Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Windows pe 64 bit ?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
stefan0947

stefan0947

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2013
Salut ! Am urmatoarea configuratie ::

Intel core 2 e6600 @2.4
2.5 gb ram ddr2
Saphire hd 4350 . 512 mb

Merita sa pun windows 8 .. sau chiar 7 pe 64 de biti ?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Nu

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 stefan0947, on 25 iulie 2013 - 17:37, said:

2.5 gb ram ddr2
...
pe 64 de biti ?
NU!

#4
stefan0947

stefan0947

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2013
Dar . cu 4 gb?

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
DA

#6
B1u2eyes

B1u2eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 12.10.2010

 stefan0947, on 25 iulie 2013 - 17:45, said:

Dar . cu 4 gb?

Posted Image eeeeeee !!!!

#7
stefan0947

stefan0947

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2013
Acum am O placa de 2 , si una de 512.. Trebuie neaparat sa fac rost de niste bani sa mi iau inca una de 2
DAR Am o intrebare , se va cunoaste vreo diferenta intre 32 si 64?

#8
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 stefan0947, on 25 iulie 2013 - 17:45, said:

Dar . cu 4 gb?
NU

 stefan0947, on 25 iulie 2013 - 17:51, said:

Acum am O placa de 2 , si una de 512.. Trebuie neaparat sa fac rost de niste bani sa mi iau inca una de 2
DAR Am o intrebare , se va cunoaste vreo diferenta intre 32 si 64?
La 4GB nu se cunoaște nici o diferență.

#9
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Tine cont ca ai nevoie si de drivere pentru perifericele PC.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 stefan0947, on 25 iulie 2013 - 17:45, said:

Dar . cu 4 gb?
Bineinteles ca DA.

 stefan0947, on 25 iulie 2013 - 17:51, said:

se va cunoaste vreo diferenta intre 32 si 64?
Depinde. In general diferetrele sunt mici, dar sunt. De ex WinRAR 32 este mai lent cu 10-15% decat cel pe 64 biti. Alta diferenta va fi ca ai oricum memorie mai mare in 64 si ca atare o sa faca caching mai eficient si se misca mai bine din cauza asta. Acest aspect e mai evident la 8 sau 16GB, unele programe folosite in cursul zilei pana fara s afaci reboot se incarca aproape instantaneu ca sunt cache-uite in ram.

#11
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 andreic, on 25 iulie 2013 - 20:48, said:

Bineinteles ca DA.
   La 4 GB că ai windows pe 32 sau pe 64 biți e cam același lucru. De ce să se complice să își pună pe 64biți?

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt vreo 700MB in plus disponibil pentru aplicatii si posibilitatea unor transferuri mai rapide pe bus, acestea facandu-se direct in 64bit fara a necesita conversii. Nu cred ca e o complicatie mare, de fapt ca ai 32 sau 64 e fix acelasi lucru ca interfata, nici nu-ti dai seama ce ai. IN rest performanta programelor nativ 64 bit este superioara cu 10-15% cum spuneam, celor pe 32bit.

#13
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Securitatea integrată în varianta pe 64 bits este mai eficientă. Fostul motor euristic românesc RAV este compilat direct în adrese de cod pe 64 bits. Și multe altele. Asta însă nu se observă la un utilizator obișnuit.
Totuși creșterea rezervei de ram cu posibilitatea mutări pagefile.sys-ului acolo e atractivă.
Și pe 32 de biți poti construi un RAMDISK și muta pagefile.sys-ul în el.

Am vazut ca foarte multi se intreaba cu ce difera versiunea pe 64 biti de cea pe 32 biti (sau invers). Acum ceva timp m-am intrebat si eu: “Care este mai bun pentru sistemul meu? Windows 7 pe 32 biti sau Windows 7 pe 64 biti si care sunt diferentele/avantajele/dezavantajele?”
Odata cu aceste intrebari am inceput sa ma documentez. Am citit multe tutoriale si am incercat sa fac un rezumat cat de cat cuprinzator in care sa gasiti raspuns la majoritatea intrebarilor legate de diferentele/avantajele/dezavantajele celor 2 arhitecturi.

Pentru inceput, cred ca cel mai bine este, sa intelegem ce inseamna 32 biti si ce inseamna 64 biti.
Bit–ul este modalitatea prin care un calculator stocheaza si acceseaza date si memorie. Este unitatea de masura elementara a informatiei.
Procesorul face calcule tot prin intermediul bitilor.
Procesorul pe 32 biti poate reprezenta numere cuprinse intre 0 si 4.294.967.295.
Numarul de biti poate afecta numarul celulelor de memorie pe care le poate localiza. Daca un procesor utilizeaza 32 biti pentru a reprezenta o adresa de memorie, iar fiecare adresa de memorie reprezinta un octet (8 biti), atunci cantitatea maxima de memorie pe care o poate adresa este de 2 la puterea 32 octeti sau 4GB, adica numarul valorilor unice pe care le pot lua cei 32 biti (0 si 1).
Orice program instalat primeste 4 GB memorie virtuala pentru rulare. In sistemele de operare moderne exista si suport pentru Phisycal Address Extension. Aceasta tehnologie suport pentru procesoare, permite SO-urilor sa foloseasca pana la 64 GB RAM, dar de aceasta facilitate va beneficia doar sistemul de operare, in cele mai multe cazuri aplicatiile nefiind proiectate pentru a folosi aceasta posibilitate. Aceasta limitare de acces la memoria RAM, a sistemelor pe 32 biti, nu se refera doar la programe ci si la componentele hardware instalate pe sistem, care, in timpul functionarii primesc anumite segmente de memorie. Din cauza limitarii cantitatii de memorie accesibila, aceste componente lipsesc sistemul de operare de o anumita cantitate de memorie. Se poate intampla ca doua componente hardware sa foloseasca portiuni comune de segmente de memorie lucru care duce la instabilitatea sistemului de operare.
Procesorul pe 64 biti poate reprezenta numere cuprinse intre 0 si 18.446.744.073.709.551.615. Adreseaza un spatiu de memorie mult mai mare (2 la puterea 64 adica 17,2 miliarde de GB), dar sunt mai complexe, folosesc mai multa energie, emana mai multa caldura si au un pret mai ridicat.
Automat componentele hardware nu vor mai lua din memoria necesara sistemului de operare. Versiunile Home sunt totusi limitate la 16 GB RAM maxim instalati pe sistem, in schimb Professional si Ultimate pot folosi pana la 192 GB RAM instalat pe sistem. Pentru aplicatii limitarea este undeva la 8TB.
Alegerea arhitecturii (32 biti sau 64 biti).
Daca avem un CPU mai vechi, sunt foarte multe sanse, sa nu putem rula decat versiunea pe 32 biti. In schimb, daca avem un procesor mai “modern” va trebui sa ne decidem intre cele 2 versiuni.
Sa vedem care sunt avantajele/dezavantajele celor 2 arhitecturi.
Windows 7 – 32 biti
Comentariu PRO
1. Conform Microsoft, are nevoie doar de 1 GB RAM pentru a rula in conditii optime.
2. In general consuma mai putin decat versiunea pe 64 biti.
3. Este compatibila cu majoritatea computerelor vechi.
4. Se gasesc mult mai repede si usor drivere.
5. Se pot folosi programele scrise pe 16 biti.

Comentariu CONTRA
1. Este limitata la maxim 4 GB memorie RAM.
2. Nu poate aloca mai mult de 3,4 GB RAM pentru aplicatii.
3. Nu ruleaza aplicatii pe 64 biti.
4. Ruleaza mai incet aplicatii pe 32 biti decat ar rula Windows 7 64 biti aplicatii pe 64 biti.
5. Versiunea 32 biti nu este de viitor.
6. Securitate mai slaba fata de x64.

Windows 7 – 64 biti
Comentariu PRO
1. Suporta mai mult de 4 GB RAM. Limita este data doar de versiunea de windows 7 (Starter, Home, Ultimate, etc).
2. Viteza crescuta in cazul unui sistem cat de cat puternic.
3. Securitate imbunatatita (sistemul de operare este protejat impotriva destabilizarii nucleului SO-ului prin suportul pentru o tehnologie numita Hardware Data Execution Prevention si prin obligativitatea folosirii exclusive a driverelor de dispozitiv pe 64 biti certificate digital).
4. Poate aloca mai mult de 3.4 GB RAM aplicatiilor.
5. Performanta crescuta in aplicatiile x64 fata de versiunea pe 32 biti.
6. Mult mai optimizat decat versiunea pe 32 biti.
7. In jocuri, cu un sistem bun, performantele cresc.
8. Aplicatiile pe 32 biti pot rula fara probleme pe o platforma de 64 biti. Windows 7 pe 64 biti contine un sistem de compatibilitate numit Wow64(Windows 32-bit On Windows 64-bit).

Comentariu CONTRA
1. Aplicatiile pe 32 biti ruleaza si pe 64 biti, dar mai incet, din cauza emularii.
2. Driverele trebuie sa fie semnate digital (nu exista optiunea “Continue Anyway").
3. Nu se poate instala pe calculatoare vechi, calculatoare ce nu au suport pentru 64 biti.
4. Nu se pot instala drivere de 32 biti pe un sistem de 64 biti.
5. Piesele mai vechi “risca” sa nu aiba drivere pentru 64 biti
6. Nu se mai pot folosi programele scrise pe 16 biti.
7. Are nevoie de minim 2 GB RAM (eu recomand minim 4 GB RAM pentru un sistem pe 64 biti)

ATENTIE! Am vazut de multe ori ca se face confuzie intre x86 si x64.
X86 => sistem pe 32 biti
X64 => sistem pe 64 biti.

Exista cateva mituri mai putin adevarate:
1. Sistemele pe 64 biti folosesc o cantitate dubla de memorie RAM.
Ei bine, este adevarat ca sistemul de operare pe 64 biti are nevoie de mai multa memorie din RAM-ul instalat, dar nu este vorba nicidecum de o cantiate dubla. In cazul sistemelor de operare pe 64 biti creste foarte mult dimensiunea kitului de instalare si, implicit, spatiul pe disc al sistemului de operare instalat. Aceastea din cauza ca este necesar si pachetul Wow64 de compatibilitate pentru aplicatiile pe 32 biti (lucru care ne costa cativa GB din spatiul de pe disc, dar nu cred ca acest lucru mai este o problema pentru discurile moderne de mare capacitate din zilele noastre).
2. Sistemele pe 64 biti sunt de 2 ori mai rapide decat cele pe 32 biti.
Este adevarat ca atunci cand un program, care necesita multa memorie, acceseaza o cantitate foarte mare de RAM, va lucra mai usor si mai rapid, pentru ca se reduce sau dispare lucrul cu hard disk-ul si procesorul primeste datele spre procesare mult mai repede. Beneficiile sunt clare, dar nu s-a ajuns la dublarea vitezei de lucru.

Concluzii:
Alegerea depinde, in mare, de intrebarea “Pentru ce vom folosi sistemul?”.
Daca avem un procesor pe 64 biti, dar folosim hardware vechi, cel mai bine ar fi sa ramanem la versiunea pe 32 biti.
Daca avem hardware “mai nou” si avem si driverele disponibile, atunci merita sa “facem un pas in fata” si sa mergem pe varianta 64 biti. Daca lucram in mod regulat cu aplicatii ce consuma multe resurse si sunt optimizate pe 64 biti (exemplu: editare video, CAD, etc), atunci este cel mai bine, mai ales ca putem lucra cu peste 4 GB RAM (printre alte imbunatatiri).
Sper ca acest mic ghid sa raspunda la cat mai multe intrebari si sper ca am facut mai usoara intelegerea diferentelor/avantajelor/dezavantajelor dintre cele 2 arhitecturi.

Referinte:
http://en.wikipedia.org/wiki/WoW64
http://www.microsoft...form/server/pae
http://www.microsoft...-7/default.aspx
http://www.w7forums.com/

Edited by orlandobarbulescu, 25 July 2013 - 23:03.


#14
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
ai facut-o perfect ! daca folosesti pc-ul doar ptr filme , muzica ,net , jocuri  majoritata timpului si ai  4gb de ram atunci win7/32 e perfect !

#15
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

 dan-s, on 25 iulie 2013 - 20:55, said:

De ce să se complice să își pună pe 64biți?

Cu ce se complica?

#16
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Pune 64 biti linistit, ca o sa iti iei ram si nu o sa mai instalezi alt sistem de operare.
Eu am pus prima data windows 7 x64 pe un Core 2 Duo 2.93Ghz cu 2Gb ram ddr 3 1066mhz in dual ch, si nu am simtit ca ar merge mai prost decat versiunea pe 32 bit.
In timp am mai adugat inca 2gb ram si jucam linistit Mafia 2 cu grafica la maxim la rezolutia 1600x900 dar era ajutat si de o nVIDIA 9800GT, cu 256 bit.
Acum am 8GB ram ddr 3 in dual ch la 1333mhz, si o placa video nVIDIA 550GTX ti si un i3 Sandy la 3,3 Ghz si nu pot rula Crysis 3 in full HD cu grafica la maxim.
Sistemul de operare pe 64 biti este viitorul si au aparut destule aplicatii cu versiuni pe 64biti, chiar mai bine optimizate fata de versiunile pe 32biti.

Edited by Tiby84, 26 July 2013 - 08:41.


#17
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Eu zic ca nu se merita la cati RAMI ai tu!

#18
stefan0947

stefan0947

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.06.2013
Multumesc pentru raspunsuri .!
Am sa incerc sa pun windows'ul pe 64 de biti sa vad care e diferenta si in cateva zile revin si va spun cum se comporta !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate