Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Modelari 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Ma pasioneaza tancurile pe mine si ma gandeam sa incep sa modelez 3d anumite idei de ale mele. Problema ii ca nu stiu cum sa lucrez cu programele 3d, de asta va intreb pe voi care sa fie programul principal de modelat tancurile. Am incercat google sketchup dar ii prea basic. Si niste tutoriale pentru acel program daca se poate, de la incepator la avansat :P .

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Iti trimit un PM :)

#3
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Blender. E gratis si faci ce vrei in el, cu conditia sa te inveti.
Tutoriale cate vrei, aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VmOFRkRjOSQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andrei_210, 18 July 2013 - 14:01.


#4
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011

View PostSfantulLike, on 18 iulie 2013 - 13:27, said:

Ma pasioneaza tancurile pe mine si ma gandeam sa incep sa modelez 3d anumite idei de ale mele. Problema ii ca nu stiu cum sa lucrez cu programele 3d, de asta va intreb pe voi care sa fie programul principal de modelat tancurile. Am incercat google sketchup dar ii prea basic. Si niste tutoriale pentru acel program daca se poate, de la incepator la avansat Posted Image .
poate crezi ca e usor...dar NU E!

#5
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013

View Postalexdobre, on 18 iulie 2013 - 14:09, said:

poate crezi ca e usor...dar NU E!
Stiu ca nu e usor :) am mai testat 3dsmax in trecut si mi-am prins urechile, dar acum vreau sa trag tare.

#6
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Ai 3 optiuni:

1.Un program free, blender, este foarte ok si performant ai aici categorie dedicata lui, impreuna cu cateva tutoriale: http://forum.softped...um/740-blender/
2.Un program licentiate arhicunoscut, unde gasesti tutoriale cate vrei, gasesti cele mai multe tutoriale pentru el, Maya, ai aici categorie cu cateva tutoriale si sectiune de intrebari: http://forum.softped...forum/738-maya/
3.Un alt program licentia (care este imediat dupa maya ca si numar de tutoriale), unde gasesti si versiune pentru student (adica free, pe care o poti folosi in scopuri non-comerciale) care este foarte cunoscut si cu care ai zis ca ai mai lucrat 3D Studio max, ai aici sectiune cu cateva tutoriale si alte chestii: http://forum.softped...-3d-studio-max/

Te astept acolo daca ai mai multe intrebari, iar topical cred ca se poate muta aici: http://forum.softped...rum/402-altele/ rog un coleg moderator sa-l mute, multumesc. Posted Image

View PostSfantulLike, on 18 iulie 2013 - 13:27, said:

Problema ii ca nu stiu cum sa lucrez cu programele 3d, de asta va intreb pe voi care sa fie programul principal de modelat tancurile.

Nu exista un program principal cu care sa modelezi ceva anume, excluzand crearea de caractere, unde au aparut cateva programe dragute de creat caractere dar care se folosesc la randul lor de programele clasice pentru crearea unei baze.Asadar nimeni nu-ti poate spune care e cel mai bun program sau cel mai prost, pentru ca nu exista asa ceva, cel mai bun program este cel cu care te acomodezi tu si care ti se pare tie ca are o interfata userfriendly.

#7
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013
Vad ca modelele 3d din blender sunt dragute, dar nu prea realiste comparate cu alea de pe maya :P , dar daca ma invat cu blender tranzitia la un alt modelator 3d gen maya sau 3ds max va fi usoara? sau tot greoaie.

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View PostSfantulLike, on 18 iulie 2013 - 15:05, said:

Vad ca modelele 3d din blender sunt dragute, dar nu prea realiste comparate cu alea de pe maya Posted Image , dar daca ma invat cu blender tranzitia la un alt modelator 3d gen maya sau 3ds max va fi usoara? sau tot greoaie.

Fiecare software are o interfata diferita, si da, va fi destul de nasol sa treci la un alt software dupa ce te obisnuiesti cu unu. In plus din cate am auzit numele unor anumite functii din 3DS max, sunt si in Maya doar ca fac cu totul altceva. De exemplu ce faci cu extrude in 3DS Max, faci cu bevel in Maya... ceva de genu :)
Oricum, recomand 3DS max, pentru ca este cel mai complex si cel mai folosit. Gasesti resurse foarte usor + ca gasesti o gramada de tutoriale :)

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca nu ai intentia de a cumpara Maya/3ds Max, invata sa folosesti Blender. Ai certitudinea ca vei avea intotdeauna acces la program.

#10
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
E greu sa treci de la un software la altul, sau cel putin mie asa mi se pare, asa ca mai bine iti alegi un software de la inceput si mergi pe el.Modele par reale in functie de modelator si de render-ul pe care il foloseste, lumini, setari, etc.

#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View PostSeb, on 18 iulie 2013 - 15:25, said:

Daca nu ai intentia de a cumpara Maya/3ds Max, invata sa folosesti Blender. Ai certitudinea ca vei avea intotdeauna acces la program.

Exista si varianta gratuita de 3DS Max, cu licenta "Student". Te inscri la ei pe site si o poti downloada gratis Posted Image . Dar nu poate fi folosita in scopuri comerciale

#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostAndreysc7, on 18 iulie 2013 - 15:30, said:

Exista si varianta gratuita de 3DS Max, cu licenta "Student". Te inscri la ei pe site si o poti downloada gratis Posted Image . Dar nu poate fi folosita in scopuri comerciale

Si nici nu iti garanteaza cineva ca si in viitor vor exista versiuni gratuite 3ds Max.

LE
Vad ca licenta 3ds Max pentru studenti e valabila 3 ani.

#13
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View PostSeb, on 18 iulie 2013 - 15:32, said:

Si nici nu iti garanteaza cineva ca si in viitor vor exista versiuni gratuite 3ds Max.

Si din moment ce ai o versiune, la ce iti trebuie alta ? Pe bune, chiar nu te inteleg la faza asta. Si daca sti sa folosesti internetul..... vor fi si veriunile recente gratis desi chiar si 3ds max 2014 va fi gratis pentru cei cu licenta student

Edited by Andreysc7, 18 July 2013 - 15:36.


#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostAndreysc7, on 18 iulie 2013 - 15:36, said:

Si din moment ce ai o versiune, la ce iti trebuie alta ? Pe bune, chiar nu te inteleg la faza asta.
Inteleg ca folosesti 3ds Max 5.

#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Esti cu capul in nori, pe bune. Am zis ca pana azi orice varianta de 3DS Max cu licenta Student a fost si este gratuita.
Si nu, am 3ds max 2012 cu licenta normala

#16
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Atata timp cat o versiune este valabila 3 ani, iar in fiecare an apare alta versiune, nu vad care este problema, o data la 3 ani poti sa-ti iei alta versiune student gratis.Inveti pe versiunea gratis iar daca o sa ajungi sa produci si bani din acest domeniu, faci o investitie si iti cumperi o licenta.

#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Eu spuneam doar ca nu e garantat ca vor exista la infinit versiuni gratuite.

Nu e recomandabil sa te bazezi pe ipoteza asta.

#18
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
123D Design.

Blender este pentru masochiști. Sketchup este prea rudimentar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate