Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#1927
xorg

xorg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.02.2012
Multumesc, pt. raspunsuri.
Cu siguranta nu este o alta denumire pt. cartus de remineralizare intrucat specifica in descriere citez: " redă apei structură inițială și imbunătățește proprietățile sale fizice și microbiologice, fără să înlăture sau să adauge nimic apei." din pacate nici o mentiune concreta referitoare la respectivele prop fizice inbunatatite.
Foarte probabil sa aveti dreptate in privinta nascocirilor comerciale.
Am tot citit opinii despre proprietatile apei demineralizate rezultate in urma procesului de osmoza si inteleg ca are niste proprietati mai ciudate, inclusiv producatorilor sondelor pt PH si ORP recomanda sa nu depozitezi electrozii in apa deionizata. Personal inclin sa cred ca apa deionizata are o capacitate mai mare ca si solvent pt anumite minerale comparatv cu apa distilata sau apa plata. Insasi pH-ul apei demineralizate este mai mic de 7 in cele mai multe cazuri, desigur aceasta fiind datorata si gazelor prezente in apa demineralizata prin osmoza. Speram ca respectivul cartus structurizator sa actioneze tocmai in acest sens, moment in care as fi considerat util unul si pt. sistemul meu, dar in lipsa unor specificatii concrete inclin spre varianta domnului Argonaut.

#1928
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Culmea, reface proprietatile fizice si microbiologice fara sa adauge/scoata nimic. Hai sa nu ne legam de alea fizice, dar microbiologic cum pana mea face asta fara sa adauge/scoata ceva?

Vorbeam cu cineva legat de reclame si continutul lor ca sunt facute expres pentru prosti/necititi. Parerea mea.

#1929
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

View PostSuper Chief, on 11 ianuarie 2014 - 19:28, said:

Culmea, reface proprietatile fizice si microbiologice fara sa adauge/scoata nimic. Hai sa nu ne legam de alea fizice, dar microbiologic cum pana mea face asta fara sa adauge/scoata ceva?

Vorbeam cu cineva legat de reclame si continutul lor ca sunt facute expres pentru prosti/necititi. Parerea mea.
Salut,
In cele mai multe cazuri vanzatorul preia descrierile de pe prospectele furnizorului si le traduce cu google sau la un alt traducator nefamiliarizat cu termenii si iese o mare varza.
Este unul dintre criteriile pe care poti categorisi vanzatorii, atunci cand gasesti afirmatii de acest gen pe site sau in explicatiile oferite.
Un negustor care vinde produse ce pot afecta, prin utilizarea lor, sanatatea oamenilor devine chiar periculos atunci cand nu este el pregatit si informat in domeniul respectiv.
De regula producatorii de reclame seriosi mizeaza pe cu totul altceva decat incultura sau lipsa de informatie. Adevarul e ca mai exista si din cei neseriosi dar si ei devin la fel de periculosi ca si vanzatorii respectivi.

#1930
xorg

xorg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.02.2012
Pana la noi informatii ma abtin in a comenta calitatea si utilitatea cartusului in sine, dar va dau perfecta dreptate in privinta celor care promoveaza si pun in vanzare aceste produse.

@Super Chief pot exista si fenomene pe care nu le intelegem, asta nu inseamna ca ele nu exista. Trist este ca astfel de produse destul de ridicate ca si pret 80-100ron, sunt vandute sub pretextul unor beneficii netestate si fara un minim fundament teoretic.

#1931
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Vreau si eu sa cumpar o cana filtranta.
Scurt si la obiect:
E mai sanatoasa:
A) Apa de la robinet filtrata de o cana Brita.
sau
B.) apa plata borsec/dorna
Mersi.

Edited by Ythrixium, 12 January 2014 - 10:07.


#1932
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

View PostYthrixium, on 12 ianuarie 2014 - 10:05, said:

Vreau si eu sa cumpar o cana filtranta.
Scurt si la obiect:
E mai sanatoasa:
A) Apa de la robinet filtrata de o cana Brita.
sau
B.) apa plata borsec/dorna
Mersi.
Raspuns:
B, la care se poate adauga si Bilbor

#1933
xorg

xorg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.02.2012
Consider ca ar fi util si un subiect in care sa dezbatem calitatea apelor imbuteliate. Din cele citite pana acum inteleg ca sunt multe ape provenite din foraje iar cele provenite din izvoare naturale sunt oricum tratate cu diverse substante inainte de a fi imbuteliate. Cred ca asa se explica si faptul ca apele imbuteliate rezista luni de zile fara sa capete miros, iar o apa de izvor in maxim 2 saptamani capata miros.

#1934
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012

View PostYthrixium, on 12 ianuarie 2014 - 10:05, said:

Vreau si eu sa cumpar o cana filtranta.
Scurt si la obiect:
E mai sanatoasa:
A) Apa de la robinet filtrata de o cana Brita.
sau
B.) apa plata borsec/dorna
Mersi.

Borsec are cea mai mare duritate de pe piata, bine ar fi sa o eviti.
Dpdv al compozitiei chimice 3 ape plate sunt: Bilbor, Devin, Bucovina
Dpdv al cat de sanatoase sunt nu e recomandata niciuna pentru ca sunt ambalate in plastic, iar plasticul devine toxic daca nu se depoziteaza adecvat....

Canile filtrante nu sunt o optiune decat daca bei putina apa pentru ca dureaza destul de mult sa filtreze o cantitate mica de apa si nu elimina mare lucru...doar clor si sedimente mari.

Cel mai sigur ramane, totusi, un purificator de apa.

View Postxorg, on 12 ianuarie 2014 - 13:54, said:

Consider ca ar fi util si un subiect in care sa dezbatem calitatea apelor imbuteliate. Din cele citite pana acum inteleg ca sunt multe ape provenite din foraje iar cele provenite din izvoare naturale sunt oricum tratate cu diverse substante inainte de a fi imbuteliate. Cred ca asa se explica si faptul ca apele imbuteliate rezista luni de zile fara sa capete miros, iar o apa de izvor in maxim 2 saptamani capata miros.

Este introdus ozon pentru ca apa sa para "proaspata" cand o deschizi. De altfel, doar unele companii de imbuteliere apa mentioneaza aceasta practica prin sintagma "apa supusa une imbogatiri cu ozon....", desi toate o folosesc!

#1935
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Borsecul are duritatea pana in 10 grade germane.

Ca o fi cea mai mare a apelor plate de pe la noi nu inseamna ca nu este si buna pentru consum.

#1936
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012

View PostSuper Chief, on 12 ianuarie 2014 - 17:47, said:

Borsecul are duritatea pana in 10 grade germane.

Ca o fi cea mai mare a apelor plate de pe la noi nu inseamna ca nu este si buna pentru consum.

Are peste 15 grade germane!

#1937
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postangelina31, on 13 ianuarie 2014 - 16:48, said:

Are peste 15 grade germane!
asa stiam si eu, ba din alte surse ar avea peste 20 dH, si e de fapt cea mai dura (dintre cele cunoscute).

View PostSuper Chief, on 12 ianuarie 2014 - 17:47, said:

Borsecul are duritatea pana in 10 grade germane.

Ca o fi cea mai mare a apelor plate de pe la noi nu inseamna ca nu este si buna pentru consum.
fraza a 2-a e corecta, cu mentiunea formarii pietrelor la rinichi.

#1938
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

View Postscheleton, on 13 ianuarie 2014 - 17:25, said:

asa stiam si eu, ba din alte surse ar avea peste 20 dH, si e de fapt cea mai dura.

fraza a 2-a e corecta, cu mentiunea formarii pietrelor la rinichi.
Nu cumva de aia-i zice "apa minerala" ?!

#1939
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Io stiam ca reziduul sec conteaza pentru pietrele de la rinichi, sau e corelat unu cu altu?

#1940
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Am facut azi un test de ph si este chiar cel indicat pe eticheta iar la titrare a iesit duritatea totala 11 grade germane.
Nu mai am test separat pentru saruri de calciu.

#1941
angelina31

angelina31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.08.2012

View Postmsn2, on 13 ianuarie 2014 - 17:27, said:

Io stiam ca reziduul sec conteaza pentru pietrele de la rinichi, sau e corelat unu cu altu?

Reziduu sec reprezinta totalitatea solidelor dizolvate in apa respectiva.
Depunerile de calciu si magneziu formeaza celebrele pietre la rinchi. Cantitati foarte mari de calciu si magneziu se gasesc in apele minerale carbogazoase.

#1942
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postmsn2, on 10 ianuarie 2014 - 14:39, said:

ma tot uit dupa dedurizatoare si ma duc spre un: NORTH STAR NSC NSC 11 ED - 0.9 MC/H

care la 11l rasini scoate 15l/min.

eu parca stiam ca 1l rasina egal 1l/h debit

sunt bune statiile astea, recomandati altceva?

mersi

vreo idee?

#1943
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postxorg, on 12 ianuarie 2014 - 13:54, said:

[...] o apa de izvor in maxim 2 saptamani capata miros.
Pot să-ți dau un contra-exemplu: apă de la un izvor, apă care este bine-merci și la 5 luni de cînd am pus-o într-o sticlă de plastic... sau o fi de la plastic? Posted Image

Edited by raduk, 14 January 2014 - 12:19.


#1944
tatisan

tatisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.02.2011

View Postmsn2, on 10 ianuarie 2014 - 14:39, said:

ma tot uit dupa dedurizatoare si ma duc spre un: NORTH STAR NSC NSC 11 ED - 0.9 MC/H

care la 11l rasini scoate 15l/min.

eu parca stiam ca 1l rasina egal 1l/h debit

sunt bune statiile astea, recomandati altceva?

mersi

Pentru 20 grade germane si 4 persoane e mic dedurizatorul cu 11l rasina. Plus ca producatorul il recomanda pentru maximum 17 grade germane. Si are si rezervorul de sare foarte mic, doar 25kg.
Capacitatea lui de dedurizare la 20 grade ar fi cam 1,3mc dupa care va face regenerarea. La un consum de 20mc/luna cum ziceai, asta inseamna ca va face regenerare aproape zilnic.

Si debitul este mic. 900l/h inseamna 15l/m. Devine problematic cand foloseste apa la 2 dusuri in acelasi timp.

Eu am tot 20grade duritatea, tot 4 persoane si mi-am luat unul cu 20l rasina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

ssprivat

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate