Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Problema plita + cuptor vs. instalatie electrica :)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
djred

djred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.09.2007
Buna ziua tuturor,
am sa incerc sa explic pe intelesul tuturor titlul de mai sus:
datele problemei: am fost solicitat sa instalez intr-un apartament nou de bloc, o plita si un cuptor, amandoua electrice.
"clientul" a achizitionat la un pret convenabil o plita ariston si un cuptor indesit.
problema 1: comenzile sunt pentru amandoua aparate pe cuptor, vanzatorul a garantat ca desi cele 2 produse sunt marci diferite, exista compatibilitate 100% intre ele (mufele de legatura dintre cele 2 aparate sunt la fel si se potrivesc), ramane de vazut daca este asa la proba.
problema 2: cuptorul trebuie montat pe alt perete fata de plita (cam 3-4m distanta). intrebare se pot "prelungi" firele de comanda respectandu-se codul culorilor si sectiunea?
problema 3: aparatele au urmatorul consum maxim specificat de producator: cuptor 8400 W, plita 5800 W. Instalatia electrica aferenta bucatariei contine 4 prize simpla legate la o siguranta no-name de 16A. in bucatarie in una din prize trebuie pus si un frigider, 1 priza destinata hotei, 1 sa deserveasca blatul iar din ultima trebuie alimentat ansamblul cuptor + plita. intrebare: este posibil sa functioneza toate in acest sistem? pe rand evident).
eu personal am facut urmatoarele calcule: siguranta de 16 A = max. 3500W. (daca conductorul ce ajunge in panou este de 2.5 mm pot inlocui siguranta cu una de 20A? dar de 25A Posted Image)
initial am sfatuit clientul sa schimbe configuratia: cuptor electric cu un consum mai decent + plita pe gaz, dar am fost rugat sa instalez totul asa cum este pe raspunderea lui. daca nu o fac eu ia banii altul Posted Image
plita are 2 ochiuri cu consum de 1200w si 2 cu 1700w, deci va putea sa fie folosite 2 ochiuri o data, in schimb la cuptor nu am date despre consumul /program.
va multumesc

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
urias consum la un cuptor, ce naiba e acolo?
plita e de inteles

iar instalatia electrica clasica nu rezista la asa ceva sub nici o forma, trebuie circuit separat, sarme groase..
intrebare: locuinta respectiva chiar are atata putere instalata? la asa ceva merge de obicei trifazic

#3
djred

djred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.09.2007
si eu cand am vazut consumul la cuptor am ramas masca
eu am acasa separat circuit pentru cuptor si plita pe sectiune de 6mm siguranta separata de 25A (sa fie frate)
apartamentul in cauza este terminat, finisat nu mai am cum sa trag circuit separat sub nici o forma
nu am idee ce putere instalata are, dar cred ca contractul clasic cu enelul in jur de 7.5kW (nu cred ca are 10kW)
nu am idee cine produce astfel de electrocasnice mamut pentru monofazic. (mai ales ca sunt set si nu pot fi instalate separat)

#4
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Sigur 8000 w? Ce naiba! Nico in 1960 toamna nu cred ca fabricau asa ceva... cele mai mari consumuri acum sunt de 3500w, si asta pt piroliza - adica 500 grade C. Nu cumva consumul include si pe cwl al plitei ( putere totala instalata) ? Eu asa cred (8400-5800=2600 da cam cat un cuptor normal din zilele noastre). Cat despre tipul asta de montaj e cam vintage -  si se poarta doar prin DE.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate