Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Deschis ușã interfon cu smartphone NFC

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
claudieux

claudieux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.01.2004
Salut,

As dori sa stiu daca se poate deschide un interfon cu ajutorul unui telefon ce suporta tehnologia NFC. Nu ma pricep deloc la electronica, insa din ceea ce am citit pe internet, principiul ar fi acelasi. Imi cer scuze daca gresesc.

Va multumesc!

#2
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
evident, doar dacă interfonul e făcut şi el să suporte această tehnologie. Şi momentan, nu este.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006

View PostXON-XOFF, on 19 iulie 2013 - 09:28, said:

evident, doar dacă interfonul e făcut şi el să suporte această tehnologie. Şi momentan, nu este.

exista deja interfoane cu RFID. de ex asta: http://interfon.comp...produsului.html
teoretic tot ce poate face "cheia" poate face si procesorul unui telefon

#4
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,258
  • Înscris: 24.01.2008
Dar interfoanele alea fara contact ce tehnologie au ?

#5
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostBarboso, on 19 iulie 2013 - 09:58, said:

Dar interfoanele alea fara contact ce tehnologie au ?

RFID ,Sunt tehnologii diferite, Interfonul lucreaza pe post de cititor dar in acelasi timp alimenteaza cipul din cartela printr-o bobina suficient timp cat cipul sa transmita un cod scurt.

Edited by AMAN_SER, 19 July 2013 - 10:05.


#6
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,258
  • Înscris: 24.01.2008
As zice ca-s compatibile.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Foloseste "The Force" sa deschizi usa.

#8
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostBarboso, on 19 iulie 2013 - 10:30, said:

As zice ca-s compatibile.

Protocolul NFC este mult mai complex fata de cel RFID. Desi amandoua sunt radio NFC este un sistem duplex daca pot spune asa, RFID este pe un singur sens, informatia pleaca de la cip la cititor. CU mici modificari in soft si posibil frecventa poti face in asa fel incat cu un dispozitiv NFC sa citesti o cartela RFID si sa transmiti catre un interfon.

RFID de obicei merge pe 125KHz mai sunt si alte benzi insa in general se merge pe frecventa mentionata.

Edited by AMAN_SER, 19 July 2013 - 10:43.


#9
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

View Postclaudieux, on 19 iulie 2013 - 09:07, said:

Salut,

As dori sa stiu daca se poate deschide un interfon cu ajutorul unui telefon ce suporta tehnologia NFC. Nu ma pricep deloc la electronica, insa din ceea ce am citit pe internet, principiul ar fi acelasi. Imi cer scuze daca gresesc.

Va multumesc!
Nu.Ar implica prea multe.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 19 iulie 2013 - 10:39, said:

Foloseste "The Force" sa deschizi usa.

Adica sa arunce tare cu smartfonul in usa si se deschide?

Edited by myshyk, 19 July 2013 - 20:04.


#11
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Raspunsul la intrebare este da... Dar in sens invers tehnologiei rfid. Daca folosind o cartela rfid pe care o scanezi cu interfonul ti se deschide usa, la nfc poti face ceva dar pe invers. Mai exact se monteaza un stcker nfc (aprox 10 ron) pe interfon. Scanezi stickerul cu telefonul, iar acesta din urma, avand instalat un soft cu conexiune la internet, transmite printr-un sistem informatic, comanda de deschidere pt usa. Deci se poate dar nu este fezabil pt bloc de locuinte. Poti sa-ti faci asta la interfonul de la poarta curtii proprii de ex...

Uite aici ceva cu aprinderea luminii... http://danielfriedma...kdiaoewvv51s3ni

Scuze pt linkul lung. Forumul nu este optimuzat pt tableta

#12
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
@Hazard ,ideea  era de a deschide usa imobililui fara interventie hard in interiorul interfonului.

In postul #8  @AMAN_SER  explica ce si cum.
Prima conditie ar fi  citirea codului de pe o cheie RFID acceptata de controlerul interfonului.
Asta deoarece controlerul are in memorie un numar predefinit de coduri (cartele) acceptate  pentru acel interfon.
Din fabricatie ,cip-urile de pe cartelele au un numar de identificare .
Acest numar este unic si nu poate fi modificat si nici intilnit la un alt cip.

Este complicat de realizat dorinta enuntata la inceputul topicului (asta pentru cei ce cunosc fenomenul).
Pentru restul doritorilor ,pot sa aibe si cel mai al dracului smartfon fabricat (prezent si  viitor)  NO CHANCE.

Edited by bit 61, 28 August 2013 - 07:31.


#13
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Da stiu. Este dificil. Mai exista posibilitatea demontarii cu atentie a unei cartele rfid. Atentie ca are un fir subtire - lita pe post de bobina / antena. O data scos chipul impreuna cu antena le poti monta intr-o husa te smartphone in care vei tine si telefonul. Ieftin, eficient, dificultate medie. Dar vecinii care vad peste umar se vor intreba cum se poate :)

#14
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
A mai vansat tehnologia, adica exista aceasta posibilitate in prezent ? Ma gandesc ca au trecut 2 ani si poate sa gasit o solutie :) .
Multumesc

#15
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
Cititorul lucreaza in frecventa. Frecventa aia difera de la un fabricant la altul ... in romania cam 70% cred ca sunt primele aparute ca si frecventa deci se cam stie despre ce frecventa e vorba. Nu stiu un smartphone cum vrea sa "gandeasca" in frecventa dar din moment ce orice cartela de proximitate are o BOBINA, asta ar insemna ca si telefonul (oricat de nou ar fi) sa detina una. Nu cred ca fabricantii pun o bobina doar de design, asa cum nici cei care fac "smartphoane" nu pun in telefon cu ideea ca tu ai un interfon, si stie si in ce frecventa lucreaza
Nu as vrea sa trag o concluzie dar .....

#16
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
@0absolut
Dar?

#17
0absolut

0absolut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 19.02.2014
... dar ar fi cam imposibil din punctul meu de vedere
In schimb te-ai putea ajuta de o telecomanda. Cumperi orice sistem cu alimentare la 12-14Vcc care detine un releu (COM, NC, NO) si de acolo iti poate da oricine indicatii. Daca interfonul este ELECTRA e usor, daca nu, e cam greu si cu telecomanda

EDIT: orice sistem alimentat la 12-14V cu releu + telecomanda care sa ii dea comanda

Edited by 0absolut, 27 August 2015 - 06:35.


#18
Miker

Miker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.04.2004
Ceva noutati legate de NFC si cardurile RFID (Electra) ? ma chinui sa citesc un banut sau cardul de acces la munca de mai bine de 1h cu mai mule aplicatii si tot nu reusesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate