Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fimoza ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Andresoiu

Andresoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.06.2013
Salut, Am 17 ani. Cand am fost mic am facut o operatie de fimoza sau circumcizie (nu stiu exact, am citit 1000 de articole care se bat cap in cap), cum se face la majoritatea bebelusilor, dar in cazul meu , probabil din cauza parintilor ca nu au avut grija, nu mi se decaloteaza complet glandul, in stare flasca am incercat acum ceva vreme sa il decalotez si am reusit, dar apoi m-am cam chinuit sa il readuc in stare initiala. Acum mi-e si frica sa il decalotez complet. In erectie pot decalota doar foarte putin. Am acolo in varf un motz care nu vrea sa se largeasca. Ce sfaturi imi dati?

#2
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Așa se face la toți bebelușii? Posted Image

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Mergi la urolog, probabil e nevoie de o mica crestatura.
Va fi neplacut, dar nimic care sa puna in pericol viata...

#4
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
sa te duci la DR...

#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Sfatul meu e sa mergi la medic sa-ti vada problema .
Nu e de joaca .

#6
Andresoiu

Andresoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.06.2013
@Adm: Cand zici "crestatura" , adica imi va taia motzul acela din varf nu? Nimic mai mult?

#7
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Te duci la doctor si are grija de tine...

[ http://nimg.sulekha.com/health/original700/indonesia-mass-circumcision-2010-6-6-5-38-50.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003

 Andresoiu, on 02 august 2013 - 09:33, said:

@Adm: Cand zici "crestatura" , adica imi va taia motzul acela din varf nu? Nimic mai mult?

Depinde d emedic.
Se face cu anestezie...

1. Fie iti taie tot motul, de jur imprejur, fie putin, pe lateral, ca sa il poti decalota.

Asta e circumcizia:

[ http://www.beverlyoakssurgery.com/wp-content/uploads/2012/04/circumcision.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau automatizat:

[ http://static.ddmcdn.com/gif/circumcision-devices.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. Fimoza

http://en.wikipedia.org/wiki/Phimosis

#9
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Nu forta si mergi la medic.Nu esti singurul care a avut asa ceva insa jena e mare.
Au fost cazuri cind s-a lasat cu hemoragie.
Practic,ce ai tu este virginitatea,este capatul de ata.
La bebelusi,de fiecare data cind i se face baie,se si decaloteaza de citeva ori,tocmai pentru a se largi acea pielita de pe cap,lucru nestiut la beietei dinspre partea parintilor,si se ajunge la probleme.
Cea mai buna solutie este nenea doctorul,fara jena.

#10
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
In nici un caz nu esti circumcis, altfel nu ai mai fi avut "motz" :)
Iti recomand sa-ti faci circumcizie, nu este nimic deosebit, gandeste-te ca tot orientul mijlociu, toti musulmanii, toti evreii o fac. Nu tine doar de religie, e si o chestie de igiena, vei fi mai putin expus infectiilor de tot felul.
In afara de asta, circumcizia iti sporeste si performantele sexuale, pentru ca pierzi din sensibilitatea glandului. Pentru circumcisi nu este ceva neobisnuit sa "reziste" cu orele :)
Nu trebuie sa dai vina pe parinti, asta cu "belitul" de cand esti mic este cu dus si intors, nu cred ca intereseaza pe cineva detalii, sa nu deviem.

#11
Andresoiu

Andresoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.06.2013
Va multumesc mult pentru raspunsuri si incurajari. Imi voi lua inima-n dinti si ma voi duce la medic. :D O zi buna tuturor.

Edited by Andresoiu, 02 August 2013 - 10:36.


#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Si la mine e la fel, dar eu nu m-as duce la doctor pentru ca mi-ar fi jena, si oricum n-o folosesc la nimic, decat la mers la wc.

Edited by gerbil, 02 August 2013 - 12:18.


#13
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 yesyesyesyo, on 02 august 2013 - 10:11, said:

In nici un caz nu esti circumcis, altfel nu ai mai fi avut "motz" Posted Image
Iti recomand sa-ti faci circumcizie, nu este nimic deosebit, gandeste-te ca tot orientul mijlociu, toti musulmanii, toti evreii o fac. Nu tine doar de religie, e si o chestie de igiena, vei fi mai putin expus infectiilor de tot felul.
In afara de asta, circumcizia iti sporeste si performantele sexuale, pentru ca pierzi din sensibilitatea glandului. Pentru circumcisi nu este ceva neobisnuit sa "reziste" cu orele Posted Image
Nu trebuie sa dai vina pe parinti, asta cu "belitul" de cand esti mic este cu dus si intors, nu cred ca intereseaza pe cineva detalii, sa nu deviem.
Nu mai bagati scuza asta penibila,poate e chestie de igiena in tarile africane,dar nu in tarile cu apa la discretie.
Isi poate face o preputioplastie si iese mult mai castigat.
http://www.farmaciil...lui/fimoza-I106

"Tratament chirurgical
Preputioplastia - chirurgia plastica a preputului - este o alternativa mai conservatoare decat circumcizia. Multi medici au propus aceasta alternativa chirurgicala in locul circumciziei din cauza multor probleme, riscuri, complicatii si dezavantaje ale operatiei de circumcizie.

Avantajele: recuperare mai putin dureroasa, risc chirurgical semificativ mai mic si pastrarea preputului si a functiilor sale protective, erogene si sexuale intacte.

Circumcizia a fost, timp de mai multi ani, singurul tratament aplicat in cazul fimozei. In prezent insa, circumcizia a devenit o metoda invechita. Este mai dureroasa si necesita o perioada mai lunga de recuperare decat in cazul tratamentelor noi. Circumcizia este cea mai scumpa metoda de tratare a fimozei, insa cu toate acestea continua sa fie promovata de catre unii medici."



[ http://www.cirp.org/library/treatment/phimosis/decastella/figure1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by RONIN_LEON, 02 August 2013 - 12:29.


#14
Andresoiu

Andresoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.06.2013
Multumesc mult Ronin!

#15
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Daca e sa o dam pe net, iau si eu primul rezultat google:
Avem asa:
Avantaje:
Circumcision reduces the risk of developing a urinary tract infection (UTI), such as a bladder infection.
Circumcision reduces the risk of getting some types of sexually transmitted infections such as HIV.
Circumcision reduces the risk of developing cancer of the penis.


Dezavantaje:
Reduced sensitivity – an uncircumcised penis is more sensitive than a circumcised penis, meaning that circumcised men may experience less pleasure during sex. Asta sincer eu il vad ca pe un avantaj, am scris in postul anterior.
Potential complications of circumcision – these include excessive bleeding and post-operative infection, and outweigh any potential benefits. Hai sa fim seriosi, ca nu ne operam in Somalia si nici nu suntem nou-nascuti, sa se intample asta.

Legat de riscurile unei infectii, incerc sa-o spun elegant: Dupa o zi de munca, eventual si transpirat putin ca tot sunt peste 30 de grade, nu-ti mai miroase uneori cand decalotezi? Nu intotdeauna, dar macar asa, o data la 2 saptamaniPosted Image
Ceea ce nu s-ar fi intamplat daca locul respectiv ar fi fost aerisit si nu in geaca de piele.

#16
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

 yesyesyesyo, on 02 august 2013 - 12:45, said:

Avantaje:
Circumcision reduces the risk of developing a urinary tract infection (UTI), such as a bladder infection.
Circumcision reduces the risk of getting some types of sexually transmitted infections such as HIV.
Circumcision reduces the risk of developing cancer of the penis.


tu chiar crezi ca mam natura este atat de proasta si oamenii sunt destepti?  fimoza este o boala si trebuie tratata de medic nu de rabin


p.s. cancerul va disparea odata cu omenirea

#17
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 gondurasul, on 02 august 2013 - 13:27, said:

tu chiar crezi ca mam natura este atat de proasta si oamenii sunt destepti?  fimoza este o boala si trebuie tratata de medic nu de rabin
p.s. cancerul va disparea odata cu omenirea

daca mam' natura e asa de desteapta, hai sa nu ne mai operam de apendicita. Nici sa nu mai scoatem dintii. Si sa lasam sarcinile extrauterine in pace.
Rabinul si ce-am scris eu, sula si prefectura. Nu stiu de ce am mai raspuns.

#18
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 yesyesyesyo, on 02 august 2013 - 12:45, said:

Daca e sa o dam pe net, iau si eu primul rezultat google:
Avem asa:
Avantaje:
Circumcision reduces the risk of developing a urinary tract infection (UTI), such as a bladder infection.
Circumcision reduces the risk of getting some types of sexually transmitted infections such as HIV.
Circumcision reduces the risk of developing cancer of the penis.


Dezavantaje:
Reduced sensitivity – an uncircumcised penis is more sensitive than a circumcised penis, meaning that circumcised men may experience less pleasure during sex. Asta sincer eu il vad ca pe un avantaj, am scris in postul anterior.
Potential complications of circumcision – these include excessive bleeding and post-operative infection, and outweigh any potential benefits. Hai sa fim seriosi, ca nu ne operam in Somalia si nici nu suntem nou-nascuti, sa se intample asta.

Legat de riscurile unei infectii, incerc sa-o spun elegant: Dupa o zi de munca, eventual si transpirat putin ca tot sunt peste 30 de grade, nu-ti mai miroase uneori cand decalotezi? Nu intotdeauna, dar macar asa, o data la 2 saptamaniPosted Image
Ceea ce nu s-ar fi intamplat daca locul respectiv ar fi fost aerisit si nu in geaca de piele.
Un avantaj pentru femei,nicidecum pentru tine ca barbat.
Eu i-am dat o alternativa moderna mult mai buna decat circumcizia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate