Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3025
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
filtre impotriva calcarului care sa faca ce?!?

#3026
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Am scos dintr-un boiler, dupa cca 5 ani de folosire, o galeata de piatra! cu tot filtrul meu!(o galeata de ,,lavabil", plina!) la fel si la un vecin, dupa doar 3 ani.
La masina de spalat nu am mai pus filtru, dar la cca 2 luni pun otet, 3-4l seara, apoi dimineata dam o clatire! La fel, locuiesc intr-o zona cu apa foarte calcaroasa!
Cineva din sat, laborant, ,s-a apucat si a facut teste la apa in raport cu diferite tipuri de detergenti, inclusiv mult,,reclamatul"Calgon.
Rezultatul a fost ZERO!  Cel mai bun rezultat l-a obtinul detergentul ,,Dero" la apa noastra, din simplul motiv ca are in componenta mai multa soda!

#3027
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
vrei sa spui de noroi, de măl, nu de piatra Posted Image
filtrul anticalcar... dizolva in apa alte saruri care impiedica calcarul sa se depuna... dar asta nu ajuta cu nimic la spalare... detergent tot trebuie sa dozezi ca pentru apa dura!

pentru boiler, exista cu electrod (anod) de magneziu care se consuma
dar aceasta protectie e una anticoroziva... la care poate contribui si un strat de sticla sau ceramica in interiorul buteliei boilerului...

filtrul magnetic e ineficient atat pentru masina de spalat cat si pentru boiler

Edited by Nero-d, 06 May 2016 - 14:35.


#3028
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Filtre eficiente impotriva calcarului nu exista. Statia de dedurizare e solutia sau la masina de spalat adaugat praf care sa impiedice depunerea calcarului.

#3029
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
eu folosesc la masina de spalat rufe acest tip de anticalcar magnetic
http://www.kalorifer...alat-p2393.html

dar atentie apa mea nu este dura asa ca merge si asa ceva, pt.apa foarte dura doar o statie de dedurizare este eficienta

#3030
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Deci filtrele magnetice nu ajuta la nimic? http://www.dedeman.r...g-1-mf-1-2.html

#3031
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
folosesc cu succes pastilele calgon ruseşti la 2 spălări şi a 6'a fierbere la 90grade
a doua idee  e să pui direct apă fierbinte dacă ai centrală cu apă caldă curentă
am dat cu de toate, oţet, vin, spirt, bere, şi alte substanţe de prin comerţul colonial... fără efect... miros şi piatră multă

pentru boiler singura scăpare este curăţarea periodică la 2-3 ani sau încălzirea sub 50 grade...dacă ai noroc de boiler cu garnitură şi rezistenţa direct în apă. Dacă e rezistenţă în ţeavă... asta e. Cînd nu mai curge apă caldă cu toate că te sparge la factură, altul.
şi aici e foarte dură apa

Edited by sarac.lipit, 06 May 2016 - 16:02.


#3032
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ba da... la centrale termice in principal
filtrul magnetic schimba structura cristalina a calcarului (sau cel putin asa pretinde Posted Image )
din calcit care e mai aspru si adera la suprafete, in argonit... care nu adera... dar schimbarea asta e doar temporara...
la centrala, ideea e sa nu se depuna in centrala, in schimbatorul de caldura... pentru ca il distruge... dar dupa ce iese din centrala, calcarul e la loc in forma initiala si se depune din nou

de asta e inutil la masina de spalat... pentru ca acolo... dupa ce apa trece prin el, stationeaza in masina o perioada suficienta pentru a se face conversia cristalina la loc in calcit...

la boiler intradevar... cu cat incalzesti apa la temperatura mai mare... cu atat precipitatra impuritatilor e mai mare

Edited by Nero-d, 06 May 2016 - 15:57.


#3033
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Detergentii de calitate contin calgon- candva se mentiona pe eticheta.Acum depinde si la ce temp. folosesti MSR , cu cat temp.e mai mare cu atat mai mult calcar se depune .
Eu la masina mea nu am pus niciodata calgon , doar odata pe an am spalat-o cu solutie pt asa ceva de la Sano ; asta vara am schimbat rezistenta (dupa 7 ani ) si era calcar  pe ea cam cat un strat de vopsea , deci cam 1mm. ( o folosesc majoritar la 40 grade) .
Nu cred ca un filtru magnetic are vreo eficienta , am vazut ca la CT mari se foloseste un filtru electromagnetic (2 bobine pe teava  , functionand la frecventa inalta) .
In concluzie , cred ca nu exista filtre anticalcar eficiente = o spalare cu solutii speciale din cand in cand rezolva problema.

Edited by tinel231, 06 May 2016 - 16:06.


#3034
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Nu exista minuni, mai ales dc apa e f dura.
Au nevoie de un dedurizator (recomand Ecowater), iar unul bun costa cca 1000 EUR + de adaugat Dalgon la orice spalare.

[ http://www.ecowater.ro/uploaddata/piclib/7/images/big/a6cad6d5bac95711087f22a5ca07cc95.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3035
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Şi cum se curăţă boilerul?

#3036
vasilus

vasilus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.01.2009
Filtrele cu polifosfați au eficiență împotriva depunerii calcarului pe componentele mașinii de spălat rufe și-a boilerului electric ?

#3037
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da
am mai precizat asta
dar la masina oricum trebuie sa pui detergent mai mult iar in boiler oricum se face mâl si tot aiurea te simti cand dai cu apa pe tine
iar prin uscare, tot pateaza...
doar ca nu mai adera calcarul la suprafete... atat!

Quote

Şi cum se curăţă boilerul?
se goleste de apa, se scoate din priza in prealabil, eventual se si purjeaza... se desface capacul inferior, unde se afla si rezistenta, se pune o galeata dedesupt, se goleste de mâlul ramas... se inlocuieste anodul de magneziu eventual, si se monteaza la loc in ordine inversa!

Edited by Nero-d, 07 May 2016 - 13:26.


#3038
ceauru

ceauru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2016
Pentru a proteja boilerul de apa, trebuiesc puse mai multe filtre, in serie. Eu recomand in felul urmator:
1. Filtru mecanic cu sita de inox pentru a opri particulele mari de nisip/rugina/pamant/etc.  ~100 lei
2. Filtru pentru sedimente (gen Big Blue) care are un cartus mare din polipropilena (1, 5, 20 sau 50 de microni, in functie de preferinte).  ~350 lei
3. Filtru anticalcar cu polifosfati pentru a proteja boilerul de apa calcaroasa. Atentie, polifosfatii nu elimina calcarul ci doar ii impiedica sa se depuna.  ~50 lei
Investitia totala ar fi undeva la 500 lei.

Primele 2 filtre recomand sa se monteze la intrarea principala de apa din casa pentru a proteja toate electrocasnicele.
Filtrele cu polifosfati trebuiesc puse cate unul pentru fiecare aparat in parte (masina de spalat, boiler, etc.)

#3039
alec

alec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.02.2004
Salut,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu recomandari de curatare, filtrare a unui put de 115m cu pompa la 85 si luciul apei la 45m langa Targoviste.

Depasiri mangan ug/l admis 50 eu am 233
Prezenta bacterii coliforme admis 0 eu am 5
Nr de colonii la 22 grade admis 0 eu am 36
Nr de colonii la 37 grade admis 0 eu am 6

Multumesc anticipat...

#3040
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

View Postalec, on 12 mai 2016 - 16:39, said:

Depasiri mangan ug/l admis 50 eu am 233
Prezenta bacterii coliforme admis 0 eu am 5
Nr de colonii la 22 grade admis 0 eu am 36
Nr de colonii la 37 grade admis 0 eu am 6

Daca scoti vietati de la adancimea aia, sau (cel mai probabil) putul e prost izolat de acviferele superioare, sau ai un "put sec" exploatat ca fosa, in apropiere.

La cat mangan contine, tratarea va fi cam scumpa, gandeste-te daca e rentabil !?

#3041
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
pentru un necunoscator, a monta un sistem de filtrare cum au majoritatea de aici, apa rezultata va fi aceeasi cu cea plata de la magazin?

#3042
ceauru

ceauru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.02.2016
@auleu, intrebarea ta nu este completa. Sistemele de filtrare difera intre ele (pot fi de 1-2 stadii sau de 5-7 stadii). Este logic ca unul cu 5-7 stadii este mai bun decat unul cu 2. De asemenea, conteaza si ce tip de filtrare are sistemul ales: ultrafiltrare, osmoza inversa, etc.

In plus, apa din magazin este si de proasta calitate (apa de masa) dar si de calitate buna.

Parerea mea este ca orice filtru montezi, calitatea apei rezultate este mai buna decat am apei de masa din PET-urile de 5 litri. Pentru a ajunge la calitatea unei ape premium, ai nevoie de un sistem de filtrare mai bun.

Totusi, tine cont ca la cat clor exista in apa de la robinet, aceasta este microbiologic pura. Filtrand sedimentele si clorul, obtii o apa acceptabila si perfect potabila.

Partea buna la un sistem de filtrare este ca il poti comune cum vrei tu: carbon bloc, carbon granule, sedimente, dedurizare, ultrafiltrare, microfiltrare, osmoza inversa, etc. Iti alegi cartusele in functie de nevoile pe care le ai.

Sper ca te-am lamurit cat de cat :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate