Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#2593
ionutvd

ionutvd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 14.07.2005
Salut. Locuiesc în București, apa o am de la Apanova. Vreau sa montez un filtru sub chiuveta de la bucatarie. Din cate am citit aici, cele cu membrana ultrafiltrare ar fi cele mai ok. Și ar trebuie sa se curețe automat aceasta membrana. Ma puteți ajuta cu o recomandare în acest sens? Vreau un model pentru care filtrele sunt acceptabile ca preț.

#2594
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006
Avand in vedere practicile RADET de a debransa de la apa calda si caldura blocuri intregi, bagand in aceasi oala si buni platnici si restantieri, am luat decizia de a-mi monta in aceasta vara propria centrala de apartament, scăpând astfel de toanele furnizorului mai sus mentionat.

Problema este următoarea: Cele 4 calorifere din fonta din locuința sunt foarte mari (10 + 15 + 22 + 29 elemenți = aprox. 9000W putere disipata) și se preteaza foarte bine la  folosirea cu o centrala in condensatie. Inlocuirea lor cu unele noi si de putere similara mi-ar intinde bugetul la limita, asta fără sa iau in calcul demontarea si transportul acestor colosi de 150-200Kg fiecare, asa ca am luat decizia sa le spal cat de bine pot și sa le leg la noua centrala (inst. cupru).

Ce filtru as putea sa pun pe returul centralei ca să reduc pe cât posibil pătrunderea de reziduuri dislocate din calorifere si depunerea pe schimbătorul de căldura din centrala ?

Am gasit la o căutare pe net asa ceva: http://www.ivp.ro/fi...us-Mag-Defender

Este destul de scump si nu as vrea sa dau banii pe el degeaba. Se pretează la ce am eu nevoie, sau mai bine incerc cu altceva?


Mentionez ca la apartametul parintilor mei funcționeaza de aproximativ 14 ani o centrală cu 5 calorifere vechi din fonta, tot așa spălate cu furtunul sub presiune. Aparent, nici o problema, dar nu am stat să verific centrala ce randament mai are si dacă sunt depuneri în schimbator. Pe retur a fost montat un filtru clasic gen borcan cu sita foarte fina, dar nu am vazut sa fi colectat ceva inauntru, doar negreala pe suprafetele din plastic.

#2595
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pai fa acelasi lucru, baga un filtru borcan
desi nu prea vad cum pot intinde la limita bugetul 4 calorifere de tabla care costa in total sub 800 lei, sub 10% din costul total al "proiectului"
cei 10% pot fi foarte usor depasiti de "neprevazut" in timpul instalarii tevilor, a gazului, aprobari, etc...

in plus, oricum ai costuri cu demontatul, spalatul, pusul la loc, inclusiv timp
mai bine le dai direct la fier vechi si recuperezi ceva bani

in total probabil ca nu faci economie mai mult de 500 lei daca pastrezi calorifelere vechi
si adaugi un risc destul de mare pentru centrala
o reparatie te va costa peste 500 lei cu siguranta

Edited by aeon, 24 April 2015 - 12:44.


#2596
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostR3lu, on 24 aprilie 2015 - 12:29, said:

Cele 4 calorifere din fonta din locuința sunt foarte mari (10 + 15 + 22 + 29 elemenți = aprox. 9000W putere disipata)

10 + 15 + 22 + 29 = 76 elemenți = maxim 7.600 W

Cei 9000W or fi valabili daca bagi 90grd in ele si te multumesti cu 20grd in casa. Ori o centrala de apartament clasica baga de regula 70grd in radiatoare si se doreste 22grd in casa sau si mai mult.

View PostR3lu, on 24 aprilie 2015 - 12:29, said:

... tot așa spălate cu furtunul sub presiune. .... Pe retur a fost montat un filtru clasic gen borcan cu sita foarte fina, dar nu am vazut sa fi colectat ceva inauntru, doar negreala pe suprafetele din plastic.

Daca sti sa speli bine radiatoarele nu ai nevoie de nici un filtru. Dar pentru linistea ta, poti pune tot un borcan cu cartus lavabil..

#2597
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Pastreaza caloriferele din fonta! Nu lua din alea noi, moderne, din aluminiu, chiar daca ti s-ar oferi gratis si obiectele si manopera!
Economia la consumul de combustibil - oricare ar fi el - se simte imediat si implicit in buzunar.
Asa cum a spus colegul mai sus, spala-le bine, chiar incearca sa folosesti daca este nevoie niste chimicale de decolmatare sa fie curate in interior si in stare de functionare.

Avantajul: Daca opresti caldura de la centrala (bineinteles, dupa ce le-ai incalzit) inca mai dau caldura cel putin o ora pana se racesc. Asa am facut la parintii mei, desi la inceput ne gandeam sa le schimbam, dar se epuizase bugetul si au ramas cu ele, cu gandul ca le vor schimba in viitor. Centrala a fost montata in 2004 si au ramas caloriferele comuniste. Nu le-ar mai schimba nici sa le dea si bani sa isi puna altele...
Bine, acum depinde si de chestia cu centrala... sa fie reglata corespunzator, sa fie economica, sa fie... stiti voi...

Nu a fost montat niciun filtru pe traseu, ca are centrala si filtru si un dedurizator integrat. Acum 3 ani parca s-a facut revizia instalatiei si nu avea nicio problema in centrala, pe tevi, in calorifere, etc...

Edited by bonygy, 24 April 2015 - 13:55.


#2598
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Caloriferele de fonta se racesc mai greu dar se si incalzesc mai greu.
Nu e nici un avantaj la consumul de combustibil.
Caldura pe care o dau dupa oprirea centralei tot tu o platesti.

#2599
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Probabil un asemenea filtru pus pe turul și returul fiecarui calorifer ar fi suficient. Avantajul este că le poți curăța în fiecare vară.

[ http://www.centraleinstalatii.ro/image/cache/data/Accesorii%20tevi/filtruYpoz2-500x500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florin71_skoda, 24 April 2015 - 17:27.


#2600
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din cauza dimemsiunilor mari, caldura acumulata va determina cresterea temperaturii peste cea setata pe termostat.
Fara un termostat destept (nu, nu unul "smart") care sa corecteze problema asta, vei avea variatii prea mari de temperatura in casa.

Edited by underb, 24 April 2015 - 17:45.


#2601
R3lu

R3lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.08.2006

View Postunderb, on 24 aprilie 2015 - 17:27, said:

Din cauza dimemsiunilor mari, caldura cumulata va determina cresterea temperaturii peste cea setata pe termostat.
Fara un termostat destept (nu, nu unul "smart") care sa corecteze problema asta, vei avea variatii prea mari de temperatura in casa.


Ma gandeam la o centrala care suporta senzor de temperatura extern (pus afara din casa), care sa-mi regleze puterea centralei in functie de temperatura reala de afara. Asa, aportul termic ar trebui sa fie oarecum proportional cu pierderea de caldura a locuinței.

---

Acel filtru din poza de mai sus rezolva doar pietricele si alte mizerii, nu namolul acela fin care innegreste apa cand speli caloriferele.

In lipsa de alte solutii, cred ca doar o sa spal bine caloriferele, iar apoi schimb apa de cateva ori imediat  dupa prima punere in functiune a centralei, in idea de a purja eventuale rezidurii ramase in suspensie.Ma gandesc ca daca mai ramane ceva namol, se va depune pe fundul elementilor, iar debitul centralei nu este chiar atat de mare incat sa il antreneze in ciruit.

#2602
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu trebuie sa schimbi apa. Este suficienta daca speli bine caloriferele si le dai si un pic de substante chimice preventiv.

- Caloriferele trebuie spalate element cu element.
- Ca sa faci treaba asta acasa (in baie sau in spatele blocului) pasi de urmat ar fi dupa cum urmeaza.
- Se ia o teava de 3/8 recuperata de la vechea instalatie, sau o teava de cupru de 15mm, teava de lungime un pic mai mare decit cel mai mare radiator (adica un pic mai mare decit radiatorul de 29 elementi).
- La un capat teava se bate cu ciocanul ca sa o astupi complet si la celalalt capat vine legat furtunul de apa.
- Foarte aproape de capatul batut (astupat), dai 2 sau 4 gauri pe circumferinta cercului cu un burghiu de 3mm. Zic 2 sau 4 gauri pentru ca depinde de cite coloana are elemntul tau de fonta (nu ai precizat). Gaurile astea se dau in asa fel incit atunci cind bagi teava in radiator apa ce tisneste cu presiune prin gaurile respective sa nimereasca la fix in centrul coloanelor elementului pe care-l speli.
- Dai jos toate dopurile si reductiile radiatorului si te apuci de spalat element cu element
- Bagi teava pina la primul element si deschizi apa.
- Dupa cum spuneam mai sus, apa va tisni cu presiune mare prin gaurile alea 2 (sau 4) exact in coloanele primului element si nu in alta parte.
- Cind nu mai iasa apa "colorata" din radiator te muti la urmatorul element si tot asa din element in element.
- Cind consideri ca a fost spalta destul, pui la o singura parte dopuri (date cu banda de teflon) si ridici radiatorul pe invers ca sa ajunga cu dopurile in jos.
- Cumperi de la magazin 1 Kg de polifosfat (dinala ce se baga in borcane asemanatoare cu ala ce zici ca-l ai la parinti pentru filtrare) Si bagi 2-3 pumni de polifosfat in radiator. (il imparti tu cumva ochiometric ca sa fie pentru toate cele 4 radiatoare)
- Umpli radiatorul cu apa calda si-l lasi la inmuiat pina a doua zi
- A doua zi mai faci o spalare element cu element.

Cam asta este .

Mai ramine sa echipezi fiecare radiator cu reducti si dopuri noi, sa le pui robineti tur/retur si aerisitor. Sa fi atent ca doprurile si reductiile  sunt unele cu filet pe stinga si altele cu filet pe dreapta si va trebui sa le imperechezi. Sa nu uiti sa-ti cumperi console noi pentru toate radiatoarele ca alea vechi nu mai sunt bune.


.

Edited by florin71_skoda, 24 April 2015 - 18:29.


#2603
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@R3lu...Spala caloriferele si pe retur,inainte de centrala, pune un filtru cu cartus lavabil.In apa care va ramane in circuitul de calorifere pune ceva fosfat dizolvat din rezervele ce se gasesc pt filtrele de fosfatare ,sau umple instalatia cu apa dedurizata din circuitul primar radet.
Si eu folosesc calorifere de fonta +calorifere din otel in acelasi circuit.Imi pare rau ca am renuntat la celelalte calorifere din fonta.
Centrala este un ariston evo24ff  si functioneaza cu un termostat de ambient on/off.
Nu da banii degeaba pe acel filtru magnetic;daca sistemul era intradevar real se folosea industrial;stiu ce vorbesc pt ca lucrez cu apa de 30 ani...

Edited by gcom61, 24 April 2015 - 20:15.


#2604
GabriellaV

GabriellaV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.04.2015
Eu va recomand cu toata increderea sistem de purificare a apei eSpring, cu filtrare prin carbon presat, .............

Edited by florin71_skoda, 25 April 2015 - 12:56.
Mai incet cu reclama


#2605
OustMania

OustMania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.07.2013
Salut, m-ar interesa si pe mine un filtru cu ultrafiltrare, eu voiam sa-l cumpar p-asta

http://www.apafiltra...re-patru-trepte
Filtru apa cu membrana de ultrafiltrare cu patru trepte, cu spalarea camerei de filtrare.
1. PP polipropilena 5 microni;
2. GAC carbune granula activ;
3. CTO carbune extrudat bloc;
4. Membrana Ultrafiltrare cu precizia 0,005 microni;
Presiune de lucru: 0,8 - 8 bari;
Debit nominal la 1,8 bari 2 litri/minut la 25 Cº
Temperatura maxima de lucru 68 Cº
De asemenea se poate opta pentru suplimentarea cu orice alt tip de cartus filtrant.
Sistemul este gandit pentru a fi montat intercalat pe traseul de apa rece al robinetului existent. Bateria speciala pentru filtru de apa se livreaza separat.

dar nesimtitii astia nu raspund la telefon, am incercat sa-i sun de 1000 ori

asta ar mai fi o alternativa: http://aqua-welt.ro/...are-awuf6-p-259

Sistemul de ultrafiltrare AWUF6 este un sistem de multifiltrare cu membrana pentru filtrare la 0,01 microni.
Sistemul contine:
1. Filtru de sedimente la 5 microni din polipropilena- cod AWPS5
2. Filtru de dedurizare si deferizare, acesta reduce duritatea apei si de asemenea continutul in fier- acesta este nevoie pentru protectia - cod AWCST2
3. Filtru cu 3 stagii de filtrare facut din carbon din coconut, filtrare cu KDF si fibre de polipropilena - acesta elimina hidrogenul sulfurat, clorilnele, pesticidele, fenolul,benzenul, reduce concentratia de metale grele - cod AWCBKDF.
Pe linga aceasta filtrul este echipat filtrul de ultrafiltrare TLCHF-2T, care elimina tot ce este peste 0.01 microni, sedimente, bacterii virusi.

Are cineva filtrul acesta? Ultrafiltrare AWUF6 ? E bun? Multumesc

#2606
OustMania

OustMania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.07.2013
UP !

#2607
IulianSI

IulianSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2015
Buna ziua!
Locuiesc in Bucurestu, sectorul 1, si as dori sa-mi montez un sistem de filtrare, pentru apa de baut, cu baterie separata, cu un raport cost/eficienta cat mai bun. Am cautat si m-am oprit la urmatoarele:
http://aquatime.ro/s...are-5trepte-uf5
http://aquatime.ro/s...Ceramice-UF6ACB
http://aquatime.ro/s...ini-IodateUF6RI
http://www.apavitala...ltrafiltru.html
http://www.staraqua....a-star-us3.html
http://www.apafiltra...utati/excito-b/
http://www.apafiltra...c-ultrafiltrare
http://www.apafiltra...re-patru-trepte
sau poate aveti alte recomandari (la un buget de <500lei)

Care credeti ca ar fi cel mai bun pentru mine?
Mentionez ca nu am inca o analiza a apei de la retea.
Multumesc!

Edited by IulianSI, 12 May 2015 - 11:25.


#2608
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Unde stiu eu in sectorul 1, apa la retea este foarte buna si singura problema ar fi clorul, caz in care iti ajunge un filtru cu carbon. Am pus si eu un filtru acolo, iar pe cel de impuritati nu am vazut nimic multa vreme.

#2609
IulianSI

IulianSI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2015
In cazul asta unul de genul acesta sa fie oare suficient:
http://aquatime.ro/f...rificatoare-apa

#2610
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
O intrebare legata de osmoza inversa: gustul apei este dat de cartusul de remineralizare? Daca da, exista mai multe tipuri de mineralizare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate