Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Cutie telefoane (40X20X40 cm) uitata la luneta taxiului,este indicat sa merg la politie sa recuperez ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Patricutz

Patricutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2010
Buna ziua,
aseara mi-am mutat lucrurile dintr-un apartament in altul cu niste prieteni,eu intr-un taxi ei doi in alt taxi. Dar din pacate am uitat cutia cu telefoanele clientilor care erau la reparat la luneta taxiului cand am descarcat bagajele din masina,dupa 1 ora sun la dispecerat dar mi s-a spus ca dansul a iesit din tura, a doua zi am aflat numarul lui,el mi-a precizat ca a lucrat toata noaptea si nu a vazut nicio cutie la luneta masinii.
e urat pentru ca nu prea am de unde sa scot banii pe telefoanele pierdute!

In cazul acesta este indicat sa merg la politie sa depun plangere / reclamatie ? El mi-a spus ca da ma ajuta sa aflu ca cutia nu a luato el dar imi va cere despagubiri daca il pun pe drumuri.

Ce ar fi indicat sa fac sa pot recupera macar 2 telefoane din 7 cate au fost in cutie?

#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
ia niste lecitina.....omul s-a scos....oricine putea sa le suteasca din spate, insa cred ca tot la el au ramas...

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Vezi ca unul din clientii tai se gandeste sa depuna plangere la politie!
http://forum.softped...-ramas-fara-el/

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Excelenta intilnirea topicurilor!

#5
Patricutz

Patricutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2010
nu stiu daca o fi el poate dar habar nu am de unde sa scot atatia bani sa inapoiez oamenilor.

Imi vine sa ii distrug la ala masina cu oameni ca astia,am sa incerc sa propun unora sa le returnez alte telefoane + o plata,asta e din banii care i-am facut tot lor le returnez.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
Nu are ce despagubiri sa iti ceara.
Tu nu il reclami pe el, tu reclami un furt.
Ca politia il ia pe el la intrebari, e partea a doua.

Edited by slai, 22 July 2013 - 12:53.


#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostPatricutz, on 22 iulie 2013 - 12:17, said:

Buna ziua,
aseara mi-am mutat lucrurile dintr-un apartament in altul cu niste prieteni,eu intr-un taxi ei doi in alt taxi. Dar din pacate am uitat cutia cu telefoanele clientilor care erau la reparat la luneta taxiului cand am descarcat bagajele din masina,dupa 1 ora sun la dispecerat dar mi s-a spus ca dansul a iesit din tura, a doua zi am aflat numarul lui,el mi-a precizat ca a lucrat toata noaptea si nu a vazut nicio cutie la luneta masinii.
e urat pentru ca nu prea am de unde sa scot banii pe telefoanele pierdute!

In cazul acesta este indicat sa merg la politie sa depun plangere / reclamatie ? El mi-a spus ca da ma ajuta sa aflu ca cutia nu a luato el dar imi va cere despagubiri daca il pun pe drumuri.

Ce ar fi indicat sa fac sa pot recupera macar 2 telefoane din 7 cate au fost in cutie?
Cine minte acolo? dispecerul sau el? sau a lucrat toata noaptea la negru? Eu pariez ca taximetristul le-a sutit :)

#8
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
pe topicul celalalt "un client" care avea telefonul la reparat la tine zice ca nu prea mai dai niciun semn de viata....
chiar ai uitat cutia cu telefoane sau iti trebuie o "acoperire"??
nu stiu...zic si eu...

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View PostDonGiulliano, on 22 iulie 2013 - 12:57, said:

pe topicul celalalt "un client" care avea telefonul la reparat la tine zice ca nu prea mai dai niciun semn de viata....
chiar ai uitat cutia cu telefoane sau iti trebuie o "acoperire"??
nu stiu...zic si eu...

Posted Image Posted Image

Edited by crisstonne, 22 July 2013 - 13:25.


#10
Patricutz

Patricutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2010
man crezi ca ma puneam sa imi complic mainile pe forum ca sa caut o rezolvare rapida?

Am anuntat deja un client (18 mil ) ca daca nu reusesc nimic ii dau telefonul meu personal si gata.
Important e sa stiu cum stau lucrurile legal!

Va rog nu mai fiti off topic,nu are rost,nu faceti un avere cu un mesaj in plus!

P.S. nu am nicio legatura cu acel utilizator,pur si simplu nu se merita sa fi nesimtit cu un om care nu are nicio vina,vreau doar sa stiu cat de rapid pot ajunge la un caz concret!

Edited by Patricutz, 22 July 2013 - 13:31.


#11
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Chiar si cu povestea asta cu pierdutul telefoanelor, tot va trebui sa acoperi paguba cumva. Se cheama abuz de incredere, si daca vrei sa te impaci cu pagubitii si sa scapi de dosar penal va trebui sa platesti paguba. In caz contrar, vei capata un dosar penal, si, cea mai usoara pedeapsa, o amenda penala si obligativitatea acoperii pagubelor prin diferite metode(popriri pe venituri/bunuri daca nu dispui de suma aia).
In privinta recuperarii telefoanelor, in Romania e aproape imposbil, din cate stiu eu nu se apeleaza la localizarea prin IMEI decat in cazuri deosebite. Daca taximetristul nu e cinstit(si din informatiile date de tine, nu e!) nu mai ai ce recupera.

Edited by Getodacul, 22 July 2013 - 13:44.


#12
lacusta75

lacusta75

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 14.07.2013
OTV!!! s-a mutat aci?

#13
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Trebuie sa declari la politie si vad ei daca pot rezolva ceva.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
Fa plangere la politie, nu ai ce pierde.
Daca ai avut si telefoane scumpe, sunt ceva sanse ca procurorul sa apobe punerea sub urmarire macar a unuia.
daca stai acasa, asta e, chiar nu rezolvi nimic.

#15
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
E cusuta cu ata alba groasa cat scula lu' Terente.

Orice parlit isi ia o amaraciune de masina, ma rog bembeu, pă bulgaria si tocmai afaceristii buni si corecti se muta cu taxiul?

Măăă .....

#16
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013
Asta e vrajeala de 2 lei. Individu isi schimba adresa pe neastepate. Clientii i-l cauta la vechiul domiciliu. Se muta cu un taxi. Nu uita sa ia din taxi valiza cu ciorapi nespalati  si rupti dar uita o cutie care valoreaza zeci de milioane. Este interesat care sunt consecintele legale.
       Treaba o sa fie cam in felul urmator :
        Clientii vor face reclamatii la politie. Politia va cumula probele/ declaratiile si le va trimite unui procuror istet care doreste sa promoveze in cariera. Acesta  va intocmi un dosar penal pentru inselaciune, iar pedeapsa va fi de 3 ani inchisoare.
     Povestile cu uitatul telefoanelor intr-un taxi nu trec in fata niciunui judecator, cat timp nu exista nici o dovada in privinta asta.
      Ar conta doar daca prejudiciul comis ar fi recuperat.

Edited by Plicea, 22 July 2013 - 20:16.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
practic o sa umble sa-i pupe catifelat in fund pe respectivii sa retraga reclamatiile. aia nu sunt obligati sa le retraga la recuperarea prejudiciului. pe final toata distractia o sa-l coste mai scump decat daca nu se apuca de smen + morcovul cu care o sa stea tot timpul asta.

Edited by Fane, 22 July 2013 - 20:44.


#18
Patricutz

Patricutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.03.2010
nu inteleg eu am cerut un sfat voi sunteti mari zmei si faceti off aiurea,voi chiar aveti materie cenusie sau kkt?

chiar acum am dat telefonul meu personal unuia dintre oameni,htc one x, si da ma mut cu taxiul pentru ca banii nu cresc pe garduri la 20 de ani ai mei!
de n-as avea bunul simt v-as injura mai rau ca "bronzatii" de pe strada. Pe langa o facultate altii isi mai baga si nasul pentru bani intr-o placa de baza,mai lipesc cu super glue un tranzistor si mai pun un touchscreen la un telefon,mai scriu un Gevey nu stau sa le vina banii de la parinti cu bamweu si cu passat + cateva ville in oras.

Stati toata ziua si frecati menta pe forum ca sa faceti si voi o treaba,softpedia e o comunitate de oameni cu materie cenusie stabila stiam eu nu de babe care isi dau cu parerea si stau la barfe!

E ok mi-am dat seama ca parintii vostri va sustin sa va jucati WoW,dota si Lineage iar in pauzele dintre meciuri intrati pe softpedia ca sa vedeti ce mai e nou.

Edited by Patricutz, 22 July 2013 - 21:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate