Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

stafilococ acnee si multi nervi

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#73
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
bleano1, eu ma refeream sa-ti faci analizele, exudatul acela vs. la ce contine timentin, respectiv:  AMC - Amoxycillin / clavulanic acid & * TIC - Ticarcillin , cum mi-am facut eu,  de ti-am aratat mai sus
cel putin in analizele tale nu vad acid clauvulanic sau ticarcilina ? asa analizele fara nu au nici o relevanta in privinta timentinului, parerea mea, de unde o sa stii daca e sensibil sau nu stafilococul fara

oh acum am vazut, la amoxicilina e rezistent, cam aiurea
la ticarcilina cum e ?

Edited by zjyghczk, 09 May 2014 - 18:04.


#74
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Cultura sensibila la toate beta-lactaminele ( ticarcilina inclusiv ), scrie in una prima poza parca, nu m-am mai uitat a II-a oara ca o aveam pe ultima deshisa.
Fa-ti si pick-testul pentru peniciline, sa nu te trezesti ca esti alergic.
Totusi, ii putin ciudat testul: Zice ca ii rezistent la peniciline, dar sensibil la beta-lactamine...Penicilinele tot b-lactamine sunt..fie, teste diferite.

Vad de asemenea, ca testele sunt mai vechi ( 2011/2012/2013 ).

Cel mai singur, si cel mai ok ( sa nu te trezesti cu rezultate " sensibil la toate beta-lactaminele " vs " rezistent la peniciline "), cauta un laborator unde sa iti faca analizele individual, strict pe Ticarcilina si refa si amoxailina.
Totusi, in unul din teste apare rezistent la amoxacilina/ a. clavulanic...asta scade "rangeul" Timentinului.

Na, sper ca n-am gresit ceva, is cam ametit la ora asta de cap...

#75
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
hey, cei care v-ați apucat de tratament, cum merge treaba ?
don't be selfish Posted Image

#76
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Chiar asa: Cand va apucati de Timentin, impartasiti experienta, day by day.
Se poate face la final un rezumat si pus la inceputul topicului, ar ajuta multa lume :D

#77
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014
Eu unul nu am cum sa fac tratamentul asta deoarece lucrez 12 cu 36 ,,,iar injectiile se fac la 12 ore,,,asa ca poate in concediu nu stiu...

#78
PILLS

PILLS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.10.2006
In momentul asta nici eu nu am cum sa ma apuc de tratament, lucrez de la 9 la 6, si am si disertatia pe 20 iunie, astfel incat dorm cam 5 ore si ceva pe noapte. Dupa 20, o sa ma duc sa imi fac iar toate analizele si porma ma apuc de treaba, nu de alta, dar daca e sa am ceva efecte adverse sa le am dupa ce termin cu disertatia. Plus ca cunosc 2 persoane care sunt medici si sa vorbesc intre timp si cu ele sa vad ce zic despre compozitia la Timentin.

#79
archibaldo

archibaldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 08.03.2010

View Postlex404, on 08 mai 2014 - 15:23, said:

In mod normal, se tine sub 25 de grade ( cf. prospectului oficial ). Nici eu nu inteleg de ce iti pui intrebarea de ce si cum se tine dupa preparare...
Dupa preparare, se administreaza ( perfuzie/ injectie ), crezi ca te lasa cineva sa pleci cu medicamentul acasa si sa vii cu jumatatea dupa 8 ore?


ps. Cauta un medic bun, care sa iti zica sigur ce cantitate si cata substanta necesita situatia ta.

Partea cu temperatura se refera la SOLUTIE nu la pulberea nediluata . Adica daca ai diluat 3.2 grame pulbere  si ai obtinut solutia injectabila acea solutie isi pierde din proprietati la 25 de grade treptat conform tabelului din prospect . Oricum presupun ca de regula se prepara solutia imediat inaintea injectiei asa ca nu vad de ce ai pastra solutie pana la injectia urmatoare decat daca ai de facut doze mult mai mici cum se fac la copii .  Si eu intentionez sa urmez un tratament cu Timentin . Cel mai greu va fi sa conving dermatologul sa-mi prescrie asta si sa mi administrareze injectiile intravenoase ( 30 de injectii intravenoase - necesita vene nu gluma ) . Daca concentratia este prea mica risti sa "scape cativa stafilococi mai inteligenti ". Banuiesc ca in loc de 30 injectii la 8 ore = 10 zile este mai util 30 injectii la 6 ore adica 7.5 zile

#80
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
eu ptr mai multa siguranta am tinut si solutia la rece, bine, atunci defapt era si iarna si am tinut cutiile intr-o camera fara caldura, ~ 3-4 °C cred
iar apoi la spital mi le faceau imediat, era aiurea ca era destul de cald la urgente si ma duceam direct la asistenta. pana la urma si asta tot o urgenta era defapt, oricum nu mi-a zis nimeni nimic, au inteles probabil situatia
ps daca vrei sa-ti faca dermatologu injectiile astea, cred ca te usuca de bani, la spital e ideal, cel putin din punctul meu de vedere
nu inteleg dc sunt asa capsomani si reticenti cand vine vorba de acest medicament, care face intradevar minuni, cel putin in cazul meu, si care 99% dintre dermatologi la pariu ca sunt afoni in privinta lui,eu a trebuit sa ma duc cu prospectul de pe net..... deci.......[ https://i.imgur.com/qq8uYxk.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].........
interesant ca l-au bagat discret la subiect tabu, iar cand vine vorba de roacutane de la care poti ajunge dilau, le prescriu pe banda rulanta fara analize, fara nimic multi dintre ei, zici ca esti la piata, cine cunoaste cat de cat situatia nu are cum sa ma contrazica, si culmea, roacutane are 0 efect ptr un stafilococ, de orice tip ar fi el

@ archibaldo. din cate imi explica o asistenta, treaba cu concentratia e relativa, adica are acelasi efect si cu 10ml si dizolvat cu 15 sau 20ml. mi-am adus aminte acum, nu sunt sigur daca intradevar asa este, insa asa mi-a ramas in cap, si nu trebuie sa faci neaparat 30, la mine s-a vazut foarte repede efectul insa am continuat cum am zis intr-un comentariu mai vechi asa ptr mai multa siguranta, de genu am plecat pe un drum, merg pana la cap ))
iar chestia cu scapatul infectiei, din ce am inteles, ori te vindeci ori nu, nu exista jumatati de masura la stafilococ, sa zici ca se manifesta mai soft etc, ori una ori alta
ps. sfatul meu ar fi daca nu ai destule info insa esti decis sa le faci, sa te mai informezi si sa astepti sa mai treaca caldura asta, nu cred ca e o idee buna sa le faci la 40 grade cum anunta astia ca va fi in curand, eu cel putin asa as face, bafta Posted Image
http://dailymed.nlm....a3-1b19c5cc2f93

#81
archibaldo

archibaldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 08.03.2010
@ zjyghczk
Buna  ! Am o mare rugaminte !
legat de Timentin eu nu am reusit sa fac rost de el si daca il poti gasi la tine in oras vin pana acolo sa cumpar si eu un tratament intreg .
Am sunat astazi la Dona in Bacau si mi-au spus ca nu se mai aduce . Stii ceva de asta ?

#82
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Insista la farmaciile mari ( Richter, Dona, Catena ). Eu am batut Catena la cap 2 luni pana mi-a adus un autoinjector cu epinefrina :D

#83
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013

View Postarchibaldo, on 22 iulie 2014 - 13:22, said:

@ zjyghczk
Buna  ! Am o mare rugaminte !
legat de Timentin eu nu am reusit sa fac rost de el si daca il poti gasi la tine in oras vin pana acolo sa cumpar si eu un tratament intreg .
Am sunat astazi la Dona in Bacau si mi-au spus ca nu se mai aduce . Stii ceva de asta ?

salutare, imi pare rau dar nu am nici o idee in legatura asta plus ca mai e nitel si se face un an de cand am facut tratamentu asa ca...sincer habar n-am
vezi ca erau mai sus inca vreo 2-3 useri de ziceau ca l-au gasit la nu stiu ce farmacii si ca il pot lua pe comanda, in urma cu vreo 2-3 pagini sa zic ca erau posturile

hmm, pai si la mine ce sa faci in oras? ca mie mi l-au adus pe comanda spitaliceasca sau ceva de genu prin farmacie, scz da nu mai stiu exact denumirea, de la sibiu sau brasov de la un depozit de-al producatorului daca mai tin bine minte. dar stiu ca s-au tras mult pe fese astia, imi gaseau mereu cate o scuza, ca nu-l au, ca nush ce, ca de ce vreau sa-l fac, lol ! Posted Image)) cum am mai zis, cam vreo 2-3 sapt a durat pana mi l-au adus, da i-am batut si eu la cap maxim, e tratament destul de greu de facut rost si astia de la farmacii daca ii iei din prima, sunt mai comozi, nu prea le convine sa-si bata capu cu asta fiindca e mai complicat de adus
ps, ia legatura cu userii de aici care l-au gasit, poate iti dau mai multe info in legatura cu asta
cum zice si lex, stai pe capu lor
si cei de la dona cum adica ti-au zis ca nu se mai aduce? wtf  pana la urma poti plati si in avans ( eu am dat de la inceput 50% avans ) , dar o sa ai batai de cap pana o sa-l gasesti
sau mai usor, du-te si tu la un spital daca ai vreo pila ceva la cei care se ocupa cu medicamentele astea cu regim special si o sa te lamureasca ei...cred
sunt destul de multe metode in ziua de azi sa faci rost mai de orice, gasesti sursele implicate si le iei la rand

dar daca vrei deja sa-l comanzi, stii ca e bun ptr ce ai tu ? ti-ai facut testele acelea  ? Posted Image

Edited by zjyghczk, 22 July 2014 - 18:31.


#84
archibaldo

archibaldo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 08.03.2010
@zjyghczk Multumesc mult pentru raspuns .

Cu 1 an in urma - am contactat : producătorul GlaxoSmithKline (GSK) SRL + Fabrica GSK  de la Brasov si distribuitorul Europharm Distribuție   - si toti  mi-au spus ca nu se mai produce si distribuie in Romania dar vad ca apare pe site si in nomenclatorul agenției naționale de medicamente ca sa prosteasca lumea .
Revenind pe forum in 2014 am aflat ca niste useri l-au gasit in farmaciile Dona si am telefonat acum cateva zile la diverse farmacii din tara ( Bacău , Ploiești , București ) care  mi-au confirmat ca distribuitorul national nu le mai aduce acest medicament .
Ma gandeam ca ai  alta rețea de farmacii la voi alta decât Dona si pot sa-l plătesc în avans si 100% (dar mi-ai răspuns ca nu ai cum sa ma ajuti asa ca raman cu nervii si durerea ) .
Acum vre-o 2 luni am făcut un tratament injectabil puternic prescris de dermatolog fara succes cu Amikacina injectabil (injectii foarte dureroase ) si Avelox ( care este foarte periculos) . După 1 luna a revenit .
Am un stafilococ coagulazo-negativ care ma chinuie de 5 ani cu niste coșuri mari foarte dureroase mai ales pe scalp  si care mi-a distrus sănătatea de atâtea tratamente prescrise .
Numai autovaccin nu am încercat si Timentin .
Prin posta nu-l pot comanda vara din afara tarii din cauza temperaturii crescute .
Mai degraba m-as duce la unguri special pentru asta dar nu cunosc pe nimeni si mi-ar trebui o reteta de la un medic maghiar de prin Transilvania scrisa in maghiara daca as sti sigur ca exista la ei medicamentul .
Daca vre-un user ma poate ajuta sa-l obtin ii ofer o recompensa ca nu mai stiu ce sa fac sa scap de boala asta .

Mai am o intrebare :
Cand ti-a facut injectia te-a intepat in vena de fiecare data sau a folosit un cateter intravenos (branula) pe durata tratamentului ? Cate injectii ai facut ?

Edited by archibaldo, 22 July 2014 - 19:41.


#85
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
mda cred ca e a 2 sau a 3a oara cand scriu astea aici, uita-te te rog la postarile anterioare ca am scris pas cu pas si cum le-am facut, si cate am facut etc  ... mi-e lene sa scriu iar acelasi lucru ;d ........ mi-au zis de branula da nu am vrut, nu aveam chef sa ma supun la nici un risc, sa se infecteze aia sau mai stiu eu ce, cel mai sigur mi s-a parut sa ma intepe de fiecare data, pe mine cel putin nu m-a durut deloc, nu mi-a fost niciodata frica de astea cu toate ca astea sunt primele injectii care le-am facut in viata mea, la prima injectie m-a usturat oleak dar apoi a fost ok, la finalul tratamentului de vreo 2 ori s-a spart vena ca erau torpilate de atatea injectii, (mi-a bagat acu gresit ( nimic grav )), dupa cum vezi, m-am dus cu temele pregatite, nu am vrut sa las nici cel mai mic aspect la latitudinea altora, eu mi-am luat angajamentul, eu mi l-am dus la capat, cu toate riscurile de rigoare, si uite ca s-a dovedit o decizie mai mult decat inspirata. si oricum, dupa ce am inceput sa vad efectele tratamentului, cu atat imi crestea incredrea in sine si fac ce trebuie Posted Image

referitor la restul de intrebari, nu inteleg, daca intradevar asa este cum zici tu, de ce nu ar mai aduce timentin in tara, bine asta se produce in anglia si e importat la noi, nu se produce aici, din punctul meu de vedere cel putin, tratamentul a fost, in cazul meu, un miracol, si mira-m-as sa fiu eu o exceptie in cazul caruia a functionat asa de bine iar pentru restul sa fie atat de putin folositor si practic inutil, incat sa decida scoaterea lui de pe piata [ https://i.imgur.com/qq8uYxk.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pana mea, daca depindea de mine, te ajutam cu cea mai mare placere, am trecut si eu prin acesta situatie si stiu cum e te izbesti numa de refuzuri( si oricum nu vad cine te-ar putea ajuta, tu trebuie sa fii acolo cu reteta, sau cel putin in cazul meu ca am semnat pentru ele etc, deci cum ar putea face altcineva astea ptr tine si sa vrea sa te ajute ? nu vad cum si nu cred ca e posibil )... si faptul ca mi-am relatat aici de la a-z problema si rezolvarea ei, totusi e ceva cred, in comparatie cu ce balarii si kkturi de medicamente obscure se gasesc prin mai toate partile unde este dezbatuta aceasta problema, si unde se bat campii fanatic rau de tot

hmm, acum am vazut, ai scris cu un an in urma, eu am cumparat tratamentu daca nu ma insel, prin septembrie [ https://i.imgur.com/jRafDP0.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] mi se pare ca tot in primele posturi am scris exact data cand le-am luat, sau daca e necesar ma mai uit pe facturile alea si ce mai am si vad exact, deci ar fi < 1 an; daca tu zici ca ai sunat vara trecuta, logic ca se gasea timentin, sau poate ai scris tu gresit
mda, stafilococ dala am avut si eu, negativu masii, si tot asa, eram torpilat in cap Posted Image
si daca o sa tot faci injectii dastea random cu ai facut tu, mai rau intaresti stafilococul si din ce in ce o sa scapi mai greu de el, risti pana la urma sa nu mai scapi cu nimic, dai in  altele mai grav doamne feri , mai rau faci decat bine, sa te tot iei dupa dermatologi Posted Image
tu initial ar trebui sa-ti faci analizele si sa vezi cum reactioneaza stafilococu la ticarcilina respectiv acidu clavulanic.partea cu achizitionarea lui nu mi se pare o problema asa de mare, eu in locul tau as face in felul urmator, in cazul ca ai vreo ruda, orice in afara,pana la urma si fara nici o ruda, dupa ce mi-as face analizele, in functie de ce tara din afara m-as orienta si care as fi 1000% sigur ca au timentin, as legaliza analizele _+ retetea de la medic in limba respectiva, apoi as pleca acolo pentru 3-4 zile, si in functie de cat de descurcaret esti, e practic imposibil sa nu le poti cumpara, eu unul as pleca in anglia, mai ales acum ca te poti duce f usor, stii engleza, astia produc timentin si restul depinde de tine... asa sa stai aici si sa astepti crezand ca cineva ti le poate procura, din punctul meu de vedere 0 sanse, poate cel mult sa-ti mai iei si vreo teapa cu  banii Posted Image)
ce te tot complici cu ungurii, cu cat implici mai multi terti, cu atat te impotmolesti mai rau, nu te ajuta nimeni mai bine decat o faci tu singur in situatia asta, si oricum cine are idee, o sa-ti dea reject
daca esti disperat nu rezolvi nimic. mai bine ai vedea in primul rand daca timentin ar fi ok pentru tine sau nu Posted Image
ps. vaccinul e apa de ploaie. eu unul nu as mai face asa ceva nici gratis, bine, asta e strict parerea mea rezultata din experientele anterioare cu el Posted Image)
mama iar am scris romane Posted Image

Edited by zjyghczk, 22 July 2014 - 21:30.


#86
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Archibaldo cauta-ma dupa 1 aug pe privat si ma interesez de timentin. El apare pe siteul ANM si in CANAMED ptr ca are APP (autorizatie de punere pe piata) dar firma producatoare din motive economice (vanzari slabe) nu-l mai aduce. La 1 aug ma reintorc in farmacie si pot sa caut. Lantul e asa: Glaxo il aduce si il distribuie depozitelor (Polisano, Mediplus, Farmexpert etc sint vreo 30-40) si de aici farmaciilor. Da un telefon si la Farmaexpress.ro, ei aduc de afara medicamente care nu se gasesc in Romania.

#87
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
de curiozitate, i-am intrebat si eu  pe cei de la farmexpres, asta mi-au răspuns :

[ https://i.imgur.com/sYcrXqG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

totuși eu raman la ideea ca majoritatea va orientați prioritățile greșit, cel mai important e sa iasă corespunzător la analize, apoi după sa va puneți problema achiziționării lui, in fine...

Edited by zjyghczk, 24 July 2014 - 12:05.


#88
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Nici eu nu am reuși să  fac rost de Timentin. Chiar am o cunoștință care lucrează la o farmacie și a sunat la diferite depozite, dar nu se găsește. Si eu sunt destul de disperat sa îl găsesc. Mi-am făcut analizele la Cantacuzino și mi-a ieșit și mie stafilococ coagulază negativ. Ce e drept pe buletinul de analize nu scrie nimic de ticarcilină, însă e sensibil la amoxicilină + acid clavulanic. Ar avea rost să încerc? Momentan pentru a doua oară (am mai făcut vara trecută) autovaccinul de la Cantacuzino (cred că mai am vreo 5 doze de făcut). Din păcate niciun rezultat. Ba mai mult, de când l-am început am mai multe probleme cu fața. Chiar îmi pare rău ca l-am început; înainte cu diferite produse țineam problema cât de cât sub control. Acum e dezastru, nu mai ajută nimic. Ciudat e că vara trecută, când am făcut autovaccinul pentru prima data, am avut rezultate f bune pe durata administrării, însă la finalul lui problema a revenit. Sunt într-o depresie groaznică, nu știu ce să mai fac... m-am săturat.

#89
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pe buletin nu apare ticarcilina pentru ca nu se pune de obicei in kiturile de antibiograma, e antibiotic de rezerva. Ai folosit solutiile clasice gen Retin A, Isotrexin gel, Zineryt etc? Ai urmat o cura cu antibiotice ? Ai folosit solutii externe cu Clindamicina ? Eu i-am spus si lui zjyghczk ca nimeni nu garanteaza ca stafilococul nu se va reintoarce candva...Eu am o varsta spre 40 la care se spune ca nu mai ai probleme, e pe naiba nu. Tin problema sub control cu Stieva 0,1% (Retin A produs de alta firma).

#90
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Am folosit Brevoxyl, Rentin A, Smooderm, Skinoren, Isotrexin. Am luat antibiotice de o groază de ori. Mi-am făcut praf stomacul. Cum închei administrarea antibioticelor, la 2-3 zile maxim, incep să apară din nou. Am folosit și un unguent cu clindamicină (adus din Italia); ala a fost bunicel. După cum am spus, am făcut si autovaccinul de la Cantacuzino. Prima data când l-am făcut (asta era vara trecută), am observat cât de cât niște îmbunătățiri, însă doar pe perioada administrării. De data aceasta însă e teroare. Mă doare absolut toată fața.

Am folosit și Zynerit. Absolut niciun efect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate