Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#2377
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Salut!

Am făcut recent analize pentru un puț de 61m efectuat manual (mă rog, piramidă style). Totul este relativ în regulă, cu excepția manganului (254) și a coloniilor de bacaterii la 20 și ceva și 37 grade. Cam multe.

Am miros pe apa rece, dar și pe apa caldă care vine din puffer. Nu este un miros de te scoate din cameră, dar nu-l vreau. + Apa nu este potabilă cu atât mangan.

Soluția oferită a fost:

1) Filtru automat demanganizare (demanganizare / deferizare): WS1 TC 1047
2) Filtru de impuritati BB10-25C profesional (am deja un filtru de impurități, pe la 50-90 microni, cam mare).
3) Sterilizator UV UV 55 W

În total pe la 950 E fără TVA.

Sunt pe calea bună ? sau ?

#2378
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Eu zic sa faci si o dezinfectare a putului si sigur nu vei mai avea nevoie si de UV. Eu am facut treaba asta cu cu 2 kg de var nestins si 1 kg de sare bulgari. Am lasat sa se dizolve 4-5 zile si dupa asta am aruncat cca 4 mc de apa. Am repetat analizele si nu mai aveam nimic viu in apa. Cu restul n-ai de ales.

#2379
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Dezinfectarea puțului a fost făcută prin clorinare, cam 100 pastile de cloramină, probabil alese random sau după ochi, de "maestrul" care mi-a făcut puțul. Că o fișă de foraj nu am Posted Image Dar nici nu mă așteptam.

Zici că soluția ar fi 2kg de var nestins si 1kg de sare bulgări ? De unde le iau ? Posted Image PS: Poate strica ceva acest test ? Adică ok, poate ajută, poate nu. Dar poate strica ? Posted Image

Mersi de sfat!

Edited by Expertu, 19 October 2014 - 21:43.


#2380
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
La mine a functionat foarte bine. Probabil ca pastilele au fost d'alea de la farmacie de trebuie cate una la 2L de apa. Am gasit undeva pt dezinfectia preventiva a boilerului, pastile de clor ce merg una la 100L apa.
Var nestins am gasit pe sos Andronache la vararie. Sare mi-a adus cineva de la o stana.
Tabletele gasite recent de mine se numesc Biclosol.

Attached Files



#2381
baiatrau

baiatrau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2008

 alinescoo, on 08 octombrie 2013 - 08:54, said:

Revin cu niste informatii. Multumesc lui argonaut pentru amabilitatea cu care mi-a raspuns pe PM la diferite intrebari.
Ieri am reusit sa montez sistemul meu de filtrare. Este simplu, ieftin si va fi folosit doar pentru a furniza apa plata unei familii (eu sotia si 2 bebe). Cunostintele mele in domeniu sunt foarte limitate la fel si dibacia de a monta diferite furtune si robineti, insa pana la urma m-am descurcat cumva. Toata familia precum si diferiti musafiri au fost impresionati de apa. E drept ca si eu, care nu prea beau apa, pot spune ca are un gust mai "ca de la izvor".

Atasez mai jos o imagine, facuta langa un bidon de 5l, pentru cine doreste o comparatie in dimensiuni.Mentionez ca este montat pe o instalatie unde am apa potabila de la reteaua orasului. Nu stiu cat de inspirata a fost alegerea insa ma declar multumit pana acum. Dupa cum vedeti am sters denumirea firmei sa nu se considere ca fac reclama. Pretul a fost undeva la 350 lei. Ca si consumabile filtrul PP e undeva la 9 lei, iar cel GAC undeva la 22 lei.

@argonaut: As avea o intrebare, tot citind pe aici ca ozmoza ba e sanatoasa, ba nu e, astfel de filte (cum e al meu) prezinta ceva pericol asupra sanatatii ? Cum ti se pare alegerea mea finala ?

Buna ziua!
Imi poti spune unde gasesc acest sistem?

#2382
calin_014

calin_014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.10.2007
Salut,

Am nevoie de o recomandare pentru un filtru de pus sub chiuveta la bucatarie(apa de la apanova).
Am primit aceasta recomandare de la cineva: http://azura.ro/filt...ra-filters.html
Ce parere aveti?
In trecut am mai avut o experienta cu un filtru destul de scump care nu filtra clorul cum trebuie si nici nu era foarte practic deoarece nu se putea monta inainte de un robinet(probabil nu suporta o presiune mai mare). As dori sa evit o experienta similara.
Asadar ma intereseaza urmatoarele aspecte:
1. clorul sa fie filtrat in intregime
2. un debit decent
3. montare sub chiuveta

Calin

#2383
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013

 calin_014, on 21 octombrie 2014 - 15:17, said:


Asadar ma intereseaza urmatoarele aspecte:
1. clorul sa fie filtrat in intregime
2. un debit decent
3. montare sub chiuveta

1. Ultrafiltrarea nu e axata pe reducerea clorului.
2. Debitul este redus cu 30% fata de ce ai tu acum la retea. NU are posibilitatea de spalare a membranei UF, lucru pe care baietelul ala cu bolg despre apa, mare meserias in ale apei, uita sa-l precizeze.
3. Pentru clor, carbune activ granule, carbune activ bolc + carbune granular cu nano argint, e suficient si mai ieftin. Daca vrei sa cresti eficienta cartuselor de carbune, un cartus cu KDF inaintea lor.

#2384
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010

 tudorstan, on 15 octombrie 2014 - 07:44, said:

Buna ziua, Pentru apa de la reteaua apanova(sector 1) ce filtrare recomandati?Ma gandeam la un filtru cu purjare de 90-100 microni urmat de unul de 5+carbon activ, dar ma intreb daca cel de 100 nu ar fi  prea grosier si implicit inutil.
Momentan am doar filtrul de 5 microni si tine maxim 1 luna pana se infunda ca urmare a nisipului si ruginei  din retea...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Salut!
Eu am  20 microni,5 microni,1 micron si carbune activ blok 10 microni.
Cel de 20 microni îl schimb la 6 luni ,iar celelalte le schimb la 6 luni.

#2385
calin_014

calin_014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.10.2007
Salut,

Am ajuns la urmatoarele alternative:
http://www.apafiltra...re-patru-trepte
http://www.apafiltra...epte-upgradabil
http://www.apafiltra...stadii-filtrare
http://www.apafiltra...re-apa-potabila

Ce parere aveti? Sunt ok? Care ar fi suficient pentru apanova?
Ms

#2386
tundemezei

tundemezei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.10.2014
Buna ziua
-sunt noua pe forum
-nu ma pricep deloc  la purificarea apei
-nici la valorile analizelor de laborator
-intrebarea mea este daca se poate monta purificator pe conducta principala de apa
Nu vreau sa umblu in bucatarie  sa ma spal pe dinti:-)
Daca trimit apa pentru analize ...ce trebuie verificat?duritate,ph?
Locuim intr-un orasel mic din Ardeal..nu sunt multe laboratoare pe aici.

multumesc anticipat pt raspunsuri

ps
avem balauri de toate felurile in apa de la robinet
copiii mei mereu sunt infestati de lamblii..asa cum am aflat apa de la retea contine chist de lamblii:-(..De  aceea vreau sa investesc intr-un purificator.
si sa nu mai beau apa imbuteliata in peturi de plastic..

#2387
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Bună.

În primul și în primul rând trebuie să faci analizele apei, să vezi ce probleme ai, ca să știi ce ai nevoie să corectezi. Până nu le faci, nu prea ai ce să discuți, din păcate.

Cam așa arată un buletin de analize: http://www.dumitresc...9/picture-1.png

Dacă spui o locație mai exactă, poate găsim totuși un laborator de testare prin zonă.

Edited by Expertu, 28 October 2014 - 17:55.


#2388
tundemezei

tundemezei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.10.2014
multumesc

Sunt din orasul Gheorgheni
judet Harghita

#2389
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Am căutat un laborator pe Google, măcar în Jud. Harghita, dar nu văd să existe, sincer. Tocmai în Harghita, unde e "miezul" apei minerale ca să zic așa.

Poți încerca la http://www.almaromed.ro. Sunt cei la care am apelat și eu de 2 ori, și se deplasează și în țară din câte rețin (eu locuiesc în Ilfov). Dar habar nu am de extra cost (pe mine m-au costat analizele complete (27 repere) cam 450 ron cu tot cu deplasare la mine acasă)

Edited by Expertu, 28 October 2014 - 20:49.


#2390
tundemezei

tundemezei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.10.2014

 Expertu, on 28 octombrie 2014 - 20:48, said:

Am căutat un laborator pe Google, măcar în Jud. Harghita, dar nu văd să existe, sincer. Tocmai în Harghita, unde e "miezul" apei minerale ca să zic așa.

Poți încerca la http://www.almaromed.ro. Sunt cei la care am apelat și eu de 2 ori, și se deplasează și în țară din câte rețin (eu locuiesc în Ilfov). Dar habar nu am de extra cost (pe mine m-au costat analizele complete (27 repere) cam 450 ron cu tot cu deplasare la mine acasă)
multumesc
am sa iau legatura cu ei

#2391
mihai_safety

mihai_safety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 06.08.2008

 argonaut, on 05 decembrie 2013 - 11:16, said:

Salut,
kitul de modificare pentru Excito, asa cum am promis.
set adaptare.jpg

Salut!
Intrucat si eu am montat in casa tot Excito-B, am rugamintea sa imi spui unde gasesc kit-ul recomandat de tine pentru UF.
Multumesc.

#2392
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
In acceasi situatie suntem si noi:

 ovisele, on 20 septembrie 2014 - 23:38, said:

[...]
1. Locatie: Cluj-Napoca
2. Alimentare - din reteaua publica, si anume Compania de Apa Somes
3. Famile: 4 membri
[...]
6. 2 copii mici[....]

Deocamdata plimbam sticle cu apa de fantana (cel mai probabil cu nivel prea mare de nitriti) desi apa de robinet nu-i rea (gust ok, din cand in cand vine cu rugina). Ma gandesc la montarea unui set minim de filtre care sa elimine clorul si nasoliile din apa de robinet fara sa elimine mineralele.
Am citit un pic in diagonala topicul si m-am uitat si peste ofertele de filtre de apa din mediul online. Mi-au atras atentia Hyundai HM9 si Barrier Expert Standard 501-ST (la emag) dar am urmatoarele nelamuriri:
1. filtreaza si mineralele sau nu? Asa am inteles din topic ca filtrele de carbon opresc mineralele
2. e necesara gaurirea ghiuvetei pt. montarea robinetului aditional?
3. ar fi indicat montarea aditionala pe traseu a unui filtru de panza pt. sedimentele mari si rugina (si astfel s-ar prelungi durata de viata a filtrelor)?

Mersi mult.

Edited by shiva, 02 November 2014 - 02:29.


#2393
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Depinde ce vrei.
Vrei sa speli vase cu apa filtrata sau doar pt baut sit in care vei avea o cantitate mult mai mica ce va trece prin filtru, vreun metru cub pe AN de persoana.
Bineinteles ca o prefiltrare a apei intarzie colmatarea unui filtru fin.

#2394
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013

 shiva, on 02 noiembrie 2014 - 02:28, said:

1. filtreaza si mineralele sau nu? Asa am inteles din topic ca filtrele de carbon opresc mineralele
2. e necesara gaurirea ghiuvetei pt. montarea robinetului aditional?
3. ar fi indicat montarea aditionala pe traseu a unui filtru de panza pt. sedimentele mari si rugina (si astfel s-ar prelungi durata de viata a filtrelor)?

1. Asa se intampla cand citesti "in diagonala" . Nu cred ca ai gasit pe undeva specificatia ca filtrele cu carbune opresc mineralele. Daca ai gasit, roaga un moderator sa o stearga !
2. Robinetul auxiliar nu este obligatoriu de utilizat la toate sistemele de filtrare. Daca este necesar, se poate monta si perforand blatul pe care ste chiuveta sau poza pe zid cu ahutorul unei anexe.
3. Filtrarea mecanica, la fel ca si prefiltrarea de la sistemele de purificare, se face gradual, in functie de calitatea si continutul apei pe care o doresti filtrata. Un filtru cu porozitate mica, atacat direct de apa nefiltrata, se colmateaza mult mai repede decat unul protejat in prealabil de un filtru cu porozitate mai mare.

Clorul din apa il rezolvi cu filtre cu carbune activ. "Nasoliile" din apa, pentru a le elimina, trebuie intai identificate.

Nu-ti pune spreanat ca un filtru de carbune actioneaza asupra metalelor grele, asa cum abereaza aia in prezentarea de la Emag !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate