Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#2467
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostLittleJo, on 22 ianuarie 2015 - 12:09, said:

Salut,
Anul trecut prin ianuarie am montat un dedurizator GEL Decalux 60 VT2000 AD/BPA. Initial a fost setat pe duritate 0 (pentru umplut instalatia termica). Cand ne-am mutat, in decembrie, l-am setat pe 6 grade germane, insa apa are in continuare 0 grade. I-am chemat pe cei de la service care au incercat diferite setari, toate fara rezultat.
Ce ma deranjeaza e ca pe toate obiectele cromate (baterii, scurgeri etc) au aparut niste pete ciudate. Sunt asemanatoare cu cele lasate de apa dura insa initial se duc foarte usor, cu o carpa moale sau chiar cu degetul. In zonele unde sta apa mai mult (scurgeri, bateriile de la dus) petele respective nu se mai duc, nici macar cu vreo solutie chimica.

Dedurizatorul se seteaza pe duritate maxima pentru ca apa care iese din el sa aiba duritate 0. Daca vrei ca apa sa nu aiba duritate 0 atunci reglezi duritatea apei din by-pass-ul dedurizatorului nu din panoul de comanda.
Cu alte cuvinte daca apa are duritate de 19 grade germane setezi dedurizatorul din panoul electronic la 20 grade (vezi sa fie tot germane daca e in grade franceze sau altceva faci conversia) iar apoi din by-pass dai putina duritate prin amestec cu apa netratata.
Petele se curata dar trebuie munca multa....si de obicei ies cu cif (din ala la tub nu pasta ca axionul) sau cu sapun lichid dupa care trebuie sa stergi metalul nu-l lasi umed...repeti pana dispar petele. Incerca pentru inceput cu sapun lichid....daca spui ca nu-s pete de calcar.

Edited by Clovis, 24 January 2015 - 19:40.


#2468
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Clovis, dedurizatorul are 2 setari pentru duritate. La intrare si la iesire (la intrare e pus 30 grade franceze, la iesire 15). Valva de bypass are si el incorporata (pe langa cea montata de noi care face bypass la dedurizator) insa am senzatia ca ori e stricat ceva pe la ea, ori la partea electronica care nu transmite ce trebuie.
Petele nu sunt de calcar, par mai degraba a fi ca petele lasate de acizi (gen cele care apar cand lasi prea mult un produs de curatat pe baterie).


#2469
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

View Postargonaut, on 16 ianuarie 2015 - 10:06, said:


Un cartus filtrant se "uzeaza" pe masura ce trece apa prin el. Vanzatorii care recomanda schimbarea "dupa X luni" sunt interesati sa-si vanda consumabilele ( apropo, cand alegi un sistem de filtrare te uiti si la pretul consumabilelor puse la dispozitie de furnizor ! - in linkul tau, cartusul PP are pret aproape dublu fata de alti furnizori )



Dar acest pret este doar profit sau chiar este vreo diferenta intre cartusele de PP relevat de calitate ?

spre exemplu este vreo diferenta intre aceste cartuse ?

http://www.ivp.ro/ca...croni?search=PP

http://www.daraqua.r...enă-[AC-PP-10]

#2470
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
din cele doua exemple pare ca nu e nici o diferenta de calitate, sunt la fel.

#2471
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

View Postmsn2, on 27 ianuarie 2015 - 15:36, said:

din cele doua exemple pare ca nu e nici o diferenta de calitate, sunt la fel.
Diferenta de pret fiind doar profit , nu de alta dar vreoiam sa pun la inceput de prefiltrare PP de 1 in detrimentul celui de 5 . De ce ? Deoarece dupa am CTO si GAC care nu retin mai mic de 5 .

#2472
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostLittleJo, on 26 ianuarie 2015 - 00:48, said:

Clovis, dedurizatorul are 2 setari pentru duritate. La intrare si la iesire (la intrare e pus 30 grade franceze, la iesire 15). Valva de bypass are si el incorporata (pe langa cea montata de noi care face bypass la dedurizator) insa am senzatia ca ori e stricat ceva pe la ea, ori la partea electronica care nu transmite ce trebuie.
Petele nu sunt de calcar, par mai degraba a fi ca petele lasate de acizi (gen cele care apar cand lasi prea mult un produs de curatat pe baterie).
Dedurizatorul meu nu are decat o singura valoare de reglat. Restul, eu, o fac din by-pass. Incearca cu Cif.....asa par petele de pe baterie....gen pete de ulei ( sunt multe si mici) si nu ies cu substante (spray) anticalcar. Stergi apoi cu o lavete de microfibra ( auto) bateria. La bateriile mele (Grohe) asa procedez. Nu freca cu Cif cu putere adica nu insista. Freci putin dai cu apa si tot asa pana dispar. Foloseste numai carpe auto de microfibra.

Edited by Clovis, 28 January 2015 - 21:53.


#2473
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Pana se rezolva problema cu dedurizatorul am apelat si eu la varianta cu bypass-ul. Urmeaza sa vad daca apar la fel de usor petele. Am incercat cu CIF si cu inca o solutie de la Sano pentru obiecte metalice. In unele locuri s-au dus de tot petele, in altele nu. Deocamdata am testat doar la scurgeri.
Imi fac curaj sa incerc si pe bateria de la dus.

#2474
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009
recomandati va rog un filtru pt calacar sau alta solutie (nu statie de dedurizare), la noi in otopeni canaliazarea este il lucru, dar nu mai support calcarul.

#2475
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,188
  • Înscris: 09.01.2008
Mi-a prezentat recent cineva un echipament de genul: http://www.google.ro...UG_roRO574RO574
nu l-am testat si nu stiu ce rezultate are.

Edited by camsonat, 29 January 2015 - 15:48.


#2476
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Imi poate da cineva un punct de plecare pentru a cauta informatii referitoare la acest aparat pentru apa ?

Attached Files

  • Attached File  6.jpg   87.08K   56 downloads


#2477
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Tu ai consuma apa trecuta prin chestia aia?

View Postalexxxz, on 29 ianuarie 2015 - 11:15, said:

recomandati va rog un filtru pt calacar sau alta solutie (nu statie de dedurizare), la noi in otopeni canaliazarea este il lucru, dar nu mai support calcarul.
Nu exista....filtrele magnetice sunt fix-pix.

#2478
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
Salutare!

Sper ca intrebarea mea sa nu ramana fara raspuns; am citit vreo 10 pagini inainte dar nu am inteles mare lucru, nici nu am putut trage o concluzie pentru cazul meu personal.

Concret: tocmai mi-am cumparat o casuta mica in Cluj (uraaaaaaaaaaaaaaaa :) ). Deocamdata nu are instalatiile facute, si as vrea sa le fac bine de la inceput. Un lucru important pe ordinea de zi e sa nu mai car baxuri de apa saptamanal. Stiu ca teoretic apa de la retea e potabila, dar pentru sanatatea familiei si mai ales a copiilor, as dori sa filtrez apa astfel incat sa fie cat mai buna de baut.
Ce e de facut? Ce fel de filtru/filtre sa-mi pun? Sa pun ceva la intrarea in casa (deci se aplica la toata apa, si cea de dus/incalzire), sau doar sub fiecare chiuveta de unde vreau sa se poata bea apa?
Repet, pentru mine e foarte important sa pota bea copiii apa fara grija ca facem viermi sau alte bazaconii de pe reteaua standard, dar nici nu vreau sa cumpar filtre de overkill, tinand cont ca totusi e apa de retea si teoretic e potabila.
Si aditional, pe langa filtrele acelea, stiti ceva despre 'filtrele' Grander? Sunt un fel de chestii magnetice cred - nu inteleg fizica din spatele lor, e oare doar o pacaleala new-age, sau ceva ce functioneaza?

Va multumesc in avans pentru sfaturi.

#2479
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Daca e apa de la retea probabil ca nu merita sa pui pe toata casa ci numai la bucatarie de unde sa iei apa de baut. In principiu ar trebui sa faci o analiza a apei ca sa stii ce filtre pui. La apa de la retea cam trebuie de obicei un filtru de impuritati si unul de carbon pentru clorul care se afla din belsug in apa de la retea. Mai departe insa, numai analizele pot spune.

#2480
mariuscasian

mariuscasian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.01.2015
buna ziua.

rog pe cineva sa imi explice sistemul de functionare a unui dedurizator(cred ca asta e ) NOBEL SV 60.
ce filtre trebuie sa schimb in el ..si daca e cineva dispus sa imi explice sau sa imi arate cum se programeaza.

va multumesc.

#2481
comozoi

comozoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.11.2007
Salutare!
As avea nevoie de o opinie cu privire la un set de analize de apa cu urmatoarele valori:
Amoniac SLD
Nitrit SLD
Nitrat 34,56 mg/l
Fier 1,22 μg/l
Duritate 22,21 GG
ph 6,97
Conductivitate 752 μS/cm

Bacterii coliforme 0
E.coli 0
Enterococi intest. 0

Ma poate ajuta cineva cu o parere? Ma intereseaza daca duritatea si nitratii ar putea prezenta probleme.

#2482
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Duritatea este intr-adevar mare si poti avea probleme cu depunerile prin tevi, baterii, masina de spalat etc.

Nitratii in principiu sunt sub limita maxima admisa (50mg/l) insa destul de aproape de limita. Sunt multi cei care considera ca limita maxima de 50 este mult prea mare si recomanda un maxim de 20mg/l (pentru adulti) si un maxim de 5 mg/l pentru sugari.

#2483
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Are cineva vreo experienta (pozitiva sau negativa) cu un astfel de dedurizator "revolutionar" http://www.enqan.ro/...-fara-sare.html ca prea e ca Fat-Frumos din poveste :). Multam anticipat pentru orice parere, am dedurizare acasa pe baza de sare si sunt oarecum nemultumit din cauza sodiului care ramane in apa (si care pateaza instalatiile)...

#2484
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmihaimihai, on 05 februarie 2015 - 15:26, said:

Are cineva vreo experienta (pozitiva sau negativa) cu un astfel de dedurizator "revolutionar" http://www.enqan.ro/...-fara-sare.html ca prea e ca Fat-Frumos din poveste Posted Image. Multam anticipat pentru orice parere, am dedurizare acasa pe baza de sare si sunt oarecum nemultumit din cauza sodiului care ramane in apa (si care pateaza instalatiile)...
Ai vazut cat costa cartusul de rezerva? Doar 722 ron. Trebuie schimbat la maxim 2 ani......dar daca ai apa foarte dura il vei schimba mai des. Un sac de 25 kg sare costa vreo 30-40 ron....si consumi vreo 2 -  3 pe an.   Eu nu as cumpara asa ceva daca ai loc unde sa montezi un dedeurizator....la apartament unde nu-i suficient spatiu poate fi luat in calcul. La mine nu raman urme de sare pe instalatii. Cred ca depinde de duritatea apei si/sau dedurizator.

Edited by Clovis, 10 February 2015 - 19:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate