postbleano1, on 31 iulie 2015 - 13:54, said:

Pentru acest sistem de osmoza Attachment DSC02175.JPG am o nelamurire,
ultima valva din circuit ,cea de autospalare adica asta Attachment DSC02184.JPG
de ce este montata in circuit ca un robinet de bypass si nu direct pe furtunul de evacuare?
Apa iese din carcasa osotica intra intr-un teu,se ramifica in alt teu care da in evacuare canal si acea valva. E normal asa?
Intre cele doua t-uri nu ar trebui sa am un restrictor de debit?
Attachment DSC02185.JPG

cam asa ceva
Attachment Untitled.png


Cum merge sistemul?
Ai avut probleme cu el?
Vreau sa cumpar  asta:
http://aquatime.ro/p...ampauv-CMPRO7UV
sau
http://aquatime.ro/7...Lampa-UV-PRO7UV
dar nu reusesc sa ma hotarasc, ceva sfaturi?

#3182
gelu_dh

gelu_dh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 26.09.2005

View Postmnonoris, on 15 decembrie 2016 - 00:50, said:

Cum merge sistemul?
Ai avut probleme cu el?
Vreau sa cumpar  asta:
http://aquatime.ro/p...ampauv-CMPRO7UV
sau
http://aquatime.ro/7...Lampa-UV-PRO7UV
dar nu reusesc sa ma hotarasc, ceva sfaturi?
Eu nu as lua asa ceva....trebuie mult investit daca vrei sa ai o apa ANTIOXIDANTA,...apoi are componente de 2 lei, mineralizator de 20 lei ...etc,etc !!!!! ....

Edited by gelu_dh, 15 December 2016 - 08:08.


#3183
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014

View Postgelu_dh, on 15 decembrie 2016 - 08:07, said:

Eu nu as lua asa ceva....
Eu AM LUAT asa ceva si sunt multumit.Tot ce ma intereseaza PE MINE este nivelul TDS (la mine fiind de 9-10ppm).Restul mineralelor mi le iau din alimente.
Uitati-va de curiozitate ce nivel de TDS are apa in sticlele imbuteliate(peste 100),singura exceptie fiind izv.minunilor(aprox.80) fiind considerata cea mai CURATA apa.
Am un an de cand am sistemul si la primul schimb de filtre m-am crucit ce-am gasit acolo.NU regret alegerea facuta,imi pare rau ca nu am facut-o mai demult.
In ce priveste lampa UV,eu zic ca nu-si are rostul.(filtrul osmotic blocheaza virusii si bacteriile),,,ce altceva sa mai treaca?

Alegerea iti apartine  @mnonoris!

#3184
emil555

emil555

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.07.2010

View Postcartitaoarba, on 24 noiembrie 2016 - 16:32, said:

Buna ziua,
Am citit ultimele 50 de pagini si as vrea sa cumpar un purificator cu osmoza inversa pentru un Ap. Et 4 in Buzau iar optiunea mea este http://aquatime.ro/p...atorph-CMPRO7PH la care as mai adauga si un filtru FIR ,cei "unu" din callcenter de la aquatime nu raspund la telefon, asa ca inainte sa fac o prostie va intreb pe voi
-se poate schimba secventa la instalatia alesa de mine din PP-CTO-GAL in PP-GAL-CTO
- de unde sa iau asa ceva ?
[ http://www.apafiltrata.com/image/cache/data/news/sistem_osmoza_inversa_montat_pe%20_perete-500x500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu folosesc de un an si jumatate asa ceva ( http://www.familyaqu...a-tip-economic/) si sunt foarte multumit. Am fost si eu tentat sa iau unul cu osmoza dar nu vreau sa beau apa fara nici un mineral

#3185
mnonoris

mnonoris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.04.2011
Pana la urma am luat unul cu pompa, este normal sa faca atata zgomot?

Attached Files



#3186
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,324
  • Înscris: 29.07.2013
Nu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate