Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#2269
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postargonaut, on 19 iulie 2014 - 10:46, said:

Hmm ! Inca un post cu definitii si adevaruri absolute !
Eu cred ca, legat de sistemele cu osmoza inversa,  sunt mai multi utilizatori decat comercianti !

Nu stiu daca ai auzit de Dr. Paul Bragg !? Daca nu, poti da o cautare si te poti documenta si gasi contraargumente la afirmatiile lui, dupa care poti face afirmatii de genul celor de mai sus.

Celor din B, sarmanii, ce solutie le propui pentru tratarea apei ?
In conceptia ta, ce inseamna apa potabila ok ?!
Recomandarea ta legata de carbunele activ, la ce anume tip de filtru se refera ?!
Intrebarea legata de potolitul setei este retorica sau ai si un raspuns, cat de cat argumentat ?!

...nu,nu am auzit de dr.Paul Bragg,...insa m-ai facut curios si... am gasit date despre perioada in  care a trait,si mai ales ,faptul ca afost
si doctorul vedetelor de cinema...Asta imi aduce aminte de un alt [ilustru] in ...diete.Avantajul acestui dr.Bragg ,cred ca a fost mai ales perioada in care a trait;...si aici mi-am amintit si de un alt dr. xxxx,roman de data asta, care,ca si dr.Bragg a descoperit apa vie.
Intrand in posesia unei astfel de sticla cu apa vie ,am avut curiozitatea sa citesc ceea ce contine si am ramas surprins sa observ elemente(chimice),care erau dozate exact in aceasta apa ,pt a fi ''vie''.Se vehiculeaza foarte mult acest TDS(total substante dizolvate),si desi se specifica clar ce masoara,nimeni nu spune cum se numeste unitatea de masura si se arunca ceva genul,masori curentul electric cu cantarul.Se dau niste valori care nu au cum sa fie reale;se amesteca subst organice cu minerale si orice cu orice.
Cand am spus filtrare cu carbune activ ,am spus pt ce si nu cu ce tip de filtru sau in ce instalatie de filtrare.Dupa cum observati nu doresc polemica de dragul posturilor,insa nu doresc a se intra in amanunte tehnice,pt ca ,cititorii acestor postari nu ar intelege aproape nimic.
Am avut prilejul sa vizitez o statie de tratare a apei pt B si am ramas surprins(placut) de...calitatea apei.DA a-ti citit bine;din pacate o calitate pleaca si alta ajunge la consumator;din ce motive nu stiu.
Si pt [potolitul setei] ,bag seama ca dvs.atunci cand mergeti la munte ,probabil va luati apa plata din supermarket;eu nu o fac niciodata si asa reusesc sa gust diferite izvoare care,chiar potolesc setea si in acest fel pot spune ca o apa este [mai gustoasa] decat alta.

ps. lucrez intr-o instalatie de tratare apa de multi ani(probabil cat varsta unora din colegii de forum) si am avut de la statii de dedurizare,demineralizare partiala si totala cu schimbatori de ioni si pana la noua gaselnita-osmoza inversa,care ,daca doriti este o filtrare ceva mai fina care poate retine tot ce nu este apa.

#2270
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013
Pai daca lucrezi in statia aia de atata vreme, n-ai auzit de PPM ( adica Parti Pe Milion ) ?!

Si misteriosul TDS ( Total Disolved Solids ) ar trebui sa-ti fie prieten ! Si nu se masoara curentul electric cu cantarul ci conductivitatea !

Vorbeam de ce spune Bragg despre apa, nu despre al cui medic a fost !

De bazaconii cu apa Pi, Psi, Vie, de Piramida, Magnetizata samd. e plin netul si cine are curiozitate si bani, poate sa le incerce, treaba lui !

Motivele pentru care-si schimba apa calitatea, de la furnizor la consumator, ar trebui sa-ti fie cunoscute sau ar trebui sa le intuiesti, daca zici ca esti de meserie ! E vorba de calitatea conductelor de transport, materialul din care sunt facute, cum sunt imbinate, vechimea lor, samd.

De gustul apei, te-a ajutat @grigutti si a concluzionat ca e dat de Ca si Mg, ( atata stie, atata zice ) !

Osmoza aia, nu retine chiar tot ce nu este apa, dovada ca la iesire, TDS si pH nu sunt 0 !

Edited by argonaut, 23 July 2014 - 19:54.


#2271
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Nu stiu cum este osmoza aia care se monteaza sub ghiveta.Eu lucrez pe o instalatie care ar trebuii sa produca 15-18 tone/h (momentan oprita-lipsa consumator).
Conductivitatea la iesire  0,3-5 µs ...asta spune multe;personal tds atat de mult vehiculat ma lasa  putin indiferent pt ca incearca sa spuna multe nespunand de fapt nimic.Una este sa nu ai minerale si sa ai incarcatura organica mare si cu totul altceva sa ai incarcatura organica aproape inexistenta si minerale la greu;Ca,Mg,Fe.,ca de altfel si turbiditatea mare sau mica in functie de vreme(pt apele de suprafata).
La noi totul este foarte clar ;subst org=x,duritate(gr.germane sau romanesti)=y,conductivitate iesire=z, si asa mai departe.Se mai face alcalinitate''p'' ''m''pH.
O seara buna

Edited by gcom61, 23 July 2014 - 20:41.


#2272
Ank_

Ank_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.02.2014
Buna seara la toata lumea!

Revin din 27 mai sa va spun cum sunt....
Va reamintesc ...

Text copiat din 27 mai___________________________________am pastrat din buletin doar valorile neadmise
Analiza apei era cam asa.. in paranteza valori max admise

Nitrati 73,0 mg/l (50)

Duritate totala 29,78 gr.germane (>/=5)

Bacterii coliforme: Enterococi UFC/100 ml 6 ( 0 )

Vin cu o oferta proaspata si astept parerile dvs.
- am ales din 2 oferte pe cea mai mica si ma intereseaza daca este "aproape de adevar"?

Propunere etape de tratare
1. prefiltrare mecanica ( filtru sedimente 25 microni) - cartus schimbabil
   FILTRU DE SEDIMENTE - Belgia Pret = 60 €

2. Statie dedurizare cu ecran digital Pret = 440 € BY-PASS Pret = 18 € (mediu activ se inlocuieste la 4-6 ani, consumabil sare pastille ) WS-20-V
Consum sare / regenerare : 2.4 kg

3. Statie de denitrificare (mediu activ se inlocuieste la 4-6 ani, consumabil sare pastille )
WN-35-V Pret = 635 € BY-PASS Pret = 18 € Rezervorul de răşină Acesta este fabricat din poliester armat cu fibră de sticlă
Volum rasina 35 litri Consum sare / regenerare : 5 kg

4. Filtru BB20 GAC Pret = 85 Euro Filtru este echipat cu carcasa , cartus reincarcabil 20” cheie , suport si mediu filtrant-5l carbune
decontaminare organica ,corectare gust si miros Acest sistem este recomandat de fiecare data cand in instalatie exista un sistem de denitrificare pentru a corecta parametrii de gust si miros si binenteles de a mai elimina din apa si compusi

5. sterilizare U.V. (consumabil lampa UV ,inlocuire dupa 9000 de ore de functionare ) Pret = 265 €
sau

6. Osmoza inversa bucatarie (poate inlocui sistemul de denitrificare dar numai la chiuveta de la bucatarie)
(apa plata)RO 7P Pret = 225 € (contine cartus polipropilena de 5 microni, cartus polipropilena de 1 micron, cartus cu carbune activ, cartul in-line cu carbune activ, membrana osmotica, cartus in-line mineralizator si un cartus cu rasina de denitrificare) Poate produce 280 litri de apa pura zilnic .Pe langa cele 7 filtre mai are urmatoarele componente :Rezervor sub presiune cu capacitate de 12litri ;....
Un total ar fi asa:

Varianta 1: Filtru sed 60 euro+  Statie dedurizare cu By pass 458 euro +  Statie denitrificare 653 euro  +Decontaminare gust miros... 85 euro+  Lampa UV 265 euro
  = 1521 euro + TVA , inseamna cam 1886 euro

Varianta 2: Filtru sedimente 60 euro +  St dedurizare 458 euro+  Osmoza inversa (numa la bucatarie) 225 euro +  Lampa UV 265 euro
  = 1008 euro cu TVA inclus

Concluzie: chiar daca nu-mi place osmoza inversa varianta 2 este mai accesibila ca pret (chiar si asa este mult).
____________________________________________________________________________________________

Astazi, dupa data de 5 iunie cand am montat varianta 2 eu zic ca suntem OK
Avem toata apa doar dedurizata si in plus un robinet de apa plata la bucatarie.
Unde am montat statia de dedurizare avem si lampa UV pentru bacterii.
Ne simtim bine (am 2 copii (cea mica are 7 ani); apa plata este OK la gust si in ciuda faptului ca nu am fost de acord cu osmoza inversa tind sa cred ca este cel mai putin rau din toate relele... avand in vedere ca o fierb la mancare!!! - zic de PH! -
Va tin la curent , peste inca 3 luni va spun cum stau...
p.s. Duritatea este 0 chiar daca nu este o voaloare tocmai buna ( chiar daca soacra-mea se plange ca se "moaie" permanentul) eu o simt dulce si placuta pe piele si par si electrocasnicele mele sunt de acord.
Multumesc pentru atentie,
Seara buna tuturor!
Ank_

Edited by Ank_, 23 July 2014 - 21:03.


#2273
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Argonaut, esti ignorant omule.
E clar ca tu nu ai studii la baza, ai "prins" cate ceva pe traseu.
Daca vei intreba in chirurg daca exista Dumnezeu si daca El are vreun rol in recuperarea bolnavului dupa operatie, iti va raspunde imediat fara sa clipeasca ca da. Primele 24 de ore dupa operatie, in reanimare sunt cele ce dovedesc cel mai bine asta.
Asa vin si eu si Emoto si altii si afirmam anumite lucruri. Nu cred in bazaconii de gen apa magnetizata cu nu stiu ce magneti naturali sau mai stiu ce alte dracii, dar cred in ce este evident pt mine, care am facut anumite experimente si fac in continuare. Nu sunt om de stiinta, fac totul de amorul artei. De exemplu mi-am construit o varianta mai primara a celebrului Kangen, nu ca ar fi ceva f greu, dar imi da ocazia sa cunosc lucrurile si prin alta prisma. Iti recomand sa incerci sa iti largesti orizonturile nerefuzand nimic. Si sa stii ca lectura de specialitate ajuta.


#2274
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013

View Postgrigguti, on 23 iulie 2014 - 21:03, said:

Argonaut, esti ignorant omule.
E clar ca tu nu ai studii la baza, ai "prins" cate ceva pe traseu.
De exemplu mi-am construit o varianta mai primara a celebrului Kangen, nu ca ar fi ceva f greu, dar imi da ocazia sa cunosc lucrurile si prin alta prisma. Iti recomand sa incerci sa iti largesti orizonturile nerefuzand nimic. Si sa stii ca lectura de specialitate ajuta.

Auzi Dottore, n-o iau ca o jignire ca tu nu ai capacitatea si nivelul necesare, ca sa ma jignesti.

Dar daca eu sunt ignorant, tu esti praf, varza !

Pentru a-ti largi orizonturile, din varza pe care o faci in afirmatiile tale iti aduc la cunostinta faptul ca Emoto face reclama la ionizatoarele Jupiter iar Enagic, compania care detine brandul Kangen, produce ionizatoarele Leveluk. Le amesteci, le amesteci, ocolesti raspunsurile ca un strasnic si veritabil semidoct !

Ia spune, de oamenii aia de stiinta si lucrarile lor in care-l apreciaza pe Emoto, inca nimic ?!

Iar ca sa-ti largesti orizonturile si prismele alea facute varza, ia si citeste de aici:

http://www.chem1.com/CQ/ionbunk.html

Dau eu un citat pentru cei ce n-au timp sa intre:

"The pH of blood is especially critical and must be maintained within the range of about 7.35 - 7.45. If the blood pH falls outside this range the condition is known as acidosis or alkylosis. Temporary acidosis can be induced by holding your breath, preventing release of CO2. Temporary alkylosis can be induced by hyperventilation, causing excess release of CO2. Chronic acidosis or alkylosis can be very serious and is often associated with kidney failure.
The pH of ordinary drinking water will have little effect on the pH of the stomach contents because gastric fluid has an overwhelmingly low pH (Gastric fluid is essentially a dilute solution of hydrochloric acid.) Hundreds of millions of years of evolution have adapted humans to tolerate drinking waters having a fairly wide range of pH (5-8). Any water that is sufficiently alkaline to significantly affect gastric pH is unlikely to be considered potable by most people. Further, the enzymes that digest proteins in the stomach require a low pH in order to function properly, so if one were to ingest sufficient alkali to reduce gastric pH, it would also interfere with digestion.
If you really want (or need) to reduce gastric acidity, products such as Milk of Magnesia or Alka-Seltzer are cheaper and more effective than "water ionizer" machines. But bear in mind that acidosis and alkylosis are serious conditions that require medical intervention and can be properly diagnosed only by measurements of blood electrolyte and CO2 content."

Dupa ce citesti tot, vin-o aici si da-ne lectii despre ce si cum cu Kangen, Emoto si tot ce mai stii, sa privim si noi prin prisma aia a ta !

Edited by argonaut, 23 July 2014 - 22:06.


#2275
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Varza? Praf?  Cam asta este tot ce poate sa inteleaga un om ca tine? Ca sunt varza si praf?
Esti ingnorant, nu m-am inselat deloc. Acolo unde ai gresit te-am corectat, ti-am explicat si de ce s-a intamplat asta. Arata-mi cu argumente clare ca ceea ce sustin eu este gresit. Lucrurile despre care vorbesc sunt in cea mai mare parte sustinute de stiinta in domeniu, vezi retinerea Mn cu rasina cationica, aia despre care tu spui ca am dat-o in bara sau ca sa fiu mai exact, ca m-am "facut de rahat", as vrea sa stiu si de ce crezi tu asta si e anume iti sustine aceasta teorie.
Imi tot scoti in fata ideile mele si simpatia pentru munca depusa de Masaru Emoto, iti repet ceea ce ti-am mai spus odata, eu sunt Guti Grig Robert, pot fi gasit oricand pe internet si se poate afla cine sunt, unde profesez si cu ce ma ocup, Masaru Emoto este un personaj despre care nu trebuie sa vorbesc prea mult, se stie cine este. Tu insa cine esti? Te-ai recomandat odata ca fiind un anume Adrian, cam asta este tot. Studii? Ceva? O lucrare de specialitate? Macar niste pareri pertinente, ale tale, o ipoteza pe care sa incerci sa o dezvolti, nu vad nimic. Esti o persoana ce vorbeste din spatele tastaturii. Te invit din nou sa incerci sa iti vezi intai realizarile tale, sa le dezvolti, sa inveti chimia aia, mama ei de chimie si apoi sa vorbesti si sa emiti pareri cu pretentii.
Cand ti-am spus ca esti ignorant, nu am facut asta ca sa te jignesc, iti atrageam atentia,  o fac in calitate de formator. Am aceasta calitate oficiala. Nu cred ca pana acum am recomandat vreo solutie a unor probleme in domeniul tratarii apelor primare si aceasta sa nu fi functionat sau sa nu aiba in spate cel putin stiinta ingineriei in domeniu. Dar ca un bun profesionist stiu foarte bine unde se situeaza granita dintre normal, stiinta, concret tehnologic aplicat si metafizic. Si tot ca un bun profesionist nu pot nega ceea ce este evident si nici nu pot sa ma degradez atat incat sa aduc in sprijinul afirmatiilor mele citate de pe pagini web ce nu au nici un fel de acoperire. Se stie bine si este dovedit ca celulele canceroase au un pH negativ si ca se hranesc cu un astfel de pH. Ca pH-ul pozitiv le inhiba cresterea, nu-mi cere sa iti aduc argumente, nu trebuie sa ma justific, iti dau insa un indiciu clar, exista premiu Nobel luat pentru o astfel de lucrare. Ma refer evident la Otto Warburg, biochimist cu dublu doctorat. Probabil ca ai sa il contrazici si pe el cu o pagina web gen pom de craciun ce nu are nici o baza reala.
Domnule cum te-oi numi, e pacat sa mai discutam impreuna, eu unul nu am sa o mai fac, dar asa cum imi este felul am sa mai urmaresc pe ici pe colo si am sa mai tusez. Te rog sa nu imi dai ocazia sa te corectez din nou, iti scade din prestanta si nu da bine. Dar daca vrei in schimb sa inveti, te invit oricand sa te inscrii la cursurile fundatiei noastre si sa poti in final sa emiti pareri fondate.

#2276
xorg

xorg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.02.2012

View Postgrigguti, on 23 iulie 2014 - 12:48, said:


Omul are dreptate, membranele osmotice opresc absolut tot din apa. Au o eficienta fantastica, dar folosite neadecvat pot face rau. PH-ul scade f mult, apa lipsita de minerale tinde sa asimileze mineralele pierdute si acestea vor fi preluate in acest caz din corpul omenesc, ulterior vor fi pierdute prin cai naturale (transpiratie, urina, fecale, etc). Acestea sunt dovedite stiintific si nu sunt baliverne sau supozitii.Deci o osmoza clasica nu doar ca va saraci apa in minerale dar si corpul consumatorului.
De aceea in ultimii ani au aparut cartuse de remineralizare a apei osmozate. Din pacate tehnica s-a oprit aici pt moment. Apa trece prin aceste cartuse si se remineralizeaza prin asimilare. Totusi aceasta tehnica eu personal ju o agreeaz pentru ca nu va prelua aceleasi cantitati mereu. Daca as fi avut un senzor si o pompa dozatoare, eram multumit, se dozau cantitati exacte de minerale, in acest caz totul tine de timpul de contact al apei cu mineralele si de debitul si presiunea cu care curge aceasta prin patul mineral.

Daca membranele de osmoza opresc absolut tot din apa, cum va explicati existenta unui tds de minim 15-25ppm al apei la iesirea din camera de osmoza? Sau altfel spus de ce se mai chinuie unii sa produca apa distilata cand se pot rezuma la osmoza, metoda mult mai simpla si ieftina?
Este corecta afirmatia dvs. conform careia pH-ul apei la iesirea din membrana de osmoza scade, dar uitati ca in cea mai mare masura scaderea este datorata CO2-ului, CO2 a carui prezenta este chiar utila urmatoarei trepte de remineralizare. Observ ca principala contraindicatie a dvs. in privinta consumului de apa provenita din osmoza se rezuma la proprietatile acestei ape de a absorbi minerale, proprietate pe care incercati sa o puneti pe seama unor fenomene misterioase si inexplicabile stiintific. Din fericire lucrurile au si alte explicatii mai pamantesti. Solubilitatea calciului si magneziului in apa este invers proportionala cu pH-ul astfel cu cat pH-ul este mai scazut ca urmare a  prezentei acidului carbonic, cu atat apa absoarbe mai mult calciu si magneziu, acestea fiind elemente alcaline pe masura ce sunt dizolvate in apa, ridica pH-ul acesteia pana la valori ce nu mai permit continuarea solubilizarii, atingandu-se astfel saturatia la o anume valoare a pH-ului. Dealtfel prezenta Ca si Mg in cantitati semnificative in apa este posibila in principal doar sub forma de compusi ai carbonului precum Ca/Mg(CO3) sau Ca/Mg(HCO3)2. Desigur mai exista si sulfati si multi alti compusi care pot favoriza solubilitatea Ca si Mg in apa dar o sa ma limitez doar la Carbon acum, acesta fiind omniprezent in apa si principalul vinovat pt. variatiile pH-ului constatate de dvs..  Asa cum am spus si mai devreme apa la iesire din membrana ramane bogata in CO2, aspect pe care-l puteti verifica atat printr-o masuratoare directa cat si indirect prin calcularea sa functie de pH si kH. Sifonul insa are fix aceleasi proprietati fara a-i fi sters nimeni memoria. Judecand dupa afirmatiile dvs. privind riscul de demineralizare a organismului, pot spune ca sifonul este chiar mai agresiv in privinta saracirii de minerale a mediului cu care intra in contact, pH-ul acestuia putand ajunge chiar sub 2 din cauza saturatiei in acid carbonic. Referitor la cartusele de remineralizare dupa cum v-am explicat si mai sus principalul factor care determina cantitatea de mineralelor alcalino pamantoase absorbite, este CO2-ul, timpul de contact este mai putin relevant in cazul unui sistem atent proiectat, intrucat gradul de saturatie al apei in Ca si Mg este direct proportional cu cantitatea de CO2, daca doriti un grad mai mare de mineralizare puteti folosi o pompa de CO2 si atunci treapta de remineralizare o sa cedeze apei cat de mult Ca respectiv Mg doriti. Daca in privinta remineralizarii timpul de contact ar fi fost singura limitare, am fi putut monta mai multe trepte in serie pana la obtinerea TDS-ului dorit pentru respectivele minerale, dar din pacate oricate am monta in apa raman doar mineralele a caror solubilitate este permisa de prezenta CO2-ului. Avand in vedere aceste proprietati fizico chimice ale Ca si Mg indiferent de pH-ul apei la iesirea din camera de osmoza, dupa treapta de remineralizare dobandeste un pH relativ constant si usor alcalin, desigur asta in cazul unui sistem atent proiectat si reglat. Referitor la problema invocata privind variatia gradului de mineralizare, nu va inteleg ingrijorarea, apa comercializata la pet are un TDS variind de la 40 pana la cateva sute sau chiar mii ppm in cazul unei ape minerale, acum sa inteleg ca daca beau un pahar de apa plata si apoi unul de minerala, o sa am probleme de sanatate? Oricum un sistem de osmoza bine reglat nu are variatii mai mari de 20ppm, in timp ce apa de retea le depaseste cu mult.
Ingrijorarea dvs. privind gradul de mineralizare al apei consumate probabil este intemeiata si pe unele studii medicale des invocate in postarile pe internet, conform carora apa cu un continut mai mare de minerale este benefica sanatatii, dar scapam din vedere ca la origine acele studii prevedeau si niste plaje ale valorilor TDS-ului respectivelor ape, pierdute insa prin multiple citari si ajunganduse astfel ca unii sa concluzioneze simplist ca un TDS cu cat mai mare cu atat mai bine, invocand ulterior acele studii fara sa se intrebe insa, cam cat de mare poate fi acel TDS fara a pune alte probleme sanatatii?. O apa de izvor la munte are TDS-ul cam de 200ppm, o apa de foraj la campie depaseste uneori  cu mult 1000ppm, un foraj de mare adincime poate avea 50ppm. Si acum va intreb: daca dvs. ati avea la dispozitie pt. consum doar aceste 3 surse de apa, pe care a-ti preferao? Sincer ma indoiesc ca pe cea din forajul de campie.

#2277
xorg

xorg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.02.2012

View Postgcom61, on 23 iulie 2014 - 20:38, said:

Nu stiu cum este osmoza aia care se monteaza sub ghiveta.Eu lucrez pe o instalatie care ar trebuii sa produca 15-18 tone/h (momentan oprita-lipsa consumator).
Conductivitatea la iesire  0,3-5 µs ...asta spune multe;personal tds atat de mult vehiculat ma lasa  putin indiferent pt ca incearca sa spuna multe nespunand de fapt nimic.Una este sa nu ai minerale si sa ai incarcatura organica mare si cu totul altceva sa ai incarcatura organica aproape inexistenta si minerale la greu;Ca,Mg,Fe.,ca de altfel si turbiditatea mare sau mica in functie de vreme(pt apele de suprafata).
La noi totul este foarte clar ;subst org=x,duritate(gr.germane sau romanesti)=y,conductivitate iesire=z, si asa mai departe.Se mai face alcalinitate''p'' ''m''pH.
O seara buna

TDS-ul reprezinta totalul solidelor dizolvate, metoda de masurare a acestuia este exact cea aplicata de dvs. in privinta conductivitatii electrice. In fapt este valoarea conductivitatii electrice in µS/cm compensata la temperatura si inmultita cu un factor dependent de tipul mineralelor dizolvate. Indica aproximativ totalul mineralelor dizolvate in ppm (parti pe milion), factorul mai sus discutat este aproximat pe standardul SUA la 0,5 in UE 0.64 si Australia 0.7. TDS-ul masoara incarcatura organica doar daca aceasta disociaza in ioni, de exemplu oricat zahar ai dizolva in apa valoare TDS ramane neschimbata. Lucrurile sunt clare atat timp cat intelegem ca nu exista un standard universal in acest domeniu nici in privinta metodelor de masurare ai unor parametrii si nici in privinta unitatilor de masura. La fel de simplu pot spune si eu ca nu reprezinta nimic valoarea conductivitatii electrice atat timp cat nu-mi spuneti si temperatura la care este facuta masuratoarea.

#2278
xorg

xorg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.02.2012

View Postgrigguti, on 23 iulie 2014 - 16:00, said:

Nu confund deloc NO3- cu NO2-, am dat pur si simplu niste valori. Ma refeream la cantitate in micrograme/litru, dar ideea de baza este aceeasi, ca si osmoza trebuie dimensionata in functie de analiza si debit, vroiam sa evidentiez acest lucru. Desi, ca sa fiu sincer, in functie de concentratie, as prefera sa oxidez NO2 in NO3 decat sa ajung la osmoza. Ar fi ultimul lucru de facut pt mine.

Daca ati vrut sa exprimati in micrograme, nu inteleg cum 0.05mg/l ntiriti pot reprezinta o problema pentru un sistem de osmoza? Daca reusiti oxidarea la NO3, cum scapati mai departe de nitrati? Sau considerati consumul apei cu nitrati, preferabil osmozei?

Edited by xorg, 24 July 2014 - 13:46.


#2279
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Desi am scos de la urmarire acest subiect,revin cu o intrebare,ca sa fim cat se poate de corecti.Ce substante contine acest filtru de [remineralizare] ,pt a vorbi exact la subiect si nu la general.
Am inteles ca acest tds ''masoara incarcatura organica doar daca aceasta disociaza in ioni''asa cum spuneti dvs.
Nu credeti ca ar trebuii sa definiti exact ce este acest tds?...nu cumva toata lumea se ia ,pur si simplu dupa ceea ce scrie pe conductometrele entry-level ,mai ales.
Am mai vazut o reclama pe youtube cu un tds si o asa zisa electroliza a apei cu un aparat cel putin dubios,care era clasificat''standard''.
Unde pozitionati substantele coloidale in ce categorie?
Daca tds se masoara in µS/cm cum explicati ca prezenta duritatii temporare in apa de izvor este vazuta la nivelele spuse in aceasta discutie,tinand cont ca valoarea duritatii temporare la apa freatica este intre 4 si >10 gr germane iar o conductivitate masurata la apa cu aceasta duritate sare cu mult peste valoarea de 200µS/cm.(pt 4 gr duritate)

ps.sunt aparate pt masurarea conductivitatii cu compensare automata de temperatura sau fara compensare  si aceasta se face manual  si sunt substante etalon de calibrare pt aceste aparate.

#2280
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Apreciez raspunsul in mod pozitiv si va multumesc, mi-am revizuit cunostintele in materie de chimie.
Referitor la intrebare, daca am de ales, prefer apa de campie pe care sa o tratez cu metode mai putin agresive. Desigur, depinde foarte mult de analiza apei brute. Nu as recomanda osmoza pe apa de Apa Nova. Sunt metode mai ieftine si suficient de eficiente pentru a aduce apa respectiva in conditii acceptabile de consum.
Dar sunt desigur si situatii unde osmoza este cea mai buna solutie.

View Postxorg, on 24 iulie 2014 - 13:01, said:



Daca membranele de osmoza opresc absolut tot din apa, cum va explicati existenta unui tds de minim 15-25ppm al apei la iesirea din camera de osmoza? Sau altfel spus de ce se mai chinuie unii sa produca apa distilata cand se pot rezuma la osmoza, metoda mult mai simpla si ieftina?
Este corecta afirmatia dvs. conform careia pH-ul apei la iesirea din membrana de osmoza scade, dar uitati ca in cea mai mare masura scaderea este datorata CO2-ului, CO2 a carui prezenta este chiar utila urmatoarei trepte de remineralizare. Observ ca principala contraindicatie a dvs. in privinta consumului de apa provenita din osmoza se rezuma la proprietatile acestei ape de a absorbi minerale, proprietate pe care incercati sa o puneti pe seama unor fenomene misterioase si inexplicabile stiintific. Din fericire lucrurile au si alte explicatii mai pamantesti. Solubilitatea calciului si magneziului in apa este invers proportionala cu pH-ul astfel cu cat pH-ul este mai scazut ca urmare a  prezentei acidului carbonic, cu atat apa absoarbe mai mult calciu si magneziu, acestea fiind elemente alcaline pe masura ce sunt dizolvate in apa, ridica pH-ul acesteia pana la valori ce nu mai permit continuarea solubilizarii, atingandu-se astfel saturatia la o anume valoare a pH-ului. Dealtfel prezenta Ca si Mg in cantitati semnificative in apa este posibila in principal doar sub forma de compusi ai carbonului precum Ca/Mg(CO3) sau Ca/Mg(HCO3)2. Desigur mai exista si sulfati si multi alti compusi care pot favoriza solubilitatea Ca si Mg in apa dar o sa ma limitez doar la Carbon acum, acesta fiind omniprezent in apa si principalul vinovat pt. variatiile pH-ului constatate de dvs..  Asa cum am spus si mai devreme apa la iesire din membrana ramane bogata in CO2, aspect pe care-l puteti verifica atat printr-o masuratoare directa cat si indirect prin calcularea sa functie de pH si kH. Sifonul insa are fix aceleasi proprietati fara a-i fi sters nimeni memoria. Judecand dupa afirmatiile dvs. privind riscul de demineralizare a organismului, pot spune ca sifonul este chiar mai agresiv in privinta saracirii de minerale a mediului cu care intra in contact, pH-ul acestuia putand ajunge chiar sub 2 din cauza saturatiei in acid carbonic. Referitor la cartusele de remineralizare dupa cum v-am explicat si mai sus principalul factor care determina cantitatea de mineralelor alcalino pamantoase absorbite, este CO2-ul, timpul de contact este mai putin relevant in cazul unui sistem atent proiectat, intrucat gradul de saturatie al apei in Ca si Mg este direct proportional cu cantitatea de CO2, daca doriti un grad mai mare de mineralizare puteti folosi o pompa de CO2 si atunci treapta de remineralizare o sa cedeze apei cat de mult Ca respectiv Mg doriti. Daca in privinta remineralizarii timpul de contact ar fi fost singura limitare, am fi putut monta mai multe trepte in serie pana la obtinerea TDS-ului dorit pentru respectivele minerale, dar din pacate oricate am monta in apa raman doar mineralele a caror solubilitate este permisa de prezenta CO2-ului. Avand in vedere aceste proprietati fizico chimice ale Ca si Mg indiferent de pH-ul apei la iesirea din camera de osmoza, dupa treapta de remineralizare dobandeste un pH relativ constant si usor alcalin, desigur asta in cazul unui sistem atent proiectat si reglat. Referitor la problema invocata privind variatia gradului de mineralizare, nu va inteleg ingrijorarea, apa comercializata la pet are un TDS variind de la 40 pana la cateva sute sau chiar mii ppm in cazul unei ape minerale, acum sa inteleg ca daca beau un pahar de apa plata si apoi unul de minerala, o sa am probleme de sanatate? Oricum un sistem de osmoza bine reglat nu are variatii mai mari de 20ppm, in timp ce apa de retea le depaseste cu mult.
Ingrijorarea dvs. privind gradul de mineralizare al apei consumate probabil este intemeiata si pe unele studii medicale des invocate in postarile pe internet, conform carora apa cu un continut mai mare de minerale este benefica sanatatii, dar scapam din vedere ca la origine acele studii prevedeau si niste plaje ale valorilor TDS-ului respectivelor ape, pierdute insa prin multiple citari si ajunganduse astfel ca unii sa concluzioneze simplist ca un TDS cu cat mai mare cu atat mai bine, invocand ulterior acele studii fara sa se intrebe insa, cam cat de mare poate fi acel TDS fara a pune alte probleme sanatatii?. O apa de izvor la munte are TDS-ul cam de 200ppm, o apa de foraj la campie depaseste uneori  cu mult 1000ppm, un foraj de mare adincime poate avea 50ppm. Si acum va intreb: daca dvs. ati avea la dispozitie pt. consum doar aceste 3 surse de apa, pe care a-ti preferao? Sincer ma indoiesc ca pe cea din forajul de campie.

Nu, dar am marja mai mare de toleranta la azotati.

View Postxorg, on 24 iulie 2014 - 13:46, said:



Daca ati vrut sa exprimati in micrograme, nu inteleg cum 0.05mg/l ntiriti pot reprezinta o problema pentru un sistem de osmoza? Daca reusiti oxidarea la NO3, cum scapati mai departe de nitrati? Sau considerati consumul apei cu nitrati, preferabil osmozei?

Edited by grigguti, 24 July 2014 - 14:51.


#2281
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View Postgrigguti, on 24 iulie 2014 - 14:45, said:

...Dar sunt desigur si situatii unde osmoza este cea mai buna solutie. Spre exemplu, pe navele fluviale....
De fapt...utilizarea osmozei inverse se foloseste mai ales pe navele de...apa sarata ,unde de fapt a inceput folosirea pe scara industriala,mai intai in armata si apoi si nave civile.

#2282
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Stiu, erau osmozele simple in trei trepte. Osmoza este o descoperire simpla dar de eficienta exceptionala. Totusi, cum spuneam nu as aplica asa ceva decat in cazuri unde nu exista alta alternativa.

#2283
xorg

xorg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.02.2012

View Postgcom61, on 24 iulie 2014 - 14:22, said:

Desi am scos de la urmarire acest subiect,revin cu o intrebare,ca sa fim cat se poate de corecti.Ce substante contine acest filtru de [remineralizare] ,pt a vorbi exact la subiect si nu la general.
Am inteles ca acest tds ''masoara incarcatura organica doar daca aceasta disociaza in ioni''asa cum spuneti dvs.
Nu credeti ca ar trebuii sa definiti exact ce este acest tds?...nu cumva toata lumea se ia ,pur si simplu dupa ceea ce scrie pe conductometrele entry-level ,mai ales.
Am mai vazut o reclama pe youtube cu un tds si o asa zisa electroliza a apei cu un aparat cel putin dubios,care era clasificat''standard''.
Unde pozitionati substantele coloidale in ce categorie?
Daca tds se masoara in µS/cm cum explicati ca prezenta duritatii temporare in apa de izvor este vazuta la nivelele spuse in aceasta discutie,tinand cont ca valoarea duritatii temporare la apa freatica este intre 4 si >10 gr germane iar o conductivitate masurata la apa cu aceasta duritate sare cu mult peste valoarea de 200µS/cm.(pt 4 gr duritate)

ps.sunt aparate pt masurarea conductivitatii cu compensare automata de temperatura sau fara compensare  si aceasta se face manual  si sunt substante etalon de calibrare pt aceste aparate.

Filtrele de ramineralizare sunt diferite ca si compozitie, functie de producator, model sau scopul propus, in unele cazuri compozitia exacta fiind secret de fabricatie. Insa invariabil majoritatea au la baza Ca si Mg.
Între conductivitate şi concentraţia ionilor aflaţi într-o soluţie, există o relaţie directă (aspect ce ar trebui sa-l cunoasteti daca lucrati intr-o statie de tratare a apei unde ar trebui sa faceti si astfel de masuratori), astfel senzorul de contuctivitate, poate fi utilizat pentru a determina cantitatea de solide dizolvate (TDS) dintr-o soluţie, cantitatate exprimabila in PPM (parti la milion sau mg/l) sau dupa caz in PPB (parti la bilion), asa cum v-am spus si in postarea anterioara. In nici un caz nu puteti exprima direct TDS-ul in µS/cm.
Tot pt. ca lucrati intr-o statie de tratare a apei ar trebui sa cunoasteti foarte bine si faptul ca duritatea temporara sau carbonica, se afla in relatie directa doar cu concentratia unui anume tip de ioni, astfel ca nu putem discuta despre existenta unor relatii directe intre duritatea temporara si conductivitatea electrica. Puteti gasi insa o relatie intre conductivitate si duritatea totala, printr-o formula ce o puteti regasi si in cadrul acestui subiect intr-o mai veche postare a mea.

View Postgrigguti, on 24 iulie 2014 - 14:45, said:

Apreciez raspunsul in mod pozitiv si va multumesc, mi-am revizuit cunostintele in materie de chimie.
Referitor la intrebare, daca am de ales, prefer apa de campie pe care sa o tratez cu metode mai putin agresive. Desigur, depinde foarte mult de analiza apei brute. Nu as recomanda osmoza pe apa de Apa Nova. Sunt metode mai ieftine si suficient de eficiente pentru a aduce apa respectiva in conditii acceptabile de consum.
Dar sunt desigur si situatii unde osmoza este cea mai buna solutie.



Nu, dar am marja mai mare de toleranta la azotati.
Va respect decizia personala de a consuma apa tratata a unui put de campie in detrimentul unei ape curate dintr-un izvor montan, dar in vreme ce dvs. aveti aceasta preferinta, cam toate firmele respectabile ce imbuteliaza apa plata se lupta pt. a concesiona izvoarele montane cu apa pura. Nu cunosc exact motivele dansilor, dar banuiesc ca specialistii acestora nu au citit  studiile cercetatorilor englezi sau de nu stiu ce nationalitate conform carora o apa cat mai mineralizata ar fi cea mai benefica sanatatii. Chiar si localnicii din zonele in care abunda izvoarele cu apa pura dar si puternic mineralizata, aleg pentru consumul propriu apa cea mai usoara, lasand pe cea puternic mineralizata si usor carbogazoasa turistilor si firmelor de imbuteliere.  Personal as da mai multa crezare instinctelor acelor localnici care prin experienta multor generatii au clarificat aceasta problema, decat studiilor facute de acei cercetatori ai universitatilor vestice citati de mai toti jurnalisti aflati in pana de subiecte.
Cred ca cel mai important este ca fiecare sa decida singur asupra apei pe care o va consuma pe termen lung, in baza unei cat mai corecte informari. Rolul sfatuitorilor de aici ar trebui rezumat doar la informarea cititorilor asupra problemelor si a solutiilor posibile in acest domeniu. In opinia mea nu exista inca o solutie universal valabila in privinta celei mai bune ape pt consum indelungat, astfel ca oricate cunostinte in domeniu am avea, decizia asupra apei consumate este intemeiata mai mult pe criterii de ordin personal si in mai rare cazuri de ordin medical, situatie in care oricum o puteam considera apa terapeutica, nici decum apa pt. un consum curent indelungat.
Vedeti dvs. chiar daca imi dati sa spunem o sulutie tehnica care ma scapa de nitriti, poate ar fi bine sa stiu si eu, ca sursa mea de apa are infiltratii, posibile de la o latrina ori alte dejectii, pe cai suficient de scurte incat bacteriile denitrificatoare nu au timp sa rezolve problema. As trata existenta nitritilor, mai degraba ca pe un indicator al poluarii apei in care sunt foarte probabili multi alti poluanti pe care nu-i puteti nici detecta si nici elimina din apa de consum prin metodele clasice.

Edited by xorg, 28 July 2014 - 10:44.


#2284
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Eu as concluziona cam asa: exista un cumul de factori care sa inflienteze decizia asupra unei ape. Cel mai bun argument este desigur analiza acesteia, dar este foarte important si stratul acvifer din care extragem, el in functie de natura poate sa se imbogateasca sau nu din infiltratii la fel cum poate sa varieze debitul de alimentare a acestuia, lucru care duce la variatia concentratiei de minerale, contaminanti, etc din aceasta , conteaza si executia forajului, un foraj in alta panza decat prima, trebuie neaparat izolat intre ape astfel incat sa nu comunice intre ele. Deci in mod normal eu as recomanda o analiza seriosa a factorilor naturali si de executie a forajului insotita de analiza fizico chimica si microbiologica a apei.
O apa de munte este f buna, insa de regula nu este captata din subteran, asta presupune ca fiind la suprrafata, se imbigateste repede cu absolut orice aduce ploaia, inundatia, spalareea pamantului, etc.
O apa de campie dintr-un foraj de adancime mare, presupune probleme de Fe, Mn si altele, de aceea consider ca un foraj de campie in al doi-lea strat acvifer pt consum rezidential este ok. Si Fratesti ar fi bun dar cu analiza preliminara sa nu se dea de Fe.
Apa de munte ar fi buna insa nu prea capteaza nimeni din subteran.

Scuze de greseli, dar scriu de pe telefon si mai tastez gresit, deh, taste de jucarie, pt copii de gradinita

Edited by grigguti, 28 July 2014 - 11:08.


#2285
turt

turt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.06.2007
Am citit destul de mult din lungile discutii despre filtrele de apa, dar tot nu m-am lamurit, desi nu sunt prima care intreaba.
Vreau un filtru de apa pt a filtra apa de retea (ApaNova), deci inteleg ca NU imi trebuie nici osmoza inversa si nici eSpring (cu UV) - lucru care ma bucura ca astea am vazut ca sunt cele mai scumpe.

1. As vrea sa stiu ce imi trebuie: ultrafiltrare sau e de ajuns microfiltrare?
2. Pentru UF am vazut un filtru Hyundai.
Pentru microfiltrare mi-a atras un filtru Mitsubishi Cleansui care se lauda ca retine microparticule pana la 0.01 microni
Ce sfaturi puteti sa imi dati?
Multumesc!
Nu stiu nimic despre pretul consumabilelor si cat de des trebuie schimbate.

#2286
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Ambele variante sunt in regula. Alege ce ti se pare tie ca iti face cu ochiul, deja tine de gusturi si buget.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate