Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

stafilococ acnee si multi nervi

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#55
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014

View Postzjyghczk, on 10 aprilie 2014 - 17:39, said:

nu mi-a mai aparut absolut nimic, nu am mai folosit de atunci nici un alt tratament sau vreo crema, regim etc, mananc toate tampeniile, picant, cola etc,  am un ten acum demn de reclame cred, am avut noroc mai ceva ca la loto sa scap de astea si sa nu ramana nici macar o cicatrice Posted Image , cred ca as fi fost bun de experimente Posted Image) + ca mi-a adus daca pot spune asa fffff multe alte imbunatatiri, disparitia completa a matretii, tenului gras, cum imi simt pielea acum, de pe maini, transpiratia etc, nu imi vin toate acum in  minte (se pare ca astea erau legate cumva intre ele si declansate se pare de aceiasi sursa) nici in vise nu  puteam  spera la asa ceva sincer
cand ma gandesc pe la cati dermato am fost in buc si cate creme, pastile si toate tampeniile mi-au bagat pe gat si cati bani am f.. aiurea ma ia durerea de cap Posted Image
parere personala : dermatologii, cel putin astia din Ro. sunt inca la nivel de ev mediu cand vine vorba de tratarea acestei boli, iar restu tepari care vor sa va ia banii Posted Image
eu pe 3 cutii am dat aproximativ 12 mil, nu mai stiu exact... Posted Image
Zi si mie cum se fac mai exact acele injectii si la cate ore pentru ca am gasit timentinul.
Astept raspuns.

#56
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Mergi si vorbeste cu un medic, pe forum n-o sa-ti dea nimeni dozajul corespunzator:
1.6-3.2g la 6-8 ore. Nu exista dozaj exact, mergi, vorbeste cu medicul, spune-i ca-i gasit si intreaba-l ce-ti recomanda.

In plus, n-ai de gand sa ti le faci singur, asai?

#57
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
pai am stat cateva zile pana am descoperit ce si cum, vezi ca pe prospect e o formula in functie de sex, varsta parca, nu mai imi aduc aminte exact,oricum simplu nu e deloc, doctoru si-a bagat picioru m-a aburit ca stie asistenta cum  sa-l faca, pana la urma am mers la risc si le-am facut dupa capu meu primele 20 de fiole in 20ml de solutie din aceea de e tot specificata pe prospect, la 12 ore, doc initial imi zisese sa fac 1 pe zi dar am facut la 12 ore, apoi am facut pauza o sapt sa vad daca nu crap totusi de la ele Posted Image , cum se comporta organismul, sa se obisnuiasca etc apoi ultimele 10, in 15 ml tot la 12 ore

asta nu inseamna ca si tu trebuie sa le faci la fel, si oricum parerea mea e sa-ti faci analizele generale inainte, mai ales la ficat sa ai totu perfect, ca sa nu dai de altele, sunt extrem de puternice, din ce am vazut in clasa lor, sunt pe primu loc mai puternic de atat nu exista, si sa citesti prospectu ala de 50 de ori , eu il invatasem pe de rost aproape , ai grija ca nu e de joaca cu astea, si neaparat daca ti le faci, sa-i zici la asistenta la prima injectie sa te testeze cu 1ml inainte max,  si sa astepti ~30min sa nu fii alergic
si daca le faci acu vara trebuie sa iti iei o geanta frigorifica dupa tine, nu trebuie tinute la caldura, max 7 grade parca era, am avut noroc eu, le-am facut cand era frig afara

View Postlex404, on 07 mai 2014 - 17:53, said:

Mergi si vorbeste cu un medic, pe forum n-o sa-ti dea nimeni dozajul corespunzator:
1.6-3.2g la 6-8 ore. Nu exista dozaj exact, mergi, vorbeste cu medicul, spune-i ca-i gasit si intreaba-l ce-ti recomanda.

In plus, n-ai de gand sa ti le faci singur, asai?

cum sa-ti faci singur asa ceva, lol Posted Image
nici nu ai cum practic cred Posted Image la spital se fac astea Posted Image

Edited by zjyghczk, 07 May 2014 - 18:00.


#58
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Intravenoase in bolus drept ii ca n-am mai vazut home made, dar n-ai de unde sti ce-i trece cuiva prin cap...

#59
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014

View Postlex404, on 07 mai 2014 - 17:53, said:

Mergi si vorbeste cu un medic, pe forum n-o sa-ti dea nimeni dozajul corespunzator:
1.6-3.2g la 6-8 ore. Nu exista dozaj exact, mergi, vorbeste cu medicul, spune-i ca-i gasit si intreaba-l ce-ti recomanda.

In plus, n-ai de gand sa ti le faci singur, asai?
Nu cred ca gasesc vreun doctor destul de capabil sa-mi dea un dozaj,am mers la prea multi doctori si cred ca mi-am facut o proasta parere despre ei,,,mai degraba imi fac singur o parere din discutiile de pe forum pt. ca-s satul de doctori nestiutori.
Am gasit timentin ,,culmea la farm. dona,,de 3,2g,,si am cautat cum se fac injectiile.
Prospectu zice 1 la 6-8 ore in bolus timp de 3-4 minute,,,asta ma cam inspaimanta sa stau 4 minute cu acul infipt in c..rPosted Image ..de asta intreb poate se fac si altfel.si cred ca dor ca dracu...Posted Image
Cum pana mea sa mi le fac singur ,,,nu cred ca ma pot uita nici la ac

Edited by bleano1, 07 May 2014 - 18:15.


#60
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Doamne feri.  Cauta un cadru medical,  intravenoasele nu is ca alea în fund!

#61
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013

View Postbleano1, on 07 mai 2014 - 18:21, said:

Vecina poate ,,vecinu nuPosted Image.... Posted Image


Dar cum sunt?cum se fac?

man, eu inainte sa iau decizia de a face astea, am studiat aproape un an tot ce am prins despre timentin si infectia asta in general, ai mare grija ca nu e de joaca cu asa ceva, nu e ca si cand ai lua un faringosept, astea facute gresit dai de belele grav de tot, eu le-am facut asa pe propria raspundere, m-au pus sa semnez ...de aici poti trage multe concluzii
la pariu ca fiecare medic o sa-ti dea un dozaj diferit :lol:

#62
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Era mai demult, un regulament pe aici, nu-l gasesc acum.
Injectiile intravenoase, mai ales in bolus NU se fac de catre vecini, controlori de tramvai sau voleyball-iste!
1. Trebuie sa prinzi o vena
2. Se fac cu un anumit debit
3. Sunt riscante!

Daca mai vad asemenea sfaturi, dau cate 1 punct!
Intravenoasele se fac doar de medici sau asistente specializate ( alea cu postliceale nu au voie, de exemplu ). Mi-e greu sa cred ca in orasul tau nu gasesti un cadru medical capabil sa faca o intravenoasa.

#63
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
logic ca sunt ff periculoase, din cate stiu, duc fluxul de sange de acolo direct la inima so... eu de ce tot zic ca m-au pus sa semnez niste hartii cand am inceput tratamentu la spital
eu le-am facut la spital la UPU, am avut noroc de asistente profesioniste si super de treaba, nota 10+, au citit de fiecare data prospectu si mi le-au facut perfect, si contrar asteptarilor, nu mi-au cerut vreun ban :lol:

#64
PILLS

PILLS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.10.2006
bleano1, asteptam parerile tale despre Timentin dupa ce il faci!

#65
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
ptr. bleano1, inainte sa incepi tratamentu, ti-ai facut  la un laborator de analize medicale exudatu ala sa vezi daca ce ai tu e sensibil la ce contine timentin ? Posted Image
asta a fost la mine :


Quote

[rezultatul din antibiograma: * AMC - Amoxycillin / clavulanic acid : intermediar  /// * TIC - Ticarcillin : sensibil.]

daca astepti sa-ti  zica doctoru asta cred ca poti sta mult si bine, mie nici macar o analiza sa vada daca stau ok cu sanantatea nu m-a pus sa-mi fac Posted Image

Edited by zjyghczk, 08 May 2014 - 11:26.


#66
PILLS

PILLS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.10.2006
Am gasit si eu Timentin, am cautat in Bucuresti si in Constanta, si am avut mai mult noroc in Constanta, tipa aia a zis ca nu imi trebuie prescriptie sa il cumpar, ii face comanda si costa 260RON. Acum o sa ma duc sa imi fac antibiograma sa vad daca sunt sensibil la ce contine timentin si niste analize generale. Si in plus vreau sa stau sa ma documentez foarte bine pe partea de administrare, tu cum ai ajuns la concluzia ca iti trebuie 30 de fiole de exemplu?
zjyghczk tu ai avut vreun side effect? gen diaree, vomitat, dureri de cap?

Alta intrebare este despre pastrarea lui, tu cum l'ai tinut? Vreau sa cumpar o cutie frigorifica sa il tin in ea, dar am gasit pe net ca cica nu rezista mai mult de 72 de ore la 4 grade celsius, daca il tii la temperatura camerei rezista 1 zi. Valorile astea sunt pentru dupa ce este preparat nu? Adica banuiesc ca pot sa tin cutia la temperatura camerei. Astfel ajung la intrebarea, de ce ziceti ca as avea nevoie de o cutie frigorifica daca solutia este preparata de asistenta inainte sa il administreze?

PS: nu am fost bolnav niciodata cat sa fac injectii sau medicamente mai seriose, si poate din cauza asta nu stiu nimic despre cum se pastreaza medicamentele de genul asta

Edited by PILLS, 08 May 2014 - 14:14.


#67
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
In mod normal, se tine sub 25 de grade ( cf. prospectului oficial ). Nici eu nu inteleg de ce iti pui intrebarea de ce si cum se tine dupa preparare...
Dupa preparare, se administreaza ( perfuzie/ injectie ), crezi ca te lasa cineva sa pleci cu medicamentul acasa si sa vii cu jumatatea dupa 8 ore?


ps. Cauta un medic bun, care sa iti zica sigur ce cantitate si cata substanta necesita situatia ta.

#68
zjyghczk

zjyghczk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 04.08.2013
hmmm, cum pana mea fara reteta sa iei asa ceva ? ciudat
din ce imi mai aduc aminte si imi explica farmacista, astea au regim special de vanzare si era prima data cand facea comanda de asa ceva, astea sunt de tipul intra-spitalicesc sau ceva de genu, nu ma pricep la termeni, si ia trebuit reteta de la doctor in original cu stampila si specificatia bolii ptr a fi inregistratata la distribuitor, nu mai tin minte exact ce si cum...nu se obtine deloc simplu, cum am mai zis anterior, vreo 2 sapt parca a durat pana le-am primit
cum mai zis, nu am avut absolut nici un efect advers, sa ma doara capu sau stomacu dupa, nimic !!!! ti-am mai zis, vezi pe paginile anterioare aici, ca m-am referit pe larg la beneficiile tratamentului

cum am ajuns la 30 de fiole..., pai simplu, pe prospect specifica clar, dupa ce iti dispar simptomele si vezi ca esti ok, se mai fac inca cateva zile, la mine deja de la jumatea tratamentului nu mai aveam nimic, asa m-a dus capu sa le fac, si pauza aceea si tot si pana la urma a fost ok, mi-am asumat responsabilitatea de la inceput pana la final, asta nu inseamna ca trebuie sa faci si tu la fel ca mine Posted Image
oricum sincer nu stiu cine o sa lamureasca cum se face exact dozaju si sa fie 100% pe el, toti doctorii pe care i-am intrebat, toti s-au tres pe fese cand au auzit de asta, majoritatea nici macar nu m-au bagat in seama,imi dadeau cu flit instant, sau poate sunt eu mai ghinionist Posted Image)

cu pastrarea am avut noroc ca era ger afara, le-am tinut intr-o geanta frigorifica cu termometru langa si a fost ok, nu trebuie 5 grade parca sa depaseasca temperatura, si cand ajungem la spital le ziceam la asistente la inceput ca e urgent,pe urma m-au invatat, era cald acolo si nu mai tineam cont de coada de nimic, ma duceam direct, au inteles problema si niciodata nu mi-au zis ceva, oricum sunt fiole de sticla cu o pulbere galbuie in ele, nu este lichid, dar si pe prospect scria mare grija la temp etc. oricum e o lista destul de mare la ce sa ai grija trecuta acolo...
dupa ce ti-l prepara, atunci se si face, nu stai tu cu el sa astepti cateva ore, lol , nu e sa zici ca dintr-o fiola iti face acum jumate, peste cateva ore restu ; stiu chestia aceea cu 72 de ore, dar probabil se refera la situatiile extreme cred

Quote

Astfel ajung la intrebarea, de ce ziceti ca as avea nevoie de o cutie frigorifica daca solutia este preparata de asistenta inainte sa il administreze?
  pai fiolele alea cu pulbere trebuie tinute la rece, nu stiu ce ai inteles tu, vad ca majoritatea numa tampenii scrieti pe aici de unde rezulta sansa mai mare de a pati ceva naspa decat de a va vindeca

bai daca nu stiti ce faceti, mai bine renuntati, eu l-am facut din disperare si pe multe semnaturi ca imi asum orice risc, in prealabil dupa ce m-am documentat dupa cum am mai zis, aproape un an despre timentin si sa ma decid ca e corespunzator pentru mine

#69
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

Quote

pai fiolele alea cu pulbere trebuie tinute la rece, nu stiu ce ai inteles tu, vad ca majoritatea numa tampenii scrieti pe aici de unde rezulta sansa mai mare de a pati ceva naspa decat de a va vindeca

Din prospectul GSK :doctor: Chiar m-am uitat peste el ;)

Da, nici eu nu inteleg cine vinde Timentin fara prescriptie :o Dar, recunosc: Si eu am cumparat diverse de la farmacie, si cuminol si altele fara reteta. Trebuie sa stii cum sa le ceri, cand intri in discutii farmaceutice deja se uita alt fel.
Din cate stiu, in Romania e aprobat doar Timentin de 3,2g; si e posibil sa existe pe stoc. Acum cativa ani se zicea ca nu se gaseste epinefrina usor, si am gasit tot la Dona in Bucuresti.

#70
PILLS

PILLS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.10.2006
Iti dai seama ca o sa ma documentez inainte sa le fac, dar vroiam sa stiu ca pot sa fac rost de undeva de ele, nu sa stau sa invat tot ce se poate si porma sa ma trezesc ca nu am de unde sa le comand.

#71
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostPILLS, on 08 mai 2014 - 16:24, said:

Iti dai seama ca o sa ma documentez inainte sa le fac, dar vroiam sa stiu ca pot sa fac rost de undeva de ele, nu sa stau sa invat tot ce se poate si porma sa ma trezesc ca nu am de unde sa le comand.
Il gasesti, se aduce oficial in Romania.

Despre pastrare, tot de pe siteul GSK dar englez ( UK ): Timentin should be stored in a dry place. Do not store above 25°C.

#72
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014

View Postzjyghczk, on 08 mai 2014 - 11:22, said:

ptr. bleano1, inainte sa incepi tratamentu, ti-ai facut  la un laborator de analize medicale exudatu ala sa vezi daca ce ai tu e sensibil la ce contine timentin ? Posted Image
asta a fost la mine :




daca astepti sa-ti  zica doctoru asta cred ca poti sta mult si bine, mie nici macar o analiza sa vada daca stau ok cu sanantatea nu m-a pus sa-mi fac Posted Image
Analize tot am ,,,cu caru,,,e clar ca am staf. coag.-negativ,,,uitati si poze

View PostPILLS, on 08 mai 2014 - 13:47, said:

Am gasit si eu Timentin, am cautat in Bucuresti si in Constanta, si am avut mai mult noroc in Constanta, tipa aia a zis ca nu imi trebuie prescriptie sa il cumpar, ii face comanda si costa 260RON.
Exact asa mi-a zis si mie farmacista ,ca nu trebuie prescriptie,si pretul la fel 260 ron la Dona.
Inca nu l-am comandat ,,,ma mai informez un pic.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate