Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

pret instalatie electrica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 andu2012, on 09 august 2013 - 15:38, said:

Acum am inteles.Deci tu ai firma si incerci sa faci rost de un client.
Dar intreb si eu, cam ce treaba au tv-ul, internet-ul si alarma?
Mda,era secret cu ce ma ocup eu,desi scrie limpede in semnatura,dar de unde ai tras concluzia ca vreau sa fac rost de clienti? Vezi ca asta este un flame,si cred ca ar trebui inchisa discutia aici.
@In orice casa civilizata in care se executa instalati electrice ,se trag si circuite de tv ,internet,chestii minime ,si beneficiarul trebuie informat despre toate posibilitatile.

Edited by anaki, 09 August 2013 - 15:47.


#20
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Deci topicul asta e clar ca buna ziua.Vrea o instalatie electrica destul de simpla si vrea sa stie cat costa in principiu.
Ce treaba are internetul si circuitul tv cu instalatia electrica?
Aaaa ca vrea firma x sa iti bage pe gat tot felul de chestii, asta e alta treaba. Dar doamna a intrebat o chestie simpla.
Si in principiu circuitul tv si internetul le face firma care instaleaza asa ceva.Si e gratis in general.

Poti evident sa iti pui 200 de spoturi si alte chestii prin casa.Normal ca e mai scump. Dar nu e cazul aici, nu?

Eu spun doar un pret care il cunosc de la cei care se ocupa cu asa ceva. Eu unul nu ma ocup personal cu asa ceva.

Edited by andu2012, 09 August 2013 - 16:03.


#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 andu2012, on 09 august 2013 - 16:01, said:

Deci topicul asta e clar ca buna ziua.Vrea o instalatie electrica destul de simpla si vrea sa stie cat costa in principiu.
Instalatiile electrice nu se fac pe principiul,,destul de simpla,asta o fac manelistii numiti si electrozugravi,ca de cate ori vad un incendiu   provocat  de realizarea incorecta a instalatiilor electrice imi inchipui ce e in sufletul acelor oameni .Tot din astia au facut instalatia electrica la acel parc de distractii,de a murit uin copil,iar locul lor e la inchisoare.
Cand se face o instalatie elctrica se pleaca de la un proiect bazat pe cererile beneficiarului,nu dupa ureche cum se practica de catre unii.
@Ce legatura are tv -ul si internetul cu instalatia electrica?cam are ,mod de pozare in functie de.. de..nu vreau sa fac scolarizare aici,iar furnizorul de servicii nu-ti trage el cablurile in toate incaperile .Verificat de minePosted Image

Edited by anaki, 09 August 2013 - 16:25.


#22
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
@anaki: lasa-i bre, ca astia nu stiu normative, calcule, dimensionari, proiectare, etc.

la romani, instalatia electrica inseamna sarme. punct! "ce e asa mare branza dom'le
doua sarme sau, na, hai trei cu impamantarea? caaat? atatatia bani? esti nebun?".
asta e logica. oricine stie cum se pune un stecher schuko la un cablu si o cupla, gata,
stie de toate. si cand face bum si iese fum, se uita ca vita. astia nu stiu de traseu
principal din care se pleaca cu derivatiile de sectiuni mai mici, ei vad doar un tablou
d-ala de 9 lei, doua bipolare si pa. ei sunt oamenii care intreaba p-aci daca e ok sa
puna o plita si un cuptor electric pe o instalatie cu sectiunea de 1,5mm, ca si-asa nu
"folosesc toate ochiurile odata". lasa-i sa se bubuie linistiti.

Edited by dygey, 09 August 2013 - 16:38.


#23
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
Bucurestiul este infestat de electrozugravi ,am vazut executii criminale,eu unul nu pot sa nu-mi scriu parerea,cand vad asa ceva.

Edited by anaki, 09 August 2013 - 16:44.


#24
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
e normal sa faci si instalatia pentru servicii ( cablu TV , internet , etc ) odata cu instalatia electrica. tot spargi peretii... nu-i pacat sa nu bagi tot ? cei de la cablu sau de la net nu-ti vor trage cablurile prin pereti ci ti le vor intinde prin casa ! gratis ! ( cum zicea un softpedist )

Edited by nelubuz, 09 August 2013 - 19:28.


#25
Alca

Alca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.04.2009

 anaki, on 09 august 2013 - 16:44, said:

Bucurestiul este infestat de electrozugravi ,am vazut executii criminale,eu unul nu pot sa nu-mi scriu parerea,cand vad asa ceva.

Am vazut si eu destule combinatii de aluminiu/cupru la instalatiile mai vechi, cu legaturi imperfecte facute cu mana .... ( bomba cu ceas )

#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
De asta nici nu-i compatimesc pe aceia care aleg sa faca  cu acesti electrozugravi o instalatie de doi bani,si mai si sar in sus cand le atragi atentia de potentialul pericol.

#27
Alca

Alca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.04.2009

 leiiana, on 09 august 2013 - 14:35, said:

imi cer scuze ca nu am fost foarte explicita, revin:

am cerut un pret estimativ....casa este compusa din 5 incaperi din caramida si 5 camere care sunt placate cu rigips. Instalatia a fost facuta acum 45 de ani, fara tubulatura.

-  pe camera as dori sa fie un bec, un intrerupator si 2 prize, nu doresc factura.
Multumesc anticipat.

Ca sa va puteti face o idee de pret, trebuie sa ne spuneti consumatorii mari pe care ii veti avea in casa. Dupa cum a punctata foarte bine si anaki, orice electrician va va intreba acest aspect pentru a sti cum va calcula circuietele electrice. De exemplu; daca aveti 2 camere alaturate care nu vor avea consumatori mari si vor avea aparate gen veioze, incarcator mobil, laptop, etc. se pot face doar 2 circuite. ( lumina dijunctor 10A / prize dijunctor 16A, sau diferential in caz ca aveti copii mici. :), daca veti avea aer conditionat in una din camere, la fel trebuie specificat pt a putea calcula circuitele/sectiunea lor.
Un pret exact vi-l poate oferi un electrician doar cand isi poate face o idee despre circuitul electric. Un "electrozugrav" va poate oferii un pret mai mic, dar probabil nu va lua in calcul toate aceste lucruri.

Daca aveti de facut doar legaturile pe care le-ati specificat : bec, intrerupator, prize, vi le poate monta si o persoana, putem zice "necalificata".
Daca aveti de calculat circuitele electrice ( sectiune conductor/doze legaturi), tras cabluri, pus tablou electric, mai bine ati lua legatura cu o persoana autorizata.

Nu spun ca electricienii de ocazie nu pot face o treaba buna, spun doar ca am vazut multe lucrari care pot fi numite bombe cu ceas. De la contacte imperfecte la conductori impuscati si la instalatii electrice facute cu prelungitoare Posted Image

#28
CatalinDulca

CatalinDulca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2013

 anaki, on 09 august 2013 - 15:36, said:

Cand cineva se va oferi ca in acest pret va va executa instalatia electrica in casa, ,sa fugiti ca dracul de tamaie,sau sa-l \puneti sa va scrie pe hartie cum are el de gand sa execute acea instalatie incepand  cu dimensionarea circuitelor, tablourilor,trasee alese,materiale alese,impartirea circuitelor totul in functie de consumatori ,si postati aici.Daca ceea ce va scrie e corect ,eu voi fi primnul care voi zice luati-l .
Nu mai zic ca in momentul cand schimbati acea instalatie trebuie sa vaq ganditi si la tv,internet alarma,etc.


Nu,nu confunda schimbarea circuitelor a doua trei prize  un intrerupator si un bec intr-o camera,cu realizarea unei instalatii electrice complete ,sau crezi ca alea 10 camere vor fi pe 3-4 disjunctoare.Pt situatia asta ,schimbarea instalatiilor electrice existente,exista normativul Rpe,vezi si preturile date de profesionistii in domeniu,acest ieftin inseamna pericol.
Daca esti in domeniul asta si vrei sa-i faci doamnei ,descrie cum vei proceda.

D-na cere un pret estimativ. De ce trebuie complicat orice pe forum? Fiecare isi da cu parerea, nimeni nu da un raspuns concret. Dimensionare circuitelor si a intrerupatoartelor automate (!nu disjunctoare), impamantarea si protectia pe tablou sunt imperative, apoi in functie de cererea clientului se taxeaza cu 30-50 lei/aparataj (electric, tv, net sau tel), depinde de zidarie, nu e totuna sa faci canale in bca sau in beton armat. Tabloul se taxeaza in functie de numarul de intrerupatoare automate (sigurante - nu disjunctoare), in jur de 20 de lei/siguranta. Recomand electrician autorizat deoarece lucreaza mai repede si mai ieftin decat o firma si raspunde de lucrare pe termen lung (firma poate intra in insolventa sau se inchide si nu mai ai pe cine trage la raspundere).

#29
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pt 5 camere, eu zic 2500

#30
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 Alca, on 10 septembrie 2013 - 20:02, said:

...
Un pret exact vi-l poate oferi un electrician doar cand isi poate face o idee despre circuitul electric. Un "electrozugrav" va poate oferii un pret mai mic, dar probabil nu va lua in calcul toate aceste lucruri.

....

cu specificatia ca, de obicei, acesti "electrozugravi" aleg de obicei fire cat mai groase.. "sa fie"
pe banii clientului, normal

#31
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 CatalinDulca, on 15 septembrie 2013 - 17:32, said:


D-na cere un pret estimativ. De ce trebuie complicat orice pe forum? Fiecare isi da cu parerea, nimeni nu da un raspuns concret. Dimensionare circuitelor si a intrerupatoartelor automate (!nu disjunctoare), impamantarea si protectia pe tablou sunt imperative, apoi in functie de cererea clientului se taxeaza cu 30-50 lei/aparataj (electric, tv, net sau tel), depinde de zidarie, nu e totuna sa faci canale in bca sau in beton armat. Tabloul se taxeaza in functie de numarul de intrerupatoare automate (sigurante - nu disjunctoare), in jur de 20 de lei/siguranta. Recomand electrician autorizat deoarece lucreaza mai repede si mai ieftin decat o firma si raspunde de lucrare pe termen lung (firma poate intra in insolventa sau se inchide si nu mai ai pe cine trage la raspundere).

Ce-mi mai plac clonele pana sunt banate!
Disjunctor,egal siguranta automata,in rest despre preturi,fiecare cu treaba lui,calculatia corecta se bazeaza pe E sau Rpe,,
Cat despre autorizatul ultrarapid si ieftin  ,si firma care falimenteaza,la fel de bine se poate scrie ca autorizatul cade de pe stalp este incompetent,etc deci este relativa treaba.

#32
angeldegan

angeldegan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2011
Salutare, am o casa la rosu compusa din 3 dormitoare, living, camara, 2 bai, 2 dresinguri si terasa. Imi puteti da un pret estimativ doar pentru manopera.

#33
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Topicul asta e cam mort .
Intreaba si in Instalatii electrice-manopere ,metode de calcule.
Se inchide.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate