Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Intretinerea la bloc, romanii si nesimtirea

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Pentru mine blocul romanesc reprezinta un micro experiment pentru a vedea de ce comunismul nu a existat niciodata in Romania.
Pur si simplu nu merge...

Se da un bloc pe malul frumoasei Mari Negre.
Aici, apartamentele au costat intre 180 000 si 350 000 EUR prin 2007-2008.
Acum sunt la jumatate, dar nimeni nu le mai cumpara.

Ideea e ca situatia la intretinere arata cam asa...

Attached File  rastante.jpg   78.81K   272 downloads


Ai zice ca e camin de nefamilisti sau cazuri sociale, nu apartamente de vacanta.
Unii nu au platit de 1-2 ani, iar altii de la cumpararea apartamentelor.

Si uite asa, acum suntem in pericol sa ramanem fara apa rece si paza.
Ii pasa cuiva?
Nope..

Welcome 2 Romania... ;(

Demersurile de panaa cum au fost inscrierea de mentiuni in Cartea Funciara la recordmeni, dar acum au aparut si altii!

Ce se poate face dpdv legal ?

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Aveti Asociatie de locatari?
Daca da, se poate merge in Instanta si rezolva pe cale judecatoreasca ceea ce bunul simt nu a reusit.

Si daca nu aveti Asociatie, faceti-va. Se poate face si la bloc de 4 etaje.

#3
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012
mie imi place cum e in Rusia, ai datorie mai mare de $300 nu poti iesi din tara, nu poti vinde masina, te cauta politia si executorii juduciari pana nu iti iau pana la ultimul sfant. nu plateste vecinul pentru tine in nici un caz. lege in Rusia interzice debransare caselor daca in ea exista doar un apartament care plateste regulat.

#4
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View PostAhasverus, on 28 iulie 2013 - 19:31, said:

Si uite asa, acum suntem in pericol sa ramanem fara apa rece si paza.
Ii pasa cuiva?
Nope..

Welcome 2 Romania... ;(
Deci voi, o asociatie de locatari/proprietari ai unui condominiu proprietate privata aveti o problema interna. Pe proprietatea voastra privata.
Deci cine ar trebui sa fie acel cineva caruia sa-i pese? Dumnezo?

Edited by ParapantaFlavia, 28 July 2013 - 19:48.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Asta e dovada incontestabila ca cei care s-au inhamat la credite de taspe sute de mii de euro o duc tare bine. Exact asa si-au imaginat si ei cei 30 de ani de sclavie la banci. Posted Image
Partea cea mai tare e ca nici nu pot vinde si nici nu pot fi executati silit: apartamentele sunt ipotecate la banci.Posted Image Dar mult mai tare de atat e ca cei corecti care sufera nevinovati nu au nici o solutie de a scapa din infern caci si ei au apartamentele ipotecate. Vandutul nu e o solutie caci acum preturile au scazut cu 50-60% si valoarea nu acopera nici pe departe datoria la banca. Asa vor ajunge sa plateasca rate mari si sa stea in niste maghernite fara apa, mai rau ca aia care se caca in fundul curtii. Nu-i asa ca viata e frumoasa?

Edited by Friskey, 28 July 2013 - 19:55.


#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,288
  • Înscris: 12.08.2006
Si care-i legatura cu comunismul?

Edited by alexa32, 28 July 2013 - 19:49.


#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Aici e si rea vointa.
Ca daca isi inchiriaza apartamentele in sezon, sau din 1 mai pana la 1 octombrie, se strang destui bani de platit si rata la banca si intretinerea blocului.
Dar, nesimtirea primeaza.

Am si eu niste vecini vis-a vis, ambii salariati, care au restante uriase la intretinere. Rea vointa si aici, astia nu par saraci deloc. Slava Domnului ca sunt singurii cu datorii, restul lumii plateste, deci inca nu se pune problema de taiat apa calda etc. la toata lumea.

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,250
  • Înscris: 24.01.2008

View Postalexa32, on 28 iulie 2013 - 19:49, said:

Si care-i legatura cu comunismul?
Asta voiam sa-ntreb si eu.

#9
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Asta se întîmplă pentru că la rumîni, unii se ascund în spatele altora. Dacă cei care nu plătesc ar fi luaţi individual şi li s-ar blinda ţevile (lor, nu la toată scara) dacă nu plătesc 3 luni, să-i vezi cum ar veni la plată. Dar aşa, dacă nu se întîmplă nimic, chiar dacă nu plătesc, de ce să plătească ?

Edited by stormwatch, 28 July 2013 - 20:18.


#10
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Post-Diana-, on 28 iulie 2013 - 19:58, said:

Aici e si rea vointa.
Ca daca isi inchiriaza apartamentele in sezon, sau din 1 mai pana la 1 octombrie, se strang destui bani de platit si rata la banca si intretinerea blocului.
Dar, nesimtirea primeaza.

Am si eu niste vecini vis-a vis, ambii salariati, care au restante uriase la intretinere. Rea vointa si aici, astia nu par saraci deloc. Slava Domnului ca sunt singurii cu datorii, restul lumii plateste, deci inca nu se pune problema de taiat apa calda etc. la toata lumea.

Las' că vine un deştept să strângă fond de rulment suplimentar ca să achite facturile la zi fără debitul muşteriilor şi n-or să mai plătească nici cei care plătesc, de oftică şi pe bună dreptate.

Edited by ParapantaFlavia, 28 July 2013 - 20:14.


#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Nu stiu ce fac altii, da eu prima oara cand iau banii, platesc intretinerea si lumina, dup-aia alte alea :)

@ Ahasverus: apartamentele alea sunt locuite de proprietarii lor? Sau unele sunt goale?

#12
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Asa sunt multi. Unii platesc datoriile care le au fata de intretinere, stat, etc., iar altii se distreaza bine-merci. Pentru ei datoriile sunt pe locul 2, desi acele datorii ei si le fac, dar uita ca trebuie si achitate. Ar trebui imprumutata legea din Rusia.

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Nu inteleg de ce nu au fost inca dati in judecata oamenii aia. Ce asteptati? Cunosc cazuri de locatari dati in judecata pentru 1200-1600 lei datorie. Voi cat asteptati sa se mai stranga?

#14
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 25.05.2013
eh ... si daca ii da ? ce mai recupereaza ?

#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

View PostCosmin1981, on 28 iulie 2013 - 20:37, said:

eh ... si daca ii da ? ce mai recupereaza ?

Acu vorbeste avocatul sau userul?

#16
luca.matei

luca.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 08.03.2007
Anca Boagiu e cumva vecina cu voi? Am inteles ca a primit un apartament drept donatie in blocurile alea, prin intermediari, de la Nelu Iordache, aflat momentan in parnaie. Da auzi, ia zi, cati dintre voi ati ati platiti cu banii jos apartamentele alea intre 180.000 de euro si 350.000 de euro, in care sa petreceti doua saptamani pe ani?

Si cum ziceau antevorbitorii. Ce legatura are comunismul cu asta? Placa asta cu comunismul a devenit un laitmotiv al imbuibatilor si hotilor tranzitiei. Pune numele datornicilor acolo, poate ii cunoastem.

#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postalexa32, on 28 iulie 2013 - 19:49, said:

Si care-i legatura cu comunismul?
Pai comunistii sunt de vina ca au facut nationalizarea si au inventat CAP-urile. Normal ca nu are nici o legatura dar toti au impresia ca blocurile au fost inventate de comunisti.

View Post-Diana-, on 28 iulie 2013 - 20:18, said:

Nu stiu ce fac altii, da eu prima oara cand iau banii, platesc intretinerea si lumina, dup-aia alte alea Posted Image

Eu cand iau banii intai imi refac provizia de bere.La mine berea e esentiala. Eu consumand apa cu duritatea "0" trebuie sa beau bere pentru a-mi reface echilibrul sarurilor si mineralelor din organism. Plus ca in reclama aia de la televizor spune clar ca trebuie sa consumi minim 2 litri de bere (sau lichide nu mai stiu exact) pe zi. Dupa aia vad cum mai impart banii.

Edited by Clovis, 28 July 2013 - 21:23.


#18
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Comunismul nu merge, pentru ca romanul, indiferent de starea materiala, prefera sa plateasca/munceasca altul pentru el.
Vorba veche: unii fut, iar fraierii platesc! La noi se aplica de la opinca, pana la talpica.

2. Asociatie exista, acum sap ce se poate face.

3. Nu cunosc proprietarii si cum au achizitionat ei apartamentele. Imi e total indiferent, asta e mentalitate de rupt in cur (sa mori de grija banilor altora)!

4. Doua apartamente sunt ale bancilor, luate dupa ce dezvoltatorul a dat faliment.

5. Cu mici exceptii (cred un apt), toate celelalte sunt locuite doar in sezon.

6. Daca nu era apa rece si paza, zau ca ma durea undeva. Pentru mine, care m-am nascut si am trait la bloc, casa e sfanta!
Nu imi mai trebuie bloc... in veci, dar de data asta mi-am zis ca e ceva spalat si nu mai am chef sa intretin o casa, la care tot timpul e ceva de reparat.
Imbatranesc!

Edited by Ahasverus, 28 July 2013 - 21:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate