Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3151
Zamainmenu

Zamainmenu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 18.04.2011

 argonaut, on 21 octombrie 2016 - 15:02, said:

Daca e put forat si vrei sa consumi apa din el si pentru uz casnic, obligatoriu analize la un laborator. gasesti pe net adresele.
DUPA ce cunoastem valorile din buletin, vom sti exact ce-ti trebuie, asa ca bea un ceai, o cafea, o bere si lasa deruta deoparte Posted Image

Multumesc, deci intai duc proba de apa la un laborator.

#3152
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 Zamainmenu, on 21 octombrie 2016 - 20:16, said:

Multumesc, deci intai duc proba de apa la un laborator.

Pai asa trebuie. Poti avea, in afara de duritate excesiva, nitrati, nitriti, Fe, Mn, S .... Cum nu prea exista ceva sa le scoata pe toate (exceptand o osmoza industriala ) trebuie vazut exact ce este in exces.

Daca putul nu e de adancime, sigur gasesti niste chestii nedorite, la cat s-a chimizat agricultura, la cate "puturi oarbe", fose septice si alte minuni din astea au afectat si afecteaza acviferele.

S-au gasit nitrati si nitriti, Fe, Mn si in stratele de Fratesti care erau renumite pentru calitatea apei cantonate acolo. Dar orice are o rezolvare :)

#3153
Zamainmenu

Zamainmenu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 18.04.2011

 argonaut, on 21 octombrie 2016 - 20:27, said:

Pai asa trebuie. Poti avea, in afara de duritate excesiva, nitrati, nitriti, Fe, Mn, S .... Cum nu prea exista ceva sa le scoata pe toate (exceptand o osmoza industriala ) trebuie vazut exact ce este in exces. [...] Dar orice are o rezolvare Posted Image

Multumesc! Problema e unde gasesc un laborator mai...ieftin...caci deja simt cum mi se subtiaza portofelul, la cate cheltuieli noi si neprevazute apar...

later edit: ca exemplu, m-am uitat la ApaNova...242RON un...test de apa? si nu pomenesc nimic de analiza duritatii apei...Posted Image Posted Image

http://www.apanovabu...din-alte-surse/

Edited by Zamainmenu, 21 October 2016 - 21:30.


#3154
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Incearca intai sa afli daca mai exista in zona posesori de puturi forate, poate au un buletin. Important este sa fie forat la aproximativ aceeasi adancime. Variatiile de continut depind de freaticul interceptat.
Mai sunt probleme atunci cand forajul e prost executat si nu sunt corect izolate acviferele de suprafata, ajungand sa-l infesteze pe cel interceptat.

#3155
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 11.03.2012
Vreau sa îmi montez și eu un sistem de filtrare și m-am hotărât la ultrafiltare cu ajutorul forumului (eu Ic ca e de ajuns pt apa de baut)  am ajuns la aceste doua sisteme și nu știu ce sa aleg intre ele:
1. http://www.apafiltra...ru-trepte  la care vreau sa mai adaug încă 3 filtre: filtru ABC (ceramic Kieselguhr) filtru Ri (nuca de cocos si rasini iodate) și filtru fir (bioceramic turmalina)
2. http://www.apafiltra...re-patru-trepte la care as mai adauga: un filtru bioceramic cu diferite medii de filtrare (Mainfanit 100g, Granule ceramice ORP 50g, Granule ceramice cu nano Ag 50g, KDF 50g,  Granule ceramice cu emisie de infrarosii - FIR 50g) un filtru apa inline GAC carbune impregnat cu ioni de argint
Care din cele doua ar fi mai ok și ce filtre suplimentare merita adăugate,  apa este de la Apa Nova iar în subsol existe 2 filtre de 10" unu cu pp și unu cu o sita de plastic după care vine vasul tampon din care stația de pompare ridica presiunea când cea din rețeaua publica nu este deajuns. Nu prea mi-as pune baza în nici un filtru din subsol.  Duritatea apei e cea clasica de la Apa nova pt zona București noi. Va mulțumesc pentru ajutor.

Ps: am editat pt a șterge dublarea postului.

Edited by marius_optimist, 04 November 2016 - 09:15.


#3156
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Pai ...

Ultrafiltrarea asigura indepartarea a tot ce nu e dizolvat in apa. Obtii o apa fara poluanti solizi dar cu aproximativ acelasi continut de dizolvate.

Ramane de vazut care sunt ele :)

O sa ai sigur clor. Pentru retinerea si indepartarea lui, cel mai indicat e carbunele activat. Ca si idee, e bine sa retii clorul inainte de membrana UF, pentru protectia acesteia. De asemenea este bine sa utilizezi carbonul si in postfiltrare.

Celelalte insirate de tine sunt medii de filtrare cu diferite actiuni asupra apei. Gasesti pe net o gramada de informatii despre ele si-ti alegi ce-ti convine.
Ce n-ar trebui introdus sunt mediile care cedeaza apei carbonati (Corosex de exemplu) sau alte substante, pentru ca mineralizarea este suficienta ( vazand buletinele de la AN).

Orice ai  bagat in plus e binevenit dar nu neaparat necesar :)

#3157
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 11.03.2012
Multumesc pentru raspuns.  Sa înțeleg ca nu e cea mai buna opțiune.  Pe apa nova în zona mea apar ca date de analiza pt orice punct cu aproximație ce apare în poza atașată, ce ar fi mai ok de ales?  Într-un buget de 800 lei cu la nevoie as mai putea pune 200 vreau sa scap de apa îmbuteliată care în multe cazuri nu e cu mult mai buna decât apa nova.

Attached Files


Edited by marius_optimist, 04 November 2016 - 17:15.


#3158
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
"Granule ceramice cu emisie de infrarosii"
Asta ce gaselnita de marketing mai este?
Ce zic ei ca face radiatia infrarosie apei?

#3159
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Mizu, on 15 septembrie 2016 - 15:23, said:

La 5 microni opreste noroiul, rugina, chestii mai grosiere pe care apa le aduna de pe conducta. N-o sa ti se mai para aberant cand schimbi filtrul si vezi cat de mizerabil arata.

Eu am unul de 5 si unul de 1 micron puse in serie, cartusele costa vreo 10 lei bucata si ar trebui schimbate o data pe luna pentru siguranta, dar cum tot uit nu le schimb decat cand vad ca scade presiunea la apa. Cat sunt curate filtrele nu-mi afecteaza cu nimic presiunea.

particle_chart_October_2012.png
Ce tip de filtru ai...

#3160
Tedy2016

Tedy2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.10.2016
Bună seara. Am hotarât să montez un ,,sistem,, de filtrare confecționat din piese cumparate de la magazine diferite. Coloana pe care se montează este de 1/2. Am văzut că la sistemele gata confecționate se folosește la intrarea și ieșire acel furtun de 6 mm. Este obligatoriu folosirea lui s-au pot merge pe racorduri de 1/2?
Deasemeni, dacă voi monta un filtru de 50 microni PP înaintea ,,sistemului,, (format din Cartus din polipropilena imbogatit cu ioni de argint pentru sedimente mai mari de 5 microni, Cartus din carbune activat bloc, imbogatit cu ioni de argint, Cartus din carbon activ granular, coaja de nuca de cocos si ioni de argint) pe alimentarea cu apa a chiuvetei și centralei, va scadea debitul sau e nevoie de un filtru de 100 microni? Vă mulțumesc.

#3161
cartitaoarba

cartitaoarba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.01.2012
Buna ziua,
Am citit ultimele 50 de pagini si as vrea sa cumpar un purificator cu osmoza inversa pentru un Ap. Et 4 in Buzau iar optiunea mea este http://aquatime.ro/p...atorph-CMPRO7PH la care as mai adauga si un filtru FIR ,cei "unu" din callcenter de la aquatime nu raspund la telefon, asa ca inainte sa fac o prostie va intreb pe voi
-se poate schimba secventa la instalatia alesa de mine din PP-CTO-GAL in PP-GAL-CTO
- de unde sa iau asa ceva ?
[ http://www.apafiltrata.com/image/cache/data/news/sistem_osmoza_inversa_montat_pe%20_perete-500x500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by argonaut, 28 November 2016 - 12:21.


#3162
andreipaul82

andreipaul82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.03.2007
Am luat si eu analizele de la apa zilele astea (casa in Corbeanca). Daca e cineva care se pricepe la interpretarea rezultatelor, as dori sa adaug unul sau mai multe filtre ca sa imbunatatesc calitatea apei. Momentan e doar un filtru de 5 microni.

Multumesc anticipat.
Paul

Attached Files


Edited by andreipaul82, 28 November 2016 - 11:39.


#3163
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Filtrezi pentru toata casa sau fdoar la punctul de consum ?

#3164
andreipaul82

andreipaul82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.03.2007

 argonaut, on 28 noiembrie 2016 - 12:24, said:

Filtrezi pentru toata casa sau fdoar la punctul de consum ?

Toata casa in prima faza. Dup-aia voi analiza pentru pus la bucatarie inca un set de filtrare separat.

#3165
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Un volum de consum estimat pe luna ?!

Probleme ai cu mirosul, fierul, amoniul cam mare si niste "vietuitoare" .
Primele trei se pot elimina concomitent, vietetile separat.
Spune un volum estimat si vedem ce-i necesar.

#3166
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

 I2O, on 21 noiembrie 2016 - 19:09, said:

Ce tip de filtru ai...
De la wts-online.ro luam purtrex, dar vad ca nu mai au, in principiu nu cred ca exista diferenta de calitate intre astea de sedimente. Doar sa se potriveasca la dimensiuni, eu iau de 10", spre exemplu http://wts-online.ro...imente-5-micron
Am luat si o carcasa transparenta, asa te mai poti uita la gradul de colmatare http://wts-online.ro...eie-1-o-ring-sh . Am vazut si prin Dedeman carcase transparente dar nu stiu pretul sau calitatea.

#3167
andreipaul82

andreipaul82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.03.2007

 argonaut, on 28 noiembrie 2016 - 14:31, said:

Un volum de consum estimat pe luna ?!

Probleme ai cu mirosul, fierul, amoniul cam mare si niste "vietuitoare" .
Primele trei se pot elimina concomitent, vietetile separat.
Spune un volum estimat si vedem ce-i necesar.

Cred ca acum consumam undeva intre  2 si 3 mc/luna, insa sigur va mai urca spre  un maxim de 4-5mc (de-abia ne-am mutat).

#3168
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 andreipaul82, on 29 noiembrie 2016 - 09:58, said:


Cred ca acum consumam undeva intre  2 si 3 mc/luna, insa sigur va mai urca spre  un maxim de 4-5mc (de-abia ne-am mutat).

Mai pune ceva acolo, nu fi chitros :D

Eu consum pe apometru 5-6 mc/luna la apartament !

Un 10-12 mc cred ca ar fi acoperitor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate