Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Clio 1.5 dci FUM negru - consum ulei

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Cu 10w40 imi consuma 1 litru la 15k km. Cu 5w40 mi-a consumat vreo 4-500 grame in acelasi interval. Personal cred ca merita incercat, inainte de a o da in alte avioane.

#20
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,054
  • Înscris: 02.12.2007
EGR-ul e bine ca e anulat, lasa-l asa. Schimba uleiul cu ceva 0w sau 5w + filtrul o data cu uleiul si apoi (dupa ce s-a incalzit motorul) da-i talpa grea preferabil la drum lung.

#21
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Fratilor, nu-i mai spuneti sa puna ulei mai subtire ca nu e cazul. Un 0w50 se pune intr-un motor bun, nu intr-o masina uzata cu 130.000 km pe bord si in realitate probabil de 3 ori pe atata. Cauzele sunt multiple si posibil grave. Trebuie verificata compersia (static, se da la cheie) ca cel mai scump e sa refaci setul motor. Apoi turbina, se desface admisia si se verifica jocul in ax si accelerat brusc se vede daca scuipa ulei in admisie. Apoi comanda turbinei, capsula, vacuum, diagnoza pe calculator samd. Consumul de ulei 1 litru la 500 km este ENORM, in curand poate "sa o ia pe ulei" - aka. autodistrugerea motorului prin supraturare cu auto-combustie de ulei.

#22
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Pentru climat moderat producatorul recomanda 5W40. Asta cu "e vechi motorul, baga ulei mai gros" este mit de pe timpul tineretii bunicului.
Cu cat bagi ulei mai gros cu atat fortezi mai tare componentele interne.

#23
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 Oxigen1234, on 30 iulie 2013 - 10:40, said:

Fratilor, nu-i mai spuneti sa puna ulei mai subtire ca nu e cazul. Un 0w50 se pune intr-un motor bun,

Reciteste nitel, i-am recomandat 5W40 (in cel mai rau caz 10W40), ai gresit putin niste cifre.

#24
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 Oxigen1234, on 30 iulie 2013 - 10:40, said:

Fratilor, nu-i mai spuneti sa puna ulei mai subtire ca nu e cazul. Un 0w50 se pune intr-un motor bun, nu intr-o masina uzata cu 130.000 km pe bord si in realitate probabil de 3 ori pe atata. Cauzele sunt multiple si posibil grave. Trebuie verificata compersia (static, se da la cheie) ca cel mai scump e sa refaci setul motor. Apoi turbina, se desface admisia si se verifica jocul in ax si accelerat brusc se vede daca scuipa ulei in admisie. Apoi comanda turbinei, capsula, vacuum, diagnoza pe calculator samd. Consumul de ulei 1 litru la 500 km este ENORM, in curand poate "sa o ia pe ulei" - aka. autodistrugerea motorului prin supraturare cu auto-combustie de ulei.
Am aproape 200.000 km si pun 0w40 intr-un motor cam ca al initiatorului. So cut the crap and say something useful. Sa faci setul motor costa cam de trei ori mai putin decat sa schimbi o turbosuflanta. Daca turbocompresorul e terminat poate sa-ti consume si 3 litri de ulei in 1000 de km.

#25
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Reconditionat profesional turbina prin inlocuire ax si palete cu 1100 ron. Doar setul motor de 1.5 dci e 1000 - 1500 RON iar 300 RON e doar setul de garnituri...
La asemenea costuri intai verifici daca trebuie, o verificare de compresie e vreo 50 ron... Si mai popular - se verifica daca scoate gaze pe la joja de ulei.
La un motor care consuma deja 2L de ulei la 1000 km sa pui un ulei 0w40 de 40 ron litrul este cam un sfert din pretul motorinei... e ca si cum ai merge cu motorina de 7.5 ron litrul... Acel 0w se vede doar la temperaturi sub -10 grade...

Edited by Oxigen1234, 31 July 2013 - 09:04.


#26
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Tocmai, consuma si mai mult ulei daca uleiul e de rahat.
Dupa cum am mai spus, audi-ul imi consuma inainte foarte mult ulei. Se folosea ulei 10W60, pentru curse. Intr-adevar,motorul era foarte silentios, dar cu ce ma ajuta daca umblam cu bidonul dupa mine?
De cand am pus uleiul potrivit, mancatul uleiului este doar o amintire din trecutul indepartat.

#27
severiusyahoocom

severiusyahoocom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 28.07.2013
Salut,

am pus elf5w40, nu mi se pare deocamdata ca il consuma mai repede decat pe 15w40, fum scoate la fel de mult, de ex. cobor un deal, masina ruleaza din inertie si cand accelerez in primele 2-3 secunde scoate un nor negru in spatele meu, iar daca urc scoate ff mult fum la inceput si de ce urc mai mult de aceea cantitatea de fum scade (la fel si cand aveam 15w40) nu am remarcat nici un fel de schimbari de cand am pus noul ulei si am parcurs ieri si azi aprox. 300 km.

#28
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Nu ai unde sa-i dai sustinut 3000+ rpm vreo 100 km?

#29
severiusyahoocom

severiusyahoocom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 28.07.2013
i-am dat, nu in mod continuu, dar incerc, acum ori la bal ori la spital am mai bagat 200 si ceva ron in schimbul asta, +completarile zilnice de ulei,.... daca alegeam acelasi model pe benzina eram mai fericit cu tot consumul mare... :)

acum merg sa mai dau 150 ron pe o canistra elf 5w40 sa am cu mine...

#30
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Pai pana la urm la fel ti-a consumat ulei?

#31
severiusyahoocom

severiusyahoocom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 28.07.2013
da, ziceam mai devreme ca nu mi se pare ca trebuie sa completez mai mult ca inainte, poate si de ce e uleiul nou.... zilele astea o voi "forja" sa vad ce iese.....

ce am mai observat: bulbuceste (ca si cum ar fierbe de apa langa acea sonda) in locasul din imagine, este posibil sa piarda din compresie motorul pe acolo? https://d.transfer.r...f086f569b76.zip

Edited by severiusyahoocom, 01 August 2013 - 14:14.


#32
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Cum adica "bulbuceste" ? Scapa ulei? Scapa apa? Scapa aer/gaze?
Nu ai raspuns daca scoate gaze pe gaura de la joja de ulei, din carter.

#33
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,054
  • Înscris: 02.12.2007
Fumul ala poate proveni si de la injectoarele infundate care picura motorina.
Oricum masina e cam zob din cate ne spune utilizatorul.

Edited by Tipiric, 01 August 2013 - 19:01.


#34
severiusyahoocom

severiusyahoocom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 28.07.2013

 Oxigen1234, on 01 august 2013 - 15:23, said:

Cum adica "bulbuceste" ? Scapa ulei? Scapa apa? Scapa aer/gaze?
Nu ai raspuns daca scoate gaze pe gaura de la joja de ulei, din carter.

cred ca este aer si de undeva condens... nu miroase a nimic, m-am aplecat acolo dar nu am simtit un miros specific...
pe la joja chiar si cu motorul incalzit bine nu iese nimic

cand desfac capacul unde se pune ulei, de acolo ies aburi

inafara de consumul de ulei totul functioneaza ok, nu mi se pare ca ar consuma carburant mai mult decat trebuie si parca trage normal pt aceasta masina, credeti ca ar putea ajuta la rezolvarea acestei probleme aditivii? sau sunt bani aruncati pe geam?

#35
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Cu aditivii am auzit mai mult de experiente neplacute sau rezultate 0, nu m-as baga la asa ceva. Totusi, a vazut vreun mecanic masina, ai facut ddiagnoza, ceva?

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
testul de compresie?
in momentul asta e primul lucru care trebuie facut, daca si papa ulei si scoti si fum, degeaba te mai chinui sa schimbi modele de ulei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate