Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

S4 Mini sau HTC One Mini ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Da, mult mai bun Optimus G decat mini-urile alea, dar HTC One m-i se pare mai inteligent construit decat Optimus G. Adica One nu are spate din sticla, nu are difuzor amplasat pe spate, are difuzoare stereo amplasate in fata, iar pozele la lumina slaba ies mult mai bine decat la Optimus G. Iar la filmare, One inregistreaza stereo si fara distorsiuni, la Optimus G am mai auzit distorsiuni.

Edited by CTU99, 18 July 2013 - 22:25.


#20
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 CTU99, on 18 iulie 2013 - 22:17, said:

Da, mult mai bun Optimus G decat mini-urile alea, dar HTC One m-i se pare mai inteligent construit decat Optimus G. Adica One nu are spate din sticla, nu are difuzor amplasat pe spate, are difuzoare stereo amplasate in fata, iar pozele la lumina slaba ies mult mai bine decat la Optimus G. Iar la filmare, One inregistreaza stereo si fara distorsiuni, la Optimus G am mai auzit distorsiuni.
Tu chiar crezi că Mini, telefon cu 1 GB RAM va pupa vreun update major ținând cont istoria HTC-ului cu Desire, Desire S, Sensation și altele? :lol: Maxim 4.3 va primi peste un an. Uită-te la One S cum moare pe 4.1.2 din grija nemăsurată a HTC. Eu nu mai iau HTC dacă nu e flagship. HTC-ul tratează flaghip-urile cam ca LG...deci: ce mi-e geam ce mi-e fereastră.
Gusturile nu se discută totuși, dar eu nu aș arunca banii pe mini.

#21
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
eu flagship htc recomandam: HTC One

nu recomandam HTC One mini fiindca nu are stabilizator optic ca HTC One

fiindca producatorii astia scot un flagship decent pe la 2500 lei, si orice alt model pe care-l scot si care-i mai ieftin decat flagship-ul, e total inferior flagship-ului, deci concluzia e ca nu merita One mini, si decat One mini, mai bine One

daca tot cumperi smartphone, si o sa-l folosesti 2-3 ani, de ce sa nu iei unul din cele mai bune? evident nu va costa sub 2500 lei (sau 1600 lei daca-i un flagship lansat acu 1 an), dar macar vei folosi 3 ani unul decent in loc sa folosesti 3 ani unul varza la calitate

Edited by CTU99, 18 July 2013 - 23:30.


#22
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
discutia era despre Mini vs Mini...dar s-a ajuns la altceva...apreciez mesajeel voastre constructive mai putin cel cu sechelele.
daca nu ar fi dimensiunea telefonului si eu as prefera un flagship. dar nu imi permit (nu as da) sa dau atatia bani pe un flagship actual. cel mult as putea sa iau generatie mai veche ....deci ar trebui sa mai stau cel putin pana apare urmatorul flagship ca sa imi iau S4 sau One,
La One/One Mini imi place la nebunie designul

#23
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

 tzotzolyno, on 18 iulie 2013 - 16:25, said:

Decât orice mini mai bine Optimus G. Trebuie să ai sechele serioase să nu faci alegerea asta doar pentru că e LG. Optimus G le mănâncă pe amândouă cu fulgi cu tot în același timp.
Te-ai gandit ca poate unii vor un telefon compact? Nu au nevoie de ecran de 10 inch? Oricat de bun ar fi Optimus G ca hardware e prea lat si capacul ala lasa de dorit.

#24
Celegorm

Celegorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 11.07.2013
Cum ti se pare in schimb Xperia SP? foarte purtin mai mare dar si mai bun, apropiindu-se mai mult de un flagship plus ca designul lui depaseste cele doua "miniaturi".

#25
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Celegorm, on 19 iulie 2013 - 09:18, said:

Cum ti se pare in schimb Xperia SP? foarte purtin mai mare dar si mai bun, apropiindu-se mai mult de un flagship plus ca designul lui depaseste cele doua "miniaturi".

e mai bun la GPU fata de S4 Mini, si la ecran...dar S4 mini are 1.5 Ram...dar cum sunt Sony la update-uri?

#26
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 Papillon_, on 19 iulie 2013 - 08:10, said:


Te-ai gandit ca poate unii vor un telefon compact? Nu au nevoie de ecran de 10 inch? Oricat de bun ar fi Optimus G ca hardware e prea lat si capacul ala lasa de dorit.
Asta nu ai nimerit o. Daca si one mini mai este tel compact.... la ce marime are ar fi trebuit sa aiba ecran de 4.7 nu 4.3. Sau tu te referi sa fie doar ecranu compact ca restu telefonului poate sa fie ditamai caramida?

#27
Celegorm

Celegorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 11.07.2013

 spe_ripper, on 19 iulie 2013 - 09:26, said:


e mai bun la GPU fata de S4 Mini, si la ecran...dar S4 mini are 1.5 Ram...dar cum sunt Sony la update-uri?
La Sony se fac updateurile acum, prin 2012 pe la inceput au fost probleme la update-ul la ICS dar in rest s-au facut updateuri repede, singura problema daca il vrei updatat ar fi sa nu-l iei de la orange/vodafone ca altfel trebuie sa accepte si aia update-ul si il primesti mai greu.

#28
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

 spe_ripper, on 18 iulie 2013 - 13:06, said:

Dar ce vreau cel mai mult la un telefon este ca specificatiile (cpu, RAM, gpu si ecran) sa tina cat mai mult, adica cel putin 2 ani
Crezi ca un One mini care are un dual core, 16 GB memorie interna (FARA SLOT SD CARD!) si 1 gb ram te tine 2 ani? Deja e depasit de majoritatea telefoanelor de pe piata.

#29
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

 alin62, on 19 iulie 2013 - 09:59, said:

Asta nu ai nimerit o. Daca si one mini mai este tel compact.... la ce marime are ar fi trebuit sa aiba ecran de 4.7 nu 4.3. Sau tu te referi sa fie doar ecranu compact ca restu telefonului poate sa fie ditamai caramida?
Daca erai atent am criticat peste tot dimensiunile lui HTC One Mini, am apreciat insa S4 mini pentru dimensiuni dar degeaba, la ce hardware si finisaje are.

#30
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 alexandru_viorel, on 19 iulie 2013 - 10:43, said:

Crezi ca un One mini care are un dual core, 16 GB memorie interna (FARA SLOT SD CARD!) si 1 gb ram te tine 2 ani? Deja e depasit de majoritatea telefoanelor de pe piata.

ma gandesc si la Nexus 4. daca nici ala ca specificatii nu tine 2 ani.... nu prea inteleg care e treaba cu Androidul stock...pot sa ii pun ceva genul TouchWiz sau Sense pe el? nu vreau custom ROM-uri sau ceva complicat de pus etc....

#31
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Daca vrei un smartphone care sa fie atat compact cat si decent la calitate, si complet (fara sa-i lipseasca din senzori sau sa aiba prea putini gb la memoria interna), singurele alternative ar fi iPhone 4s (3.5") si iPhone 5 (4"), care sunt mult mai bune ca s4 mini si one mini.

Toate smartphone-urile cu Android, care au calitate buna si sunt complete, ca iPhone-ul, nu sunt asa compacte ca iPhone-ul, desi costa aproape cat iPhone-ul. Pana acum vad ca numai Apple au scos un smartphone decent dar compact, iar ceilalti care mai scot smartphone-uri decente, le fac din ce in ce mai masive. Acum au ajuns pe la 4.8" sau 5", si LG deja au scos un nou flagship la 5.5". Daca te uiti la recenzii la smartphone-uri cu Android pe la 4", in comparatie cu iphone sunt total inferioare la ecran, poze, filmari, calitate audio, materiale carcasa, memorii interne prea mici de doar 4gb, lag prin interfata, etc.

Edited by CTU99, 19 July 2013 - 11:53.


#32
rotweilleronguard2000

rotweilleronguard2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 08.07.2010

 spe_ripper, on 19 iulie 2013 - 10:49, said:

ma gandesc si la Nexus 4. daca nici ala ca specificatii nu tine 2 ani.... nu prea inteleg care e treaba cu Androidul stock...pot sa ii pun ceva genul TouchWiz sau Sense pe el? nu vreau custom ROM-uri sau ceva complicat de pus etc....
Nexus 4 de 16gb cred ca e o alegere buna. Am in casa un One cat si un N4. Stiu ca te gandesti la One Mini care e alta mancare peste fata de One dar iti ofer si cateva opinii comparative acolo unde pot fi aplicate.
In primul rand dimensiunea - desi in poze N4 mi se parea mic am fost surprins sa vad ca daca il pui langa One este surprinzator de mare, clar mai gros; practic la dimensiuni sunt cam la fel. Daca iti doresti ceva mai mic atunci s-ar putea ca N4 sa nu intre in sfera ta de interes.
Ti-as mai zice de materiale (ca tot e identic One-ul cu mini-ul) - diferenta clara de abordare si feeling intre ele - imi plac amandoua, plasticul de pe N4 are un finisaj placut dar parca nu se compara cu ceea ce ofera One.
Ambele se misca bine, fara lag, parca putin mai snappy One-ul; probabil ca mini-ul o sa se miste mai prost ca N4. Nu prea imi place varianta stock de android, ma impac mai bine cu Sense 5, mi se pare mult mai rafinata interfata la One. As mai da un plus la One pentru sensibilitatea ecranului si a butoanelor dar nu stiu daca aici mini-ul o sa fie identic cu varianta mare. Atentie - nu vorbesc de calitatea imaginii - unde One-ul spulbera ecranul de pe N4 - e una din diferentele cele mai mari sesizate de mine. Comparat cu mini-ul probabil ca nu se va mai observa asa o diferenta.
La camera foto as zice un plus tot pentru One, parca ma asteptam ca N4 sa pozeze mai bine ziua - oricum nu l-am testat asa intens ca One-ul asa ca nu as vrea sa ma pronunt eronat.
Legat de spatiul de stocare - depinde mult cum il folosesti - personal la One am 32gb pe care sunt sigur ca nu o ii utilizez vreodata pe toti dar cred ca m-as fi descurcat si cu un 16gb.
Alte elemente de comparatie nu cred ca te-ar ajuta. Per total, One are mai multe avantaje dar la o diferenta de pret de vreo 9 milioane era si normal. Despre One mini nu as stii ce sa iti spun.
Daca nu te deranjeaza dimensiunea, atunci N4 e o alegere practica foarte buna, daca vrei ceva diferit ca design si probabil cu un minus la partea practica (nu as stii sa iti zic cat de mare) atunci mergi pe One mini. Acum depinde si cat de hard-core esti ca utilizator de smartphone, eu as zice ca sunt undeva la mijloc.

Edited by rotweilleronguard2000, 19 July 2013 - 11:39.


#33
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 Papillon_, on 19 iulie 2013 - 10:46, said:

Daca erai atent am criticat peste tot dimensiunile lui HTC One Mini, am apreciat insa S4 mini pentru dimensiuni dar degeaba, la ce hardware si finisaje are.
Pai nici unul nu se merita luat. Amandoua sunt destul de slabute hardware pt 2013 si destul de scumpe. Oricat de compact ar fi eu zic ca nu merita

#34
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Sunt de acord dar 69~70 de mm latime e deja prea mult, nu toti au mainile mari.

#35
andrei_andyground

andrei_andyground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 07.06.2006
Preţul estimativ al terminalului este de 450 €.

#36
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Clar o să fie ~2000 lei la noi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate