Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Plata cu Card fara cod PIN

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 12.09.2005
Este normal ca sa faci plata cu un Card Maestro (Raiffeisen) fara ca sa ti se ceara codul PIN?

Am alimentat cu GPL de la o benzinarie si am platit cu Card-ul. Mi-a dat chitanta fara sa imi ceara codul PIN. Mi se pare foarte ciudat. Pana in acel moment eram linistit ca nu risc sa imi pierd banii chiar daca pierd Card-ul.

Am intrebat un functionar al unei scursale Raiffeisen care nu stia nimic, atat ca nu i se parea normal nici lui.

Poate ma lamureste si pe mine cineva.

#2
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
da, este foarte normal. mai anormal e sa ti se ceara codul pin, dar cum noi traim in tara hotilor asta se face aproape peste tot.

daca pierzi cardul, fii fara grija, pinul e scris pe el si ti-l pot goli foarte usor :)

#3
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
in functie de terminalul folosit pentru "citirea" cardului (POS) iti cere sau nu PIN-ul... de aia esti obligat la ridicarea cardului sa semnezi pe spate si de ai AR TREBUI ca la folosirea lui persona ce o face sa fie identificata.... nu are legatura cu cardul ci cu tipul de POS

#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
se poate sa platesti si fara sa folosesti PIN-ul. Asta pentru ca, in multe sisteme de plata (vezi credit cardurile mai peste tot in lume), debitul se imputa contra semnaturii.

Cu alte cuvinte, semnatura este dovada finala ca tu accepti plata si nu codul PIN.
Daca ti se trag bani necuveniti de catre un comerciant, tu poti reclama asta bancii iar banca iti va da banii inapoi (si-i trage de la comerciant), daca acel comerciant nu poate face dovada unui document semnat de tine de acceptare a platii.

Edited by glumetu, 02 December 2005 - 16:49.


#5
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004

 zuppy, on Dec 2 2005, 13:55, said:

daca pierzi cardul, fii fara grija, pinul e scris pe el si ti-l pot goli foarte usor :)

unde ziceai ca e scris PIN-ul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1  :huh:  :o  :huh:  :o

#6
mariuspetru

mariuspetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 10.04.2005
Plata fara cod PIN merge doar cu cardurile American Express.

#7
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004

 mariuspetru, on Dec 2 2005, 18:46, said:

Plata fara cod PIN merge doar cu cardurile American Express.

total gresit !!!

#8
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Eu am mastercard emis in Romania si platesc cu el in Spania. Nu imi cere PIN nicaieri, dar nu mi-l accepta nimeni fara un document de identitate.

Iar aia cu americanexpress, normal ca e aberanta...nici la visa nici la discovery nu cere pin.

Edited by Jaxx, 02 December 2005 - 18:56.


#9
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
corect
in franta la cei loco li se cerea pin-ul... la cei din afara (adica la mine) se folosea alt POS.... fara PIN....

mai mentionez inca o data.... cererea PIN-ului tine de POS.....

#10
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001
In Germania, la acelasi magazin mi se cere de obicei PIN-ul, dar au fost multe cazuri cand numai semnatura a fost de ajuns si o data mi-a cerut si un act de identitate. Deci nu cred ca are vreo legatura cu ce tip de card folosesti.

#11
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
in germania numai odata ti-a cerut ID? Mie in toate tarile straine in care am platit cu cardul mi-a cerut ID. Fara exceptie. Numai in RO nu te intreaba nimeni de sanatate...mi se pare normal sa ti se ceara ID.

Edited by Jaxx, 02 December 2005 - 21:17.


#12
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
subscriu

#13
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

 mariuspetru, on Dec 2 2005, 18:46, said:

Plata fara cod PIN merge doar cu cardurile American Express.
Interesant de stiut.
Dar stai o clipa eu am facut un card la Bancpost si pinu mi la dat intrun plic sigilat nici cei de la banca nu au avut voie sa deschida plicu.
Nu am vazut nici un pin pe card.

#14
mariuspetru

mariuspetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 10.04.2005
Persoanelor atoatecunoscatoare nu am decat un semn sa le arat, dar in fine, ma abtin...

Depinde foarte mult de sistemul din fiecare tara. De exemplu, in Franta, daca ai card VISA local, atunci vei avea si un mic SIM pe el, care activeaza de fapt un sistem de plata local, Carte Bleue si pentru care este oriunde necesar PIN. Daca insa merg in Germania cu acelasi card, atunci nu mi se cere cod PIN. Valabil si pentru Romania.

Acum, acelasi sistem este si in Norvegia, numai ca nu se numeste Carte Bleue, ci Axept. Si iarasi e necesar PIN, poti tu sa ai Mastercard sau VISA. Nu este cazul si pentru American Express, care sunt cunoscute ca nu e nevoie de PIN oriunde.

Acestea sunt umilele mele cunostiinte in materie, nu vreau sa ma cert cu atoatestiutorii... <_<

#15
Jas

Jas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 15.12.2001

 Jaxx, on Dec 2 2005, 22:12, said:

in germania numai odata ti-a cerut ID? Mie in toate tarile straine in care am platit cu cardul mi-a cerut ID. Fara exceptie. Numai in RO nu te intreaba nimeni de sanatate...mi se pare normal sa ti se ceara ID.
Numai o data la magazinul respectiv. De obicei cand nu-mi cere PIN-ul, trebuie sa semnez si imi verifica semnatura cu cea de pe card.

#16
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 mariuspetru, on Dec 3 2005, 00:15, said:

Persoanelor atoatecunoscatoare nu am decat un semn sa le arat, dar in fine, ma abtin...

Acestea sunt umilele mele cunostiinte in materie, nu vreau sa ma cert cu atoatestiutorii... <_<
eh, eu am card de credit VISA si am platit pe oriunde in Europa fara PIN. Ba chiar mi-l uitasem si-mi faceam griji... Si nici act de identitate nu mi s-a cerut niciodata.

n-are nici o legatura cerutul PIN-ului cu sistemul de card -VISA, Mastercard, Amex, Diner's Club- (duh...) Asta din cauza ca in multe parti din Europa nici macar nu exista (inca) EPOS-uri, ci doar imprint-urile mecanice (asa-numitele zip-zaps), pe care n-ai cum sa bagi PIN......

intr-adevar unele tari au sisteme de siguranta in plus, asa acum spuneai (desi nu sunt complet implementate nici acolo), insa faza cu Amex-ul si PIN-ul este chiar hilara...

Edited by glumetu, 03 December 2005 - 00:41.


#17
mariuspetru

mariuspetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 10.04.2005

 glumetu, on Dec 2 2005, 23:34, said:

eh, eu am card de credit VISA si am platit pe oriunde in Europa fara PIN. Ba chiar mi-l uitasem si-mi faceam griji... Si nici act de identitate nu mi s-a cerut niciodata.

n-are nici o legatura cerutul PIN-ului cu sistemul de card -VISA, Mastercard, Amex, Diner's Club- (duh...) Asta din cauza ca in multe parti din Europa nici macar nu exista (inca) EPOS-uri, ci doar imprint-urile mecanice (asa-numitele zip-zaps), pe care n-ai cum sa bagi PIN......

intr-adevar unele tari au sisteme de siguranta in plus, asa acum spuneai (desi nu sunt complet implementate nici acolo), insa faza cu Amex-ul si PIN-ul este chiar hilara...

Da, asa este trebuie sa vina americanii sa aduca EPOS-uri in Europa. Stii? De fapt, noi in Europa nu avem nici scari rulante si cand trece o masina si claxoneaza ne ascundem in canalizare si tragem aurolac. De aceea, Europa are un vast sistem de canalizare, pentru ca noi toti europenii traim in canalizari.  :D

Sincer sa fiu nu am vazut in viata mea in cat am mers in Europa si nu am mers putin, sistem de imprimare mecanica dupa card. Asta e chiar absolut hilar...

Despre Amex, banuiesc ca nu ai asa ceva, ca vad ca chiar nu stii. Se intampla chiar sa stiu ca asa este. Imi pare rau pentru tine, dar detin un asa card si te asigur ca este asa, e chiar trecut in conditiile lui de folosire.

Iar despre faptul ca sistemele Carte Bleue si Axept nu sunt complet implementate... :D Citeste mai sus faza cu canalizarile si te lamuresti. :D

#18
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 ccezar2004, on Dec 2 2005, 18:40, said:

unde ziceai ca e scris PIN-ul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1  :huh:  :o  :huh:  :o
pe banda magnetica  :console:
cu un cititor de carduri se rezolva si asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate