Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

stafilococ acnee si multi nervi

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#91
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Antibiograma a fost facuta la clindamicina ? Roacutane ai vorbit cu un doctor? Stiu ca are efecte adverse dar chinul psihologic prin care treci e mult mai mare. Stafilococul e un membru in ecuatie dar mai sint si alte variabile.

#92
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Antibiograma nu a fost făcută la clindamicină, însă am observat că unguentul respectiv a fost destul de bunicel. Roaccutane am luat de vreo 3 ori până acum și chiar nu mai vreau să încerc.
Mi-am făcut de mai multe ori analizele, nu am nicio dereglare hormonală sau ce știu eu ce. Știu că uneori un mare rol îl joacă alimentația. Consider că mănânc mai sănătos decât majoritatea oamenilor pe care îi cunosc. Sunt vegetarian de vreo 6 ani și am mare grijă la ce consum; nu mănânc prăjeli, dulciuri absolut deloc, sucuri acidulate la fel nu beau (singurele sucuri pe care le consum sunt cele făcute de mine la blender, din fructe proaspete). Mănânc foarte multe legume și fructe. Beau multe lichide (de obicei ceai, neîndulcit). Lapte nu beau. E adevărat că mai consum brânzeturi uneori, însă nu am observat absolut nicio legătură între consumul lor și apariția coșurilor. Chiar nu mai știu ce să fac. Sunt sătul până peste cap.

Edited by peterbald, 25 July 2014 - 13:34.


#93
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
De ce nu cotinui tratamentul cu clindamicina ? La noi in zona este o doctorita care are mare succes cu o reteta magistrala Clindamicina 3%, alcool 70 grade 100 ml. E un antibiotic puternic si fiind relativ rar folosit bacteriile nu au aceeasi rezistenta ca la altele mai uzuale. Din propria experienta pot spune ca alimentatia la mine nu a avut nici un efect. Marea mea problema au fost chisturile care imi apareau, distrug dermul in profunzime si fiecare lasa in urma o cicatrice. Cu tehnica asta de dermarolling am obtinut niste rezultate fantastice, nu vreau laser mi-e frica de fat loss.

#94
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
bai sincer pe unii de aici nu ii inteleg, nu exista medicament, respectiv pastile care sa fie bun ptr stafilococ, cu toate astea doctorii va indoapa pe banda rulanta ca pe curcani si voi le luati de parca vi le-ar da D-zeu,. vedeti ca nu au nici un efect si tot luati si tot asa, pana la urma nu o sa mai scapati in veci cu nimic la cat de rezistenta o sa devina tulpina
a 2a chestie, asta cu alimentatia, [ https://i.imgur.com/ovjSlVH.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   .... alta balarie de v-a spalat creieru
vaccinu = apa de ploaie
roacutane nu are nici o treaba cu stafilococu, mai util ai lua vitamia C si ai astepta sa-ti treaca, pffffffff

plw, am impresia ca scriu degeaba pe aici, majoritatea tot in clisee sunteti ingropati

#95
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Stai asa ca te contrazici: timentinul pe care l-ai luat ti-a omorat stafilococul nu ? Roacutane scade volumul glandei sebacee, scade secretia de sebum, nu mai are Corynebacterium acnes cu ce sa se hraneasca, nu se mai produc comedoane, din pacate are efecte adverse groaznice. Sa stii ca fiecare e altfel, un tratament care a fost bun ptr cineva nu inseamna ca va fi automat bun pentru altul.

#96
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
luați frate ce vreți, pana la urma fiecare face ce crede de cuvinta
bafta, eu ma retrag din discuție Posted Image

#97
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View PostRemicade, on 25 iulie 2014 - 14:24, said:

De ce nu cotinui tratamentul cu clindamicina ? La noi in zona este o doctorita care are mare succes cu o reteta magistrala Clindamicina 3%, alcool 70 grade 100 ml.

Pentru că mi-e greu să fac rost de unguentul respectiv. Mi-l adusese cineva din Italia. Am avut 2 tuburi. Ai cumva rețeta de la doctorița respectivă? Ce ''ingrediente'' conține mai exact și în ce cantități? Am pe cineva la o farmacie și ar putea să îmi prepare. Mă gândesc să încerc și asta, daca tot am observat că a ajutat clindamicina data trecută.

View PostRemicade, on 25 iulie 2014 - 14:24, said:

Din propria experienta pot spune ca alimentatia la mine nu a avut nici un efect.

Eu cred că alimentația poate juca un anumit rol în agravarea acneei. De examplu am observat că dacă mănânc ceva dulce, chiar si o bucată mică de ceva prăjitură, în 2 zile maxim fața mea e un dezastru. De aceea mă feresc de dulciuri sau orice conține zahăr ca de dracu.

View PostRemicade, on 25 iulie 2014 - 14:24, said:

Marea mea problema au fost chisturile care imi apareau, distrug dermul in profunzime si fiecare lasa in urma o cicatrice. Cu tehnica asta de dermarolling am obtinut niste rezultate fantastice, nu vreau laser mi-e frica de fat loss.

Exact de asta sunt și eu disperat. Rămân foarte ușor cu cicatrici. Și așa am destule și nu îmi lipsesc altele noi. Ai putea să îmi dai mai multe detalii despre dermarolling? Adică știu ce înseamnă; mă refer în ce proporție ai observat îmbunătățiri? Cât de des ai folosit dermaroller-ul și ce dimensiune aveau acele? Ai folosit și ceva loțiune/cremă după dermarolling? Eu acum vreo 6 ani am făcut un peeling adânc cu laser CO2 la o clinică din străinătate. A fost o experiență groaznică pe care nu aș mai repeta-o niciodată. Perioada de recuperare extrem de îndelungată și rezultate ZERO.

#98
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pai se prepara foarte simplu, daca vrei crema ii spui sa puna 2 g Clindamicina in 100 g baza III sau alta baza hidrofila deci nu ceva gen vaselina care astupa porii. Daca vrei solutie pui 2-3 g in 100 alcool 70 de grade. Mai continea si ketoconazol (nizoral) dar s-a retras in Europa.
Cu dermarollingul am imbunatatiri de peste 50% in 3 ani, folosesc 1,5 mm la 4-6 saptamani (teoretic ptr ca uit si ajung la 2-3 luni), seara Stieva 0,1% (tretinoin) si crema cu Vit C (colagenul nu creste fara vit C). Daca vrei documentatie uite aici.

Edited by Remicade, 25 July 2014 - 20:59.


#99
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Mulțumesc pentru informații. Am să încerc și eu dermaroller-ul după ce scap de acneea asta. Aș fi în al 9-lea cer să văd îmbunătățiri de 50%. Mă mulțumesc și cu mai puțin. Apropo,de unde ai achiziționat dermaroller-ul?

#100
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
www.dermarollershop.com. Cauta marca Dr Roller sa fie cu 192 de ace nu 540 (asta nu patrunde, e prea mare densitatea acelor), nu lua de pe ebay cu 10-15 $ CA NU SINT DE NICI O TREABA !!!! Eu folosesc in paralel si dermastamp de 2.0 mm (ai un control mai bun plus ca patrunde mai bine) si in septembrie trec la urmatorul nivel: dermapen.

#101
Bgd78

Bgd78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.08.2014

View Postzjyghczk, on 25 iulie 2014 - 14:34, said:

bai sincer pe unii de aici nu ii inteleg, nu exista medicament, respectiv pastile care sa fie bun ptr stafilococ, cu toate astea doctorii va indoapa pe banda rulanta ca pe curcani si voi le luati de parca vi le-ar da D-zeu,. vedeti ca nu au nici un efect si tot luati si tot asa, pana la urma nu o sa mai scapati in veci cu nimic la cat de rezistenta o sa devina tulpina
a 2a chestie, asta cu alimentatia, [ https://i.imgur.com/ovjSlVH.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   .... alta balarie de v-a spalat creieru
vaccinu = apa de ploaie
roacutane nu are nici o treaba cu stafilococu, mai util ai lua vitamia C si ai astepta sa-ti treaca, pffffffff

plw, am impresia ca scriu degeaba pe aici, majoritatea tot in clisee sunteti ingropati

Salut !
zjyghczk , spune-mi te rog la ce spital ti-ai facut injectiile si antibiograma ? La antibiograma ai cerut pt (ticarcilina )? , pt ca la mine a iesit sensibil la ( Amoxicilină + AC , Clavulanic (AMC) ) ,
Oare trebuie sa cer pt  ticarcilina ?!
Multumesc  !

#102
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Salut, am si eu de mai multi ani probleme cu acneea care mi-a aparut pe fata (zona maxilarului si buzelor niciodata pe obraji), spate, piept...acum trei ani, la recomandarea medicului si in disperarea mea, am luat roaccutane sase luni de zile, mari probleme nu am avut, doar in timpul tratamentului aveam buzele foarte uscate, in rest nu am avut mari probleme, sau poate nu am observat eu.
De atunci mi-a disparut in totalitate acneea de pe omoplati dar inca mai am probleme deoarece mai apar pe piept, zona maxilariului, in partea de spate a capului, si cel mai enervant, de departe, sunt cele din zona buzelor.
Nu au mai aparut cu intesitatea de dinaintea tratamentului dar tot mai apar si banuiesc ca cei care sufera sau au suferit de asa ceva, cunosc sentimentul.
Nu vreau sa mai apelez la dermatologi pentru ca sigur v-oi primii acelasi tratament cu roaccutane, sunt sigur ca mi se spune sa am grija la mancare Posted Image , si cred ca daca mai aud odata asta cu mancarea ma apuca toti nervii.
Ma rog, ideea este ca voriam sa va intreb pe cei care ati aflat ca aveti stafilococ, ce tip de analize v-ati facut ? Eu am facut recent un exudat nazal si rezultatetele au fost : streptococ beta-hemolitic: absent si staphylococcus aureus: absent.
Multumesc anticipat

#103
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
pai de ce ti-ai facut nazal ?!@

du-te si fa'ti analize dintr-un cos, vezi ce clinica cu laborator specializat mai buna gasesti la tine in oras si vorbeste cu ei, o sa-si dea seama despre ce e vorba si ce trebuie facut.

ca tot ai adus vorba de mancare, cea mai interesanta faza am auzit-o la o doctorita dermato in buc. cand mi-a zis fa sport, mananca sanatos, renunta la cola si vei scapa de acnee ( cand eu aveam stafilococ). te doare mintea Posted Image


ps. ca un update, nu mi-a mai aparut nimic pe nicaieri de cand am facut timentin Posted Image

#104
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014

View Postzjyghczk, on 20 aprilie 2015 - 15:18, said:

pai de ce ti-ai facut nazal ?!@

du-te si fa'ti analize dintr-un cos, vezi ce clinica cu laborator specializat mai buna gasesti la tine in oras si vorbeste cu ei, o sa-si dea seama despre ce e vorba si ce trebuie facut.

ca tot ai adus vorba de mancare, cea mai interesanta faza am auzit-o la o doctorita dermato in buc. cand mi-a zis fa sport, mananca sanatos, renunta la cola si vei scapa de acnee ( cand eu aveam stafilococ). te doare mintea Posted Image


ps. ca un update, nu mi-a mai aparut nimic pe nicaieri de cand am facut timentin Posted Image

Multumesc pentru raspuns, pai ma gandeam sa nu am vreun stafilococ aureus, o sa incerc sa aflu ce clinica cu laborator specializat gasesc,toata treaba este ca acneea sa fie provocata de un stafilococ, ca sa stiu cu ce ma lupt...sper sa nu fie provocata de altceva. Apropo eu sunt din bucuresti, tu tot la un laborator din buc. ti-ai facut analizele ? Stiu ca parca ai mentionat pe undeva, dar sa nu mai citesc din nou cele sase pagini.
Si apropo de experiente proaste cu dermatologi, doctorita care mi-a recomandat roaccutane, nici nu m-a vazut bine ca " aaa doar cu roaccutane scapati pt ca problema dumneavoastra este interna, nu va pot prescrie vreo crema", si in disperarea mea am acceptat, ca dupa tratament sa realizez prostia.



#105
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Primele incercari, primele probleme in incercarea analizelor dintr-un cos, la cantacuzino nu raspunde nimeni la nici un telefon,(nu-mi permite nici programul de la locul de minca prea multe) si am fost la laboratorul unei clinici mari si foarte cunoscute din buc. incepe cu m......, cred ca stiti despre ce vvorbesc, unde domnisoara de la receptie mi-a spus urmatoarele dupa ce eu am solicitat doar recoltare "trebuie sa fac programare pentru consultatie si apoi daca doamna doctor considera necesar se face si recoltare". Normal ca urmatoarea mea intrebare a fost "pai nu se poate doar recoltare nu doresc si consultatie" normal ca raspunsul a fost nu, motivul consultatia costa 145 lei, recoltarea 50 lei. Nu-i nimic mai incercam la alte laboratoare


#106
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
Am făcut cateva poze in timpul bărbieritului, atunci cand nivelul de iritare al pielii este cel mai ridicat, cel puțin pentru mine https://i.imgur.com/ze0l96l.jpg ; aici am umflat obrazul la maxim pentru a se vedea mai bine : https://i.imgur.com/PlWlv3m.jpg

Mai am cateva luni și fac ~ 2 ani de cand am terminat tratamentul, totul este ok pana acum dpdv. dermato, nu mi-a mai apărut absolut nimic. Nu am mai folosit tratament, creme etc, doar nivea cand îmi mai aduc aminte, beau cola mai mereu și mananc foarte picant, in rest nimic deosebit, ușor ușor incep să uit acest coșmar.

Cei care v-ați interesat de Timentin, ați reușit să faceți ceva? Baftă.

#107
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014

View Postzjyghczk, on 21 iunie 2015 - 22:21, said:

Am făcut cateva poze in timpul bărbieritului, atunci cand nivelul de iritare al pielii este cel mai ridicat, cel puțin pentru mine https://i.imgur.com/ze0l96l.jpg ; aici am umflat obrazul la maxim pentru a se vedea mai bine : https://i.imgur.com/PlWlv3m.jpg

Mai am cateva luni și fac ~ 2 ani de cand am terminat tratamentul, totul este ok pana acum dpdv. dermato, nu mi-a mai apărut absolut nimic. Nu am mai folosit tratament, creme etc, doar nivea cand Ă®mi mai aduc aminte, beau cola mai mereu și mananc foarte picant, in rest nimic deosebit, ușor ușor incep să uit acest coșmar.

Cei care v-ați interesat de Timentin, ați reușit să faceți ceva? Baftă.

De cand am postat ultima oara tot astept sa-mi iasa un cos care poate fi "stors", tot ce mi-a iesit de atunci a fost sub piele, se umfla se inroseste pielea, ma dor si cam atat, nu cred ca mi se poate lua o monstra asa, imi vine sa-mi dau palme singur, mai astept poate poate...

#108
Bgd78

Bgd78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.08.2014

View Postzjyghczk, on 21 iunie 2015 - 22:21, said:

Am făcut cateva poze in timpul bărbieritului, atunci cand nivelul de iritare al pielii este cel mai ridicat, cel puțin pentru mine https://i.imgur.com/ze0l96l.jpg ; aici am umflat obrazul la maxim pentru a se vedea mai bine : https://i.imgur.com/PlWlv3m.jpg

Mai am cateva luni și fac ~ 2 ani de cand am terminat tratamentul, totul este ok pana acum dpdv. dermato, nu mi-a mai apărut absolut nimic. Nu am mai folosit tratament, creme etc, doar nivea cand îmi mai aduc aminte, beau cola mai mereu și mananc foarte picant, in rest nimic deosebit, ușor ușor incep să uit acest coșmar.

Cei care v-ați interesat de Timentin, ați reușit să faceți ceva? Baftă.

Salut !
Timentin 3,2g se gaseste numai in Anglia ...ca pret in jur de 6£ per fiola-numai cu prescriptie ! Am comandat...astept sa vina !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate