Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

pret instalatie electrica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
leiiana

leiiana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.02.2011
Bine v-am gasit. As vrea sa schimb instalatia electrica la o casa.....m-ar interesa pretul manoperei pentru o camera, materialele le am. pentru o camera as dori sa fie 2 prize si un intrerupator. Multumesc anticipat!

#2
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Depinde.Cu firma autorizata?Sau cu un electrician pe cont propriu?

In primul caz 200-300 de ron per camera.
In al doilea 100-150 de ron pe camera.

#3
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Pretul manoperei depinde de mai multe lucruri, nu doar  cate prize si intrerupatoare doresti! Oricum e posibil sa dai un 500-700 de RON daca vrei ingropat. Daca vrei ca circuitele sa fie aparente, nu cred ca o sa te coste mai mult de 150-200 de RON desi nu cred ca e cazul!

 andu2012, on 09 august 2013 - 13:58, said:

Depinde.Cu firma autorizata?Sau cu un electrician pe cont propriu?

In primul caz 200-300 de ron per camera.
In al doilea 100-150 de ron pe camera.
Nu cred ca se  complica nimeni pentru 100-150 de RON sa se deplasez la locul faptei, si cine stie peste ce fel de pereti o sa dea... etc!

Edited by RCmake, 09 August 2013 - 14:02.


#4
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Frate pentru 2 prize si un intrerupator pe camera nu poti sa ceri 500 de lei. Inseamna ca la o casa cu etaj, ar trebui sa ceri vreo 5000 de lei (incluzand holuri,baie, bucatarie).
Cam de ce pereti poti sa dai? ca doar nu iti faci casa numai din beton armat?

Edited by andu2012, 09 August 2013 - 14:09.


#5
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Din ce am retinut de la un electrician, particular, practica un tarif de 30-50 lei de obiect.
Daca ai 2 prize si un intrerupator, de duce la 90-150 de lei de camera, asa cum a zis si colegul mai sus !!!

Edited by Danitos, 09 August 2013 - 14:13.


#6
leiiana

leiiana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.02.2011
mentionez ca in camera este placat cu rigips.

#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

 leiiana, on 09 august 2013 - 13:42, said:

Bine v-am gasit. As vrea sa schimb instalatia electrica la o casa.....m-ar interesa pretul manoperei pentru o camera, materialele le am. pentru o camera as dori sa fie 2 prize si un intrerupator. Multumesc anticipat!
Doamna,ca sa obtineti un raspuns corect aici ,precizati din ce sunt facuti peretii,daca aveti intrerupator trebuie sa aveti si un bec,orice electrician va va calcula si in functe de posibilitatea de a schimba instalatia pe tubulatura existenta,sau trebuie sa faca alte canale,ceea ce implica preturi diferite,iar daca  elibereaza si factura pretul va creste.

Edited by anaki, 09 August 2013 - 14:48.


#8
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Nu e chiar siuatia ideala, dar e tot aia.
Desi e cam complicat cu "ingroparea" cablului.

#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

 leiiana, on 09 august 2013 - 14:24, said:

mentionez ca in camera este placat cu rigips.

Daca este asa dorel va lua 120 roni

#10
leiiana

leiiana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.02.2011
imi cer scuze ca nu am fost foarte explicita, revin:

am cerut un pret estimativ....casa este compusa din 5 incaperi din caramida si 5 camere care sunt placate cu rigips. Instalatia a fost facuta acum 45 de ani, fara tubulatura.

-  pe camera as dori sa fie un bec, un intrerupator si 2 prize, nu doresc factura.
Multumesc anticipat.

#11
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Scumpa doamna, de ce nu apelati Dvs la un electrician care sa vina la fata locului ?
Ce estimam noi aici poate nu are treaba cu realitatea.

Sunati cunoscutii Dvs, poate gasiti un electrician din partea unei cunostinte.

Edited by Danitos, 09 August 2013 - 14:40.


#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

 leiiana, on 09 august 2013 - 14:35, said:

imi cer scuze ca nu am fost foarte explicita, revin:

am cerut un pret estimativ....casa este compusa din 5 incaperi din caramida si 5 camere care sunt placate cu rigips. Instalatia a fost facuta acum 45 de ani, fara tubulatura.

-  pe camera as dori sa fie un bec, un intrerupator si 2 prize, nu doresc factura.
Multumesc anticipat.

Ei nu poate fi chiar asa ,veti avea diferite tipuri de consumatori in bucatarie,centala termica,hidrofor,etc,la instalatiile electrice trebuie sa precizati clar ce consumatori veti avea ,pt a putea fi dimensionate impartite circuitele,configurat tabloul,etc.
Sunt convins ca veti primi oferte de la electricienii de pmPosted Image ,asa ca aveti grija.

Edited by anaki, 09 August 2013 - 14:47.


#13
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

 leiiana, on 09 august 2013 - 14:35, said:

imi cer scuze ca nu am fost foarte explicita, revin:

am cerut un pret estimativ....casa este compusa din 5 incaperi din caramida si 5 camere care sunt placate cu rigips. Instalatia a fost facuta acum 45 de ani, fara tubulatura.

-  pe camera as dori sa fie un bec, un intrerupator si 2 prize, nu doresc factura.
Multumesc anticipat.

Estimativ vreo 2000 de lei. Plus- minus 300 de lei.

#14
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Posted Image 10 camere ,printre care bai,bucatarie,cu tablouri, coloane,suma asta?Ori nu esti in domeniul asta ori ii dai sperante doamnei.

#15
leiiana

leiiana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 14.02.2011
10 incaperi in care am inclus si baie si bucatarie

#16
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

 anaki, on 09 august 2013 - 15:10, said:

Posted Image 10 camere ,printre care bai,bucatarie,cu tablouri, coloane,suma asta?Ori nu esti in domeniul asta ori ii dai sperante doamnei.

Ori tu ai pretentii cam mari.
Dupa cum vezi mai sunt si altii care au dat tot suma asta (aproximativ 150 de eli de camera).
Dar na, mai sunt si unii care cred ca daca pui o priza, e normal sa iei pielea de pe om.
Ca aia cu centralele termice de iti cer 500 de lei cand se strica un condensator pe placa de baza.

Edited by andu2012, 09 August 2013 - 15:24.


#17
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Cand cineva se va oferi ca in acest pret va va executa instalatia electrica in casa, ,sa fugiti ca dracul de tamaie,sau sa-l \puneti sa va scrie pe hartie cum are el de gand sa execute acea instalatie incepand  cu dimensionarea circuitelor, tablourilor,trasee alese,materiale alese,impartirea circuitelor totul in functie de consumatori ,si postati aici.Daca ceea ce va scrie e corect ,eu voi fi primnul care voi zice luati-l .
Nu mai zic ca in momentul cand schimbati acea instalatie trebuie sa vaq ganditi si la tv,internet alarma,etc.

 andu2012, on 09 august 2013 - 15:24, said:

Ori tu ai pretentii cam mari.
Dupa cum vezi mai sunt si altii care au dat tot suma asta (aproximativ 150 de eli de camera).
Dar na, mai sunt si unii care cred ca daca pui o priza, e normal sa iei pielea de pe om.
Ca aia cu centralele termice de iti cer 500 de lei cand se strica un condensator pe placa de baza.
Nu,nu confunda schimbarea circuitelor a doua trei prize  un intrerupator si un bec intr-o camera,cu realizarea unei instalatii electrice complete ,sau crezi ca alea 10 camere vor fi pe 3-4 disjunctoare.Pt situatia asta ,schimbarea instalatiilor electrice existente,exista normativul Rpe,vezi si preturile date de profesionistii in domeniu,acest ieftin inseamna pericol.
Daca esti in domeniul asta si vrei sa-i faci doamnei ,descrie cum vei proceda.

#18
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Acum am inteles.Deci tu ai firma si incerci sa faci rost de un client.
Dar intreb si eu, cam ce treaba au tv-ul, internet-ul si alarma?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate